اَکت شب در بازی مافیا منتشر شده در 7 ژوئن 2019۱۰ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

اَکت شب، اتفاقیه که ممکنه در بازی مافیا رخ بده. تکون خوردن، صدا دادن، یا هر گونه ردی که افراد در زمان بیداری شب ممکنه از خودشون به جا بذارن رو اَکت شب میگن. قبل از اینکه بیشتر در مورد اَکت شب صحبت کنیم، این ویدیو رو ببینید.

اَکت شب در بازی مافیا چیست؟

همونطور که میدونید، بازی مافیا از در دو فاز انجام میشه. فاز روز و فاز شب. «روز» زمانی هست که همه‌ی شهر (شامل شهروندان، مافیا، افراد مستقل) به بحث و گفتگو مشغول میشن و با رای‌گیری و اعدام به اتمام میرسه. البته شرایطی هم هست که ممکنه تنها رای‌گیری صورت بگیره و اعدامی در کار نباشه. اما وقتی که گاد بازی اعلام میکنه که «شب میشه»، فاز بعدی بازی، یعنی فاز «شب» شروع میشه.

در فاز شب افراد مختلفی بیدار میشن و اعمال قدرت میکنن. از جمله افرادی که بیدار میشن، تیم مافیا هستن. اصلی‌‌ترین کار تیم مافیا در شب، تروره، که باید بی سر و صدا و بدون اینکه کسی متوجه بشه، این کار رو انجام بدن. همون طور که گفتیم night act یا اَکت شب، تکون خوردن، صدا دادن، یا هر گونه ردی هست که مافیا در زمان بیداری شب ممکنه از خودش به جا بذاره.

 

نظرات مختلفی در مورد اَکت شب وجود دارد!

بعضی‌ها در بازی‌شون به اَکت شب ارجاع میدن و از اَکتی که گرفتن به عنوان دلیل محکومیت استفاده می‌کنن. اما درباره‌ی اینکه چقدر این کار درسته یا غلطه، قانونیه یا غیرقانونی، نظرهای مختلفی وجود داره.

دسته‌ی اول: غیرقانونی است!

بعضی‌ها مخالف هرگونه اشاره به موضوع اَکت شب هستن. اون‌ها فردی که به چنین موضوعی اشاره میکنه رو با اعلام نقش توسط گاد، از بازی حذف میکنن. این سخت‌ترین حالت برخورد با اَکت شب در بازی مافیا است.

دسته‌ی دوم: بی‌اعتبار است!

بعضی‌های دیگه عقیده دارن هرچند اعلام اَکت شب غیرقانونی نیست، اما هیچ اعتمادی به این دست از دلایل وجود نداره. این‌ها در دفاع از نظرشون، به این باورند که به هر دلیلی ممکنه یه بازیکن در فاز شب صدا، حرکت یا ردی از خودش نشون بده. پس چون تفکیک قائل شدن بین این موارد نشدنیه، پس بهتره اصلا به اَکت شب اعتنایی نشه

دسته‌ی سوم: مهم است، اما باید دقت کرد!

دسته‌ی دیگه‌ای از افراد هستن که اَکت شب رو یکی از سرنخ‌های بازی میدونن. گرچه قبول دارن که هر کسی ممکنه به هر دلیلی صدا یا حرکتی تولید کنه، اما اینطوری هم نیست که به هر صدا و حرکتی (به خصوص وقتی که اعضای تیم مافیا در حال تصمیم‌گیری برای ترور هستن) بی‌اعتنایی بشه. چرا که به هر حال این‌ها سرنخ‌هایی هستن که میتونن منجر به پیدا کردن مافیا بشن. این وظیفه‌ی شهرونده که بتونه تحلیل کنه صدا یا حرکت چه زمانی بوده، به چه صورت بوده و آیا میتونه دلیل محکمی برای مافیا بودن اون فرد بشه یا نه؟

بعضی اوقات ممکنه یه نفر بنا به عادت صندلی یا میزی که پشتش نشسته رو تکون بده. باید دید که آیا همیشه این کار رو میکنه، یا زمان بیدار شدن مافیا و در اثر فعالیتی که اون زمان داشته حرکتی ایجاد شده.  بعضی اوقات احساس می‌کنیم که از فرد کناری یا هر کس دیگه‌ای صدایی شنیدیم. صدای لب زدن، آروم حرف زدن یا حتی تکون خوردن بند ساعت و دستبند. بهتره که در این مواقع در ذهن خودمون اتفاقی که افتاده رو مرور و تصور کنیم. شاید صدا رو درست شنیدیم، اما دلیل دیگه‌ای برای اون وجود داشته.

بنابراین این دسته از افراد در بازی مافیا، نسبت به اَکت شب اگرچه بی‌تفاوت نیستن، اما محتاط هستن. چرا که ممکنه با برداشت غلط، علاوه بر حذف کردن یک شهروند، جون خودشون رو هم به خطر بندازن. چرا که بعد از اعلام شهروندی اون شخص، دفاع از خودش خیلی سخت میشه.

حواسمون به این مورد هم هست که تیم مافیا هم میتونن به دروغ اعلام اَکت شب کنن و با اصرار روی حرفشون، یک شهروند رو به دروغ از بازی بیرون کنن. برای همین وقتی توی بازی مافیا یکی میگه که از کسی صدا گرفته یا حرکتی احساس کرده، این حالت که قضیه از بیخ دروغ باشه رو هم باید در نظر گرفت.

آیا اعلام اَکت شب اجحاف در حق مافیا است؟

بعضی‌ها میگن اعلام اَکت شب به نوعی نامردیه و حرکت چیپ و مسخره‌ایه. اینا اعتقاد دارن که اَکت شب رو حتی اگر گرفتید نباید اعلام کنید. چون که اعتقاد دارن با دلیل و منطق و بنا به اتفاقاتی که در روز میافته باید مافیا بودن کسی رو ثابت کرد. اما باید به این موضوع هم اشاره کرد که اینطوری، مافیا بی‌محابا و بدون اینکه ترسی از فعالیت شبش داشته باشه، ترور رو انجام میده. تیم مافیا تیم آگاه بازی هستن. اگر در کنار این آگاهی، این چنین حاشیه‌ی امنی (غیرقانونی بودن و چیپ بودن! اعلام اَکت شب) هم بهشون داده بشه، قدرت اضافه و غیرقانونی‌‎ای خواهند داشت.

پس نتیجه چی میشه؟

مافیا بهتره که بتونه فعالیت شب خودش رو بدون رد پا و سرنخ (مثل حرکت، صدا یا هر اتفاقی که ممکنه در شب بیافته) انجام بده. شهروند ناآگاه برای رفع ناآگاهیش سمت هر سرنخی میره و نمیشه اون رو در این راه محدود کرد. از طرفی فقط شهروند نیست که میتونه ادعا کنه اَکت شب گرفته، مافیا هم میتونه به دروغ همچین ادعایی بکنه. پس قضیه یک طرفه نیست. مافیا در ازای آگاهی و قدرتش وظیفه داره که ساکت و بی‌حرکت فعالیت شبش رو انجام بده، شهروند هم به دلیل ناآگاهیش فعالیت شب رو زیر نظر میگیره و با دقت سعی در پیدا کردن مافیا میکنه.

اَکت شب سایر افراد بازی مافیا

اَکت شب محدود به اعضای تیم مافیا نمیشه. شهروندا و افراد مستقل هم شامل این قضیه میشن. ممکنه دکتر، کاراگاه، شهردار، تفنگ‌دار، اسنایپر یا هر کسی که در شب برای اعمال قدرتش بیدار میشه کاری بکنه که اَکت شب بده. این افراد هم برای محافظت از جون خودشون، و وظیفه‌ای که در مقابل شهروندای دیگه دارن، باید مواظب باشن که اَکت شب نداشته باشن.

بعضی افراد فکر میکنن اگر نقش مثبت شهروندیشون (مثل دکتر) رو با اَکت شب به افراد کناریشون ثابت کنن، کار خوبی میکنن. اما برعکس، اینجا چون اَکت شب توسط خود شخص و به عمد ایجاد شده، اعلام نقش محسوب میشه. اعلام نقش هم در بعضی از بازی‌ها منجر به حذف بازیکن میشه. (بعدا در مورد ممنوعیت اعلام نقش مفصل صحبت می‌کنیم.)

از طرفی ممکنه افراد کناریش مافیا باشن، پس با این کار علاوه بر اینکه خوراک خوبی به مافیا برای ترور میده، با ترور شدنش در حق تیم شهروند هم ظلم میکنه.

 

نظر شما در این باره چیه؟

نظر شما چیه؟ آیا اعلام اَکت شب کار درستیه؟ دوست داریم که در این مورد بحث بشه. میتونید اینجا و زیر همین پست نظر خودتون رو برای ما بنویسید. یا میتونید به کانال «شب میشه» در تلگرام سر بزنید و از طریق آی‌دی ادمین، نظرتون رو به صورت صدا، متن یا ویدیو برای ما بفرستید.

کانال تلگرام بازی مافیا، شب میشه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

10 دیدگاه

 1. ب نظرم کار فولیه و نباید رو اکت شب زیاد حساب کرد چون ممکنه بعضی از شب ها ب دلیل زیاد بودن بازیکنان، بعضی شبا طولانی بشه و یک شهروند با تغییر دادن آرام دستش بتونه به اصطلاح راحت تر بشینه و چشماشو ببنده. پسب نظر من نباید گفت
  مگر اینکه
  تو شبای دیگه تکرار بشه یا….

  1. سلام. با شما موافقم. در کل برایی گرفتن اکت شب باید خیلی محتاط بود و درست بررسی کرد که بازیکن چرا تکون خورده

 2. خب زمانی که گاد به کارگاه بیدار باش میده یکی از مافیا میتونه اکت بده که شهروند های اطرافش فکر کنن اون کارگاه هست و شهروند های اطرافش روی حرفش حساب میکنن
  باید خیلی مراقب اکت های عمدی باشیم

  1. با نظرتون موافقم. از طرفی نمیشه ممنوع کرد، چون شاید کسی بخواد همیچین پلن‌هایی بچینه. از طرفی هم نمیشه خیلی استناد کرد چون ممکنه هر دلیلی داشته باشه اکت شب و کلا چیز متقنی نیست

 3. به نظر من همیشه شرایط 90درصد روی بودن یا نبودن اکت شب تاثیر میزاره.مثلا اینکه صندلی ها به هم چسبیده یا نه یا اینکه فاصله بازیکنا چقدره یا اینکه نحوه اعلام هدف بازیکنا چه جوریه؟{منظورم مثلا اینه که فقط به گاد شماره اون کس رو میگن یا فقط اسمش رو میگن که احتمال اکت شب بالاتر میره.یا اینکه شاید باید اون رو نشون بدن که دستشون به کسی میخوره و اکت شب احتمالش باز بالاتر میره یا اینکه پاشن و به یه نحوی اون رو متوجه کنن{تکنیک گاد پلیر مثل همون فیلم که گذاشتید}که دیگه خیلی خیلی احتمالش بالاست}
  خوب با در نظر گرفتن اینها کسی نباید اون دسته ی اول برخورد با اکت شب رو بکنه و این کار درست نیست.اگه کسی به نظرش این کار غیر قانونیه بایستی شرایط رو درست کنه.

  1. اون فیلمی که گفتید در مورد تکنیک گاد پلیر نیست. در واقع اون یه شوخیه که یکی از کانالای یوتیوب در مورد جدی گرفتن بازی مافیا ساخته. تکنیک گاد پلیر برای بازی‌هایی استفاده میشه که تعداد افراد کمه و میخوان که برای مدیریت بازی تعدادشون کم نشه و همه از ابتدا شانس بازی داشته باشن. تکنیک گاد پلیر هم فقط برای رفع مشکل نداشتن گرداننده در شب معارفه‌اس، وگرنه بقیه بازی با روال عادی و با گرداننده شدن فردی که روز اول اعدام میشه ادامه پیدا میکنه. اما با نظرتون موافقم، اگه چیزی ایراد داره باید ایرادش رو برطرف کرد، نه اینکه غیرقانونیش کرد.

 4. اکت شب و نایت زدن تو شب به دور از عدالته و از جذابیت بازی شدیدا کم میکنه اگر هم ناخواسته اکت شب گرفته شد بهتره که تو روز با دلیل در مورد فرد صحبت کرد

  1. کاملا با شما موافقم. مثل این میمونه که توی بازی شطرنج، وقتی حریف حواسش نیست مهره‌هاش رو جا به جا کرد. اینطوری فرد متقلب میتونه خودش رو برنده بازی شطرنج بدونه؟! مسلما خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *