سناریو «شهر مشکوک» بازی مافیا منتشر شده در 30 مارس 2020۲۰ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

سناریوی «شهر مشکوک» اولین سناریوی ساخته شده و معرفی شده در سایت شب میشه است. قبلا در مطلبی گفتیم (لینک مطلب) که سناریوها و پلن‌های زیادی برای بازی مافیا وجود داره. شهر مشکوک هم عنوان یکی از سناریوهایی هست که در بازی مافیا اجرا میشه. توی این پست سعی کردم که تمام نکات و لینک‌های مربوط به این سناریو رو مرتب بیارم تا بتونید به راحتی از اون استفاده کنید.

فهرست مطالب

 

معرفی و تعداد نقش‌های سناریوی شهر مشکوک

این سناریو برای بازی 16 الی 24 نفره ترتیب داده شده. اما بهترین حالتش برای بازی 20 نفره‌اس. برای همین 20 نقش اصلی و 4 نقش اضافی طراحی شده. بیست نقش اصلی این‌ها هستن:

شهروندان: قاضی، شهردار، دکتر، اسنایپر، تفنگ‌دار، کشیش، هکر، دادستان، محافظ، جادوگر، دندان‌پزشک، فدایی، جان‌سخت، نانوا و فرشته

مافیاها: رییس مافیا، ناتاشا، سم‌ساز، بازجو و تروریست

چهار نقش اضافی هم شامل این‌ها میشه:

یک مافیای ساده و سه شهروند ساده

جدول راهنمای ترکیب‌بندی نقش‌ها

با توجه به تعداد افرادی که قصد دارن بازی کنن، میتونید 20 تا نقش اصلی رو کم زیاد کنید و ترکیب رو بچینید. جدول زیر راهنمای ترکیب‌بندی سناریوی شهر مشکوک بازی مافیا هست:

تعدادترکیب‌بندیتوضیحات
16حذف تروریست، فدایی، نانوا و دندان‌پزشکتمامی قوانین شبیه حالت 20 نفره
17حذف تروریست، فدایی و نانوابهتره به رییس مافیا اجازه بدید خودش معشوقه‌اش رو انتخاب کنه.
18حذف تروریست و فداییبهتره تعداد مافیا رو 3+1 نفر کنید و بهشون حق مذاکره بدید.
19حذف نانوا و سم‌ساز و اضافه کردن یک مافیای سادهسم‌ساز حذف و به جاش مافیای ساده اضافه میشه. میتونید مافیای ساده رو معشوقه کنید.
20استفاده از تمام 20 نقش اصلیبالانس‌ترین حالت ممکن
21اضافه کردن یک شهروند سادهرییس مافیا حق داره جانشینش رو خودش انتخاب کنه
22اضافه کردن دو شهروند سادهتعداد مافیا 4+1 نفر باشه و مافیا اجازه یک مذاکره رو داشته باشه
23اضافه کردن دو شهروند ساده و یک مافیای سادهرییس مافیا معشوقه نداشته باشد.
24اضافه کردن سه شهروند ساده و یک مافیای سادهتمامی قوانین شبیه حالت 20 نفره

برای آشنایی با نقش‌های سناریوی شهر مشکوک اینجا کلیک کنید و توضیحات همه‌ی نقش‌ها رو ببینید. اما یه چیزی توی جدول بالا هست به اسم مذاکره که باید در موردش توضیح بدیم.

مافیای مذاکره‌کننده کیست؟

در مواقعی که قدرت شهروندا در ترکیب‌بندی سناریوی بازی مافیا بیشتر میشه، برای برقرار شدن تعادل و بالانس شدن بازی، به مافیا حق مذاکره میدن. یعنی مافیا حق داره یکی از یاراش رو خودش انتخاب کنه. این انتخاب قدرت مافیا رو میتونه بیشتر کنه. به خاطر همین تعداد مافیا رو به صورت 3+1 یا 4+1 می‌نویسیم.

وقتی میخواید به مافیا حق مذاکره بدید، باید یه کارت مافیا کمتر بین کارت‌های اول بازی بذارید. در سناریوی شهر مشکوک اون کارت، کارت بازجو هست. چون اون بازیکنی که از طریق مذاکره به تیم مافیا اضافه میشه، نقش بازجوی تیم مافیا رو داره. یعنی وقتی تعداد مافیا 3+1 نفره، سه تا کارت مافیا (رییس مافیا، ناتاشا و سم‌ساز) و یه کارت «نقش نامشخص» به جای اون یکی مافیا بین کارتا بذارید. در شب معارفه (اولین شبی که مافیا بیدار میشن تا همدیگه رو بشناسن)، سه نفر مافیای بازی بیدار میشن و با هم بحث می‌کنن که کی به تیمشون ملحق بشه. همه حق دارن نظر بدن اما نظر نهایی با رییس مافیاست. رییس مافیا نظر نهایی رو به گاد میگه و بعد همشون میخوابن. گاد باید طوری که کسی چیزی نفهمه، بازیکن مد نظر تیم مافیا رو بیدار کنه تا ازش بپرسه میخواد به تیم مافیا ملحق بشه یا نه. اگه اوکی بده که گاد دستور میده بقیه‌ی مافیاها (اون سه نفر) بیدار بشن تا یار جدیدشون اون‌ها رو بشناسه. اگر هم قبول نکنه که دوباره تیم مافیا رو بیدار میکنه تا یه نفر دیگه رو انتخاب کنن. اگه نفر بعدی هم قبول نکنه، گاد انقدر این مرحله رو تکرار میکنه تا بالاخره تیم مافیا تکمیل بشه.

بعضی‌ها قبول مذاکره رو اجباری می‌کنن که به نظرم کار درستی نیست. اما میتونید برای تعداد دفعات مذاکره محدودیت بذارید تا بعد یه تعداد سعی ناموفق، نفر آخر به صورت اجباری به تیم مافیا ملحق بشه. اما تجربه نشون داده که نیازی به این کار نیست و بعد از یکی دو بار سعی کردن تیم مافیا، یک نفر دعوتشون رو لبیک میگه!

اما یه سوال! چه بلایی سر نقش قبلی اون کسی که به تیم مافیا ملحق میشه میاد؟

دو حالت داره:

اون فردی که از بین گروه شهروندا به تیم مافیا ملحق میشه یا یه شهروند نقش‌داره (مثلا دکتر، کشیش، شهردار یا هر چی …) یا «نقش نامشخصه». اگه شهروند نقش‌دار باشه که نقشش میرسه به بازیکن صاحب کارت «نقش نامشخص». اگر هم مافیای جدید همون کسی باشه که کارت «نقش نامشخص» رو داره که هیچی. دیگه نقشش مشخص شده و مسئله‌ای نمیمونه.

در هر دو صورت بعد از اتمام فرآیند مذاکره، گاد باید دستور بیداری بازیکن صاحب کارت «نقش نامشخص» رو بده و نقش جدیدش رو (با ایما و اشاره و بدون متوجه شدن بقیه) بهش اعلام کنه. واضحه که اگه اون فرد مافیا شده باشه، این مرحله الکیه. اما به هر حال باید اجرا بشه تا بقیه متوجه ماجرای پشت صحنه‌ی بازی نشن.

نکات مربوط به فرآیند مذاکره:

نکته: فرآیند مذاکره باید همون شب معارفه (یعنی اولین شبی که مافیا بیدار میشن تا همدیگرو بشناسن) انجام بشه. پس به هیچ‌وجه نمیتونن این قضیه رو به زمان دیگه‌ای موکول بکنن.

نکته: فردی که باهاش مذاکره انجام میشه و قبول نمی‌کنه، حق نداره در طول بازی به این قضیه اشاره کنه. مثلا بگه: آره با من خواستن مذاکره کنن من قبول نکردم، یا من نفر دومی بودم که خواستن باهام مذاکره کنن و قبول نکردم!

ترتیب بیدار شدن نقش ها

هر سناریویی ترتیب بیدار شدن خاص خودش رو داره. برای همین یکی از مواردی که توی طراحی سناریو باید انجام داد، آماده کردن ترتیب بیدار شدن نقش‌ها و اجرای فرآیندهای سناریوه. برای سناریوی شهر مشکوک هم توی یه مطلب جداگونه، ریز به ریز تمام موارد رو توضیح دادیم. اینجا کلیک کنید و مطلب مربوط به این موضوع رو بخونید. نکاتی هم برای فاز روز بازی وجود داره که زودی اضافه میشه به سایت.

کارت نقش‌های سناریو و برگه مدیریت گاد

نقش‌های هر سناریو مختص به خودشه. کسانی که از کارت برای پخش نقش استفاده می‌کنن، میدونن که هر بار نوشتن نقش‌ها روی کاغذ سخته. برای آسون کردن این کار، نقش‌های مربوط به سناریوی شهر مشکوک رو به صورت فایل در اختیارتون میذارم تا رایگان دانلود کنید و چاپ کنید.

برای مدیریت بازی هم گاد باید برگه خاص بازی رو داشته باشه تا چیزی از دستش خارج نشه. برگه‌ی مخصوص روز و شب رو هم آماده کردم. میتونید رایگان دانلود کنید و استفاده کنید.

تاکید می‌کنم که دانلود کارت نقش‌ها و برگه‌های مدیریت گاد رایگانه، اما اگه دوست داشتید میتونید از سایت شب میشه به هر میزان که دوست داشتید حمایت مالی هم بکنید.

برای دانلود کارت نقش‌ها و برگه‌های مدیریت گاد اینجا کلیک کنید.

نحوه امتیازدهی در سناریو شهر مشکوک

از سناریوی شهر مشکوک میتونید برای بازی امتیازی هم استفاده کنید. البته حالت معمولی بازی هم همچنان برقراره. اگه برگه‌های مدیریت گاد رو دانلود کرده باشید، می‌بینید که ستون‌های مربوط به امتیازدهی هم وجود داره. به زودی و در یه مطلب جداگونه، نحوه‌ی امتیازدهی این سناریو رو هم توضیح میدم.

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

20 دیدگاه

 1. سلام سایت خوبی داری ولی این مذاکره به نظر من اشتباه هست چه فرقی داره که یه مافیا بزاری یا باهاش مذاکره کنی میتونی مذاکره رو بزاری برای وقتی که یکی از مافیا ها حذف شد که اونها هم مثلا یه بار میتونی فقطم به شهروند ساده باید درخواست بدی یا اگه شهروند ساده نداشتیم رویین تن یا جون سخت

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اینکه اول بازی کی مافیا میشه، کاملا رندوم و تصادفیه. اما اگه مافیا بتونه یکی از افرادش رو خودش از اول بازی انتخاب کنه، قدرتشون رو بیشتر میکنه. اینطوری میتونه یه بازیکن قوی رو به تیمش اضافه کنه، یا اینکه اتفاقا معکوس پیش بره و یکی رو انتخاب کنه که کسی باورش نشه مافیا اون رو به تیمش اضافه کرده باشه. خلاصه اینکه بهشون اجازه‌ی پلن ریختن رو میده.

   اگه وسط بازی این اتفاق بیافته، کسی به تیم مافیا اضافه میشه که تا دیروز داشته بهشون تارگت میزده. اینطوری بازی اون مافیای جدید هم یهویی عوض میشه و خودش یه جورایی تابلوه. از طرفی اگه قانون این باشه که فقط شهروند ساده یا جان‌سخت به تیم مافیا ملحق بشن، طرف از اول بازی میدونه که قراره مافیا بشه. پس چرا با گروه شهروند پیش بره؟ منتظر میمونه تا مافیا بشه و بازی مافیاییش رو بکنه.

   یا اگه اینا بیرون رفته باشن تکلیف چیه؟

   مذاکره به مافیا این حق رو میده که با انتخاب خودش، تیمش رو کمی قوی‌تر کنه. اصلا مذاکره رو وقتی میذاریم که n تا مافیا کم و n+1 مافیا زیاد باشه واسه‌ی بازی. برای همین تعداد مافیا رو همون n نفر میذارن، اما تعداد کارت‌های مافیای اول بازی رو n-1 کارت میذارن. اینطوری اون 1 مافیا رو خود تیم مافیا انتخاب میکنه تا یکم قدرتش بیشتر از n مافیای تصادفی بشه. اینطوری میشه n-1 مافیای تصادفی به اضافه 1 مافیای انتخابی خود تیم مافیا

 2. سلام بند اول و سوم کاملا درست ولی بند دوم چند شهروند ساده داشته باشیم معلوم نیست با کدومشون مافیا مذاکره میکنه بعدم مافیا شهروندای ساده و جان سخت رو نمیشناسه و حتی ممکنه با یه نقش دار مذاکره کنه که مذاکرش بسوزه و اون شهروندی که باهاش مذاکره شده میتونه بازیه خودشو بکنه مثل یه نفوذی تو شهروندا باشه همه مافیا رو بیرون کنه بقیم که بهش اعتماد دارن شهروندارو بندازه به جون هم و اخر سر برنده باشه

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اول باید تشکر کنم بابت این علاقه‌ای که بازی مافیا دارید و وقت میذارید که درباره بازی بحث کنیم. چون اعتقاد دارم که بازی مافیا باید پیشرفت کنه و چیزی جز همین بحث‌ها باعث قوی شدن نقش‌ها و سناریوها نمیشه.
   اگه بخوایم برای رفع مشکلی که توی بند دوم صحبتش شد، چندتا نقش رو به شهروند ساده تبدیل کنیم، یه جورایی میشه گفت نقض غرض کردیم. چون اضافه کردن فرآیند مذاکره برای به وجود آوردن نقش ها و سناریوهای متنوع بوده، ولی اضافه کردن شهروند ساده به بازی، حرکت دادن بازی به سمت مافیای کلاسیکه. البته نباید از این حرف من اینطوری برداشت بشه که مافیای کلاسیک خوب نیست.

   از طرفی یکی از فرآیندهای مذاکره (لااقل توی سناریوی شهر مشکوک) برطرف کردن ضعف تیم مافیا به خاطر کم بودن تعدادی افرادش هست. اگه مذاکره‌ی مافیا در اثر انتخاب اشتباه (انتخاب کسی به جز شهروند ساده یا جان‌سخت) بسوزه، بازم نتونستیم بازی رو بالانس کنیم و تعداد مافیا رو به حد درستش بسوزونیم. این اتفاقیه که به لحاظ آماری احتمالش هم بالاست. چون انتخاب یک یا دو یا حتی سه بازیکن مشخص (شهروند ساده یا جان‌سخت) بین تمام بازیکنا احتمال پایینی داره.

   یه مسئله‌ی دیگه هم هست. اینکه تیم مافیا اقلیت «آگاه» بازی هستن که در طول بازی با حمایت‌های علنی و غیرعلنی از همدیگه، سعی میکنن به هدفشون برسن. اگه تعداد مافیا از اول بازی یکی کمتر باشه، طبیعتا قدرتشون کم میشه. برای همین بهتره همون اول بازی مذاکره انجام بشه و مافیا به تعداد معقولش و قدرت لازمش برسه. اینطوری میتونن با تمام قدرتشون بازی رو شروع کنن و ادامه بدن. در صورتی که اگه بعد از مرگ یکی از یاراشون، تازه بخوان مذاکره رو انجام بدن، به لحاظ تعدادی تغییر نمیکنن و قدرتشون همچنان همونقدر میمونه.

   مسئله بعدی اینه که نباید یه شهروند (که جز اکثریت «ناآگاه» بازیه) این آگاهی بزرگ (که رسما لو رفتن بازی محسوب میشه) رو داشته باشه که همه‌ی افراد مافیا رو بشناسه. این به کل با ذات بازی مافیا در تضاده

 3. آقا واقعا عالی بود ولی یه چند تا سوال دارم
  ۱.نحوه ی انجام کار قاضی و شهر دار چجوریه مگه بعد اینکه کسی رای اعدام اون حتمی نمیشه پس چجور قاضی با شهردار کارشونو انجام میدن یعنی بعد رای اعدام بازیکن نمیمیره و شب میشه و حالا اگه اینطور باشه و شب بشه بقیه نقش ها هم کارشون رو انجام یا نه فقط شهردار انجام میده با قاضی
  ۲.وقتی بهکسی سم تزریق شه به اون میگین یا نه
  ۳.میگم نقش های دیگه به این سناریو اضافه نمی کنین مثل مستقل ها و…..

  1. سلام، وقتتون بخیر

   ممنون از لطفتون.

   1. وقتی کسی توی مرحله‌ی رای قتل انتخاب میشه برای اعدام، در لحظه نمیمیره. اینطوریه که انگار دارن میبرنش برای اعدام. بعد از تموم شدن رای‌گیری، شب میشه. اول قاضی بیدار میشه. قاضی میتونه جای اعدامی رو با اون یکی نفری که از اعدام جون سالم به در برد عوض کنه. شهردارم میتونه با اعدام مخالفت کنه. کار قاضی و شهردار ربطی به هم نداره. ممکنه قاضی جای اعدامی رو با اون یکی عوض نکنه، ولی شهردار به دادش برسه و از اعدام نجاتش بده. یا ممکنه قاضی جای اونارو عوض کنه ولی شهردار کاری نکنه. یا ممکنه قاضی جای اونارو عوض کنه، شهردارم با اعدام مخالفت کنه. در این حالت نه اونی رای بیشتری آورده بود میمیره (چون قاضی جاش رو با اون یکی که رای کمتری داشت عوض کرد) نه اونی که رای کمتری آورده میمیره (چون شهردار با اعدامش مخالفت کرده)
   این رو هم اضافه کنم که تصمیم شهردار و قاضی با صدای بلند توسط گاد بازی اعلام میشه و همه با خبر میشن از تصمیمشون.
   بعد از اینکه شهردار و قاضی کارشون رو انجام دادن، بقیه‌ی مراحل شب هم انجام میشه. البته این مربوط به سناریوی شهر مشکوکه. ممکنه سناریوهای دیگه فرق داشته باشن.

   2. کسی که بهش سم تزریق میشه از این موضوع خبردار نمیشه.
   3. این سناریو برای بازی حدودا 20 نفره درست شد. ایشالا از نقشای دیگه توی سناریوی جدیدی که میخوایم به سایت اضافه کنیم استفاده می‌کنیم.

 4. سلام خسته نباشید
  برای ۱۲ نفر چه ترکیبی میچنید ؟ ببینید این ترکیب خوبه؟
  گروه مافیا: ۱_رییس مافیا_۲_ناتاشا_۳_بازجو_۴_سم ساز
  گروه شهروند: ۱_شهردار۲_قاضی۳_اسنایپر با یک تیر_۴_دکتر۵_جان سخت_۶_جادوگر_۷_محافظ_۸نقش استعلامی خبرنگار یا کاراکاه

  سوال دوم؟ خبرنگار دقیقا چیکار میکنه؟
  میشه تو تعداد ۱۲نفره ۴تا مافیا هکر گذاشت؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   چهار تا مافیا زیاده برای دوازده نفر. بهتره سه نفر باشن. اما به جز این بقیه‌ی ترکیبتون خوبه. به نظرم سم‌ساز رو کم کنید و توی شهروندا کشیش (که نقش مقابل ناتاشا هست) رو اضافه کنید.

   هکر رو نمیشه گذاشت چون تعداد اونقدری نیست. خبرنگار بهتره برای این کار. خبرنگار یه شهرونده که یک بار (یا دو بار) در طول بازی در شب اسم دو نفر رو به گاد میده. فردا گاد اعلام میکنه که طبق تحقیقات خبرنگار مشخص شده که فلانی و فلانی در یک تیم هستن/نیستن. اگه هر دو شهروند باشن میگه در یک تیم هستن، اگه یکی مافیا یکی شهروند باشن میگه در یک تیم نیستن. اگه هر دو مافیا باشن میگه در یک تیم هستن، اگر هم یکیشون رییس مافیا باشه و یکیشون شهروند، رییس مافیا شهروند تلقی میشه و میگه در یک تیم هستن. حالا اگه رییس مافیا و یک مافیا باشن، بازم میگه در یک تیم هستن

 5. سلام نقش های گرگینه و سندیکا بی زحمت توضیح بدید مرسی
  تو یه بازی ۱۲ نفره ۳تا مافیا ۸تاشهروند و ۱ مستقل میشه گذاشت

  1. سلام، وقتتون بخیر

   گرگینه و سندیکا از نقش‌های بازی «شب مافیا» هستن. به زودی این سناریو رو به طور کامل توی سایت بررسی می‌کنیم.

   بهتره توی دوازده نفر نقش مستقل اضافه نکنید. چون تعداد اونقدری بالا نیست که بتونید نقش‌های لازم رو به شهروند مافیا برای مقابله با نقش مستقل بدید.

 6. سلام و خسته نباششید خدمت مدیر سایت ببخشید من میتونم لینک کانالمو در سایت تبلیغ بکنم و لینک شمارو تو کانال خودم؟؟؟
  میشه بیاید تلگرام صحبت کنیم؟؟

 7. با سلام و عرض ادب خسته نباشید؛ اولا که بازیه مافیا این نقش هارو نداره

  دونوع مافیا داریم ۱-مافیای معمولی۲-مافیا کلاسیک در کلاسیک این نقش ها وجود داره:شهروندان:اسکورت،بادیگارد،بازپرس،اسنایپر،پارانوید،ردگیر،کاراگاه،تیزبین،محقق،غیبگوی،دکتر)

  مافیاها:پدرخوانده،نوچه مافیا،مفتش،خفتگیر،هکر،پاکساز،شیاد

  نقش مستقل(یکنفری):قاتل سریالی،جوکر،آشپز،آرسونیست(آتش زن با نفت)،گرگینه

  تو مافیای کلاسیک دوتا تحقیقاتی داریم( مثلامحقق،ردگیر)،دوتا محافظتی داریم(بادیگارد،دکتر)،یک کمکی داریم(اسکور یا غیبگوی)،دوتا تهاجمی(پارانوید،اسنایپر) و همیشه بازپرس هست

  مافیاها همیشه پدر خوانده و نوچه مافیا هست و یک مفتش یا خفتیگر یا …. کنارشون هست

  نقش مستقل یک نفر هست فقط قاتل سریالی یا جوکر یا ….

  شهروند ساده در مافیای کلاسیک وجود نداره

  ولی بازپرس که عضو شهروندانه همیشه وجود داره

  1. این برا بازی دهاته نقشای مافیا کلاسیک و پیشرفته و شب مافیا یه چیز دیگه هستند.
   تو مافیا کلاسیک اصن عنوانی به نام نقش تحقیقاتی نداریم و اتفاقا شهروند ساده تو مافیای کلاسیک وجود داره!
   لطفا دامنه اطلاعاتتون رو بالا ببرید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *