پلن و سناریوهای بازی مافیا منتشر شده در 27 مارس 2020۴ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

بازی مافیا این روزا خیلی فراگیر شده و کمتر کسی رو می‌بینید که حداقل اسم این بازی رو نشنیده باشه. یکی از دلایل محبوبیت این بازی، تنوعی هست که هر بازی نسبت به بازی دیگه داره. هر بازی با بازی قبلی به کل فرق داره، ممکنه توی هر جمعی هم این بازی به سبک دیگه‌ای برگزار بشه.

یه سری از نقش‌ها و قانون‌ها بین همه‌ی بازیا ثابته، اما مواردی هم هست که فرق داره. به عبارتی میشه گفت هر جمعی سناریوی خاص خودش رو میتونه داشته باشه. توی هر سناریو نقش‌ها و قوانین متفاوتی نسبت به سایر سناریوها و پلن‌های دیگه‌ی بازی مافیا وجود داره. ممکنه یه نقش با یه اسم، توی دو تا سناریوی مختلف، قابلیت و حتی گروه‌بندی متفاوتی داشته باشه.

سناریو و پلن های بازی مافیا

برای تعریف یه سناریوی مافیا باید مشخص کرد که چه گروه‌ها و تیم‌هایی توی اون سناریو هستن، شامل چه نقش‌هایی میشن، چه قوانینی وجود داره و نحوه‌ی امتیازدهی (در صورتی که بخواید سناریوی امتیازی تعریف کنید) چطوریه. همینطور باید مشخص بشه که این سناریو برای چند نفر تعریف شده و برای تعداد کمتر یا بیشتر باید چه نقش‌هایی رو اضافه یا کم کرد.

هر سناریوی مافیا، نقش‌های مختص خودش رو داره. اگه یه سناریو درست تعریف شده باشه، نقش‌ها به درستی بازی رو بالانس میکنن. اگه نقش‌های یه سناریو رو به یه سناریوی دیگه اضافه کنید، این بالانس و تعادل به هم میخوره. پس پیشنهاد میکنم قیمه‌ها رو نریزید تو ماستا! 🙂

بن بازیکنایی که سناریوهای مختلف رو بازی میکنن، هر سناریو با یه اسمی شناخته میشه. بهتره که اگه سناریویی تعریف می‌کنید، اسم مناسب رو هم براش انتخاب کنید. اسمی رو انتخاب کنید که به حال و هوای نقش‌ها و مکانیسم‌های بازی بیاد. اینطوری با اومدن اسم سناریو، کلیت بازی به خوبی تداعی میشه.

راهنمای ساخت سناریو برای بازی مافیا

سناریو جدید برای بازی مافیا

همونطور که گفتیم هر سناریو شامل دو یا چند گروه، چندین نقش و چند مکانیسم میشه. همین اول تفاوت گروه و تیم رو بدونیم:

تفاوت گروه و تیم در بازی مافیا چیست؟

تیم مجموعه‌ای از دو یا چند بازیکنه که همدیگرو میشناسن و در راستای یه هدف مشترک تلاش میکنن. ممکنه افراد یه تیم قابلیت‌های یکسان یا متفاوتی داشته باشن. همینطور ممکنه همه‌ی افراد یک تیم در یک رده باشن یا بینشون سلسله مراتب قدرت وجود داشته باشه.

هر نقش در بازی مافیا چطوری تعریف میشه؟

هر نقش شامل اسم، گروه‌بندی، مکانیسم، قوانین، قابلیت‌ها و محدودیت‌های مربوط به نقشش و همچنین نحوه تعاملش با سایر نقش‌ها میشه. توی سناریوهای امتیازی، نحوه‌ی امتیازگیری هر نقش هم باید مشخص بشه.

منظور از مکانیسم در سناریو بازی مافیا چیست؟

مکانیسم شامل قواعد و سازوکارهای بازیه که باعث اجرای بازی و پیشرفت تیم‌ها در جهت رسیدن به برد میشه. مکانیسم‌های بازی باید طوری تعریف بشن که حتی اگه تمام بازیکنا در جهت منفعت شخصی حرکت کنن، باز هم هدف جمعی از بین نره و باعث رسیدن گروه به موفقیت بشه.

اصول بنیادین بازی مافیا

برای تعریف یه سناریوی مناسب برای بازی مافیا، اولین چیزی که باید حواستون باشه اینه که این سناریو باید یه بازی مافیا باشه! خلاقیت خوبه، نقش‌های جدید و جذاب هم خوبه، اما باید حد و مرز رو رعایت کنید. نقش‌هایی خلق نکنید که بازی مافیا رو زیر سوال ببره. میدونم عده‌ای ممکنه از این حرف من خیلی استقبال نکنن، اما واقعیت اینه که بازی مافیا اصولی داره که باید رعایت بشه.

نبرد اقلیت آگاه با اکثریت ناآگاه

اولین اصل بازی مافیا همین گزاره‌اس! یعنی باید یه اقلیتی توی بازی باشن که آگاهی داشته باشن و در مقابلشون اکثریت ناآگاه باشن. هر آگاهی و دانشی که قراره توی اکثریت به وجود بیاد، باید با استدلال و منطق باشه. نه با کارت و تاس و قرعه!

بالانس بودن قدرت طرفین بازی مافیا

هر سناریوی درست از بازی مافیا، این شانس رو به تمام گروه‌ها و تیم‌های بازی میده که بتونن برنده بشن. باید این شانس برابر باشه و هیچ گروه یا تیمی از قبل محکوم به شکست نباشه. به همین خاطر برای هر قدرتی باید یه قدرت مخالف یا یه عامل متعادل‌کننده در نظر گرفت. مثلا تعداد شهروندا توی بازی مافیا زیاده، برای همین بهشون میگن اکثریت. اما تعداد مافیاها کمه و بهشون میگن اقلیت. برای رفع این نابرابری، به اقلیت آگاهی میدیم و به اکثریت ناآگاهی. یه مثال دیگه ترور مافیا توی شب یه قدرته براشون. به همین خاطر شخصیت دکتر رو به شهروندا میدیم که بتونه مقابله کنه. اگه ناتاشا میتونه توی تیم مافیا سایلنت کنه، کشیش میتونه با دعا کردن مشکل رو رفع کنه.

بعضی نقش‌ها با یه نقش مکمل بالانس میشن. بعضی‌ها هم با ناآگاهی شهروندی. مثلا در مقابل شخصیت تفنگ‌دار که یه شهرونده، شخصیتی در تیم مافیا نداریم. اما این نقش خودش با ناآگاهی گروه شهروند خودش خود به خود بالانس میشه. ممکنه تفنگ‌دار تیرش رو به کسی بده که مافیا باشه. یا حتی اگه به یه شهروند تیر بده هم باز ممکنه با هدف تیر یه شهروند دیگه باشه. اما اگه تفنگ‌دار یکی از افراد تیم مافیا بود، خیلی مسخره میشد. چون آگاهی داشت، میدونست تیر رو باید به کی بده و اون مافیایی که صاحب تیر میشد هم میدونست که باید کی رو با تیر بزنه (چون آگاهی داره).

لازم نیست تمام نقش‌ها و قابلیت‌ها دو به دو با هم خنثی بشن. چیزی که مهمه اینه که یه سناریو در مجموع متعادل باشه. مثلا توی سناریوی — کسی مقابل شهردار و قاضی نیست، اما تیم مافیا هم قدرتایی مثل سم ساز و تروریست و بازجو رو دارن که دستشون بسته نباشه. شاید توی این سناریو شهردار خوب باشه، اما اگه همین نقش رو ببرید توی یه سناریوی دیگه، ممکنه تعادل بازی رو به هم بزنه.

استدلالی بودن بازی مافیا

یکی دیگه از اصول مهم بازی مافیا، استدلالی بودنشه. هم استدلال شخصی که هر بازیکن برای خودش و استفاده از قابلیتاش به کار میبره، هم استدلال گروهی که با همدیگه در طول روز دارن. هر نقش، مکانیسم یا قانونی که سهم فکر کردن و صحبت کردن رو توی بازی مافیا کم بکنه، پا گذاشته روی اصل استدلالی بودن این بازی. برای همین نقشی مثل کارآگاه کم کم جای خودش رو به نقشی مثل هکر میده. توی یه مطلب جداگونه این مطلب رو بیشتر توضیح دادم. (لینک مطلب)

 

سناریوی «شهر مشکوک» برای بازی مافیا

سناریوی «شهر مشکوک»، اولین سناریوی طراحی شده توسط سایت شب میشه است. برای آشنایی با تمام نکات این سناریو، اینجا کلیک کنید.

 

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

4 دیدگاه

  1. خسته نباشید… مطالب شما رو دوست دارم و واقعا واسه تحلیل کردنش وقت میذارم. لطفا ادامه بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *