شروع بازی مافیا منتشر شده در 21 می 2019۱۹ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

بازی مافیا یکی از بازی‌ها و سرگرمی‌هاییه که توی جمع‌های دوستانه انجام میشه. بعضی‌ها این بازی رو توی جمع‌های خانوادگی هم انجام میدن. خیلی از کافه‌ها هم اخیرا ایونت‌های این بازی رو برگزار می‌کنن. توی این مطلب قصد داریم بگیم برای شروع بازی مافیا چه کارهایی لازمه و چه مواردی رو باید در نظر گرفت.

فهرست مطالب:

انتخاب نوع بازی مافیا

قبلا توضیح دادیم که انواع مختلفی از بازی مافیا وجود داره که بنا به جمعیت و انتخاب بازیکن‌های بازی، میشه یک مدل رو انتخاب کرد. اگر جمعی که قصد شروع بازی رو داره، از افراد با سابقه در مافیا تشکیل شده و همه‌ی افراد از قبل انواع مختلف بازی رو انجام دادن، پس محدودیتی در انتخاب نوع بازی ندارید. اما اگر افرادی توی جمع هستن که کمتر بازی کردن یا اصلا بازی نکردن، پیشنهاد میشه که بازی کلاسیک مافیا یا سناریوهای با نقش‌های محدود و ساده رو انتخاب کنید. چرا که در غیر این صورت، افراد تازه‌کار رو درگیر پیچیدگی‌های اضافه‌ی بازی می‌کنید. اینجوری اون‌ها نمیتونن بازی قوی‌ای رو نشون بدن و کیفیت کلی بازی از بین میره.

تصور کنید که در یکی از سناریوهای بازی مافیا، یکی از افرادی که تازه‌کار محسوب میشه، نقش گان یا اسنایپر رو بگیره. حساسیتی که این دو نقش یا بعضی نقش‌های دیگه دارن، به طوریه که روی بازی همه‌ی افراد تاثیر میذاره. اگر اسنایپر همه‌ی تیرهای محدودی که داره رو از روی تازه‌کاری، شب اول شلیک کنه، در صورت اشتباه بودن تیم شهروند رو با خطر جدی رو به رو میکنه. به همین خاطر پیشنهاد میشه اوایل بازی رو به صورت کلاسیک (یا با سناریوهای ساده) انجام بدید، تا ضمن کم کردن این خطرات، به افراد تازه کار این فرصت داده بشه که به اصول اولیه‌ی بازی مسلط بشن.

یکی از سناریوهایی که توی سایت شب میشه ساخته و معرفی شده، سناریوی «شهر مشکوک» هست. این سناریو برای افرادی که خیلی تازه‌کار هستن پیشنهاد نمیشه. (مطلب معرفب سناریوی شهر مشکوک رو از اینجا بخونید.)

 

شروع بازی مافیا

 

بازی کلاسیک مافیا رو با چند نفر میشه انجام داد؟

به صورت تئوریک، حداقل افراد برای بازی مافیا، 3 نفر هست. با سه نفر هم میشه این بازی رو انجام داد، اما طبیعتا حرف زیادی برای گفتن نیست. چرا که تنها سه سناریو ممکنه پیش بیاد. یا دو نفر شهروند علیه شخص مافیا اتحاد سالم تشکیل میدن. یا یک مافیا با فریب یک شهروند، علیه شهروند دیگه اتحاد فاسد تشکیل میدن. و یا مافیا به عنوان شهروند در ذهن هر دو شهروند واقعی جا میافته (حالت بازیچه) و هر یک سعی میکنن شهروندی خودشون رو به اون ثابت کنن.

بنابراین هر چقدر تعداد افراد بیشتر از 3 نفر باشه، بازی بهتر و با طول بیشتری انجام میشه. اما سقف و حداکثری هم برای افراد حاضر در بازی وجود داره. البته این رو باید بدونید که این سقف هیچ قاعده‌ی تئوریکی نداره. یعنی به لحاظ تئوریک هیچ مشکل مبنایی برای بازی کلاسیک مافیا با 46 نفر بازیکن وجود نداره! گرچه خودتون از این حرف خنده‌‎تون گرفت. زیاد بودن افراد در بازی کلاسیک مشکلات زیر رو به همراه داره:

 • زمان بازی زیاد میشه
 • اگر بازیکن‌ها خیلی حرفه‌ای و علاقمند به بازی نباشن، بازی حوصله‌سر بر میشه
 • امکان اتحاد سالم برای شهروندها کم میشه، چون تیم مافیا متحدین بالقوه‌ی خوبی داره

اینکه سقف تعداد بازیکن‌ها برای بازی کلاسیک مافیا چقدره، به سطح مهارت بازیکن‌ها و زمانی که میخوان برای بازی بذارن هم ربط داره. پیشنهاد «شب میشه» برای حداکثر افرادی که بشه با اون‌ها بازی کلاسیک مافیا رو بدون مشکل برگزار کرد، 20 نفر هست. این صرفا پیشنهاده و لزومی نداره که با بیشتر از این تعداد نشه بازی کلاسیک رو انجام داد.

اما اگه تعداد بازیکن‌ها بیشتر بود چی؟

پیشنهاد میشه برای بازی‌های پر بازیکن، سناریوهای دیگه‌ی بازی مافیا رو انتخاب کنید. چرا این مدل برای حالت پر بازیکن پیشنهاد میشه:

 • تعدد نقش‌ها، به افزایش سرعت و جذابیت بازی کمک میکنه
 • در بازی‌های پر بازیکن (اکثر افراد) اگر افراد نقش خاصی نداشته باشن بازی براشون حوصله سر بر میشه
 • وجود نقش‌های مختلف حالات و اتفاقات جالبی به بازی میکنه

 

انتخاب نقش و سناریو

بعد از اینکه نوع بازی رو مشخص کردید، باید نقش‌هایی که میخواید رو مشخص کنید. در انتخاب نقش‌ها باید موارد زیر رو در نظر بگیرید:

برای هر نقش یا عملی، یک آنتی وجود دارد.

هسته‌ی اصلی بازی مافیا، تقابل دو تیم شهروند و مافیاست. در سناریوهای مختلف بازی مافیا، تیم‌ها و نقش‌های مستقلی هم وجود دارند. اما باز هم رقابت اصلی مافیا و شهروند وجود داره. این رقابت وقتی جذاب میشه که هر دو تیم به نوعی قدرت داشته باشند و قدرت و امکاناتشون جوری باشه که توانایی مقابله رو بهشون بده. یعنی نباید قدرت هیچ یک از دو تیم (و حتی تیم‌ها و نقش‌های مستقل) جوری باشه که کسی نتونه باهاشون مقابله کنه. برای همین هر قدرت یا نقشی که در یک گروه هست، متضادش باید در گروه مقابل باشه. مثال اینکه اگه در بازی سایلنسر هست، کشیش هم باید باشه تا امکان خنثی کردن عملش رو داشته باشه.

وجود دکتر الزامی است!

گفتیم که هر نقشی متضادی داره. اما برای دکتر چه متضادی وجود داره؟ دلیل وجود دکتر در بازی، ترورهای شب تیم مافیاست. در حقیقت دکتر خودش متضاده یک عمله. چون مافیا هر شب قدرت ترور کردن افراد رو داره، در تیم شهروند هم باید این قدرت وجود داشته باشه که نسبت به ترور واکنش نشون بده. بنابراین دکتر اگر درست تشخیص بده که چه کسی ترور شده، اون شخص حذف نمیشه و توطئه‌ی ترور مافیا خنثی میشه. شاید بگید که قدرت دکتر خیلی کمتر از قدرت ترور مافیاست. چرا که مافیا به راحتی در شب تیرش رو میزنه و دکتر احتمال کمی داره که درست تشخیص بده. در مورد این موضوع در یه پست دیگه مفصل صحبت می‌کنیم.

پس توجه داشته باشید که دکتر، یکی از نقش‌های اصلی بازیه که همیشه باید برای شروع بازی وجود داشته باشه. چرا که طبق فلسفه‌ی مافیا، برای ترور شب‌ها توسط مافیا، باید دکتر باشه که بتونه خنثی کنه.

قدرت رو متوازن پخش کنید.

اینکه چه تعداد مافیا در بازی میخواید داشته باشید کاملا به خودتون بستگی داره. فقط باید در نظر بگیرید که تعداد مافیا حتما کمتر از تعداد شهروندها باشن. چرا که طبق قاعده‌ی اصلی بازی، مافیا وقتی برنده میشه که تعداد افراد زنده‌اش در بازی مساوی با شهروندهای زنده باشه. بعضی افراد از قاعده‌ی یک سوم استفاده می‌کنند. یعنی یک سوم (یا تقریبا یک سوم) افراد بازی باید مافیا باشن. با اینکه هیچ فلسفه و قانون خاصی پشت این قاعده‌ی نانوشته وجود نداره، اما برای سریع حساب کردن تعداد مافیا بعضی وقت‌ها کمک میکنه.

قاعده‌ی نانوشته‌ی یک سوم

باگ این قانون اینجاست که فرض کنید 42 نفر (که توی کافه‌ها معمولا پیش میاد) قصد داشته باشن مافیا بازی کنن. طبق قاعده‌ی یک سوم باید 14 نفر مافیا وجود داشته باشه! اگه فرض کنیم قاعده‌ی نصف آرا برای متهم شدن یک بازیکن و رفتنش به مرحله‌ی دفاعیه حاکم باشه، 21 رای باعث ایجاد اتهام میشه. در این صورت 14 نفر مافیا صاحب یه اتحاد قوی‌ان که میتونن با همراهی چند شهروند گمراه (که وجودشون در بازی خیلی طبیعیه) هر کسی رو به مرحله‌ی اتهام و حذف شدن برسونن. در صورت کم شدن تعداد شهروندها این اتحاد قوی و قوی‌تر هم میشه. بنابراین نمیشه برای هر تعدادی از قاعده‌ی یک سوم استفاده کرد. (اگرچه در مورد بازی کردن با 42 نفر نقد‌های مفصلی وجود داره که بعدا و در مطلب جداگانه‌ای صحبت می‌کنیم.)

زمان بازی رو در نظر بگیرید.

این کاملا به شما بستگی داره که میخواید بازی زود تموم بشه یا وقت کافی رو برای بازی بذارید. برای زودتر تمام شدن بازی میتونید تعداد مافیا رو بیشتر کنید، یا در تیم شهروند نقش‌هایی مثل گان، اسنایپر و کاراگاه بذارید. نقش بمب هم میتونه به سریع‌تر شدن روند بازی کمک کنه. چرا که با تیر خوردن کسی که نقش بمب رو داره، یک نفر از راست و یک نفر از چپ حذف میشن. افراد حذف شده ممکنه مافیا باشن یا ممکنه شهروند باشن. بنابراین بمب به خلاف اسنایپر و کاراگاه، بدون تاثیر در قدرت دو تیم، به بازی سرعت میده.

قدرت بازیکن‌ها رو در نظر بگیرید.

اگه در یک جمع 16 نفره از بازیکن‌هایی که سابقه‌ی خوبی دارن و بازی رو به خوبی بلدند، 4 مافیا هم باشن، میتونه بازی جذابی به وجود بیاد. اما همین نسبت اگه به دست بازیکن‌های کم سابقه‌تر سپرده بشه، ممکنه بازی یا زود تموم بشه یا خیلی کسل‌کننده. به همین خاطر یکی دیگه از مواردی که باید برای مشخص کردن نقش‌ها در نظر بگیرید، میانگین میزان سابقه‌ی افراد در بازیه.

 

توزیع نقش‌ها

بعد از مشخص شدن نقش‌ها، باید به روشی که کسی از نقش دیگری با خبر نشه، نقش‌ها رو توزیع کنید. بعضی‌ها این‌کار رو به صورت رندوم و شانسی انجام میدن، بعضی‌ها هم به صورت غیرتصادفی

توزیع غیرتصادفی نقش‌ها در بازی مافیا

به این ترتیب که گاد (یا هر کسی که خارج از افراد بازیکن باشه) نقش‌ها رو به میل و انتخاب خودش مشخص می‌کنه. روش‌های معمول این‌کار:

 • انتخاب در شب و با ضربه به سر افراد و بیدار کردن اون‌ها
 • تک به تک صدا کردن افراد به جایی بیرون از بازی و تحویل نقش
 • نوشتن لیست مد نظر از قبل و بیدار کردن و اطلاع دادن در شب

توزیع تصادفی نقش‌ها در بازی مافیا

بیشتر افراد از این روش استفاده میکنن. برای توزیع تصادفی نقش‌ها روش‌های مختلفی وجود داره:

 • استفاده از برگه‌های مخصوص بازی
 • نوشتن در کاغذ
 • استفاده از نرم‌افزارهای توزیع نقش
 • استفاده از اشیای متحدالشکل با تفاوت‌های غیرآشکار! (یادم هست که در خوابگاه از سیگارهای ظاهرا یک شکل برای این کار استفاده می‌کردن!)

باید شرایطی رو آماده کنید که افراد بتونن بدون اینکه در معرض دیده شدن برگ یا نقششون قرار بگیرن، نقش خودشون رو متوجه بشن. در غیر این صورت ریسک این وجود داره که افراد از نقش همدیگه مطلع بشن و بازی خراب بشه.

 

گاد بازی مافیا

بعضی‌ها از ابتدای بازی گاد مشخصی دارن که به بازی مسلطه و میتونه بازی رو به خوبی هدایت کنه. در بازی‌های پر تعداد گاد میتونه از دفترچه‌های دستیار گاد استفاده کنه که روند بازی در اون ثبت کنه. (برای دانلود دفترچه‌های دستیار گاد اینجا کلیک کنید.) بعضی‌ها هم چون تعداد کمی هستن و همه‌ی افراد تمایل دارن بازی کنن، از گاد/بازیکن استفاده می‌کنن. به این صورت که یکی از افراد (که خودش هم جز بازیکن‌ها هست) دستورهای لازم بازی رو صادر میکنه (و خودش هم از اون دستورها پیروی میکنه!) به این صورت که بعد از توزیع نقش‌ها، اعلام میکنه شب میشه و همه‌ی افراد چشم‌هاشون رو ببندن، بهشون تایم کافی برای شناختن همدیگه میده، بعد از تموم شدن تایم اعلام صبح میکنه و در دست اول مدیریت زمان و رای‌گیری‌ها رو بر عهده میگیره.

وجود گاد/بازیکن فواید و ضررهایی داره. فایده‌اش اینه که همه‌ی افراد حاضر این فرصت رو پیدا می‌کنن تا بازی کنن. اما ضررهایی هم داره:

 • اگر باگی در تایم آشنایی گروه مافیا پیش بیاد کسی نیست که حلش کنه
 • شخصی که گاد/بازیکن میشه به خاطر مسئولیتش کمتر در جریان بازی قرار میگیره و حتی ممکنه از این قضیه به عنوان کاور برای خودش استفاده کنه
 • بعد از تمام شدن شب/روز اول، فردی که در رای‌گیری روز حذف میشه، شانس وتوی شهردار رو از دست میده (چون گاد بیرون از بازی نیست که بتونه نتیجه‌ی تصمیم شهردار رو ببینه)

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

19 دیدگاه

 1. توضیحاتت خیلی خوب و ساده اس ، منم حدود ۹ ساله که توو همه جمع ها نقش گاد رو دارم ، خوشحالم که این بازی خیلی فراگیرتر شده

 2. سلام
  میخواستم بدونم که گاد/بازیکن چجوری متوجه شات شب مافیا و سیو دکتر و استعلام کاراگاه بدون متوجه شدن نقش اونا میشه!؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   کسی که اول بازی به عنوان گاد/بازیکن انتخاب میشه، فقط شب و روز اول وظیفه‌ی مدیریت بازی رو داره. از شب دوم کسی گاد میشه که در طول روز اول از بازی حذف شده باشه. بنابراین مشکلی پیش نمیاد.

 3. واقعا این بهترین سایت بازی مافیای بود که دیدم
  فقط میشه عکس همه ی کارت هارو بزازید ؟؟
  و یه خواهش دیگه میشه درمورد زبان بدن توضیحاتی بزارید؟؟؟
  تو بازی مافیا موفق باشید ✨

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اول باید تشکر کنم بابت لطفی که به من دارید و ممنون که بهم انگیزه میدید.
   اگه منظورمتون از عکس کارت‌ها، کارت های پکیج شب مافیای دورهمی هست، که من ندارم. اما کارتای مخصوص بازی مافیا رو طراحی کردم و روی سایت گذاشتم برای دانلود. میتونید رایگان دانلود کنید و چاپ کنید. اینجا کلیک کنید.

   در مورد زبان بدن هم واقعا دوست دارم زودتر مطالب اولیه‌ی مافیا تموم بشه با بتونم در موردش بنویسم. نمیدونم کی اما حتما در موردش مطلب توی سایت میذارم. چون واقعا مهمه

 4. سلام ببخشید آیا شما میدونید چجوری باید این بازی رو به صورت آنلاین انجام بدیم ؟ اگه میشه بیشتر توضیح بدید. در ظمن اگه میشه بگید که خود شما ساکن چه شهری هستید و کجاها بازی میکنید .

  1. سلام، وقتتون بخیر

   یکی از نرم‌افزارهایی که برای مافیا آنلاین استفاده میشه، نرم افزار دیسکورد هست. یه سری نرم افزارهای مخصوص این بازی هم هستن که یکیشون اپلیکیشن دهاته. اما واقعیتش رو بخواید بازی مافیا رو نمیشه آنلاین انجام داد. چون هیچ چیزی جای حضوری بازی کردن رو نمیگیره. چون خیلی فاکتورای مهم توی بازی آنلاین از بین میره. مثلا زبان بدن

   بنده خودم تهران هستم و توی کافه‌های مختلفی بازی میکنیم. بفرمایید شما کدوم شهر ساکن هستید تا اگه گروهی رو اونجا میشناختم معرفیتون کنم بهشون

 5. سلام من در بوشهر در شهر خورموج به مدرسه شبانه روزی میرم ایا اون جا افرادی رو میشناسید که بازی کنند.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   متاسفانه در استان دوست داشتنی بوشهر کسی رو نمیشناسم. خارج از موضوع باید بگم که بوشهر یکی از نقاط دوست‌داشتنی بنده‌اس 🙂

  1. سلام، وقتتون بخیر

   متاسفانه گروهی که توی استان دوست‌داشتنی بوشهر مشغول باشن نمیشناسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *