انواع مختلف بازی مافیا منتشر شده در 27 آوریل 2019۴۱ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

مافیا مثل هر بازی دیگه‌ای در طول زمان دست‌خوش تغییرات و توسعه شده. شاید روز اولی که بازی انجام شده، تنها یک حالت برای بازی وجود داشته. اما حالا انواع مختلفی از بازی مافیا و کلی سناریو وجود داره که توی این مطلب قصد داریم در موردشون بیشتر توضیح بدیم. البته باید قبل از هر چیزی بگم که انواع کلی مافیا از یک ساختار واحد برخوردارن که اون ذات اصلی مافیاست. یعنی نبرد اکثریت ناآگاه با اقلیت آگاه.

اگه با بازی مافیا آشنایی ندارید، قبل از مطالعه‌ی ادامه‌ی این مطلب، اینجا کلیک کنید و «بازی مافیا چیست؟» رو بخونید.

دسته‌بندی انجام شده در این مطلب به هیچ‌وجه این معنی رو نداره که نمیشه ابتکار رو وارد بازی کرد و انواع دیگه‌ای از بازی رو انجام داد. اتفاقا همین ابتکارات بوده که باعث شده انواع جذابی از بازی مافیا به وجود بیاد. بنابراین ممکنه شما در جایی نوع مخلوطی از بازی رو انجام داده باشید که هم شبیه مافیای کلاسیک بوده و هم شبیه سایر انواع بازی مافیا.

 

انواع مختلف بازی مافیا

سناریوی کلاسیک بازی مافیا

رایج‌ترین و قدیمی‌ترین نوع مافیا، نوع کلاسیک اون هست. توی بازی کلاسیک نقش‌ها و روابط مختصری وجود داره و میشه گفت ساده‌ترین سناریوی بازی مافیاست. به طوری که تمام بازیکن‌ها به جز یک نفر (که دکتره) یا شهروند ساده هستن یا مافیای ساده. در سناریوی کلاسیک بازی مافیا فقط گروه شهروندها و تیم مافیا حضور دارن. همین سادگی اجازه‌ی بیشتری میده به بازیکن‌ها تا بتونن بازی عمیق‌تری داشته باشن و بیشتر از هر چیز دیگه‌ای، درگیر استدلال بازیکن‌ها و رفتارشون بشن. شاید بشه این سبک از بازی مافیا رو هسته‌ی اصلی تمام انواع مافیا دونست. یعنی بقیه‌ی انواع بازی و سناریوها، نتیجه‌ی توسعه‌ی نقش‌ها و گروه‌های نوع کلاسیک مافیا هستن.

بنابراین اگر بخوایم به صورت خلاصه ویژگی‌های اصلی بازی مافیای کلاسیک رو بیان کنیم، محدود به موارد زیر میشه:

 • تنها دو گروه و تیم در نوع کلاسیک وجود داره، تیم مافیا و گروه شهروند
 • نقش‌های بازی کلاسیک تنوع کمی داره (مافیای ساده، شهروند ساده و دکتر)
 • با کشته شدن افراد و یا بعد از هر روز و شب، نقش‌های حذف شده اعلام میشن

در مورد این که چرا باید نقش‌های حذف شده اعلام بشن، توی مطلب دیگه‌ای حتما بیشتر توضیح میدم. به طور خلاصه، دلیلش نبودن نقش گورکن یا دستور نبش قبر در بازیه.

 

انواع مختلف بازی گروهی مافیا، مافیای توسعه یافته

توسعه‌ی بازی مافیا و انواع سناریوها

اصلی‌ترین ویژگی‌ای که باعث میشه این نوع مافیا با مافیای کلاسیک تفاوت پیدا بکنه، ورود نقش‌های جدید و به خصوص تیم‌های جدیده. در حال حاضر سناریوهای متفاوت و متنوعی برای بازی مافیا وجود داره. بسته به میزان توسعه و وارد کردن نقش‌ها و تیم‌های جدید در بازی، سناریوهای مختلفی میتونه به وجود بیاد. تیم‌های مستقل اصلی‌ترین تیم‌هایی هستن که در این نوع مافیا وجود داره.

تیم‌های مستقل مافیا

تمامی نقش‌های موجود در انواع مختلف بازی مافیا به مرور در مطلب‌های جداگانه‌ای مفصل توضیح داده میشن. اما لازمه که این‌جا هم اشاره‌ای بهشون بشه. نقش‌ها و تیم‌های مستقل بازی مافیا، همونطور که از اسمشون بر میاد، نه با مافیا هستن و نه با شهروند. مستقل هستن و هر کدوم بنا به ماهیت نقش یا تیمشون، به دنبال برد گروه خودشون هستن. فضایی‌ها، زامبی‌ها، کیلر، گرگینه‌ها، سامورایی، سندیکا و … از انواع نقش‌ها و تیم‌های مستقلی هستن که میتونه وابسته به تعداد و انتخاب خودتون، توی سناریوهای مختلف بازی مافیا وجود داشته باشه.

یکی از سناریوهایی که برای بازی مافیا وجود داره، سناریو شهر مشکوک هست. این سناریو توسط سایت شب میشه طراحی شده. برای آشنایی بیشتر اینجا کلیک کنید و به طور کامل با سناریوی شهر مشکوک بازی مافیا آشنا بشید.

به صورت خلاصه، ویژگی‌های اصلی سناریوهای جدید بازی مافیا شامل موارد زیر میشه:

 • وجود تیم‌های مستقل
 • تنوع نقش در همه‌ی تیم‌ها
 • نیاز به گاد ماهر از ابتدای بازی

 

ژوری یا مافیای هیئت منصفه‌ای

ژوری یا مافیای هیئت منصفه‌ای، نوع جدیدی از بازی مافیاست که برای اولین توسط «شب میشه» معرفی میشه. اساس این نوع از بازی هم مثل تمام انواع دیگه، وجود اقلیت آگاه و اکثریت ناآگاهه. اما تفاوت اصلی در اون اکثریتیه که ناآگاهن. مختصر در مورد این نوع از بازی توضیح میدم تا در مطلب دیگه‌ای مفصل توضیح بدم.

شهروندها، وارد هیئت منصفه می‌شوند!

سه بازیکن اصلی در مافیای ژوری وجود دارن. مافیا، جوکر و پلیس (که با شهروند فرق داره). این سه بازیکن در مقابل یک هیئت منصفه که هر تعدادی میتونن باشن، در تایم مشخصی بازی میکنن. یعنی چی؟ میگم!

فرض کنید 7 نفر میخوان مافیای هیئت منصفه‌ای بازی کنن. برگه‌هایی که نوشته میشه به این ترتیبه: مافیا، جوکر، پلیس، و 4 برگه‌ی شهروند. بعد از توزیع برگه‌ها، شهروندا بلافاصله اعلام میکنن که شهروندن و جدا از سه نفر دیگه و در جایگاه هیئت منصفه میشینن. پارت اول بازی شروع میشه. توی این پارت، مافیا، جوکر و پلیس شروع به صحبت با همدیگه (نه با هیئت منصفه) میکنن و سعی میکنن در زمان خاصی که تعیین شده، مقابل هیئت منصفه ماموریتشون رو اجرا کنن. ماموریت هر کدوم چیه؟

ماموریت‌ها در مافیای هیئت منصفه‌ای

مافیا، باید جوری صحبت کنه، اتهام بزنه و بازی که هیئت منصفه رو فریب بده تا فکر کنن که اون پلیسه

جوکر، کار سختی داره. باید جوری بازی کنه که هیئت منصفه فکر کنن اون مافیاست

پلیس، وظیفه داره جوری بازی کنه که هیئت منصفه بفهمن اون پلیسه

خب صد البته طبیعیه که هر سه بازیکن در بازیشون ادعای پلیسی میکنن. و شیرینی و سختی بازی هم همین جاست. بعد از تموم شدن زمان پارت اول، بدون رای‌گیری از سه بازیکن، هیئت منصفه پارت دوم بازی رو شروع میکنه.

هیئت منصفه تصمیم می‌گیرد!

در پارت دوم اعضای هیئت منصفه با توجه به پارت اول بازی، با صبحت کردن سعی میکنن نقش هر یک از سه بازیکن رو تشخیص بدن. توجه کنید که توی این پارت هیچ‌کس رقیب و یا هم تیمی کسی نیست. هر یک از افراد هیئت منصفه تلاش میکنن که تشخیص درستی داشته باشن. اما نتیجه‌ی این مدل از بازی چیه؟!

بر خلاف انواع دیگه‌ی بازی مافیا، در این بازی امتیازدهی صورت میگیره. اعضای هیئت منصفه به تعداد تشخیص درستشون، امتیازی بین 0 تا 3 میگیرن. بازیکن‌ها (مافیا، جوکر، پلیس) هم به تعداد موفقیت در اجرای ماموریتشون امتیاز میگیرن. یعنی پلیس به تعداد آرایی که هیئت منصفه به عنوان پلیس بهش دادن، مافیا به تعداد آرائی که هیئت منصفه به عنوان پلیس بهش دادن و جوکر به تعداد آرایی که هیئت منصفه به عنوان مافیا بهش دادن.

از ویژگی‌های مثبت این بازی، امکان بازی به تعداد بیشتره. یعنی میشه مثلا در سی دقیقه (10 دقیقه برای پارت اول، 20 دقیقه برای پارت دوم) یک دور بازی رو انجام داد. پیشنهاد میشه چندبار بازی رو انجام بدید تا همه بتونن شانس بازیکن شدن و حضور در هیئت منصفه رو داشته باشن. به طور مفصل در مطلب دیگه‌ای مافیای ژوری رو با تمام زوایاش توضیح میدم.

 

مافیای سوئیسی - نوع سرعتی بازی گروهی مافیا

مافیای سوئیسی

در واقع این نوع از بازی رو نمیشه یکی از انواع مافیا دونست. چرا که بیشتر یه سبک از بازیه تا یه نوع مستقل. ویژگی اصلی مافیای سوییسی، سرعتی بازی کردنه. یعنی میشه هر نوعی از بازی رو به سبک سوییسی بازی کرد. اما خب چرا؟! میگم بهتون!

تصمیم‌ گرفتن سرعتی، هنره!

اینکه بتونید در سرعت تصمیم بگیرید باعث میشه مهارت بازی کردن شما بیشتر بشه. وقتی که سوییسی بازی می‌کنید، در حقیقت دارید تمرین می‌کنید که زودتر به استنتاج برسید. از طرفی باعث میشه بفهمید چقدر تشخیص‌های اولیه‌تون درسته و توی بازی‌های عادی قوی‌تر بشید. بازیکن‌هایی که میخوان قوی بشن هر چند وقت یک بار به سبک سوییسی بازی میکنن. اگرچه همه‌ی انواع مافیا رو میشه به سبک سوییسی بازی کرد، اما حالت منطقی، نوع کلاسیک به سبک سوییسیه. چرا که ذات انواع توسعه یافته‌ی مافیا، زمان‌بره.

 

حرف آخر

تا اینجا سه نوع از بازی مافیا معرفی شد. در ادامه هر نوع جدیدی از بازی که خارج از این سه مدل باشه رو اضافه و مطلب رو آپدیت می‌کنیم. همراه شب میشه باشید …

 

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

41 دیدگاه

 1. سلام.برای یه مافیای کلاسیک با ۸ بازیکن چه نقش هایی باید وجود داشته باشه؟ و این که برای اضافه شدن نقش ها اولویتش چجوریه؟

  1. اگر کلاسیک بخواید بازی کنید، تنها نقش‌هایی که لازم دارید، مافیای ساده، شهروند ساده و دکتر هست. با توجه به سطح بازیکن‌ها و زمانی که میخواید بذارید میتونید دو (برای بازیکن‌های با سطح بالاتر و بازی با زمان بیشتر) یا سه مافیا داشته باشید. اگر بخواید مافیای توسعه یافته بازی بکنید، یعنی مافیایی که نقش‌ها (و حتی گروه‌‌های) جدید داره. پیشنهاد اینه:
   تروریست، ناتاشا، دکتر، کشیش، شهردار، قاضی، جادوگر، فدایی

   در اضافه شدن نقش‌ها، باید به این نکته دقت کرد که اولا اگر نقش مقابلی داره باید حتما اون هم در بازی وجود داشته باشه. دوما اینکه چقدر به قدرت تیمش اضافه میکنه. و اگر باعث به هم خوردن توازن قدرت میشه نباید اون کار رو کرد. مثلا اگر کارآگاه به بازی اضافه می‌کنید، باید همیشه در تیم مافیا رییس مافیا هم وجود داشته باشه. چرا که استعلامش منفیه و همیشه شهروند ناآگاه رو در این شک میذاره که شاید کسی که استعلامش منفی بوده، رییس مافیا بوده. یا مثلا اگر تروریست در تیم مافیا هست، در مقابلش فدایی در تیم شهروند برای مقابله وجود داشته باشه.

 2. با سلام
  یک سوال داشتم و دوست دارم جوابش رو از شما که بیش از 10 سال دارید این بازی رو انجام می دید بپرسم.
  آیا بازی مافیا یک تمرین برای بهتر دروغ گفتن نیست؟(در صورتیکه در بازی نقش مافیا داشته باشیم)

  1. سلام.

   وقتی شما بدونید که اساس این «بازی» همینه، و بدونید اونایی که نقش مافیا گرفتن قراره که بازی رو جور دیگه‌ای جلوه بدن، دیگه دروغ نمیشه. نظر شخصی من اینه که تمرین استدلال و دروغ توی بازی ربطی به بیرون بازی نداره. وقتی کسی مافیای حوبی میشه، بازی مافیا الزامی براش نمیاره که بیرون بازی به همه دروغ بگه. از طرفی آدم‌ها توی این بازی تشخیص دروغ رو هم تمرین می‌کنن که به نظرم خیلی مثبته

  1. سلام

   شارلاتان جز شخصیت‌های بازی «شب مافیا» است. در بازی شب مافیا، شارلاتان یکی از اعضای تیم مافیاست که دو بار در طول بازی و در شب میتونه هویت شهروندی که انتخاب میکنه رو، برای استعلام کارآگاه تغییر بده. یعنی اگه کارآگاه فردی رو استعلام بگیره که شارلاتان نقشش رو عوض کرده باشه، گاد بازی بهش اعلام میکنه مافیاست. شارلاتان اگه بخواد هویت جاسوس رو عوض کنه، میمیره. دقت کنید که با کار شارلاتان اون شخص واقعا مافیا نمیشه. فقط در برابر استعلام کارآگاه نقشش متفاوت اعلام میشه.

   البته موافق این نقش نیستم و برای همین توی سایت شب میشه به عنوان کاراکترهای بازی مافیا معرفیش نکردیم. دلیلش هم مفصله که ایشالا توی یه مطلب جداگونه توضیح میدم

  1. سلام

   اول عذر میخوام بابت تاخیر زیادی که توی پاسخ دادن داشتم.

   بازی مافیای معمولی که میشناسیم، یه بازی ماموریتیه. یعنی هر دو تیم و گروه، یه ماموریتی دارن که با انجام دادن اون، بازی به اتمام میرسه و برنده میشن. اما مافیای هیئت منصفه‌ای سبک بازیش متفاوته. یعنی ماموریتی نیست. سبک این بازی زمانی امتیازی هست. یعنی با گذشت زمانی که برای بازی در نظر گرفته شده بازی تموم میشه و هر یک از افراد بازی یه امتیازی میگیرن.

   نحوه‌ی امتیازدهی رو به صورت خلاصه اینجا میگم تا به زودی یه مطلب جداگونه در مورد این سبک از بازی بنویسم و بهتون توضیح بدم:

   بعد از تموم شدن هر دو بخش صحبت، یعنی بازیکن‌ها و هیئت منصفه، بر اساس نقش و ماموریتی که هر کسی داره، امتیاز میگیره.

   مافیا چطوری امتیاز میگیره:
   ماموریت مافیا همونطور که گفتم اینه که سر هیئت منصفه رو گول بزنه و خودش رو پلیس جا بزنه. پس به تعداد افرادی از هئیت منصفه که گول بخورن و بگن ایشون پلیس بوده، امتیاز میگیره.

   پلیس چطوری امتیاز میگیره:
   پلیس ماموریت داره که به هیئت منصفه حالی کنه که من پلیس این جمع هستم و این دو نفر دروغ میگن. پس به تعداد افرادی از هیئت منصفه که بگن این پلیسه، امتیاز میگیره.

   جوکر چطوری امتیاز میگیره:
   اسم دیگه‌ای که جوکر داره، روانپریشه. جوکر ماموریت داره جوری بازی کنه که همه فک کنن اون مافیاست! یعنی در عین اینکه داره میگه من پلیسم، نقشش جوکره ولی ماموریتش اینه کاری کنه که همه فک کنن مافیاس! پس به تعداد افرادی از هیئت منصفه که بگن ایشون مافیا بوده امتیاز مثبت میگیره.

   خود افراد هیئت منصفه چطوری امتیاز میگیرن:
   هر کدوم از افراد هیئت منصفه بعد از تموم شدن صحبت سه بازیکن، صحبت میکنن و نظرشون رو در مورد اینکه کدومشون مافیا کدومشون جوکر و کسی که پلیسه اعلام میکنن. دلایلشون رو میگن و سعی میکنن به استدلال درستی با بقیه‌ی افراد هیئت منصفه برسن. در پایان به صورت مشخص هر کدوم از افراد هیئت منصفه، تک به تک میگن که کی پلیس کی مافیا و کی جوکره. بر اساس این نظرشون و درستی هر کدومش امتیاز میگیرن. یعنی یا هر سه رو غلط میگن و امتیازی نمیگیرن. یا یکی رو درست میگن (یک امتیاز) یا هر سه رو (که سه امتیاز میگیرن). توجه داشته باشید که هر کدوم از افراد هیئت منصفه نظر شخصی خودشون رو اعلام میکنن و امتیازی که میگیرن هم مربوط به شخص خودشون هست.

 3. در مقاله ای که اکثر نقش های مافیا رو توضزح دادید، اگر فرضا بخوایم همه ی شخصیت هارو استفاده کنیم ترتیب بیدار کردنشون چطوریه؟

  1. سلام. عذر میخوام بابت تاخیر در پاسخگویی

   به زودی یه مطلب کامل روی سایت منشر می‌کنم که تمام مراحل رو به ترتیب نوشته.

 4. سلام و خسته نباشید
  من یه 2 تا سوال داشتم
  ببخشید وقتی که مافیا شدیم چطوری باید بقیه رو متوجه کنیم که مافیا نیستیم ؟
  بعد ببخشید یه نقشی من اختراع کردم به نام تیزبین ( فضول ) که کارش اینه که ببینه چه کسایی برای مثال به خونه رضا رفتند . میشه درباره این نقش توضیح بدید چجوری این نقش رو بازی کنیم ؟

  1. سلام، شما هم خسته نباشید

   سوال اولتون خیلی سخته. واقعیتش اینه که جواب مشخصی وجود نداره برای این سوال. ولی بهترین راه اینه که خودتون رو یه شهروند در نظر بگیرید و مثل یه شهروند دنبال مافیاها بگردید. هر چند ساختگی اما سعی کنید که برای مافیا بودن بازیکنای دیگه دلیل بیارید. به طور کلی سعی کنید از شخصیتی که وقتی شهروند هستید زیاد فاصله نگیرید. الکی از هم تیمیاتون دفاع نکنید و البته زیاد هم با تیزبینی ازشون آتو نگیرید.

   در مرود نقش تیزبین هم باید بگم نقش جالبی هست. این همون Watcher هست. توی بازی‌هایی که کلافش خیلی سردرگمه (یعنی تعداد نقش‌ها بالاست و اتفاقات زیادی پیش میاد توی هر شب) این نقش میتونه کمک کنه. البته باید دقت داشت که اکت بعضی از نقش‌ها که به صورت عمومی اعلام میشه (مثل شهردار، قاضی، فرشته، تفنگ‌دار) باید از دید Watcher مخفی بشه. بر عکس این نقش هم هست که بهش میگن Tracker که میتونه بفهمه فلانی دیشب کجاها رفته

  1. سلام، وقتتون بخیر

   مافیای کوانتومی رو من خودم تا به حال بازی نکردم. بازی خیلی پیچیده‌ایه و بچه‌های علوم کامپیوتر کالج هاروی ماد این بازی رو راه انداختن. برای بازی کردنش هم نیاز به یه برنامه‌ی کامپیوتری داره. توی مافیای کوانتومی هر بازیکن گاد بازی خودشه (که توی اون دنیا بهشون نقش داده) و بازیکن بقیه‌ی بازیکنا (که اونا هم واسه خودشون گاد بازی خودشون هستن و به هر بازیکن یه نقشی دادن!)

   هر روز رای گیری میشه و یکی از بازی حذف میشه. اونی که حذف میشه الزاما توی دنیای هر گادی حذف نمیشه (چون میتونه حد نصب کشته شدن توی هر دنیایی متفاوت باشه!)
   توی شب گاد اصلی بازی (که توی هیچ بازی‌ای بازیکن نیست) بیدار میمونه. میپرسه که در دنیای شما امشب مافیا چه کسی رو حذف کرد؟ هر کسی با دست یه نفر رو نشون میده. همه‌ی حالات یادداشت میشه. بعد میپرسه در دنیای شما امشب دکتر کی رو سیو کرد؟ باز هر کسی یه نفر رو نشون میده که یادداشت میشه.
   همه ی این موارد رو میدن به اون برنامه‌ی کامپیوتری که مشخص میکنه کی در شب کشته شد، کی سیو شد و …

   در کل بازی پیچیده‌ایه که بیشتر شبیه پروژه‌ی تحقیقاتی میمونه تا یه بازی واقعی. به درد کاراکترای سریال بیگ بنگ تئوری میخوره 🙂

 5. سلام ببخشید میشه این نقش ها رو توضیح بدید ممنونشهردار، قاضی، جادوگر، فدایی

 6. سلام
  ایا تو بازی مافیا حضور گاد (مجری) الزامی عه و ایا روشی هست که در اون نیازی به استفاده از گاد نباشه؟؟
  و اخرین سوال هم اینکه حداقل چه تعداد برای بازی الزامی هست؟

  اینو پرسیدم چون الان تو این وضعیت کرونایی ما نمیتونیم از خونه خارج شیم و خب طبیعتا تعداد افراد خونه هم هفت هشت نفر نیستند!!

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اینکه کلا بازی گاد نداشته باشه امکانش نیست. چون باید بالاخره یه نفر باشه که فرد مورد نظر مافیا برای ترور و فردی که دکتر سیو میکنه رو ببینه و نتیجه رو در صبح منتقل کنه. فقط هم تصمیم دکتر و مافیا نیست، معمولا سناریوها کلی نقش و فرآیند دیگه دارن که نیاز داره به حضور گاد.
   اما اگه تعدادتون کمه و نمیخواید یه نفر رو اول بازی برای گاد کنار بذارید، میتونید از تکنیک گاد/پلیر استفاده کنید. گاد پلیر اینطوریه که شب اول (شب معارفه‌ی مافیا) یکی از بازیکنا دستورات بازی رو صادر میکنه و خودش هم اجرا میکنه. مثلا اگه خودش توی گروه شهروند باشه، میگه «همه چشمارو ببیندید (شب میشه)، مافیاها بیدار بشن.» بعد ده پونزده ثانیه میشمره و بعدش میگه مافیا چشمشون رو ببندن و در نهایت میگه همه بیدار بشن. اگه خودش مافیا باشه هم همینکارا رو انجام میده، با این تفاوت که خودش هم چشمشو باز میکنه. اما خب کسی از این موضوع با خبر نمیشه. کسی که گاد پلیر میشه باید حواسش باشه که طوری در طول شب حرف نزنه که بقیه متوجه بشن خودش یکی از مافیاهاست.
   در طول روز در کنار اینکه خودش بازی میکنه، رای گیری و مدیریت بازی رو هم بر عهده داره. برای شب‌های بعدی اولین کسی که توی رای‌گیری روز از بازی حذف میشه وظیفه‌ی گاد رو برعهده میگیره و دیگه نیاز نیست اون گاد پلیر اول بازی، گاد ادامه‌ی بازی هم باشه.
   باگ این قضیه اینه که اگه از گاد/پلیر استفاده کنید، نمیتونید نقش شهردار رو توی بازی داشته باشید. چون کسی که روز اول از بازی حذف میشه، شب دوم که خودش باید وظیفه‌ی گاد بودن رو بر عهده بگیره. بنابراین نمیتونه بگه شهردار بیدار بشه و در مورد وتو کردن خودش! نظرش رو بپرسه!
   البته این باگ خاصی محسوب نمیشه. چون معمولا وقتی از گاد/پلیر استفاده می‌کنیم که تعداد بازیکن‌ها کم باشه. و اینطور وقتا از نقش شهردار استفاده نمیکنن.

   بازی مافیا بازی منعطفیه. شما حتی با سه نفر هم میتونید مافیا بازی کنید. حتی میتونید مافیای هیئت منصفه‌ای بازی کنید. در مورد مافیای هیئت منصفه‌ای (ژوری) همینجا توضیح دادم.

 7. میشه لطفا بگید چطور سه نفری مافیا بازی کنیم چون تو این شرایط سخته پیدا کردن پلیر😅

  1. سلام، وقتتون بخیر

   سه تا کاغذ بردارید، دوتاش رو شهروند و یکیش رو مافیا بنویسید. هر کسی برگه‌اش رو باز کنه و نقشش رو ببینه. اگه شهروند بودید سعی کنید اون یکی شهروند رو بین دو نفر دیگه پیدا کنید متقاعدش کنید که یک: خودتون مافیا نیستید و دو: چرا اون شخص دیگه مافیاست. اگر هم مافیا بودید سعی کنید همینکار رو بکنید! اما خب با دروغ! در نهایت دو نفر باید با هم دیگه دست بدن. اگه هر دو شهروند با هم دست بدن، مافیا باخته. اگه مافیا موفق بشه با یکی از شهروندا دست بده، مافیا برده. این بازی کوچیک رو میتونید امتیازی هم انجام بدید. مافیا برای برد 2 امتیاز بگیره. شهروند برای برد هر دوم یک امتیاز بگیرن. شهروندی هم که با مافیا دست میده یه امتیاز منفی

   شاید باورتون نشه اما بازی به شدت جالب و باحالی میشه. خود من وقتی در حال سفریم، اگه توی ماشین سه نفر باشیم این بازی رو انجام میدیم

 8. سلام تو تکنیک گاد پلیر اگه کسی تو روز نرفت بیرون و کار به شب رسید تکلیف چیه از کجا باید فهمید مافیا کیو زده و دکتر نجات درست داشته یا نه?

  1. سلام، وقتتون بخیر

   معمولا وقتی از تکنیک گاد/پلیر استفاده میشه که تعداد بازیکنا کمه و نمیخوایم یه نفر برای گاد مشغول بشه و تعداد کمتر از چیزی که هست بشه. با این پیش‌فرض وجود نقش‌هایی مثل شهردار که مانع از بیرون رفتن کسی در روز میشن، منتفیه. در صورتی که شهرداری نباشه، بیرون نرفتن کسی در روز غیر منطقیه. همینجا یه توضیح کوچیکی در مورد نو لینچ بدم:

   نو لینچ یعنی نتیجه رای‌گیری روز به صورتی بوده که کسی از بازی خارج نمیشه. به نظر من این قاعده ایراد داره و نباید در بازی مافیا استفاده بشه. چون بیرون رفتن در روز اصلی‌ترین نتیجه‌ی صحبتای فاز روزه و مهمترین قدرت شهروندا توی بازی. اگه بخوایم قاعده‌ی نو لینچ رو به کار بگیریم، ضررش به سمت گروه شهروند سنگینی میکنه. فرض کنید دو تا شهروند توی رای‌گیری روز بالا بیان. برای مافیا فرقی نمیکنه که بیرون بره. هر کدوم که بیرون بره به نفع مافیاست. برای همین نمیذاره جوری بشه که رای‌ها مساوی بشه. حالا اگه دو تا مافیا بالا هم بیان، چون مافیا آگاه بازیه، میتونن با تنظیم کردن رای‌هاشون با هم بازم از نولینچ استفاده کنن و کسی بیرون نره. اینجا بازم به نفع مافیا میشه. اگر یه شهروند و یه مافیا بالا بیان، بازم مافیا به خاطر اتحاد و آگاهی که دارن، میتونن خودش رو به سمت شهروند ببرن و بازم شهروند بیرون بره. پس نو لینچ (روز بدون اعدام) عملا به ضرر شهروندا تموم میشه.

   برگردم به جواب سوال شما. با فرض مردود بودن نو لینچ و عدم استفاده از شهردار توی تعداد کم، عملا این پیش نمیاد که کسی در روز حذف نشه. بازم اگه فک می‌کنید موانعی برای بیرون رفتن کسی در روز اول وجود داشته باشه، میتونید اول بازی با هم قرار بذارید که هر کسی که روز اول رای بیاره باید بیرون بره. اینطوری به مشکل نمی‌خوردید.

 9. سلام من شش سال هستش که مافیا بازی می کنم ما یه اکیپ بزرگ هستیم و هر هفته بازی میکنیم همه هم حرفه ای هستین ما نقش های و سناریو های خیلی زیادی رو اختراع کردیم ولی نمیدونیم چجوری باید اونا رو ثبت داخلی کنیم اگه میشه بگید چجوری میشه اینکا رو کرد؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   خیلی عالیه که شما هم طرفدار این بازی جذاب هستید. این باعث خوشحالی بنده‌اس. متاسفانه در ایران حقوق مالکیت معنوی به تازگی داره مطرح میشه و هیچ راه محکمی برای ثبت موارد این چنینی وجود نداره. حتی همین الان افرادی هستن که به اسم بنده دارن کانال تلگرامی میزنن و از اسم سایت استفاده می‌کنن 🙂 اما خب اگه به پیشرفت این بازی علاقه‌مند باشید (که قطعا هستید) رشد بازی ولو بی‌اینکه نامی از شما باشه میتونه خوشحالتون کنه.

 10. سلام راهی هست که از بازی مافیا بشه کسب درآمد کرد اخه من تمام بسته های شب مافیا رو دارم

  1. سلام، وقتتون بخیر

   متاسفانه صنعت بازی، به خصوص بازی‌های نقش‌آفرینی خیلی توی ایران جا افتاده نیست. اما نمیشه گفت که قراره همینطور بمونه. خود بنده تلاشم توی این سایت اینه که بتونم سهم (هر چند کوچیکی) توی پیشرفت این صنعت داشته باشم. اگه رشد بیشتری توی بازی مافیا ایجاد بشه و مشتری داشته باشه، بستگی به طرح شما میتونه برای شما هم درآمدزا باشه.

 11. سلام وقت بخیر
  ببخشید من میخوام درباره مافیا سوییسی بیشتر بدونم اگه میشه؟

  1. سلام، روزتون بخیر

   مافیای سوییسی نوع مستقلی از بازی مافیا نیست. لفظ سوییسی به این موضوع دلالت داره که بازی با ریتم خیلی تند انجام میشه. همین ریتم تند یه سری مکانیسم‌های بازی مافیا رو تحت تاثیر قرار میده که میتونه نوع جدیدی از بازی مافیا رو شکل بده. برای همین ما هم دسته‌ی جداگونه‌ای رو برای مافیای سوییسی در نظر گرفتیم.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   روش خاصی نداره. فقط باید توی زمان سریع اینکارو بکنید. همونطور که توی متن توضیح دادم، برای سبک سوییسی باید بازی کلاسیک مافیا رو انتخاب کنید. طول روز و شبتون باید خیلی کوتاه باشه و همه اتفاقا سریع بیافته

 12. سلام خسته نباشید من می خواستم بدونم که من یه بازی مافیا خریدم که هم کشیش داره هم بادیگارد و پرستار و خبر چین و هستش می خواستم بدونم که ۴ نفره هم میشه بازی کرد اگه میشه برام توضیح بدید ممنون میشم

  1. سلام، روزتون بخیر

   نمیدونم اون پکیجی که خریدید چی هست و ازش اطلاعی ندارم. پیشنهاد میکنم چون تعدادتون خیلی کم هست، مافیای هیئت منصفه ای یا ژوری بازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *