بازی مافیا چیست؟ منتشر شده در 15 فوریه 2018۱۱ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

توضیح بازی مافیا

مافیا یه بازی دورهمیه که بر اساس «برداشت گروهی» پیش میره. حتی اگه تا به حال بازی نکرده باشیم، یا ندیده باشیم که یه جمعی دارن مافیا بازی می‌کنن، حتما اسمش رو شنیدیم. عده‌ای دور هم نشستن، یکی داره میگه «تو مافیایی چون باعث شدی یه شهروند بره بیرون». یکی میگه «من اگه مافیا بودم که به فلانی رای نمیدادم». بحث‌های این مدلی توی این بازی زیاد هست که از بیرون بازی هر چقدر جذابه همون‌قدر هم عجیبه.

اما مافیا چیه؟

بیشتر از سی ساله که بازی مافیا توسط دیمیتری دیویدف ساخته شده و هنوز که هنوزه داره بازی میشه. بازی مافیا که با اسم‌ گرگینه هم شناخته میشه، در یک جمله نبرد «اکثریت ناآگاه» (تیم شهروندها) با «اقلیت آگاهه» (تیم مافیا). اما این اقلیت و اکثریت چه کسایی هستن؟ چه نبردی بین این دو گروه وجود داره؟ میگن اولین بار این بازی در دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو بازی شده. روس بودن اصالت بازی و منشا روانشناسانه اون، قطعا در جذابیت بازی تاثیر زیادی داشته.

 

چطور میشه مافیا بازی کرد؟

حداقل تعداد نفراتی که برای این بازی لازمه، 3 نفره. اما اون بازی‌ای که بشه بهش گفت بازی گروهی مافیا، حداقل 6 یا 7 نفر احتیاج داره. حداکثری برای تعداد بازیکن‌ها وجود نداره اما از یه حدی بیشتر واقعا بی‌معنی میشه. یک نفر هم به عنوان لیدر بازی نیازه که بهش میگن «گاد». توی سناریوی کلاسیک (و بیشتر سناریوهای بازی مافیا) دو گروه یا تیم در بازی وجود داره، گروه شهروند و تیم مافیا. (البته در سناریوهای دیگه‌ی بازی مافیا، تیم‌های مستقلی هم وجود دارن که می‌تونید اینجا کلیک کنید و در موردش بخونید) نقش‌ها و وظایف مختلفی در هر سناریو وجود داره که در ادامه این مطلب با اون آشنا میشید. برای شروع بازی مافیا به چیزی جز یه سری برگه (یا یک نرم‌افزار توزیع نقش) احتیاج ندارید.

کانال تلگرام بازی مافیا، شب میشه

آموزش بازی مافیا

پیشنهاد می‌کنم قبل از خوندن ادامه‌ی مطلب، این ویدیو (1 دقیقه و 8 ثانیه) رو ببینید.

نقش هر بازیکن از طریق یه برگه مخفی که فقط خودش میبینه بهش داده میشه. یعنی روی برگه‌ای که میگیره نوشته شده که چه نقشی داره. بعد از اینکه همه نقش‌هاشون رو دیدن، اصطلاحا میگن «شب میشه»، یعنی همه چشماشون رو ببندن. به این مرحله میگن «شب». شب که شد، گاد یا همون لیدر بازی (که میتونه خودش هم جز بازیکن‌ها باشه یا نباشه) اعلام میکنه «مافیا چشمشون رو باز کنن، همدیگرو بشناسن» اون اقلیت آگاهی که گفتیم همین تیم مافیا هستن. این‌ها افرادی هستن که هم تیمی‌هاشون رو میشناسن و خب طبیعتا هر کسی که چشمش باز نیست توی تیم اون‌ها نیست. گاد بهشون مهلت کافی میده تا با هم آشنا بشن، بعد اعلام میکنه که چشماشون رو ببندن و همه رو بیدار می‌کنه. اصطلاحا میگه «صبح میشه». به این مرحله میگن «صبح». در مرحله صبح صحبت‌ها شروع میشه. هدف گروه شهروند، پیدا کردن مافیاست. اما از اونجایی که شهروندها هیچ آگاهی نسبت به نقش بقیه افراد ندارن، پیدا کردن مافیا براشون آسون نیست. به همین خاطر بهشون میگن «اکثریت ناآگاه».

در طول روز صحبت میشه، مافیا در لباس شهروند حرفایی رو میزنه و سعی میکنه شخصیت خودش رو مخفی کنه، جوری که کسی نفهمه مافیاست، شهروند هم باید بگرده و از بین حرف‌ها و استدلال‌ها، بفهمه که کی مافیاست. در نهایت در پایان هر روز باید رای گیری بشه. وقتی به اندازه کافی صحبت و بحث شد، گاد روند «رای گیری» رو شروع میکنه. رای گیری در مورد این هست که «چه کسی ممکنه مافیا باشه؟». (اینجا جایی هست که باید خوب دقت کنید تا سرنخ‌های بیشتری برای شناخت مافیا به دست بیارید، پیشنهاد میکنم تکنیک یادداشت‌برداری در مافیا رو از اینجا بخونید) برای تک تک افراد رای میگیرن، کسانی که بیشترین رای رو میارن از خودشون دفاع میکنن، و در نهایت یک نفر به عنوان کسی که بهش شک هست که مافیا باشه، انتخاب و از بازی خارج میشه. اینجا «روز» تموم میشه و دوباره گاد بازی اعلام میکنه که شب میشه. در شب تیم مافیا، به عنوان انتقام، یکی از شهروندها رو انتخاب میکنه تا کشته بشه. این کار باید بدون سر و صدا و طوری انجام بشه که شهروندا متوجه نشن چه کسی مافیاست. شهروندها با اینکه چشمشون بسته‌اس، اما گوششون که میشنوه! (اینجا کلیک کنید و مطلب اَکت شب در مافیا رو بخونید) انتقام در هر حالتی توسط مافیا انجام میشه، فرقی نداره بازیکنی که صبح قبل از بازی خارج شد، یارشون بود یا نبود.

چطوری شهروند یا مافیا برنده میشن؟

گروه شهروند وقتی برنده میشه که همه اعضای گروه مافیا رو بکشه. گروه مافیا چطوری برنده میشه؟ وقتی بازی به جایی برسه که تعداد شهروندها با تعداد مافیای زنده‌ی داخل بازی برابر بشن. از لحاظ نسبت مافیا به شهروند، همیشه باید تعداد مافیا کمتر باشه. اما اینکه دقیقا چه تعداد مافیا توی بازی باشه، به خودتون بستگی داره. اینکه چقدر زمان دارید، سطح بازی بازیکن‌ها چقدره و چه شخصیت‌های دیگه‌ای توی بازی هستن. همه این عوامل روی تعداد مافیا تاثیر میذارن.

 

چه نقش‌هایی در مافیا وجود داره؟

دو گروه شهروند و مافیا داریم، که در هر تیم میتونه نقش‌های مختلفی وجود داشته باشه. بنابراین ممکنه شهروندهایی داشته باشیم که نقش‌های متفاوتی دارن، اما همه در کل شهروند حساب میشن. ممکنه بعضی از افراد، شهروند بدون نقش یا مافیای بدون نقش باشن. بهشون مافیا و شهروند ساده هم گفته میشه.

علاوه بر گروه شهروند و تیم مافیا، ممکنه گروه یا تیم‌های دیگه‌ای هم توی بازی وجود داشته باشه. به این‌ها میگن مستقل. هر سناریویی گروه‌ها و تیم‌های مختص به خودش رو داره. توی هر سناریو ممکنه نقش یا گروه مستقل باشه یا نباشه. اما همشون شهروند و مافیا رو دارن.

یه سری از نقش‌ها و قانون‌ها بین همه‌ی بازیا ثابته، اما مواردی هم هست که فرق داره. به عبارتی میشه گفت هر جمعی سناریوی خاص خودش رو میتونه داشته باشه. توی هر سناریو نقش‌ها و قوانین متفاوتی نسبت به سایر سناریوها و پلن‌های دیگه‌ی بازی مافیا وجود داره. ممکنه یه نقش با یه اسم، توی دو تا سناریوی مختلف، قابلیت و حتی گروه‌بندی متفاوتی داشته باشه. برای آشنایی با سناریو و پلن های بازی مافیا اینجا کلیک کنید.

دو مثال از نقش‌های شهروندی:

دکتر: دکتر یکی از اعضای گروه شهرونده. وظیفه‌اش اینه که در مرحله شب، بعد از اینکه گروه مافیا فردی رو برای کشتن و انتقام انتخاب میکنه، با دستور گاد بیدار بشه، و سعی بکنه نجاتش بده. یعنی دکتر در هر شب یک انتخاب داره، اگر انتخاب دکتر، همون فردی باشه که گروه مافیا برای انتقام انتخاب کردن، اون فرد زنده میمونه. در غیر این صورت میمیره. بنابراین اگه انتخاب درست باشه، صبح روز بعد، گاد اعلام میکنه در شب اتفاقی نیافتاد. و اگر انتخاب دکتر غلط بوده باشه، گاد میگه فلانی (همونی که مافیا برای انتقام انتخاب کرده بود) در شب مرد و هیچ صحبتی در مورد اینکه دکتر به اشتباه چه کسی رو انتخاب کرد نمیکنه

کارآگاه: یکی از اعضای گروه شهرونده، در مرحله شب، با اعلام گاد بیدار میشه، شخصیت یک نفر رو از گاد میپرسه و گاد بهش میگه که اون فرد جز گروه مافیا هست یا نه. اصطلاحا به این کار میگن «استعلام گرفتن». نتیجه سوال کارآگاه فقط به خود کارآگاه اعلام میشه و در صبح گاد هیچ اعلامی در مورد استعلام کارآگاه نمیکنه. این وظیفه خود کارآگاهه که نتیجه استعلامش رو (بدون اعلام اینکه من کارآگاهم!) به بقیه بفهمونه.

 

دو مثال از نقش‌های مافیایی:

دون: دون رییس گروه مافیاست. در مرحله شب که مافیا در حال انتخاب یک نفر برای انتقامه، دون با بقیه افراد تیمش مشورت میکنه، اما در نهایت حرف آخر رو اون میزنه. یکی دیگه از قدرت‌های دون، اینه که وقتی کارآگاه استعلام بگیره در موردش، گاد اعلام میکنه که مافیا نیست! یعنی از دست کارآگاه در امانه!

سایلِنسر: یکی از اعضای گروه مافیاست. در مرحله شب، بعد از اینکه گروه مافیا انتخابشون رو برای انتقام انجام دادن، با اعلام گاد، یک نفر رو برای ساکت شدن در طول صبح بعد انتخاب می‌کنه. اون فرد صبح بعد (و فقط اون صبح نه صبح‌های بعدی) باید در بازی ساکت باشه و حق اظهار نظر (حتی به صورت اشاره) نداره اما رای میتونه بده. در صورتی که بهش اتهامی بزنن و حتی اگه رای هم بیاره حق دفاع و صحبت کردن نداره.

نقش‌های مختلف زیادی در بازی وجود داره، این چهار نقش جز معروف‌ترین نقش‌های بازی هستن. برای آشنایی با نقش‌های بیشتر این مطلب رو بخونید (این مطلب به مرور تکمیل میشه و نقش‌های بیشتری در اون توضیح داده میشه) . به جز دکتر بقیه نقش‌ها بودنشون در بازی اختیاربه. بعضی از نقش‌ها هم هستن که نقش مقابل دارن، یعنی در صورتی که اون نقش در بازی وجود داشته باشه، باید نقش مقابلش هم در بازی باشه.

بازی مافیا همین بود؟

مطالبی که خوندید کلیت بازی مافیا بود، و خیلی چیزها سطحی گفته شد و مطالب زیادی هم وجود داره که هنوز گفته نشده. به مرور مطالب اضافه میشن و میتونید در شب میشه با بازی مافیا بیشتر آشنا بشید.

لینک‌های مفید برای آشنایی بیشتر با بازی مافیا:

 

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

11 دیدگاه

 1. عالی بود خیلی ممنون
  این بازی رو خیلی دوست دارم و به نظرم بازی حقیقت و عقل و دوروغه
  هرچی هست عالیه و اگر کسی تا به حال بازی نکرده عمرش بر فناست

  1. بعضی سایت‌های خارجی مثل epicmafia.com برگزار میکنن. قدیم‌ها هم با ریدکال بازی میکردن. اما هیچکدوم کیفیت و اصول بازی واقعی مافیا رو ندارن

 2. سلام.
  اقا اگر توی بازی فقط سه نفر مونده باشن (یک شهروند، یک دکتر و یک مافیا) و در فاز شب شهروند کشته بشه و دکتر نتونه نجاتش بده(چون خودشو برای نجات انتخاب کرده بوده) اونوقت نتیجه بازی چی میشه؟
  چون عملا در فاز روز دو نفر موندن و رای‌هاشون مساویه و در فاز شب هم مافیا نمیتونه دکتر را بکشه چون دائما خودشو نجات میده؟!
  یعنی یجورای بازی هیچوقت تموم نمیشه چون در روز رای گیری مساوی میشه و در شب هم هیچکس کشته نمیشه!
  (مگر در اصل فلسفه اعلام پیروزی مافیا در بازی در هنگامی که تعداد شهروند و مافیا مساوی میشه این نیست که تیم مافیا دیگه در رای گیری کشته نمیشن و ازونطرف در فاز شب یکی‌ یکی همه را میتونن بکشن؟)

  1. وقتی سه نفر باقی مونده باشن (یک مافیا، دو شهروند) و توی شب، مافیا یک شهروند رو بکشه و دکتر نجاتش نده، همون لحظه مافیا برنده میشه. مافیا به محض اینکه تعداد شهزوندها با مافیاهای زنده برابر یشه، بازی رو میبره. فلسفه‌ی مساوی شدن تعداد برای برد مافیا از اینجا میاد که در چنین شرایطی، مافیا بازی رو بن‌بست میکشونه و دیگه شهروند امکان برد بازی رو نداره. دقیقا مثل این مثالی که شما زدید. فرض بکنید بازی سه به سه بشه. دیگه مافیا میتونه همیشه رای اکثریت (یا تساوی) رو داشته باشه. در چنین شرایطی حتی اگه مافیاها اعلام نقش کنن هم شهروند نمیتونه کاری کنه. بنابراین فرقی نمیکنه که بازی یک به یک بشه یا n به n. چون رای‌گیری روز به نتیجه نمیرسه و اصلا امکان وارد شدن به فاز شب وجود نداره. (ما بهش میگیم «قضیه‌ی بن‌بست». بنا به همین قضیه هست که رای‌گیری بدون نتیجه و نولینچ در بازی مافیا مردوده)

  2. سلام.
   دکتر برای نجات خودش محدودیت داره تو بازی و حتی اگه تو روز نو لینچ باشه بازی شب تیر مافیا میخوره به هدف و به هر حال بازی به نفع مافیاست.

  3. سلام. وقتتون بخیر

   با توجه به «قضیه‌ی بن‌بست» به نظر من نولینچ معنی نداره اصلا و بهتره رای‌گیری با نتیجه باشه. دکتر هم نباید محدودیتی برای نجات خودش داشته باشه. چون به اندازه همه جونش در خطره. اما اینکه دکتر هر شب فقط خودش رو هیل نده، بر میگرده به قدرت بازیکن و درست بازی کردنش

 3. خسته نباشید بنده مطالب شمارو همراه با ذکر منبع در صفه‌ی شخصیم قرار دادم اگر مشکلی داره حتما به بنده اطلاع بدین تا هرچه سریع تر پستای مربوطه رو پاک کنم
  باسپاس از مطالب مفیدتون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   هیچ ایرادی نداره. ممنون که حرفه‌ای عمل می‌کنید و منبع رو ذکر می‌کنید. واقعیتش اینه که مثل خیلیا میتونستید بدون اطلاع و ذکر منبع اینکارو بکنید، اما خب حرفه‌ای رفتار کردید. خوشحال میشم اگه صفحتون رو هم معرفی بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *