نقش دادستان در بازی مافیا منتشر شده در 22 ژانویه 2020۱۰ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

نقش دادستان برای اولین بار توسط «شب میشه» ساخته و پرداخته شد. این نقش مربوط به سناریوی «شهر مشکوک» هست. داستان این نقش از اونجایی شروع میشه که در طول بازی بعضی وقتا پیش میاد که یک نفر مافیاست ولی انقدر خوب همه رو قانع میکنه یا انقدر تیمش پشتش هستن که رای نمیاره و از بازی حذف نمیشه. اینجا نقش دادستان میتونه به حل این موضوع کمک کنه. به علاوه اینکه خود فرآیند اعلام جرم هم نکات خوبی رو به بازی میده که میشه روی اون‌ها بحث کرد و استدلال کشید بیرون.

توی این مطلب قصد داریم که نقش دادستان رو با تمام نکاتش توضیح بدیم.

اعلام جرم چیه؟

همونطور که گفته شد، دادستان یه قابلیت داره که میتونه علیه یک نفر که شک به مافیا بودنش داره، «اعلام جرم» کنه. بعد از اینکه دادستان موفق شد اعلام جرم بکنه، باید افراد هیئت منصفه انتخاب بشن. این افراد فردا صبح در مورد فردی که علیه‌اش اعلام جرم شده صحبت می‌کنن و اون‌ها هستن که تصمیم میگیرن در بازی بمونه یا بره.

فرآیند اعلام جرم به چه صورته؟

دو امضا پای پرونده نیاز است!

گاد هر شب دادستان رو بیدار میکنه و ازش می‌پرسه که آیا می‌خواد علیه کسی اعلام جرم کنه یا نه؟ هر شبی که دادستان بخواد علیه کسی اعلام جرم کنه فرآیند شروع میشه. دادستان باید مشخص بکنه که علیه چه کسی می‌خواد اعلام جرم بکنه. اگه فردی که دادستان میخواد علیه‌اش اعلام جرم کنه، همون شب توسط مافیا ترور شده باشه، گاد باید در سکوت بهش بفهمونه که نمیتونه علیه اون شخص اعلام جرم کنه. این حالت برای جان سختی که قراره بمیره هم وجود داره.

دقت داشته باشید که این مراحل همه توی فاز شب انجام میشه. برای اعلام جرم علیه کسی و تشکیل هیئت منصفه براش، از بین دادستان، شهردار و قاضی باید دو نفر موافق باشن. بعد از اینکه دادستان تصمیمش برای اعلام جرم و فرد مورد نظرش رو به گاد گفت، گاد اعلام میکنه دادستان بخوابه و بعدش شهردار رو بیدار میکنه. فرد مورد نظر دادستان رو به شهردار نشون میده و میگه که دادستان در نظر داره که علیه فلانی (که با اشاره دست به شهردار نشونش میده) اعلام جرم کنه، شهردار موافقی یا مخالف؟ اینجا شهردار هم با توجه به شکش به اون بازیکن ممکنه موافقت بکنه یا مخالف بکنه. اگه موافق باشه با تکون دادن سر یا لایک دادن موافقتش رو اعلام میکنه. در اینصورت گاد اعلام میکنه که شهردار با گزینه‌ی مطرح شده‌ی دادستان موافقت کرد. بعدش فرآیند اعلام جرم ادامه پیدا میکنه. قبل از اینکه به ادامه‌ی فرآیند اعلام جرم برسیم، اینم بگیم که اگه شهردار مخالف نظر دادستان باشه چی میشه.

در صورت مخالفت شهردار، گاد اعلام میکنه شهردار مخالف نظر دادستانه. میگه دادستان بخوابه و بلافاصله قاضی بازی رو بیدار میکنه. فرد مورد نظر دادستان رو به قاضی نشون میده و میگه بین دادستان و شهردار علیه فردی که با اشاره دست نشونت میدم اختلاف هست، آیا موافق نظر دادستان هستی؟ اینجا اگه قاضی با اعلام جرم علیه فردی که گاد نشون میده موافقت کنه، اعلام جرم انجام میشه. چون یک امضا دادستان پای پرونده زده و یک امضا هم قاضی. اما اگه مخالفت کنه، چون بین دادستان، شهردار و قاضی تنها یک امضا (اونم امضای خود دادستان) پای پرونده هست، اعلام جرم ملغی میشه. ملغی شدن اعلام جرم دادستان علیه یک فرد، تنها امکان اعلام جرم دوباره علیه اون فرد در اون شب رو از بین میبره. اما حق اعلام جرم دادستان پابرجاست.

هیئت منصفه‌ی تشکیل می‌شود!

بعد از اینکه دو امضا از سه امضا پای پرونده‌ی یک نفر باشه، دادستان میتونه فرآیند اعلام جرم رو ادامه بده. برای اعلام جرم یک هیئت منصفه‌ی شش نفره تشکیل میشه. اعضای این هیئت منصفه چه کسانی هستند؟

سه نفر به انتخاب دادستان (خودش رو نمیتونه جز اعضا بذاره)
یک نفر به انتخاب شهردار (خودش رو نمیتونه انتخاب بکنه)
دو نفر به انتخاب مافیا (مافیا میتونه از بین خودشون هم انتخاب کنه!)

برای انتخاب هیئت منصفه، گاد اول دادستان رو بیدار میکنه، ازش میخواد که سه نفر رو به عنوان نمایندگانش در هیئت منصفه در سکوت انتخاب و به گاد نشون بده. اگه دادستان کسی رو انتخاب کنه که همون شب توسط مافیا ترور شده، گاد باید در سکوت بهش بفهمونه که نمیتونه اون فرد رو انتخاب کنه.

بعد از اینکار، دادستان میخوابه و شهردار بیدار میشه. گاد از شهردار هم میخواد که یک نفر رو به عنوان نماینده‌اش نشون بده. در صورتی که شهردار یکی از افرادی رو نشون بده که دادستان قبلش انتخابشون کرده باشه، یا توسط مافیا همون شب ترور شده باشه، گاد باید در سکوت به شهردار بفهمونه که اون رو نمیتونه انتخاب کنه. در نهایت بعد از مشخص شدن نماینده‌ی شهردار، شهردار هم میخوابه و مافیاها بیدار میشن تا دو نماینده برای هیئت منصفه انتخاب کنن. مافیاها به خلاف دادستان و شهردار میتونن از بین خود مافیا هم کسی رو انتخاب بکنن. در هر صورت اگر مافیا کسی رو انتخاب بکنه که پیش از اون دادستان یا شهردار انتخابشون کرده باشن، گاد باید در سکوت بهشون بفهمونه که اون فرد رو نمیتونن انتخاب کنن. بعد از اینکه مافیا هم دو نماینده‌شون رو انتخاب کردن، گاد به مافیا میگه بخوابن و بر میگرده به ادامه‌ی فرآیند شب. یعنی شخصیت‌هایی که قرار بود بعد از دادستان بیدار بشن رو بیدار میکنه و شب رو به اتمام میرسونه.

اعضای هیئت منصفه بایستند!

اولین کاری که در روز بعد از اعلام جرم انجام میشه، اعلام اعضای هیئت منصفه و شروع به کار دادگاهه. گاد ابتدا اسم کسی رو میخونه که علیه‌اش اعلام جرم شده. اون فرد میایسته. بعد اعضای هیئت منصفه رو میخونه. با خوندن اسم اعضای هیئت منصفه کسی نمیفهمه کدوم یکی از این شش نفر کدوم نماینده‌ی دادستان، شهردار یا مافیاست. به جز خود دادستان، شهردار و اعضای مافیا که نماینده‌های خودشون رو میشناسن.

هیئت منصفه تصمیم‌گیری می‌کند!

اعضای هیئت منصفه یک به یک در مورد اینکه فرد اعلام جرم شده مافیا هست یا نه صحبت می‌کنن. در این مرحله فقط باید در مورد فرد اعلام جرم شده صحبت کرد و محور حرف‌های اعضای هیئت منصفه باید اون شخص باشه. بعد از اینکه تمام اعضای هیئت منصفه‌ی شش نفره صحبت کردن، گاد بین اون شش نفر رای‌گیری میکنه. کسانی که موافق حذف فرد اعلام جرم شده باشن دستشون رو بالا می‌گیرن و مخالفین دستشون رو پایین نگه میدارن. تاکید می‌کنم در این رای‌گیری فقط اعضای هیئت منصفه حق اظهار نظر و رای دادن دارن.

نتیجه‌ی رای اعضای هیئت منصفه چی میشه؟

اگه از شش نفر اعضای هیئت منصفه، 4، 5 یا 6 رای برای حذف فردی باشفه که علیه‌اش اعلام جرم شده، اون بازیکن حذف میشه از بازی! اما اگه 0، 1 یا 2 رای برای حذفش باشه، اون بازیکن در بازی میمونه. در حالتی که رای‌ها 3 به 3 بشه، تصمیم‌گیری در مورد موندن یا رفتن اون بازیکن به قاضی بازی واگذار میشه. در این حالت گاد اعلام میکنه چون رای‌ها 3 به 3 بود، همه یک لحظه بخواید تا قاضی در این مورد تصمیم بگیره. یه لحظه شب میشه، همه میخوابن و فقط قاضی بیدار میشه. قاضی با اشاره سر یا دست باید به گاد اعلام کنه که میخواد اون فرد در بازی بمونه یا نه. گاد بعد از فهیمدن نظر قاضی برای موندن یا رفتن اون بازیکن، اعلام صبح میکنه و نتیجه‌ی تصمیم قاضی رو به همه میگه.

توجه داشته باشید که این تصمیم قاضی، ربطی به اون دوبار قابلیتش برای تغییر نتیجه‌ی روز نداره. یعنی اگه تصمیم‌گیری هیئت منصفه به قاضی واگذار بشه، از تعداد قابلیتش کم نمیکنه.

نکات مربوط به نقش دادستان:

اعلام جرم توسط دادستان در صورت نبودن شهردار

در صورت حذف شدن شهردار، خللی در نقش دادستان وارد نمیشه. دادستان همچنان برای اعلام جرم علیه یک نفر، باید دو امضا پای پرونده‌اش بذاره. یکیش که امضای خودشه. در حالتی که شهردار بازی مرده باشه، دومین امضا رو باید از قاضی بازی بگیره. روندش اینطوریه که گاد بعد از فهمیدن شخص مورد نظر دادستان برای اعلام جرم، به دادستان میگه چشماشو ببنده. بعد به صورت یا الکی! شهردار (که وجود نداره!) رو بیدار میکنه. بعد از اینکه وانمود کرد که گزینه‌ی دادستان رو به شهردار نشون داده، بلند اعلام میکنه که «شهردار با گزینه‌ی دادستان موافقت نکرد!». طبق روال حالا قاضی رو بیدار میکنه. به قاضی گزینه‌ی مورد نظر دادستان رو نشون میده و میگه «بین دادستان و شهردار در مورد این گزینه اختلاف نظر هست، آیا قاضی با اعلام جرم علیه این گزینه موافقه؟» اگر قاضی موافقت نکنه، اعلام جرم برای اون شخص متوقف میشه. اما اگه موافقت بکنه، دو امضای لازم، جمع شده و روند اعلام جرم ادامه پیدا میکنه.

در حالت عادی شهردار در اعضای هیئت منصفه یک نماینده داره. اما اگه مرده باشه، حق انتخاب این نماینده به دادستان واگذار میشه. یعنی دادستان به جای 3 نماینده، 4 نماینده انتخاب میکنه. البته توجه داشته باشید که گاد توی جملات عمومی که بلند گفته میشه این قضیه رو لو نمیده. با حرف به دادستان در شب میگه «سه نماینده مشخص کن!» اما با انگشت 4 رو نشون میده که دادستان متوجه بشه شهردار مرده و این حق به اون واگذار شده.

اعلام جرم توسط دادستان در صورت نبودن قاضی

یکی از کسانی که میتونه اختلاف بین دادستان و شهردار رو برای قضیه‌ی اعلام جرم حل کنه، قاضی بازیه. اگه قاضی بازی حذف شده باشه، در صورت بروز اختلاف بین شهردار و دادستان، حق به دادستان واگذار میشه. چطوری؟

بعد از اینکه گاد گزینه‌ی مورد نظر دادستان رو به شهردار نشون داد و شهردار مخالفت کرد، نوبت اینه که قاضی رو بیدار کنه. قاضی‌ای که وجود نداره به صورت فیک! بیدار میشه و گاد طوری که تابلو نشه اعلام میکنه «قاضی حق رو به دادستان داد، بنابراین روند اعلام جرم ادامه پیدا میکنه!»

اما اگه بعد از اعلام جرم و صحبت‌های اعضای هیئت منصفه، نتیجه‌ی رای 3 به 3 شد چی میشه؟ اینجا هم گاد به صورت فیک! از همه میخواد که بخوابن، قاضی رو الکی بیدار میکنه و ازش میخواد که در مورد موندن یا رفتن اون بازیکن تصمیم بگیره. یه چیزی داریم به اسم اصل برائت که توی بازی مافیا هم باید در نظرش بگیریم. چون اصل بر برائته و قاضی‌ای وجود نداره که در این مورد تصمیم بگیره، اون بازیکن در بازی میمونه.

شاید براتون جالب بشه که بدونید اصل برائت چیه؟

اصل برائت یا فرض برائت یا اصالة البرائة بر اساس ماده ۱۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر بیان می‌دارد: «هر شخصی که متهم به ارتکاب یک جرم کیفری می‌شود حق دارد که بی‌گناه فرض شود مگر این‌که تقصیرش، مطابق قانون در یک دادگاه علنی که در آن تمامی تضمینات لازم برای دفاع پیش‌بینی‌شده باشد، ثابت شود.»

البته مواردی که توی این اصل گفته شد ربطی به بازی مافیا نداره و مربوط به دنیای واقعیه. نقش دادستان روند بازی رو جذاب میکنه. پیشنهاد میکنم بعد از اینکه با این نقش به طور کامل آشنا شدید، حتما به دوستاتون معرفی کنید و امتحانش کنید. اولین باری که با این نقش آشنا میشید شاید فکر کنید که خیلی بازی رو طولانی میکنه و خسته‌کننده‌اس. اما چون فقط یک بار در طول بازی اعلام جرم اتفاق میافته، بر عکس چیزی که فکر میکنید بازی رو خیلی جذاب میکنه.

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

10 دیدگاه

  1. سلام.

   این مورد رو هم توی توضیح نقش گفتم. اما اگه بخوام به صورت خلاصه دوباره بگم:

   نبود قاضی در رویه‌ی دادستانی بازی مافیا دو جا میتونه خودش رو نشون بده.

   1. وقتی که بین شهردار و دادستان در مورد اعلام جرم اختلاف نظر باشه. که در این صورت حق به دادستان واگذار میشه. (البته جوری گاد مدیریت میکنه که انگار قاضی زنده‌اس و حق رو به دادستان داده)

   2. وقتی آرای هیئت منصفه 3 به 3 بشه. اینجا هم بنا به اصل برائت، فردی که علیه‌ش اعلام جرم شده زنده میمونه. (این مورد رو هم جوری گاد مدیریت میکنه که انگار قاضی قاضی خواسته اون فرد توی بازی بمونه)

 1. سلام؛ اگر هم قاضی و هم شهردار از بازی خارج شده باشند چی می‌شود؟
  و همچنین اگر تعداد بازیکن‌های باقی مانده ۶ یا کنار باشد چی می‌شود؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اگه شهردار و قاضی هر دو حذف شده باشن روند نقش دادستانی به این صورت میشه:

   اولا اینکه شهرداری وجود نداره که با نظر دادستان موافقت کنه. پس باید بریم سراغ قاضی‌ای که وجود نداره! در این شرایط دادستان فرد مورد نظرش رو به گاد اعلام میکنه. گاد به صورت فیک شهردار رو بیدار میکنه و میگه که شهردار مخالفت کرد! بعد دوباره به صورت فیک قاضی رو بیدار میکنه و اینجا هم به صورت فیک میگه قاضی با نظر دادستان موافقت کرد. پس روند اعلام جرم ادامه پیدا میکنه. چرا اینطوری شد؟ چون دادستان از تعداد امضاهای موجود تمامش (که امضای خودش بود!) رو جمع کرد. پس روند دادستانی صحیحه و باید انجام بشه.

   یه سوال دیگه! قاضی که زنده نبود، چطوری با گاد میگه قاضی با دادستانی موافقت کرد؟! دلیلش بودن قاضی و دادستان در یک تیمه. قاضی به نوعی زیردست دادستان محسوب میشه و به صورت پیش فرض نظرش با نظر دادستان یکیه. مگر اینکه زنده باشه و خودش مخالفتش رو اعلام کنه.

   در ادامه چی میشه؟

   در ادامه یک سهمیه‌ی شهردار هم میرسه به دادستان. یعنی دادستان در ترکیب هیئت منصفه دو نفر رو انتخاب میکنه. البته اینم گفتم که این رو فقط خود دادستان متوجه میشه. چون گاد بلند اعلام میکنه «دادستان سه نماینده رو با اشاره دست نشون بده» اما خودش داره با دست عدد چهار رو به دادستان نشون میده. اینجاس که دادستان متوجه میشه شهردار بازی حذف شده و سهمش رسیده به دادستان.

   در ادامه چی میشه؟

   خب دادستان و مافیا که هیئت منصفه رو چیدن، بازی ادامه پیدا میکنه و صبح که شد، افراد هیئت منصفه صحبت میکنن. اینجا اگه رای این شش نفر سه به سه بشه چی میشه؟ در حالتی که قاضی زنده بود، همه میخوابیدن و قاضی بیدار میشد و تصمیم میگرفت. اما اینجا که قاضی زنده نیست، همه میخوابن و گاد به صورت فیک قاضی رو بیدار میکنه. بعد همه رو بیدار میکنه و میگه «قاضی با حذف فردی که علیه‌اش اعلام جرم شده موافقت نکرد». دلیلش رو هم بالا گفتیم که اصل برائته. یعنی تا وقتی دلایل گناهکاری بیش از بی‌گناهیش نباشه، بی‌گناه تلقی میشه و نباید از بازی حذف بشه.

   شاید بپرسید که: قاضی که به نوعی زیردست دادستان محسوب میشه. پس چرا با اینکه دادستان علیه اون فرد اعلام جرم کرد، اما در صورت نبودن قاضی در بازی و در حالت سه به سه، بی‌گناه شناخته میشه؟

   درسته که قاضی زیردست دادستان محسوب میشه و عملا نظرش با دادستان فرقی نداره. اما دادستان که حکم قتل اون فرد رو صادر نکرده! دادستان دستور داده علیه‌اش اعلام جرم بشه و هیئت منصفه در موردش تصمیم بگیره. وقتی سه به سه میشه، بنا بر «اصل برائت» اون فرد بی‌گناه تلقی میشه و آزاد میشه.

   خوبیه این روش اینه که وقتی قاضی و شهردار نیستن، دادستان میتونه به تنهایی و بدون هیچ مخالفتی علی کسی اعلام جرم کنه. اما در نهایت به خاطر نبودن قاضی، باید اکثریت چهار از شش رای رو داشته باشه که بتونه فردی که علیه‌اش اعلام جرم شده رو به دار بکشه!

  1. سلام، وقتتون بخیر

   در این صورت امکان اینکه دادستان اعلام جرم کنه وجود نداره. دادستان رو برای بازی‌های تعداد بالا (بیشتر از 15 نفر) باید استفاده کرد. به همین خاطر معمولا به این حالت نمیرسه

 2. سلام و خسته نباشید. اگه دادستان بخواد کارش رو انجام بده،اون شب مافیا کسیو نمی کشه دیگه؟ چون ممکنه اون شخص اعلام جرم شده یا عضو هیئت منصفه رو بکشن. لطفا توضیح بدید. ممنون.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   خیر، ترور مافیا هر شب انجام میشه. اگه دادستان فردی رو برای اعلام جرم انتخاب کنه که همون شب توسط مافیا ترور شده، گاد باید به دادستان در سکوت بفهمونه که نمیتونه برای اون شخص اقدام کنه. همین قضیه برای انتخاب اعضای هیئت منصفه هم وجود داره.
   همینطور وقتی نوبت به شهردار و مافیا میرسه که نماینده‌هاشون رو برای هیئت منصفه انتخاب کنن، ممکنه این اتفاق بیافته. ممکنه شهردار کسی رو برای نمایندگی انتخاب کنه که قبلش توسط دادستان انتخاب شده، یا مافیا ترورش کرده باشه. در این حالات هم گاد باید بهشون بفهمونه که نمیتونن اون فرد رو انتخاب کنن.

 3. ببخشید استفاده از این نقش حتی با یادداشت کردن تمام اینها توسط گاد واقعا خیلی سخته و گاد هر چی هم که باشه نمیتونه این ها رو حتی با یادداشت کردن هم پیش ببره و شاید حتی یک اپلیکیشن برای اعلام جرم زیاد باشه.سایت شما سایت بسیار خوب و عالی هست ولی این نقش خیلی خیلی دیواره و اگه بخوایم نقش هایی اینقدر دشوار بسازیم بازی خیلی طاقت فرسا میشه هر چند که کسانی که ذهن خلاقی دارند ساختن نقشی اسان برایشان حوصله سر بر هست

  1. برای ساخت نقش دادستان و قطعی کردن استفاده از اون، دو ماه این نقش رو در بازی تست کردیم و بعد از چند تغییر رسیدیم به این نقش. بر خلاف نظر شما، طبق نظر خود کسایی که این نقش رو تجربه کردن، فرآیند اعلام جرم یکی از جذاب‌ترین اتفاقات بازیه. هندل کردنش هم واقعا کار سختی نیست. خودم که تا به حال مشکلی نداشتم، گرداننده‌های دیگه هم تا حالا همچین نظری در مورد نقش دادستان بهم ندادن. کافیه یکم بازی مافیا و نقش دادستان رو بشناسید و چندباری تجربه‌ی گردانندگی داشته باشید. البته بدون برگه‌ی مدیریت بازی، اداره‌ی بازی سخت میشه که پیشنهاد می‌کنم حتما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *