اصطلاحات رایج در بازی مافیا منتشر شده در 8 ژوئن 2019۵۶ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

شاید شما هم در جمع‌های مختلفی مافیا بازی کرده باشید. جالب اینجاست که هر جمعی برای خودش اصطلاحات خودش رو داره. وقتی در جمع جدیدی مافیا بازی می‌کنید، دونستن این اصطلاحات جالب و کاربردیه. چون که بقیه‌ی افراد اون جمع مدام از اون عبارات استفاده می‌کنن.

سعی کردیم هر عبارتی که از جمع‌های مختلف شنیدیم رو اینجا با توضیح مختصری بیاریم. شما هم اگر اصطلاحاتی خاص بازی خودتون دارید، از طریق آی‌دی ادمین در کانال تلگرام «شب میشه» به ما بگید که اضافه کنیم.

لیست اصطلاحات بازی مافیا:

سناریو در بازی مافیا :

هر بازی مافیا میتونه نقش‌، روند و مکانیسم خاص خودش رو داشته باشه. تنوع زیادی بین نقش‌های بازی مافیا هست. با هر چینش متفاوتی از نقش‌ها میشه بازی مافیای جدیدی ترتیب داد. منظور از سناریو در بازی مافیا، همین ترکیب‌بندی‌های متفاوت از نقش ها و روندهای بازیه. مثلا سناریوهای مختلف پکیج شب مافیای دورهمی جواهری یا سناریوی شهر مشکوک. (برای آشنایی با سناریوی شهر مشکوک اینجا کلیک کنید.)

اصل سوزش :

اصل سوزش یه شوخیه که بین بازیکن‌هایی که زیاد با هم بازی می‌کنن رواج داره. مثلا میگن: فلانی به خاطر اصل سوزش داره به من رای میده! یعنی فلانی چون از بازی‌های قبلی‌ای که با هم کردیم سوخته، الان هم داره رای میده به من!

اصل پوزش :

این اصطلاح هم بین کسانی که با هم از قبل بازی کرده باشن متداوله. وقتی بازیکنی در بازی‌های قبلی بد بازی کرده باشه یا شک بی‌مورد روی کسی انداخته باشه، میگه با توجه به «اصل پوزش در مافیا» این دست به فلانی اعتماد می‌کنم و رای نمیدم. یا همچین مواردی.

قارچ :

یکی از ویژگی‌های قارچ، رشد کردن سریع در هنگام وقوع رعد و برقه. یعنی تا یکی دو تا رعد و برق زده میشه، یهو میبینی کلی قارچ از زمین در میان. اصطلاح قارچ در بازی مافیا، وقتی به کار برده میشه که فرد یا افرادی در اثر اتفاقی، مافیا بودنشون تابلو بشه. در این مواقع میگن فلانی مثل قارچ بیرون زد، یا فلانی قارچه!

تو دیوار :

بعضی افراد در بازی مافیا با قاب عکس روی دیوار فرق چندانی ندارن. صبحت خاصی نمیکنن و فقط رای میدن! اینا افراد «تو دیوار» بازی هستن!

نو لینچ :

خود کلمه‌ی lynch معنی اعدام کردن و زجرکش کردن رو میده. وقتی میگیم no lynch شده که در طول روز و هنگام رای‌گیری، کسی برای اعدام بالا نیاد، یا بین دو فردی که بالا اومدن، رای‌ها مساوی تقسیم بشه. در این حالت‌ها میگن نو لینچ شد.

اَکت شب :

هر صدا، حرکتی یا ردی که از رفتار بازیکن‌ها در فاز شب گرفته بشه رو اَکت شب میگن. در پست مفصلی از اَکت شب و نظرهایی که در موردش هست توضیح دادیم. اینجا کلیک کنید.

نایت ویژن :

وقتی میگن کسی نایت ویژن (night vision) داره یا نایت ویژن زده، یعنی زحمت کشیده! تقلب کرده و شب یواشکی چشمش رو باز کرده!

هیل دادن یا سیو کردن :

بعد از ترور مافیا در شب، اولین نقشی که باید چشماشو باز کنه دکتره. دکتر باید فردی رو انتخاب کنه که حدس میزنه مورد سو قصد مافیا قرار گرفته باشه. به این عمل دکتر میگن هیل (شفا) دادن یا سیو کردن.

وتو :

یکی از نقش‌های شهروندی، شهرداره. شهردار این قدرت رو داره که تصمیم بازیکن‌ها برای اعدام یک نفر رو لغو کنه. حتی اگه خیلی رای هم آورده باشه، شهردار این امکان رو داره که از اعدام اون شخص جلوگیری کنه. به این عمل شهردار در بازی مافیا، وتو کردن میگن.

تارگت :

همون شک یا اتهامی هست که بازیکن‌ها به همدیگه نسبت میدن. مثلا بازیکنی میگه تارگت من فلانیه به دلیل … .

تارگت بک :

وقتی بازیکنی، متقابلا به بازیکنی که بهش تارگت زده، تارگت بزنه، این عمل رو تارگت بک میگن.

موج سواری :

وقتی یه بحثی از یک نفر شروع میشه و همینطور نفرات بعدی هم در موردش صحبت کنن، اصطلاحا میگن یه موجی درست شده. حالا این بین کسی که بخواد علیرغم اعتقاد خودش به موضوع اون موج، ازش استفاده کنه و اصطلاحا سواری بگیره، بهش میگن داره موج سواری میکنه.

تبر زدن :

ریشه‌ی عبارت تبر زدن از جای جالبی میاد 🙂 کاری به ریشه‌اش ندارم اما وقتی یه نفر خلاف فاز و نظر جمع، نظر خودش رو خیلی کوبنده و مکرر اعلام کنه، بهش میگن داری تبر میزنی! یعنی یه چیزی داره ریشه میزنه و رشد میکنه، اما تو مدام داری بهش تبر میزنه و نمیذاری پا بگیره. البته درست بودن تبر زدن اون شخص بعد از بازی مشخص میشه. یعنی میخوام بگم تبر زدن به خودی خود معنی بعدی نداره.

نوب :

منظور از نوب همون noob در زبان انگلیسیه. نوب یعنی تازه‌کار. یعنی کسی که در زمینه‌ی خاصی مهارت زیادی نداره و زیاد تجربه کسب نکرده. باید اینو در نظر داشت که نوب حرف بدی نیست 🙂

گره :

توی بازی مافیا بعضی وقتا بین دو یا چند نفر، یه ابهامی به وجود میاد که نمیشه درستی هیچ یک از طرف‌های ابهام رو به راحتی تشخیص داد. این حالت جوریه که از هر دیدگاه هر طرف که نگاه کنی انگار اون شخص درست میگه و نمیشه حرفش رو به راحتی رد کرد. مثل این میمونه که شما یه کلاف گرفته خورده رو توی دستت گرفته باشی، و دنبال سر کلاف بگردی. اینجور وقتا میگن که گره افتاده توی بازی.

تله :

تله هم یکی از تریک‌هایی هست که بازیکنا میتونن به هم دیگه بزنن. مثلا دو تا بازیکن با هم دیگه هماهنگ میکنن تا یه سوژه‌ی ساختگی رو بندازن توی بازی. بعد که سوژه راه میافته، ممکنه یه مافیا که از ساختگی بودن سوژه با خبر نباشه، شروع کنه به پر و بال دادن به سوژه. اینطوری میشه گفت که بازیکنا براش تله گذاشته بودن

لایک و دیس‌لایک :

وقتی یه بازیکن داره حرف میزنه، بازیکنای دیگه برای اینکه توی حرفش نپرن، موافقت یا مخالفت خودشون رو با لایک و دیس‌لایک نشون میدن.

پوش کردن :

بعضی وقتا بعد از اینکه یه شهروند یکی دو تا اتهام می‌خوره، ممکنه مافیا هم از این قضیه سواستفاده بکنه و سعی بکنه اون فرد رو از بازی بیرون کنه. به این حرکت میگن پوش کردن. وقتی به یه نفر اتهام پوش کردن نسبت داده میشه، به نوعی دارن بهش اتهام مافیا بودن میزنن.

کنسه دادن :

کنسه دادن از عباراتیه که از شطرنج وارده دایره‌ی کلمات ما شده. توی شطرنج کنسه دادن یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن. حالا توی مافیا کسی که بلند میشه به بازی حرکت میده و میگه این کار رو بکنید برنده میشیم یا فلانی رو بزنید که مافیا بره بیرون، میشه کنسه دادن

 

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

56 دیدگاه

 1. مگه نه نقش افراد تو بازی باید مخفی بمونه؟ پس چطوری شهردار وتو میکنه؟ خو آخه همه میفهمن که تیمش شهرونده و شهردار هم هست؟ بعد یه سوال دیگه : وقتی شهردار وتو میکنه دیگه خدا نمیگه که نقش طرف چیه؟

  1. وقتی یک نفر با رای‌گیری در روز از بازی حذف میشه و میره برای اعدام، صبح روز بعد اعلام میشه شهروند بوده یا مافیا. تا وقتی که هنوز ماهیت فرد اعدام شده اعلام نشه، میگیم مرگ اون فرد معلق به تصمیم شهرداره. اگر شهردار نظر شهر رو وتو کنه، صبح روز بعد اعلام میشه فلانی (کسی که قرار بود اعدام بشه) با نظر شهردار به بازی برگشت. فرآیند وتو کردن، در ابتدای شب و وقتی بقیه‌ی افراد خوابن انجام میشه. بنابراین کسی نمیدونه شهردار کیه. اگه گنگ توضیح دادم بگید که بیشتر توضیح بدم

  2. عزیزم شهردار تو شب وتو می کنه که اگر اون فرد شماره 1 قراره اخراج شه نره بیرونOk

  1. سلام.

   برای بازی چهار یا پنج نفره بیشتر از یک مافیا نمیتونید داشته باشید. از طرفی یک دکتر هم حتما باید داشته باشید. اینطوری میشه یک مافیا، یک دکتر و (دو یا سه نفر) بقیه شهروند ساده. توی تعداد کم امکان استفاده از نقش‌های مافیای توسعه‌یافته وجود نداره. بهترین حالت برای این تعداد مافیای کلاسیک هست. البته فکر نکنید که این بازی نمیتونه جذاب باشه، بلکه کیفیت بازی خیلی بیشتر میشه و شناختتون از همدیگه بالا میره. خیلی از بازیکن‌های حرفه‌ای توی جمع‌های کوچیک با دوستاشون همیشه این کار رو میکنن

 2. سلام خسته نباشید
  آقا در مورد اصل کنسه اطلاعی دارید؟ ممنون میشم یکم توضیح بدید…

  1. سلام.

   کنسه دادن از عباراتیه که از شطرنج وارده دایره‌ی کلمات ما شده. توی شطرنج کنسه دادن یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن. حالا توی مافیا کسی که بلند میشه به بازی حرکت میده و میگه این کار رو بکنید برنده میشیم یا فلانی رو بزنید که مافیا بره بیرون، میشه کنسه دادن

 3. سلام ببخشید میتونید بگید بازی مافیا کلا چند نقش داره؟ممنون میشم توضیحاشم بزارید

  1. سلام.

   هیچ تعداد خاصی برای نقش‌های مافیا وجود نداره. چون با خلاقیت و ابتکار میشه مدام نقش اضافه کرد. خود من مدام در حال نقش اضافه کردن به بازی هستم و خیلی‌های دیگه هم دارن این کار رو میکنن. پس نمیشه گفت دقیقا چندتا نقش توی بازی وجود داره. در مورد توضیحات نقش‌ها هم به مرور نقش‌های بیشتری رو به سایت اضافه می‌کنیم

  2. تعداد فعلی کل نقش‌های مافیا ۱۳۰۰۰نقش هستش ، یعنی تو یه جمعی ک سیزده‌هزار نفر حضور داشته باشن ، به تعداد همه نقش موجود هست

 4. سلام اگه میشه یاد بدید چه جوری تومافیا حرف بزنیم که لو نریم ؟؟
  چون هر وقت مافیا میشم همه به من تارگت میزنن و هر وقت شهروند میشم هیچکس به من تارگت نمیزنه.
  لطفا یه سری حرفایی روکه مافیا باید برای رد گم کنی بزنه رو بگین.
  ممنون.

  1. روش خاص و مدونی وجود نداره. چون همه چیز بستگی داره به شرایط. اینکه بازیکن‌ها چقدر از هم شناخت دارن، خودتون چه استدلاهایی آوردید و بقیه چه دلایلی برای مافیا بودن شما آوردن. اما اگه کلی بخوایم گفته باشیم، بهتره که مثل وقتی که شهروند میشین رفتار کنید. با خودتون بگید من شهروندم، باید بگردم مافیا رو پیدا کنم. مثل یه شهروند دلیل بیارید که کی و به چه دلیلی مافیاست. صد البته که دارید دروغ میگید، چون شما میدونید که مافیاست و دارید به دروغ یه نفر رو مافیا میکنید. اما همین کار رو سعی کنید مستدل انجام بدید. در مقابل یارهاتون هم طوری رفتار نکنید که ارتباطی بین شما هست. مثلا اگه یارتون سوتی بدی داده یا اینکه مافیا بودنش برای همه مسجل شده دیگه سعی نکنید ازش دفاع کنید. البته این به این معنی نیست که یار فروشی کنید و برای کسب اعتماد یارهاتون رو بفروشید (گرچه این کار هم بعضی وقتا ضرورت داره و لازم میشه که انجام بدید!) در مقابل استدلاهایی که بقیه میارن هم خیلی محکم سعی کنید با دلیل اون‌ها رو رد کنید. این اشتباه هم نکنید که مافیایی به بازی ندید و خودتون رو بی‌تاثیر در بازی جلوه بدید. در نهایت باید بگم بهترین روش برای تقویت بازی کردن زیاده، همه چیز بر اساس لم و شخصیه

  1. توی فاز روز همه‌ی بازیکن‌ها صحبت میکنن و در مورد اینکه به کی شک دارن حرف میزنن. اتهام‌ها زده میشه، دلیل و استدلا شنیده میشه. بعدش باید رای‌گیری بشه که شک بیشتر روی چه کسی هست. به این مرحله میگن رای شک. رای شک برای همه‌ی بازیکن‌های حاضر در بازی گرفته میشه (حتی اگه سایلنت باشن). بعد از رای شک دو نفری که بیشترین رای شک رو داشته باشن میرن برای رای قتل. وقتی وارد مرحله‌ی رای قتل میشیم اون دو نفر دفاع میکنن و صحبت‌ها انجام میشه. بعد باید همه‌ی بازیکن‌ها (به جز خود اون دو نفری که برای رای قتل اومدن بالا) رای قتل بدن. یعنی باید مشخص کنن که نظرشون اینه کدوم بازیکن حذف بشه. رای قتل بهتره که اجباری و یکتا باشه. یعنی هر بازیکن تنها باید به یکی از دو نفری برای قتل اومدن بالا رای بدن. بعد از رای قتل کسی که بیشترین رای قتل رو میاره میره برای اعدام

  1. سلام.

   شهردار دومین شخصیتی هست (بعد از قاضی) که در طول شب بیدار میشه. روندش اینطوریه که بعد از اتمام رای‌گیری برای حذف یک نفر در روز، اون شخص میره برای اعدام. شب میشه و همه میخوابن. گاد بازی اول قاضی رو بیدار میکنه که کارش رو بکنه (نقش قاضی رو اگه خواستید براتون توضیح میدم) بعد قاضی میخوابه و شهردار با دستور گاد بیدار میشه.

   حالا شهردار میتونه اگه خواست، نظر کسانی که رای به اعدام اون بازیکن دادن رو ملغی کنه و از اعدام اون فرد جلوگیری کنه. اگه شهردار همچین تصمیمی بگیره با تکون دادن سر یا با لایک به گاد حالی میکنه که میخواد وتو بشه. چه شهردار وتو بکنه چه نکنه، گاد باید به بقیه‌ی بازیکن‌ها (که خوابن) با صدای بلند اعلام کنه که تصمیم شهردار چی بوده.

   چند تا نکته:

   * شهردار کلا دو تا حق وتو داره در طول بازی

   * شهردار میتونه خودش رو هم وتو کنه

   * اگه شهردار یه اعدامی رو وتو کنه، مافیا اجازه نداره اون شب اون فرد رو ترور کنه (دلیلش رو اگه خواستید بپرسید میگم بهتون)

   * اگه قبل از شهردار، قاضی جای افرادی که برای اعدام انتخاب شدن رو عوض کنه، شهردار فقط میتونه برای اعدامی جدید از حق وتوش استفاده کنه. چون دیگه طناب دور گردن اون یکی نفر نیست

  2. بله منم شنیدم اینو..
   یجورایی به معنی سفسطه کردن و جوسازی به کار میره میگن مثلا تو داری شال اله میکنی.
   ولی اینکه ریشش چیه و چجور نوشته میشرو هرچی سرچ کردم پیدانکردم

  1. سلام، وقتتون بخیر

   موج سواری: وقتی یه بحثی از یک نفر شروع میشه و همینطور نفرات بعدی هم در موردش صحبت کنن، اصطلاحا میگن یه موجی درست شده. حالا این بین کسی که بخواد علیرغم اعتقاد خودش به موضوع اون موج، ازش استفاده کنه و اصطلاحا سواری بگیره، بهش میگن داره موج سواری میکنه.

   تبر زدن: ریشه‌ی عبارت تبر زدن از جای جالبی میاد 🙂 کاری به ریشه‌اش ندارم اما وقتی یه نفر خلاف فاز و نظر جمع، نظر خودش رو خیلی کوبنده و مکرر اعلام کنه، بهش میگن داری تبر میزنی! یعنی یه چیزی داره ریشه میزنه و رشد میکنه، اما تو مدام داری بهش تبر میزنه و نمیذاری پا بگیره. البته درست بودن تبر زدن اون شخص بعد از بازی مشخص میشه. یعنی میخوام بگم تبر زدن به خودی خود معنی بعدی نداره.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   توی بازی مافیا بعضی وقتا بین دو یا چند نفر، یه ابهامی به وجود میاد که نمیشه درستی هیچ یک از طرف‌های ابهام رو به راحتی تشخیص داد. این حالت جوریه که از هر دیدگاه هر طرف که نگاه کنی انگار اون شخص درست میگه و نمیشه حرفش رو به راحتی رد کرد. مثل این میمونه که شما یه کلاف گرفته خورده رو توی دستت گرفته باشی، و دنبال سر کلاف بگردی. اینجور وقتا میگن که گره افتاده توی بازی.

   تله هم یکی از تریک‌هایی هست که بازیکنا میتونن به هم دیگه بزنن. مثلا دو تا بازیکن با هم دیگه هماهنگ میکنن تا یه سوژه‌ی ساختگی رو بندازن توی بازی. بعد که سوژه راه میافته، ممکنه یه مافیا که از ساختگی بودن سوژه با خبر نباشه، شروع کنه به پر و بال دادن به سوژه. اینطوری میشه گفت که بازیکنا براش تله گذاشته بودن

 5. ببخشید وقتی اسنایپر مافیا رو تو شب درست میزنه ولی همون شب خودشم شات میشه،جریان چطور میشه؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   نوبت تیم مافیا برای ترور قبل از بیدار شدن اسنایپره. اگه هدف ترور مافیا اسنایپر بازی باشه، اسنایپر عملا زنده نیست که بخواد شلیکی انجام بده. بنابراین وقتی گاد اسنایپر رو (وقتی که همون شب مافیا ترورش کرده) بیدار میکنه باید در سکوت بهش حالی کنه که امشب نمیتونی تیری شلیک کنی. البته نباید دلیلش رو بهش بگه. چون ممکنه که به خاطر جادو شدن توسط جادوگر باشه.

 6. ببخشيد آقا من فكر نكنم كه معنى اصطلاح تبر زدن اين چيزى كه نوشتيد باشه.معنيش اينه كه شهروندان ناآگاه به هم تارگت بزنن واشتباهاً تيشه به ريشه ى شهر بزنن.لطفاًاین رو در قسمت اصطلاحات اصلاح کنید.

  با تشكّر

  1. سلام، وقتتون بخیر

   وقتی بازی هنوز در جریانه و کسی از نقش کسی خبر نداره، چطوری میتونیم بگیم این اصطلاح فقط مختص شهروندان ناآگاهه؟ یعنی میخوام بگم چطوری میتونم مطمئن باشم وقتی دارم به یکی میگم تو داری تبر میزنی، طرف حتما شهرونده؟
   تارگت اشتباه زدن هم یه جورایی خلاف بقیه و روند بازی حرف زدنه.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   منظور از نوب همون noob در زبان انگلیسیه. نوب یعنی تازه‌کار. یعنی کسی که در زمینه‌ی خاصی مهارت زیادی نداره و زیاد تجربه کسب نکرده. باید اینو در نظر داشت که نوب حرف بدی نیست 🙂

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اینکه کلا بازی گاد نداشته باشه امکانش نیست. چون باید بالاخره یه نفر باشه که فرد مورد نظر مافیا برای ترور و فردی که دکتر سیو میکنه رو ببینه و نتیجه رو در صبح منتقل کنه. فقط هم تصمیم دکتر و مافیا نیست، معمولا سناریوها کلی نقش و فرآیند دیگه دارن که نیاز داره به حضور گاد.
   اما اگه تعدادتون کمه و نمیخواید یه نفر رو اول بازی برای گاد کنار بذارید، میتونید از تکنیک گاد/پلیر استفاده کنید. گاد پلیر اینطوریه که شب اول (شب معارفه‌ی مافیا) یکی از بازیکنا دستورات بازی رو صادر میکنه و خودش هم اجرا میکنه. مثلا اگه خودش توی گروه شهروند باشه، میگه «همه چشمارو ببیندید (شب میشه)، مافیاها بیدار بشن.» بعد ده پونزده ثانیه میشمره و بعدش میگه مافیا چشمشون رو ببندن و در نهایت میگه همه بیدار بشن. اگه خودش مافیا باشه هم همینکارا رو انجام میده، با این تفاوت که خودش هم چشمشو باز میکنه. اما خب کسی از این موضوع با خبر نمیشه. کسی که گاد پلیر میشه باید حواسش باشه که طوری در طول شب حرف نزنه که بقیه متوجه بشن خودش یکی از مافیاهاست.
   در طول روز در کنار اینکه خودش بازی میکنه، رای گیری و مدیریت بازی رو هم بر عهده داره. برای شب‌های بعدی اولین کسی که توی رای‌گیری روز از بازی حذف میشه وظیفه‌ی گاد رو برعهده میگیره و دیگه نیاز نیست اون گاد پلیر اول بازی، گاد ادامه‌ی بازی هم باشه.
   باگ این قضیه اینه که اگه از گاد/پلیر استفاده کنید، نمیتونید نقش شهردار رو توی بازی داشته باشید. چون کسی که روز اول از بازی حذف میشه، شب دوم که خودش باید وظیفه‌ی گاد بودن رو بر عهده بگیره. بنابراین نمیتونه بگه شهردار بیدار بشه و در مورد وتو کردن خودش! نظرش رو بپرسه!
   البته این باگ خاصی محسوب نمیشه. چون معمولا وقتی از گاد/پلیر استفاده می‌کنیم که تعداد بازیکن‌ها کم باشه. و اینطور وقتا از نقش شهردار استفاده نمیکنن.

 7. سلام.
  خیلی از سایتتون خوشم اومد
  خودم نوجوونم و خیلی دوست دارم جمعی باشه ک مافیا بازی کنم
  اما خب خیلی کسی پیدا نمیشه و فقط امکان تماشای برنامه مافیاا از شبکه سلامت برام مقدوره
  مخصوصا الان که شرایط کروناییم هست و مدرسه نمیرم
  یه سوال داشتم راجبه زبان بدن تو مافیا،
  اینکه چقدر میشه به زبان بدن تو مافیا اعتماد کرد ؟
  و اینکه میشه چنتا مقاله راجبه زبان بدن بهم معرفی کنید اگرکه مقدوره براتون؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   لطف دارید به بنده، امیدوارم سایت شب میشه با انگیزه‌ای که شما میدید، بهتر بشه و بتونه بیشتر مفید باشه.

   در مورد زبان بدن خب باید بگم که بله در کل مفهوم درست و منطقی‌ای هست که میشه در بازی مافیا هم ازش استفاده کرد. اما باید بدونیم که زبان بدن از این چیزی که معمولا بازیکنا توی بازی ازش استفاده میکنن و نتیجه میگیرن پیچیده‌تره. حتما شما هم افرادی رو توی بازی مافیا دیدید که با یه نشونه کوچیک (که حتی معلوم نیست چقدر درسته!) نتیجه میگیرن که فلانی مافیاست و احساس و برداشت آنی خودشون رو ربط میدن به زبان بدن. اما واقعیت اینه که خیلی سخت‌تر از این حرفاست.

   نکته اولش اینه که معمولا این افراد فقط یه حرکت از مجموعه‌ی تمام حرکات رو میگیرن و با همون میخوان نتیجه بگیرن. در صورتی که این کار امکان‌پذیر نیست. این که یه نفر سرش رو بخارونه، آیا همیشه این معنی رو میده که اضطراب داره و داره دروغ میگه؟ قطعا نه. باید تمام حرکات یه نفر رو زیر نظر داشت و بر اساس کلیات زبان بدنش نتیجه‌گیری کرد. باید دید که همخوانی بین تمام حرکات وجود داره یا نه؟ آیا این حرکات، عادات همیشگی فرد نیست؟ خود من خیلی وقتا دیدم به افرادی گیر میدن که خیلی پات رو تکون میدی، اضطراب داری پس مافیایی! اما خیلی از اون افراد آدمایی بودن که تکون دادن پا عادتشونه و همیشه این کار رو میکنن. پس نمیشه از روی این یه حرکت نتیجه گرفت. یا مثلا یه بار جایی بازی میکردیم که هواش کمی سرد بود. کسی که گیر داده بود که فلانی دست به سینه‌اس، پس داره یه چیزی رو قایم میکنه، این رو در نظر نداشت که واکنش طبیعی بدنشه به خاطر سرما!

   شناخت از طرف هم خیلی مهمه. حتی خیلی از حرکات زبان بدن بین خانوما و آقایون فرق میکنه. به نظر من استفاده از زبان بدن خیلی مهارت میخواد. مهارت برداشت، مهارت شناخت و مهارت تفسیر. برداشت درست از زبان بدن هم نیازمند تمرکز زیاد روی بازیکنه. معمولا سخت فرصت پیش میاد که شما کامل یه نفر رو زیر نظر داشته باشید و بتونید به اندازه کافی زبان بدنش رو مشاهده کنید. تازه این برای یه بازیکنه، بقیه بازیکنا رو میخواید چیکار کنید.

   خود من فقط میتونم در مورد افراد معدودی که خیلی باهاشون بازی کردم و شناخت دارم ازشون، با استفاده از زبان بدن نظر بدم. البته قطعا کسانی هستن که مهارت خیلی بالایی توی زبان بدن دارن. اما حرف بنده اینه که کار آسونی نیست. به همین خاطر خیلی بهش استناد نمیکنم.

   من توی یوتیوب زبان بدن رو دنبال میکردم یه مدت. اونجا ویدیوهایی هست که مفیده. مثلا یادمه یه ویدیویی بود که یه بازجوی CIA داشت در مورد زبان بدن توضیح میداد. به نظرم بهتره شما هم از یوتیوب دنبال کنید. چون ویژوال خیلی بهتر از خودن متن و مقاله‌اس

  1. سلام، وقتتون بخیر

   کنسه دادن از عباراتیه که از شطرنج وارده دایره‌ی کلمات ما شده. توی شطرنج کنسه دادن یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن. حالا توی مافیا کسی که بلند میشه به بازی حرکت میده و میگه این کار رو بکنید برنده میشیم یا فلانی رو بزنید که مافیا بره بیرون، میشه کنسه دادن

 8. سلام خسته نباشید.
  من نوب هستم!!
  یه سوال داشتم ازت.
  کسانی که توی رای شک بالا میان چند نفرن؟ همیشه دو نفر هستن؟
  حداقل تعداد داریم برای این؟
  پ.ن: توی شبکه سلامت مثلا اگه تعداد 10 نفر هستن کسانی که 4 تا رای دارن به مرحله رای اعدام برده نمیشن/
  همینطور بعضی وقتا فقط یک نفر توی رای اعدام هست.
  میشه اینا رو توضیح بدی؟
  ممنون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   این موضوع بستگی به سناریو داره. اما عموما دو نفری که بیشترین رای رو بیارن، به عنوان مظنون میان بالا برای دفاع. اگه حداقل تعداد رای برای بالا اومدن افراد بذارید، به نفع مافیاست و میتونه با رای دادن و رای ندادن، توی نتیجه روز تاثیر بذاره. بهترین قاعده، حد نصاب بیشترین هست. یعنی دو نفری که بیشترین رای رو آوردن بیان بالا. اگه بیشتر از دو نفر بودن که تعداد رای بالا داشتن، باید اونقد بینشون رای‌گیری بشه که در نهایت دو نفر بیان بالا.

   البته این که حتما دو نفر باشن، همونطوری که عرض کردم مربوط به سناریو میشه. ممکنه بعضی از سناریوها جور دیگه‌ای باشن. مثلا سناریوی شهر مشکوک سایت شب میشه، نقشی با عنوان قاضی داره که میتونه جای فرد اعدامی رو با مظنون تبرئه‌شده عوض کنه. به همین خاطر باید تنها دو نفر بیان بالا که قاضی بتونه نتیجه رو بین اون دو نفر عوض کنه. اما ممکنه شما یه سناریویی داشته باشید که قاضی بتونه بین سه نفر این کار رو بکنه. ولی عموما دو نفر میان بالا

  1. سلام، روزتون بخیر

   خوشحالم که از «شب میشه» خوشتون اومده.

   اما در مورد تبر زدن:

   معمولا اصطلاح شهر رو به غلط برای گروه شهروندا به کار میبرن. در حقیقت شهر جاییه که کل بازیکنا در اون هستن و به نوعی اشاره به تمام بازیکنا داره. چه مافیا چه شهروند (و چه مستقل‌ها). فکر میکنم منظور شما هم از شهر، غلط مصطلح شهروندا بوده باشه. اینکه میگید تبر زدن یعنی «تیشه به ریشه‌ی شهر زدن» یعنی چی؟ این خودش یه اصطلاحه. آیا منظورتون این هست که یه شهروند خلاف مسیر برد شهروندا حرکت میکنه و داره برای گروه شهروندا مشکل درست میکنه؟

 9. سلام ببخشید من تازه کارم یه اصطلاحی از مافیا بازا شنیدم ولی نمیدونم معنیش چیه میگن فلانی اینونت داره فلان جا یا مثلا فلان ساعت اینونت میخام بزارم ینی چی این اصطلاح ؟

  1. سلام، روزتون بخیر

   ایونت مافیا همون دورهمی‌ای هست که جمع میشن و بازی می‌کنن. الان گروه‌هایی هستن که برگزارکننده‌ی ایونتای مختلف توی جاهای مختلف هستن. ایونت مافیا، ایونت پانتومیم و از این جور ایونتا. معمولا هم ایونتا توی کافه‌ها برگزار میشن

 10. سلام .
  لطفا میشه اصطلاح «نرم از بغل» و «همسو» رو توضیح بدید.
  این ها روشهایی است که مافیا با بکار بردنشون شهروند ها رو گیج می کنند.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   «همسو» یکی از تکنیکای مافیا برای بولد نشدن توی بازیه. فرض بکنید چند نفری از بازیکنا روی یکی از بازیکنا مشکوک شدن و در مورد مافیا بودنش صحبت میکنن. اینجا مافیا میتونه اصطلاحا با بقیه «همسو» میشه و خودش رو بین اونا قایم میکنه. لازم نیست که خیلی نظر سنگینی در مورد اون فرد بده یا اتهام بزرگی بهش بزنه. صرفا خودش رو موافق نشون میده و همسو میشه با نظرشون. اینطوری فردا که شهروندی اون بازیکنی که بهش مشکوک شده بودن مشخص شد، کسی نمیتونه یقه‌ی اون مافیای همسو رو بگیره. چون صرفا موافقت کرده و نظر اصلی رو افراد دیگه‌ای مطرح کردن. اما خب این تکنیک هم آنتی و تله‌های خودش رو داره. بعضی وقتا چندتا از بازیکنا الکی به یکی گیر میدن که ببینن کی میخواد از این قضیه سو استفاده کنه و بیخود و بی جهت باهاشون موافقت میکنه و «همسو» میشه. اینطوری میتونن به چالش بکشنش.

   اصطلاح «نرم از بغل» رو هم شنیدم اما نمیدونم چیزی که شما شنیدید هم همین بوده یا متفاوته. ما توی بازی به مافیایی که اصطلاحا «سوسکی» میاد بالا و خیلی بی حاشیه داره خودش رو به روزای بعدی میرسونه، میگیم فلانی خیلی نرم داره خودشو میکشونه بالا. کلا نرم رو وقتی میگیم که طرف بدون حاشیه و آروم آروم خودش رو میرسونه به روزای بعد

 11. سلام ،خیلی ممنون از سایت خوبتون،

  اگه میشه اصطلاح نوار خالی پر کردن هم یه توضیحی میدید .

  1. سلام، روزتون بخیر

   بعضی از اصطلاحات هستن که ممکنه توی هر جمعی معنی خاص خودش رو بده. برای همین مطمئن نیستم چیزی که من از نوار خالی پر کردن میدونم همون منظوری باشه که شما شنیدید. ما وقتی یه نفر توی تایم دفاع یا صحبتش عملا حرف خاصی نمیزنه و فقط یه چیزی میگه که زمان بگذره، میگیم «نوار خالی پر کردی»

  1. سلام، وقتتون بخیر

   متاسفانه در حال حاضر به خاطر شرایط کرونا جایی رو سراغ ندارم که بازی برگزار بشه

 12. سلام من اصن مافیا بازی نکردم و نمی دونم چیه فقط از طریق سایت شما اصطلاحات و توضیحات رو مطالعه کردم و گیج شدم 🤦‍♀️
  من میخام بازی مافیا یاد بگیرم سایت و برنامه ای هست ک با کلیپ آموزشی یا هر چیزی بتونم یاد بگیرم ممنون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   آمپول زن یکی از نقش های سناریوی شب مافیای دورهمیه. منظورم پکیج آقای جواهری هستش. آمپول زن شب مافیا، یک بار در طول بازی به یک نفر آمپول میزنه، و گاد هویت و کاری که اون شخص در طول شب گذشته انجام داده رو بهش میگه

 13. سلام وقت بخیر من واقعا این بازی رو دوست دارم ولی متاسفانه تعدادمون همیشه خیلی کمه و به زور به ۵ نفر میرسه.. یک مسئله دیگه این هست که متاسفانه افراد بازی چه کوچک و چه بزرگ شب به طریقی نگاه می‌کنند و فقط به برد تیمشون فکر میکنن نه لذت از بازی! میشه راهی بگید که نگاه نکنن شب؟ راوی هم بهشون میگه انکار میکنن
  و سومین مورد هم اینه که من وقتی مافیا میشم سعی میکنم عادی باشم ولی خیلی سریع شک روم میفته.. و سریع لو میرم..لطفا بگید چیکار کنم که تاثیر خوب و شهروندی بتونم روی بقیه بذارم؟
  و سوال آخر میشه بگید سناریو های مافیا چین؟ یعنی چی شهر مشکوک یا سناریو جانی و..
  در آخر از توضیحاتتون تشکر میکنم

  1. سلام، وقتتون بخیر

   برای تعداد کم میتونید مافیای هئیت منصفه‌ای یا ژوری بازی کنید. توی این مطلب در مورد این نوع از بازی مافیا توضیح دادم.
   در مورد تقلب در بازی هم باید بگم که راهی وجود نداره. سعی کنید با آدم‌هایی بازی کنید که درک این بازی رو دارن و میفهمن که اصول بازی چیه. تنها کاری که با آدم متقلب میشه کرد، بازی نکردنه!
   در مورد اینکه میگید سعی می‌کنید عادی باشید اما بازم لو میرید، باید تمام کارهایی که زمان شهروندی انجام میدید، زمان مافیا شدن هم انجام بدید.

   در مورد سناریوهای بازی مافیا هم توی این مطلب به طور کامل توضیح دادم. اما اگه بخوام خلاصه بگم، هر ترکیبی از نقش‌ها، یه سناریو برای بازی مافیا محسوب میشه. بعضی سناریوها علاوه بر نقش‌های متفاوت، قوانین و مکانیسم‌های متفاوتی هم دارن

 14. سلام ببخشید بای منظورتون چیه؟ توی توضیحات راجب مافیا بودنم گفتید بای
  و این مطلب هایی که گفتید راجبش توضیح دادید هرچی روش میزنم چیزی نمیاد. اگر منظورتون همینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *