در بازی مافیا کارآگاه باشد یا هکر؟ منتشر شده در 27 فوریه 2020۱۵ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

تنوع زیادی توی نقش‌های بازی مافیا وجود داره. انعطاف‌پذیری این بازی باعث ایجاد انواع سناریو و پلن‌ های بازی مافیا شده. اما همیشه توی ایجاد یه پلن بازی مافیا باید به این دقت داشت که از اصالت و کیفیت بازی مافیا چیزی کم نشه.

بازی مافیا بازی استدلال و دروغه. اکثریت ناآگاه که شهروندا باشن، باید سعی کنن با استدلال کردن مافیا رو پیدا کنن. اون اقلیت آگاه هم که مافیاها باشن، باید با دروغ مسیر استدلال‌های شهروندا رو منحرف کنن. این هسته‌ی اصلی بازی مافیاست. اگه بازی مافیا به سمتی بره که از این هسته دور بشه، یعنی داره از اصلش دور میشه.

نقش‌های مختلفی هم توی بازی مافیا وجود داره که هر کدوم رو میشه در یه دسته‌ی بزرگتر قرار داد. مثلا دندان پزشک، ناتاشا و جادوگر رو میشه توی دسته‌ی نقش‌های تضعیف کننده قرار داد. یعنی نقش‌هایی که باعث ضعیف شدن قابلیت‌های بازیکن‌ها میشه. یا کارآگاه، خبرنگار و هکر که میشه هر سه رو توی دسته‌ی نقش‌های استعلامی گذاشت.

یه بازی بالانس و یه پلن خوب برای بازی مافیا، باید به درستی از دسته‌های مختلف نقش‌ها استفاده کنه تا هم بازی باگ نداشته باشه و هر دو گروه قدرت کافی داشته باشن، هم سناریوی جذابی بشه.

چرا در مافیا از نقش‌های استعلامی استفاده می‌کنیم؟

نقش‌های استعلامی مثل کارآگاه، خبرنگار، هکر و … قراره که به پیشبرد بازی کمک کنن. توی بازی‌هایی که تعداد بالاست (میدونید که هر چی تعداد شهروندا بالاتر میره، احتمال اتحادشون میاد پایین‌تر) وجود یه نقش استعلامی میتونه از به هم ریختن شهروندا و هزارپارچه شدن بازیکنا جلوگیری کنه. اینطوری بازیکنا میتونن حول یه گزاره (که نتیجه‌ی استعلام نقش استعلامیه) بحث کنن و بازی متمرکزتر پیش بره. این فلسفه‌ی وجود نقش‌های استعلامی شهروندی در بازی مافیاست.

اما کمک این نقش‌ها نباید جوری باشه که اصل بازی زیر سوال بره. برای همین بین همه‌ی نقش‌های استعلامی، پیشنهاد ما هکره. میتونید اینجا کلیک کنید و در مورد نقش هکر بیشتر بدونید. ولی چرا کارآگاه نه؟

چرا کارآگاه نه؟!

جوابی که کارآگاه از استعلامش میگیره، زیادی خالصه! یعنی با احتمال خیلی خوبی، جوابش درسته که فلانی مافیا هست یا نه. این یه ذره امکان خطا هم به خاطر نقش رییس مافیاست که استعلامش شهروند از آب در میاد. این خالص و دقیق بودن استعلام کارآگاه، جا برای فکر و استدلال و دروغ نمیذاره. اینجا اونجاییه که میگیم نباید وجود یه نقش به کلیت بازی صدمه بزنه.

برای رفع این مشکل توی بعضی از پلن های بازی مافیا یه سری نقش‌ها هم اضافه میکنن که درصد صحت استعلام کارآگاه رو بیارن پایین. مثلا یکی از مافیاها که بتونه نقش یه نفر رو در برابر استعلام کارآگاه سیاه کنه. اینطوری خب کارآگاه به شک میافته که نکنه با اینکه نقشش سیاه بوده ولی واقعیت چیزی دیگه‌ای باشه! اضافه کردن این نقشا در کنار کارآگاه خوبه، اما بازم حرف من اینه که خب چه کاریه وقتی میشه همه‌ی این نقشا رو توی یه نقشی مثل هکر جمع کرد؟ از طرفی با اضافه کردن این نقش‌ها مشکل زیادی خالص بودن استعلام کارآگاه رو کم می‌کنیم، اما عملا استعلامش هم بی‌اثر میشه

یه مشکل دیگه هم که ممکنه پیش بیاد بحث ادعا و اعلام نقشه. وقتی کارآگاه توی بازی باشه، کلی ادعا و بلوف نقش پیش میاد که بازی رو به یه سمت دیگه میکشه. (کلا به نظر من بهترین حالت هر بازی اینه که هرگونه اعلام نقشی برابر باشه با حذف از بازی! در مورد اینم بعدا توضیح میدم حتما)

از طرفی تعداد استعلام‌های کارآگاه هم زیاده. حتی دیدم که توی بیشتر بازیا هر شب کارآگاه میتونه استعلام کنه! ولی هکر یه بار دست به هک میزنه و تا آخر بازی در موردش میشه بحث کرد.

ولی یه نقشی مثل هکر، گزاره‌ی خالص به بازی نمیده. این خیلی خوبه که روی گزاره‌ای که هکر به دست میاره همه بتونن حرف بزنن. حتی مافیا هم بتونه (در صورتی که لیست خطرناک باشه) با دروغ خودش رو از معرکه نجات بده. این نقش بر خلاف کارآگاه، علاوه بر اینکه به بازی محور صحبت میده، کلی جای بحث و استدلال و دروغ داره. این چیزیه که به نظر من میشه بهش گفت بازی مافیای خوب. یعنی بازی بدون هیجان اضافی و پر از بحث.

پس اگه بخوایم به صورت خلاصه مزایای استفاده از هکر به جای کارآگاه رو بگیم:

 • استعلام هکر بازی رو زیادی ساده نمیکنه، بلکه خوراک ایجاد میکنه برای بحث
 • احتمال اعلام و بلوف میاد پایین
 • استعلام کامل به ضرر تیم مافیا نیست، و مافیا هم میتونه از نتیجه‌ی استعلام هکر برای بحث استفاده کنه
 • استعلام هکر یک بار بیشتر نیست و در مقایسه با کارآگاه قدرت الکی زیاد به گروه شهروند نمیده.
 • به جای بررسی یک نفر، وابستگی سه نفر رو میشه به صورت همزمان بررسی کرد

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

15 دیدگاه

 1. باسلام – ممنون از توضیحات شما

  به نظر من کارآگاه نتیجه خیلی خالصی هم به بازی نمیده یعنی همیشه اینطور نیست. چون کارآگاه باید با دقت افرادی رو شناسایی کنه که احتمال میده مافیا باشند. بعبارتی دیگه اگر استعلام یکنفر برای کارآگاه منفی باشه اون شخص برای کارآگاه یا شهرونده یا رئیس مافیا و این مورد ممکنه در چند استعلام پشت سر هم براش رخ بده و اطلاعات خالصی که شما فرمودید به دستش نیاد.

  ببخشید جسارت کردم استاد

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله با اضافه کردن استعلام معکوس رییس مافیا به کارآگاه، باگ نقشش تا حدودی برطرف شده. اما وقتی که یه نفر استعلامش منفی در بیاد، به احتمال زیاد، شهرونده. فرض کنید توی یه بازی 16 نفره، چهار تا مافیا وجود داشته باشه که یکیشون رییس مافیا باشه. یکی از اون 16 نفر هم خود کارآگاهه. روز اول یه نفر از بازی حذف میشه که اونم در نظر بگیریم شهروند باشه. چندتا شهروند میمونه؟ 10 تا. از طرفی یه رییس مافیا هم هست که استعلامش مثل شهروندا در میاد. پس وقتی کارآگاه در جواب استعلامش از گاد بشنوه که طرف «شهرونده» احتمالا 10 به 11 (حدودا 91%) طرف واقعا شهرونده. به نظرم 91 درصد صحت یکمی زیادیه.

   اما هکر یه نتیجه ترکیبی میگیره که برای تحلیل کردنش نیاز به صحبت و سرنخای بیشتر هست. هکر رو امتحان کنید پشیمون نمیشید 🙂

 2. سلام
  به نظرتان استفاده هکر و کاراگاه در یک بازی جالب نیست؟
  ما که در مدرسه همین مار رو میکنیم و حتی بعضی مواقع ردگیر هم توی بازی میذاریم

  1. سلام، وقتتون بخیر

   هکر و کارآگاه هر دو نقش‌های استعلامی هستن. استفاده از دو تا نقش استعلامی در یک گروه (که اینجا منظورم گروه شهرونده) کار درستی نیست. چون قدرت زیادی به تیم شهروند میده. عملا هکر به بازی مافیا اضافه شد تا جای کارآگاه رو بگیره. نقش ردگیر هم نقش جالبیه، اما توی هر سناریویی نمیشه ازش استفاده کرد. مثلا اگه ردگیر رو به سناریوی «شهر مشکوک» اضافه کنیم، اگه رد شهروندی که وتو شده رو بگیره، شهردار لو میره. باید حواسمون باشه از هر نقشی که استفاده می‌کنیم، به فکر اطلاعات و میزان قدرتی که به دست میاره هم باشیم. (اگه دوست دارید در مورد طراحی سناریو و انتخاب نقش ها بیشتر بدونید این مطلب رو بخونید.)

 3. سلام اینکه نظر شماست که اعلام نقش مساوی با حذف آیا قانون بازیه یا نظر شماست؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   قانون نوشته و مرجع رسمی‌ای برای بازی مافیا وجود نداره که بتونیم بهش رجوع کنیم تا ببینیم واقعا قانون بازی هست یا نه. هر کدوم از ما به نوبه‌ی خودمون سعی می‌کنیم قوانین رو توسعه بدیم و در موردشون به یه نتیجه‌ای برسیم. من از خلال بازی‌های زیادی که با افراد مختلف داشتم، به این نتیجه رسیدم که اعلام نقش عملا بازی رو زیر سوال میبره. چون بازی مافیا ذاتن یه بازی «هویت مخفیه». خیلیا در مقابل این حرف من میگن که خب کی میدونه اون اعلام نقش راسته؟ شاید داره بلوف میزنه؟ اما شما این رو تصور کنید که طرف بلوف نمیزنه. وقتی میگه من دکترم و واقعا باشه، اگه یه نفر دیگه هم ادعا بکنه اون شخص دکتره، یه گره به وجود میاد. هم برای خودشون هم برای بقیه. گره‌ای که اصلا به ذات بازی ربطی نداره. قرار بود با این بازی با استدلال پیش بره نه به اعلام نقش. اگه اینطوری باشه همه‌ی شهروندا بگم ما چی هستیم، چند نفر هستن که یا نقش تکراری اعلام میکنن، یا به استرس میافتن. اینجوری تقریبا مشخص میشه کیا مافیا هستن. اما قرار نیست بازی مافیا اینطوری باشه.
   توی سناریوهای جدید که پر از نقش هستن و هر نقشی یه قدرتی داره، ادعای نقش کردن عملا بی فایده اس. چون اونی که دروغ میگه که نمیتونه واقعا از قدرت نقش دروغینش استفاده کنه. فرض کنید دو نفر ادعا میکنن که من تفنگ‌دار این بازی هستم. یکی برگرده بهشون بگه اگه فلانی تو تفنگ‌دار بازی هستی به شخص ایکس تیر بده، اگه بهمانی (اون یکی فرد مدعی) تو تفنگ‌دار بازی هستی، به شخص ایگرگ تیر بده. اینطوری فردا معلوم میشه که کی دروغ گفته.
   دلیل‌های زیادی هست برای ممنوعیت اعلام نقش. پیشنهاد بنده رو امتحان کنید. بازی بدون اعلام نقش واقعا بازی جذاب و با کیفیتی میشه.

 4. سلام وقتتون بخیر من نقش هکر رو خوندم جذاب بود و همین طور نقش قمارباز که از یک سناریو هستند اگه میشه توضیح کامل این سناریو رو معرفی کنید و تمام نقش هاش رو بزارید اگه گزاشتید میشه بگید سر فصلش چی بوده تا جستجو کنم و بخونم

  1. سلام، وقتتون بخیر

   نقش هکر با این ویژگی رو من توی سناریوی دیگه‌ای ندیدم. تمام نقش‌های سناریوی شهر مشکوک رو هم توی این مطلب توضیح دادم. برای چیدمان این سناریو منبع مشخصی نداشتیم. بیشتر بر اساس تجربیاتمون از بازی مافیا بوده. نقش‌هایی که قبلا بازی کرده بودیم به اضافه یکی دو تا نقش جدید. یه سری از نقش‌ها رو هم اون طوری که فکر میکردیم بهتره اصلاح کردیم.

 5. سلام نقش هکر نقش خیلی باحالیه یه نقش استعلامیه دیگه که اونم خیلی باحاله خبرنگاره
  اونجوری که ما بازی میکنیم
  خبرنگار شب دو یا سه دوتا اسم به گاد میده فردای اون شب گاد میگه طبق تحقیقات خبرنگار اقای فلانی و فلانی تو یک تیم هستند/نیستند

  مثل هکره ولی برای تعداد کمتر استفاده میشه

  بعد پیشنهاد من برای کارآگاه وارد کردن نقش مقابلش که شارلاتان باشه هست یا ستار

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله خبرنگار هم نقش استعلامی خوبیه. توی بازیای کم تعداد بهتره وارد نشه البته. بهتره یه قانون هم باشه که خود خبرنگار نتونه اسمش رو به عنوان یکی از طرفین استعلام به گاد بده. از طرفی باید تعداد استعلام‌های خبرنگار هم محدود باشه. نقش‌های استعلامی همیشه به نقش مقابل نیاز ندارن. چون مزدوج قدرتشون، ناآگاهی و گنگی استعلام دریافتیه. مثلا خبرنگار ممکنه دو تا مافیا رو استعلام بگیره و گاد اعلام بکنه که در یک تیم هستن. بنابراین خودش به نوعی خنثی کننده هم داره. البته نقشایی که باعث دستکاری نتیجه استعلام میشن هم جالبن و میتونه به جذابیت بازی کمک کنه.

 6. سلام می خواستم بگم که من چند نقش رو به بازی مافیا اضافه کردم.
  اولیش نقش (توانگر)هستش که می تونه هر شب از خواب بیدار بشه و یک فرد رو انتخاب کنه. فردی که انتخاب شده آیتمش دوبرابر میشه.
  مثلا:اگر دکتر رو انتخاب کنه، دکتر می تونه دو بار هیل بده،اگر کاراگاه رو انتخاب کنه کاراگاه میتونه دوبار استعلام بگیره و ….(فقط در همون شب یا فردا روز) این فرد در تیم شهروند است.
  دومیش( تروریست بزرگ):این فرد همان تروریست است اما موقع خارج شدن با رای گیری،میتونه دو نفر رو با خودش بیرون ببره.
  می خواستم بپرسم این نقش ها اگر وارد بازی بشن خوبه یا بد
  باتشکر

  1. سلام، روزتون بخیر

   قبل از اینکه نظرم رو مورد این نقش‌ها بگم، باید تاکید بکنم من صرفا نظر شخصی خودم رو در مورد این نقش‌ها میگم. بنابراین ممکنه دیگران نظر دیگه‌ای داشته باشن. حتی روی درست یا غلط بودن نظرم هم ادعایی ندارم. صرفا سعی میکنم طبق اصول بازی مافیا، نظرم رو بگم

   در مورد نقش توانگر:

   جالبه، به نوعی میشه گفت ذات این نقش جز گروه نقش‌های کمکی محسوب میشه. اما من یه سری سوالا توی ذهنم میاد. با این فرض که انتخاب توانگر روی تیم مافیا هم تاثیر میذاره، اگه توانگر به ناتاشا توان اضافه بده، اون شب دو نفر رو سایلنت میکنه. وقتی روز بعد توانگر ببینه که دو نفر سایلنت شدن میتونه بفهمه که انتخاب شب قبلش ناتاشا بوده. اینجا یه جورایی نقش توانگر از کمکی به استعلامی (مثل کارآگاه، هکر و خبرنگار) تبدیل میشه. احساس میکنم اینجا یکمی قدرت شهروندا زیاد میشه. چون در هر صورت اکت توانگر به نفع شهره. باید فکر مقابله با قدرت توانگر از طرف تیم مافیا یا ذات خود نقش باشید.

   در مورد تروریست بزرگ:

   باید این نقش رو در بستر یک سناریو دید. چون همینطوری به ذهن من میاد که چرا باید این قدرت رو به تیم مافیا اضافه کنیم؟ آیا در مقابلش و در گروه شهروندا، قدرتی هست که جلوش وایسه؟ اگر فدایی در سناریو دارید، آیا فقط به جای یکی از دو فرد ترور شده میتونه از بازی خارج بشه؟

   یه باگی هم که فک میکنم ممکنه به وجود بیاد، موقعی هست که تعداد مافیای بازی n و تعداد شهروندا n+1 نفر باشه. اگه بین اون n مافیا، تروریست بزرگ باشه، همون لحظه مافیا برنده‌اس. یعنی در چنین روزی، همون شروع روز تروریست بزرگ کارش رو میکنه و بازی تموم میشه. با اینکه در شروع روز هنوز مافیا تعدادش کمتر از شهروندا بود.

   در آخر باز هم باید بگم که نمیشه گفت این نقش‌ها خوب هستن یا بد. چون که باید اونا رو توی یه سناریو دید. ممکنه هر کدوم از نقش‌ها برای یه سناریو عالی و برای یه سناریو دیگه بد محسوب بشن.

 7. سلام. توضیح نقش هکر و کاراگاه مشخص شد. ولی عملکرد نقشهایی مثل ساقی، دزد، شب خسب، جادوگر، شارلاتانو…. روی هکر وبالعکس چگونه میشه. توضیح میدید لطفا

  1. سلام، وقتتون بخیر

   تا اینجا توی سایت شب میشه تنها یه سناریو رو بررسی کردیم، و اون سناریوی شهر مشکوک بازی مافیا هست. ساقی، دزد، شب خسب، شارلاتان و … رو توی این سناریو نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *