چه نقش‌هایی در بازی مافیا وجود دارد؟ منتشر شده در 31 مارس 2018۲۳۰ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

بعد از یه مدت که مافیا بازی کنید، موقع پخش نقش‌ها، خدا خدا می‌کنید که فلان نقش به من بیوفته. تفاوت نقش‌ها و کارهایی که هر کدوم توی بازی انجام میدن، یکی از جذابیت‌های بازی مافیاست. اما چه نقش‌هایی توی بازی مافیا وجود داره؟ فلسفه هر نقش چیه؟ چه کارهایی باید انجام بده؟

اگه با کلیت بازی آشنا نیستید، بهتره قبلش این مطلب رو بخونید.

نبرد خیر و شر، شهروند و مافیا

با وجود اینکه نقش‌های زیادی توی بازی مافیا وجود داره، اما در نوع کلاسیک این بازی، همه‌ی نقش‌ها توی دو دسته خلاصه میشن. «گروه مافیا» و «گروه شهروند».

در نظر بگیرید که فساد مافیا در یک شهر زیاد شده و اهالی شهر، که طبیعتا مافیا هم به صورت مخفیانه دارن بینشون زندگی می‌کنن، دور هم نشستن تا فکری به حال شهرشون بکنن. قراره همه با هم صحبت بکنن و به این نتیجه برسن که چه افرادی رو باید از شهر بیرون بکنن تا اوضاع شهر خوب بشه. همه حق صحبت دارن، همه حق رای دارن. هر روز صبح (مرحله صبح بازی) با همدیگه بحث می‌کنن که چه کسی باید از شهر بره بیرون. در نهایت رای‌گیری می‌کنن و درست یا غلط یه نفر میره بیرون. بعد از هر روز بحث و رای‌گیری، همه میرن خونه‌هاشون. وقتی شب میشه (مرحله شب بازی) مافیا که اوضاع خودش رو خطری میبینه، سعی میکنه یک نفر رو توی شب ترور کنه و بکشه. اینطوری فردا که میخوان رای‌گیری کنن یه شهروند کمتره و شانسشون بیشتره. در مدتی که شهر به دنبال پاکسازی مافیاست، شب و روز نقش‌های مختلف بازی کار خودشون رو انجام میدن و بازی پیش میره.

بازی مافیا خیلی تنوع داره. نقش‌های مختلف و مکانیسم‌های متنوع باعث ایجاد سناریوهای زیادی برای بازی مافیا شده. به همین خاطر اینکه چه نقش‌هایی توی بازی باشه، کاملا وابسته‌اس به اینکه چه سناریویی رو برای بازی انتخاب کردید. برای بالانس بودن و متعادل بودن قدرت مافیا و شهروند توی بازی، اصولی وجود داره که باید رعایت بشه. توی مطلب جداگونه‌ای، در مورد این اصول کامل توضیح دادیم. (برای خوندن این مطلب اینجا کلیک کنید.)

یکی از سناریوهایی که برای بازی مافیا وجود داره، سناریوی شهر مشکوک مافیاست. توی این مطلب در مورد تمام نقش‌های این سناریو و ویژگی‌هاشون توضیح دادیم. اما اگه میخواید با خود این سناریو هم بیشتر آشنا بشید، اینجا کلیک کنید و پست مربوط بهش رو بخونید.

از این مطالب هم بازدید کنید:

نقش‌های شهروند

شهروند ساده

یکی از نقش‌هایی که بیشتر از همه احتمال داره به هر کسی برسه. شهروند ساده که معمولا همون شهروند خطاب میشه، وظیفه خاصی به گردنش نیست. صبح‌ها مثل همه توی تصمیم‌گیری‌ها شرکت میکنه، میتونه صحبت کنه و رای بده. شب‌ها هم میخوابه و کار خاصی نداره. بعضی‌ها این نقش رو دوست دارن، چون میتونن بدون استرس تمام فکرشون رو به کار بگیرن و حسابی بگردن دنبال مافیا. بعضی‌ها هم میگن این نقش کسل‌کننده‌اس و دوسش ندارن

دکتر

دکتر یکی از اعضای گروه شهرونده. همه ویژگی‌های یه شهروند ساده رو داره، به اضافه یه وظیفه دیگه. چه وظیفه‌ای؟ گفتیم وقتی رای‌گیری تموم میشه و بازی وارد مرحله شب میشه، مافیا یک نفر رو ترور میکنه. وقتی که نوبت به دکتر شد که در شب بیدار بشه، باید حدس بزنه که چه کسی مورد سو قصد مافیا قرار گرفته. اگه اون فرد رو درست تشخیص بده، مداوا میشه و نمی‌میره. فردی که مورد سو قصد واقع میشه، میتونه خود دکتر هم باشه. پس دکتر میتونه خودش رو هم انتخاب کنه. به فرآیند مداوای دکتر، اصطلاحا میگن «هیل دادن» (هیل heal یعنی شفا دادن)

تعداد انتخاب‌های دکتر برای نجات دادن باید برابر باشه با تعداد انتخاب‌های مافیا برای ترور. معمولا مافیا هر شب یک نفر رو ترور میکنه و دکتر هم یه شانس برای مداوا داره.

نکته: شبی که مافیا به خاطر کشته شدن معشوقه‌ی رییس مافیا، دو نفر رو ترور میکنه، دکتر هم دو شانس برای هیل دادن داره. این موضوع با نشون دادن عدد دو توسط گاد به دکتر اطلاع داده میشه.

شهردار

شهردار یکی از اعضای گروه شهرونده. میشه گفت منتخب شهرونداست. شهردار وقتی احساس بکنه فردی که با رای‌گیری حذف شده، یه شهروند بوده، میتونه از نفوذش استفاده کنه و نظر بقیه رو «وتو» کنه. اگه شهردار وتو کنه، اون فرد نمی‌میره و روز بعد اعلام میشه «فلانی توسط شهردار وتو شد» و داخل بازی میمونه. 

شهردار قابلیت وتو کردنش رو توی شب استفاده میکنه. شهردار می‌تونه خودش رو هم وتو کنه. معمولا روال بازی مافیا اینطوریه که قبل از شروع بازی تعداد وتوهای شهردار رو مشخص می‌کنن و یه سقفی برای این کار در نظر می‌گیرن. بهتره تعداد وتوهای شهردار بیشتر از یکی باشه. چون اینطوری شهردار قابلیت وتو کردن رو فقط برای خودش نمیذاره و در جریان بازی ازش استفاده میکنه.

نکته: اگه اعدام فردی که رفته پای طناب دار، توسط شهردار ملغی بشه، یعنی اهالی شهر اجازه ندارن اون بازیکن رو از بازی حذف کنن. اگه قرار باشه شهردار از حذف اون بازیکن جلوگیری کنه، پس باید اون بازیکن روز بعد رو ببینه. به همین خاطر مافیاها حق ندارن اون رو حذف کنن. اسنایپر هم اجازه نداره اون شب به فرد وتو شده شلیک کنه.
اینطوری در نظر بگیرید که شهردار میگه دست نگه دارید و اون آدمی که رفته پای‌دار رو میکشه پایین و با خودش میبرتش توی ساختمون شهرداری. اینطوری هیچکس اون شب نمیتونه حذفش کنه

قاضی

بعد از اینکه رای قتل‌ها مشخص شد و مشخص شد که بین دو بازیکن مظنون قراره کدوم یکی اعدام بشه، گاد دستور شب شدن رو صادر میکنه. اولین کسی که باید بیدار بشه قاضی هست. قاضی یکی از شهروندهاست که توانایی داره نتیجه‌ی رای‌گیری روز رو برعکس کنه. یعنی جای فردی که برای اعدام انتخاب شده رو با فردی که در رای گیری قتل بود اما رای نیاورد عوض کنه. دفعاتی که قاضی اینکار رو میتونه بکنه باید محدود باشه. اما بهتره که بیش از یکی باشه تا قاضی از این قابلیت فقط برای خودش استفاده نکنه.

اگر قاضی تصمیم بگیره که نتیجه‌ی رای قتل تغییر بکنه، تصمیمش در همون حالت که همه خوابیدن، توسط گاد به صورت عمومی اعلام میشه. چرا که بعد از قاضی شهردار بیدار میشه و باید بدونه که کی رو میخواد وتو بکنه. همینطور خود بازیکن باید بدونه که مرده تا اگر «شانس آخر» در بازی هست، بتونه ازش استفاده بکنه. (شانس آخر یکی از قابلیت‌های فرشته‌اس که پایین‌تر توضیح داده شده)

نکته: اگه فرد دومی که اومده بود توی مرحله‌ی رای قتل (همونی که از اعدام نجات پیدا کرده بود) به طریق دیگه‌ای (مثلا اصابت تیر یا حمله‌ی تروریست) حذف شده بود، نیازی به بیدار کردن قاضی نیست. چون دیگه قاضی نمیتونه کاری بکنه و جای فرد اعدامی رو عوض کنه.

 

دادستان

دادستان در بازی مافیا یکی از جدیدترین نقش‌هایی هست که برای اولین بار توسط «شب میشه» طراحی و به بازی اضافه شد. در طول بازی بعضی وقتا پیش میاد که یک نفر مافیاست ولی انقدر خوب همه رو قانع میکنه یا انقدر تیمش پشتش هستن که رای نمیاره و از بازی حذف نمیشه. در این صورت دادستان میتونه علیه اون فرد اعلام جرم کنه. دادستان یه شهرونده که یک بار در طول کل بازی میتونه علیه یک نفر اعلام جرم کنه. وقتی علیه کسی اعلام جرم بشه، یک هیئت منصفه‌ی 6 نفره تشکیل میشه که وظیفه دارن در مورد بودن یا نبودن فرد اعلام جرم شده تصمیم بگیرن. این نقش جزئیات جالبی داره که پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با اون، حتما اینجا کلیک کنید و توضیحات کامل نقش دادستان رو بخونید.

گان یا تفنگ‌دار

گان یکی از اعضای گروه شهرونده که با خودش چندتا تیر داره. توی مرحله شب، به هر کس که دلش بخواد میتونه تیر بده. کسی که تیر داشته باشه میتونه در طول مرحله صبح، تیرش رو به هر کسی که میخواد بزنه. واضحه که گان باید سعی کنه تیرش رو به یکی از اعضای گروه شهروند بده، و کسی که تیر داره هم تیرش رو به کسی که فکر میکنه مافیاست بزنه. تعداد تیرهایی که گان میتونه بده اول بازی توافق میشه. معمولا دو تا تیر برای تفنگ‌دار در بیشتر بازی‌ های مافیا کافیه.

داستان شخصیت تفنگ‌دار هم جالبه. هر روز افراد شهر دور هم جمع میشن تا در مورد پیدا کردن افراد مافیا تصمیم بگیرن. اون‌ها یه قانون بین خودشون دارن. به خاطر اینکه روند تصمیم‌گیری از دموکراسی خارج نشه و به هفت‌تیرکشی برسه، همه باید تفنگاشون رو قبل از اومدن به محل جلسه خالی کنن. تفنگدار این وسط میتونه توی شب یه گلوله بذاره توی جیب هر کسی که خواست! فردا اون فرد تفنگشو خالی کرده، اما متوجه میشه یه گلوله توی جیبش داره! برای همین میتونه یهویی به هر کسی که خواست شلیک کنه.

نکته: تفنگ‌دار اجباری نداره که تیرهاش رو بده به کسی.

نکته: تفنگ‌دار میتونه توی یه شب هر دو تا تیرش رو بده.

نکته: تفنگ‌دار نمیتونه به کسی که یه تیر داده، تیر دیگه‌ای بده.

نکته: تفنگ‌دار نمیتونه خودش از تیرش استفاده کنه!

 

اسنایپر

اسنایپر یکی از اعضای گروه شهرونده که خودش تیر داره و میتونه به کسایی که فکر میکنه مافیا هستن تیر بزنه. این کار رو در مرحله شب انجام میده و نتیجه کارش توی مرحله صبح بعدی اعلام میشه. تعداد تیرهایی که اسنایپر داره هم قبل از شروع بازی با توافق مشخص می‌کنن. معمولا دو تا تیر برای نقش اسنایپر کافیه.

نکته: اسنایپر میتونه دو تا تیرش (یا هر چندتایی که توافق شده) رو همزمان شلیک کنه.

نکته: امکان خودکشی برای اسنایپر وجود نداره!

نکته: بهتره حتی بعد از اینکه اسنایپر دو تا تیرش رو شلیک کرد، گاد بیدارش کنه تا مشخص نشه که تیراش تموم شده. حتی اگه اسنایپر از بازی حذف شده هم بهتره این اتفاق بیافته

کشیش

کشیش یک شهرونده که در مقابل سایلِنسر یا ناتاشا بازی می‌کنه. یعنی اگر کشیش، فردی که توسط ناتاشا سایلنت شده رو درست انتخاب کنه، اون فرد سایلنت نمیشه و همچنان میتونه در بازی صحبت کنه. اگر کشیش اشتباه انتخاب کنه، در بعضی از بازی‌ها این قانون هست که اون فرد «نطق اضافه» میگیره. یعنی میتونه بیشتر از وقت مقرر شده برای هر بازیکن صحبت کنه.

این قانون باعث جذابیت نقش کشیش میشه. از طرفی ردی از شهروندهاست که در روز اعلام میشه. وجود این قانون در بازی الزامی نیست، هر چند میتونه به جذابیت بازی کمک کنه.

نکته: دعای کشیش روی کار دندان پزشک تاثیری نداره. با دعا خوندن که کسی دندون در نمیاره! 🙂

نکته: اگه ناتاشا، و دندان پزشک هر دو، یک نفر رو برای سایلنتی انتخاب کرده باشن، و کشیش هم برای همون فرد دعا بخونه، باز اون فرد فردا سایلنته. چون درسته که آبروش حفظ شده، اما بازم دندون نداره که حرف بزنه!

نکته: اگه کشیش برای کسی دعا بکنه که انتخاب ناتاشا نبوده، فرداش اون فرد نطق اضافه میگیره و میتونه بیشتر از سایر افراد بازی صحبت کنه.

 

دندان‌پزشک

یک شهرونده که میتونه هر شب یک نفر رو به انتخاب خودش سایلنت کنه. مثل ناتاشا با این تفاوت که باید سعی کنه مافیا یا افرادی که به روند بازی لطمه میزنن رو ساکت کنه. فردی که توسط دندان‌پزشک سایلنت میشه، نمیتونه توسط کشیش از حالت سکوت در بیاد. دلیلش اصل «عدم تقدم شهروند» هست که بعدا در پست دیگه‌ای مفصل در موردش صحبت می‌کنیم.

هکر

یکی از نقش‌های جذاب گروه شهرونده. هکر شب دوم بازی (شب بعد از روز اول) یک لیست سه نفره به گاد اعلام  میکنه. خودش نمیتونه جز اون لیست باشه. فردا گاد اسامی درون لیست رو اعلام میکنه و با توجه نقش اون افراد، یکی از جملات زیر رو میگه:

لیست خطرناک است.

یعنی یک مافیا بین این سه نفر وجود داره.

لیست خطرناک نیست.

در دو حالت این جمله گفته میشه.
حالت اول: وقتی که هیچ مافیایی بین اون سه نفر نباشه.
حالت دوم: وقتی دو نفر از سه نفر لیست مافیا باشن.

خطرناک نبودن حالت اول که مشخصه. اما چرا برای حالت دوم هم اعلام میشه لیست خطرناک نیست؟ چون در این لیست سه نفره، اکثریت با مافیاست و خطری مافیا رو تهدید نمیکنه. این رو هم در نظر بگیریم که قرار نیست نقش هکر باعث رو شدن کامل بازی بشه.

نکته: مثل استعلام کارآگاه، اگر دون توی لیست باشه، گاد اون رو شهروند تلقی میکنه و با توجه به این موضوع نتیجه‌ی لیست رو اعلام میکنه.

اما اگه هر سه نفری که توی لیست هستن مافیا باشن چی؟ اینجا «انفجار لیست» صورت میگیره. یعنی صبح که میشه، گاد اعلام میکنه هکر موفق شد یک لیست انفجاری بنویسه و هر سه نفر مافیا بودن. دیگه مشخص نمیکنه چه کسانی درون لیست بودن، اما هر سه نفر از بازی خارج میشن. توجه کنید که انفجار لیست به صبح نمیرسه و فورا منفجر میشه. به همین خاطر اگر دون به همراه دو مافیای دیگه درون لیست باشه، لیست منفجر میشه. چون دیگه اینجا بحث استعلام نیست که نقش دون مخفی بشه. ماهیت مافیایی دون فقط برای استعلام مخفی میشه. برای همین قرار گرفتن دون در کنار دو مافیای دیگه، مانع از انفجار اون لیست نمیشه.

محافظ

محافظ یکی از شهروندهاست که یک بار در شب، یک نفر (به جز خودش) رو برای محافظت انتخاب میکنه. فردی که محافظت میشه، تا 24 ساعت، به شرط زنده بودن خود محافظ در اون بازه زمانی، هیچ اتفاقی براش نمیافته. یعنی ترور مافیا، تیر گان یا اسنایپر، عملیات انتحاری توسط تروریست و تمامی حالات دیگه‌ی مرگ در بازی مافیا به جز رای‌گیری، روی فرد محافظت شده بی اثره. 

نکته: محافظ نمیتونه از محافظتش برای خودش استفاده کنه!

نکته: مانعی برای دو بار محافظت از یک شخص وجود نداره.

نکته: محافظ میتونه در یک شب از هر دو محافظتش استفاده بکنه.

نکته: اگه صاحب تیر (کسی که تفنگ‌دار بهش تیر داده) به کسی شلیک کنه که توسط محافظ محافظت شده، طبیعتا نمیمیره. همونجا گاد اعلام میکنه که از فلانی محافظت شده بود و تیرت به سنگ خورد! همین حالت برای وقتی که تروریست بخواد فرد محافظت شده رو بیرون ببره هم پیش میاد. به عنوان یه فوت کوزه‌گری این رو اضافه میکنم که هر وقت تروریست پا شد و کسی رو با خودش بیرون برد، فدایی سریع پا نشه برای مقابله. چون هفت ثانیه فرصت داره و توی این هفت ثانیه گاد باید اعلام کنه که اون فرد محافظت شده یا نشده. اینطوری الکی فدای کسی نمیشه که محافظت شده و بیرون نمیره!

 

جادوگر

جادوگر یکی از شخصیت‌های شهرونده بازیه. یک یا چندبار در شب، یک نفر رو جادو میکنه. فرد جادو شده به مدت 24 ساعت تواناییش رو از دست میده. 

نکته: جادوگر اجباری برای استفاده از قابلیتش در هر شب نداره.

نکته: اگر جادوگر یک شب نخواست از قابلیتش استفاده کنه، این موضوع به صورت عمومی و بلند در همون لحظه به شهر اعلام میشه. اینطوری که گاد میگه: «جادوگر امشب کسی رو جادو نکرد».

نکته: اگر جادوگر تروریست یا فدایی بازی رو جادو بکنه، باید این موضوع به اطلاعشون برسه. اینجا کلیک کنید و دلیل این قانون رو توی بخش بیدار شدن تروریست بخونید.

 

جان‌سخت

جان‌سخت یکی از شهروندهای بازی مافیاست که در اثر هر نوع مرگی، 24 ساعت زنده میمونه و بعد میمیره. منظور از هر نوع مرگی، تمامی حالاتی هست که ممکنه باعث بیرون رفتن یک بازیکن از بازی بشه. اعم از: حکم اعدام در رای‌گیری، ترور مافیا، با تیر گان یا اسنایپر، ترور انتحاری توسط تروریست و تمامی حالات دیگه‌ی مرگ در بازی مافیا.

منظور از 24 ساعت یعنی اگر در روز بمیره، تا روز بعدی زنده میمونه. اگر در شب بمیره، تا شب بعدی در بازی میمونه. در روز آخری که جان‌سخت زنده‌اس، بازی عادی خودش رو ادامه میده. برای مثال اگه در روز آخر زنده بودنش، تیری از گان بمیره، مثل یک شهروند عادی میتونه اون تیر رو شلیک کنه. یا رای بده و در نوبت خودش صحبت کنه.

فدایی

فدایی یکی از اعضای گروه شهرونده، که وقتی یک نفر داره از بازی حذف میشه، میتونه بلند بشه و بگه «من فدایی بازی‌ام، به جای فلانی (که داره از بازی خارج میشه) از بازی بیرون میرم». 

در نقش‌های مافیایی نقشی به اسم تروریست وجود داره، که میتونه در روز یک نفر رو با خودش از بازی خارج کنه. وقتی تروریست، با گفتن کلمه‌ی «تروریست» میخواد یک نفر رو از بازی خارج کنه، فدایی میتونه سریعا و نهایتا 7 ثانیه بعد، با گفتن کلمه‌ی «فدایی» به جای فرد ترور شده از بازی خارج بشه. مهمه که قاعده‌ی 7 ثانیه در این مورد رعایت بشه. چون اگر زمان بیشتری بگذره، ممکنه فدایی یا بقیه‌ی بازیکن‌ها با توجه به واکنش‌هایی که رخ میده، چیزی از شخصیت شخص ترور شده بفهمن. پس مهمه که قبل از وقوع این اتفاقات و نهایتا ظرف 7 ثانیه، عمل مقابله‌ی فدایی صورت بگیره.

نکته: فدایی فقط 7 ثانیه از لحظه‌ی مرگ یه بازیکن وقت داره که خودش رو فدای اون کنه.

نکته: هر وقت فرصتی پیش بیاد که فدایی بتونه به جای کسی از بازی خارج بشه، گاد موظفه بگه «هفت ثانیه فرصت برای فدایی بازی که اگه میخواد به جای فلانی (یا فلانی‌ها) از بازی خارج بشه» و هفت ثانیه رو با انگشتاش بشمره و به همه نشون بده. بعد از این فرصت دیگه فدایی نمیتونه کاری کنه.

نکته: از اونجایی که شخصیت فدایی عملا با اعلام نقش از بازی خارج میشه، فرشته، قاضی یا شهردار نمیتونه اون رو به بازی برگردونه.

فرشته

فرشته یک شهرونده که یک بار در طول بازی، میتونه یکی از افراد کشته شده در شب یا روز رو به انتخاب خودش به بازی برگردونه. نحوه‌ی بیدار کردن فرشته اینطوریه که بعد از پایان رای‌گیری روز و تمام عملیات‌های شب، یک لحظه به طور موقت همه بیدار میشن، تمامی کشته‌های شب و روز اعلام میشن، و دوباره شب میشه. به فرشته اعلام میشه از افرادی که اسم برده شدن میتونه یک نفر رو به بازی برگردونه. اگر فرشته بین اون‌ها انتخابی داشته باشه، اون فرد به بازی برمیگرده.

نکته: فرشته اجباری برای استفاده از قابلیتش نداره.

نکته: در صورتی که خود فرشته جز کشته‎‌ها باشه، تنها میتونه خودش رو نجات بده.

نکته: در صورتی که فرشته خودش جز کشته‌ها باشه، باز گاد مرحله‌ی بیدار کردن فرشته رو به صورت فیک انجام میده تا مشخص نشه که کی فرشته‌ی بازیه.

نکته: در صورتی که فرشته از قابلیتش استفاده کنه، دیگه شب‌های بعدی نیازی به اجرای این مرحله نیست.

شانس آخر در بازی مافیا چیست؟

در بعضی بازی‌ها، قابلیت دیگه‌ای رو به شخصیت فرشته میدن که بهش میگن «شانس آخر». این قابلیت یه چیزی مثل پاره شدن طناب دار فرد اعدامی میمونه. وقتی کسی در روز کشته میشه، در ابتدای شب (البته بعد از قاضی و شهردار) و پیش از بیدار شدن مافیا، برای «شانس آخر» بیدار میشه. اگر اون فرد بتونه بین بازیکنان حاضر در بازی، فرشته رو تشخیص بده و به گاد اعلام کنه، اون فرد در بازی میمونه. شانس آخر فقط یک بار در بازی قابل استفاده‌اس. یعنی به محض اینکه یک نفر بتونه از اون استفاده کنه، این قابلیت فرشته از بین میره و دیگه شانس آخر به کسی داده نمیشه.

نکته: شانس آخر فقط برای کسیه که با رای گیری اصلی در طول روز اعدام شده باشه. کسی که تیر خورده باشه یا با فرآیند دادستانی از بازی خارج شده باشه مشمول استفاده از شانس آخر نیست.

نکته: شانس آخر فقط یک‌بار در طول بازی قابل استفاده‌اس. یعنی به محض اینکه اولین نفر، فرشته‌ی حاضر در بازی رو تشخیص بده و به بازی برگرده، دیگه شانس آخری وجود نداره.

نکته: با اینکه شانس آخر فقط یک‌بار قابل استفاده‌اس، اما گاد بازی باید تا آخر بازی، به صورت فیک هر شب این مرحله رو اجرا کنه. اینجوری همیشه این شک باقی میمونه که فرد برگشته به بازی، قابلیت جان‌سختی داشته، یا نانوا بوده که روز اول از بازی خارج نشده، یا واقعا از شانس آخر استفاده کرده.

نانوا

نانوا یک شهروند ساده‌اس، هیچ کاری نداره جز پختن نون برای شهر. اگر نانوا به هر دلیلی از بازی حذف بشه، بعد از سه شبانه روز، بازی به نفع مافیا تموم میشه. چرا به نفع مافیا؟ چون قدرت دارن و میتونن از طریق دیگه‌ای برای خودشون نون پیدا کنن! این جز ذات شخصیت نانوا و قوانین بازیه. برای جلوگیری از زود تمام شدن بازی، نانوا به هیچ‌وجه در شب اول بازی نمیمیره.

 

از این مطالب هم بازدید کنید:

نقش‌های مافیا

مافیا ساده

این مافیا جز نقش مافیایی که داره، وظیفه‌ی دیگه‌ای توی گروه مافیا نداره. مثل همه حق صحبت داره، رای میده، تو مرحله شب بازی هم توی تصمیم‌گیری مافیا شرکت میکنه، اما کار دیگه‌ای لازم نداره انجام بده.

دون

از اعضا و رییس گروه مافیاست. برای همین هم هست که وقتی کارآگاه دون رو از گاد استعلام می‌گیره، گاد بهش دروغ میگه. میشه گفت رییس مافیا از دست کارآگاه در امانه. علاوه بر این نقشش، بین اعضای گروه مافیا، دون تصمیم نهایی رو میگیره.

سایلِنسِر یا ناتاشا

یکی از اعضای گروه مافیاست. کارش اینه که هر شب، یک نفر رو برای روز بعد ساکت می‌کنه. میتونه حتی از اعضای تیمش یا حتی خودش رو سایلنت کنه. اما هیچکس رو نمیتونه بیشتر از یک بار سایلنت کنه. باقی وظایفش مثل همه مافیاهای دیگه‌اس. مثل همشون توی تصمیم‌گیری گروهش برای کشتن افراد در شب شرکت می‌کنه.

در بعضی بازی‌ها، ناتاشا معشوقه‌ی دون هم هست. اگر دون بمیره، معشوقه جای دون رو میگیره. البته تنها برای گرفتن تصمیم نهایی. یعنی اگه کارآگاه نقشش رو استعلام بگیره، مافیا اعلام میشه. اگر خود معشوقه به هر ترتیبی از بازی حذف بشه، اعضای مافیا خشمگین میشن و به تلافی، در شب بعدی، یک نفر بیشتر از تعداد معمول ترور میکنن. مثلا اگه قرار بوده که هر شب یک نفر ترور بشه، شب بعد از قتل معشوقه دو نفر ترور میشه.

تروریست

تروریست یکی از اعضای مافیاست. تروریست این قابلیت رو داره که با اعلام کلمه‌ی «تروریست» یکی از افراد حاضر در بازی رو همراه خودش از بازی خارج کنه. در مقابل تروریست در گروه شهروند، شخصیت فدایی وجود داره که بالاتر در نقش‌های شهروند توضیح داده شد.

نکته: تروریست مادامی که زنده‌اس باید از قابلیتش استفاده کنه. یعنی اینکه اگه توی مرحله‌ی رای شک رای بالایی بیاره و بعدش بره توی مرحله‌ی رای قتل و مشخص بشه که قراره اعدام بشه، دیگه نمیتونه بلند بشه و کسی رو با خودش از بازی بیرون ببره. دلیلش هم خیلی مشخصه، چون مشخص نیست که خودش زنده میمونه یا نه!

بنابراین میتونیم به عنوان یه قانون، اینطوری بگیم: در صورتی که تروریست وارد مرحله‌ی رای قتل بشه (یعنی یکی از دو نفری باشه که بالاترین رای شک رو داشته) تا قبل از انجام رای‌گیری میتونه اقدام به عملیات انتحاری بکنه.

برای این که حرف و حدیثی پیش نیاد، این رو هم اضافه کنم! اگر تروریست وارد مرحله‌ی رای قتل بشه، اما رای‌گیری انجام بشه و طرف مقابلش رای قتل بیاره، باز هم میتونه اقدام به عملیات انتحاری بکنه! چون از مرحله‌ی رای قتل جون سالم به در برده و زنده‌اس! پس میتونه کارش رو انجام بده!

 

بازجو

بازجو یک مافیاست. در طول شب میتونه (یک یا چندبار محدود) از یک نفر بازجویی کنه. بازجویی به این صورت انجام میشه که بازجو یک نفر رو به گاد بازی نشون میده. گاد شخصیت اون فرد رو به بازجو میگه و اگه کاری در همون شب انجام داده باشه، اون رو هم بهش میگه. مثلا اگر دکتر رو انتخاب کنه، گاد به بازجو میگه اون فرد دکتره و امشب فلانی رو برای سیو انتخاب کرده. یا مثلا اگه اسنایپر رو بازجویی کنه بهش میگه که اسنایپره و امشب فلانی رو با تیر زد. تنها کسی که بازجو نمیتونه ازش بازجویی کنه، فردی هست که محافظ ازش محافظت کرده.

تفاوت بازجویی با استعلام، مستقیم یا غیرمستقیم بودنشونه. یعنی بازجویی از فرد صورت میگیره، اما استعلام کارآگاه از گاد گرفته میشه. به خاطر همین کارآگاه میتونه استعلام شهروندی فرد محافظت شده رو بگیره، اما بازجو نمیتونه از اون فرد بازجویی کنه.

سم‌ساز

سم‌ساز افراد تیم مافیاست که میتونه به یک نفر سم تزریق کنه. سم باعث میشه اون فرد سه روز بعد بمیره. دکتر نمیتونه در مرگ فرد مسموم تاثیری بذاره.

نقش‌های دیگه‌ای هم در بازی مافیا وجود داره؟

نقش‌های خیلی زیادی برای بازی مافیا وجود داره. نقش‌هایی که خوندید فقط نقش‌های مربوط به سناریوی شهر مشکوک بازی مافیا بود.

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

230 دیدگاه

  1. سلام

   نه فقط با این 9 نقش نبوده، به مرور قراره همه ی نقش‌ها رو توضیح بدم 🙂 برای شروع فقط نقش‌های اصلی بازی رو گفتیم که به مرور تکمیل میشه 😉

  2. سلام ی سوال
   اگر ناتاشا تروریست رو سایلنت کنه و تروریست با رای گیری بیاد بالا آیا میتونه از خودش دفاع کنه یا نه؟!!

  3. سلام، وقتتون بخیر

   خیر. وقتی ناتاشا کسی رو سایلنت کنه، به هیچ وجه نمیتونه در اون روز صبحت کنه. حتی اگه به عنوان مظنون بیاد بالا. اما توی سناریوهایی که نوبتی برای صحبت موافق و مخالف میذارن، کسی که سایلنت هست هم از این حق برخورداره. اما بازم خودش نمیتونه صحبت کنه.

   این که ناتاشا بخواد از هم‌تیمی‌هاش سایلنت کنه یا از دیگران، تاثیری توی این قانون نمیذاره.

 1. زبان بدن را که بلد باشی نونت تو روغنه من رفتم چندین کتاب برای زبان بدن گرفتم و همشونو از برم و همین باعث میشه وقتی با دوستام بازی میکنم از اینکه اینقدر زود مافیا را تشخیص دادم تعجب کنن

  1. بله زبان بدن خیلی در این بازی تاثیر داره. اما تسلط بالایی میخواد، به علاوه اینکه شرایط فرم بدن فرد در اون حالت رو هم باید در نظر گرفت

  2. سلام خدمت شما…یه سوالی ذهنمو درگیر کرده…دو نفری که بیشترین رای رو میارن میان واسه دفاع…حالا اگه اینجا رای برابر داشتیم چی؟
   یا مثلا اگه بعد از دفاع هیچکس به دو نفر رای قتل نداد چی؟
   کلا برای این موارد چی میکنن؟

  3. سلام، وقتتون بخیر

   رای قتل به خلاف رای شک، اجباری و تک گزینه ای هست. یعنی همه‌ی افراد بازی «باید» و «فقط به یک نفر» رای قتل بدن. اگر برابر بشه هم باید دوباره رای گیری بشه. اگه مساوی شدن ادامه داشت، میتونید دوباره فرصت دفاع و تارگت کاور بدین تا شاید برآیند رای ها تغییر کنه

 2. آقا خدا خیرت بده که وقت گذاشتی ولی من هنوز با نقش قاضی اوکی نشدم…
  یعنی تو شب رای گیری میکنه و بین دو نفر حکم اعدام عوض میکنه…اگه میشه یه بار دیگه واضح تر توضیحش میدید؟

  1. در هر روز از رای‌گیری، به هر کسی یه تعدادی رای شک داده میشه. دو نفری که بیشترین رای شک رو داشته باشن میرن توی دفاعیه. بعد از دفاع کل شهر رای قتل میدن. فرض بکنید فرد «آ» 15 رای قتل بیاره و فرد «ب» 5 رای. اینجا فرد «آ» هست که قراره حذف بشه. حالا همه میخوابن. اولین کسی که بیدار میشه قاضی شهره. قاضی میتونه علیرغم نظر اون 15 نفری که رای اکثریت به حذف «آ» دادن، تصمیم بگیره به جای «آ»، «ب» با 5 رای حذف بشه.

 3. اقا خسته نباشید که این مطالب رو در اختیار گذاشتین ولی یه سوال:
  مراحل بیدار شدن کارکتر ها در شب رو با این شخصیت هایی که توضیح دادین رو میگید..؟

  1. سلام. وقتتون بخیر

   ترتیب بیدار شدن همه نقش‌ها (به جز کارآگاه که توی بازی نمیذاریم به دلایلی) و اکشن‌های خاص به این صورت هست:

   ۱٫ قاضی
   ۲٫ شهردار
   ۳٫ «فرصت شانس آخر»
   ۴٫ تیم مافیا
   ۵٫ ناتاشا
   ۶٫ سم‌ساز
   ۷٫ دکتر
   ۸٫ اسنایپر
   ۹٫ تفنگ‌دار
   ۱۰٫ دندان‌پزشک
   ۱۱٫ کشیش
   ۱۲٫ دادستان
   ۱۳٫ هکر
   ۱۴٫ محافظ
   ۱۵٫ جادوگر
   ۱۶٫ بازجو
   ۱۷٫ تروریست
   ۱۸٫ فدایی
   ۱۹٫ «اعلام صبح و کشته‌های شبانه‌روز گذشته»
   ۲۰٫ «اعلام خاموشی موقت برای فرشته»
   ۲۱٫ «بیدار شدن فرشته»
   ۲۲٫ «اعلام صبح، نتیجه‌ تصمیم فرشته»
   ۲۳٫ «هفت ثانیه فرصت برای فدایی»
   ۲۴٫ «اعلام کشته‌های نهایی و ادامه‌ی اتفاقات شبانه‌روز گذشته»
   ۲۵٫ «شروع روز جدید»

   اگر سوالی در مورد هر یک از قسمت‌ها دارید بفرمایید که جواب بدم

  2. داداش دستت درد نكنه فقط ميشه ترتيب بيدار شدن بازيكنا رو تو شب بگى؟؟؟🤙🤙🤙

  3. سلام، وقتتون بخیر

   به زودی یه مطلب که ترتیب همه‌ی نقش‌ها و اکشن‌ها رو توضیح داده، توی سایت میذارم

 4. اون کسی که بهش تیر داده میشه
  چجوری بهش اعلام میشه که تیر داره؟ تو فاز روز تیرشو میزنه؟

  1. سلام.

   صبح روز بعد (از شبی که تفنگ‌دار به کسی تیر داده) گاد بازی اعلام میکنه که فلان خانم یا آقا صاحب یک فشنگ هستن یا تیر دارن. بازیکن صاحب تیر توی همون روز باید تیرش رو بزنه و امکان نگه داشتنش رو هم نداره. بحثی در مورد اینکه صاحب تیر میتونه تیرش رو هوایی بزنه یا نه وجود داره که جواب شخص من خیر هست. چون تفنگ‌دار به عنوان یک شهروند باید استفاده از قابلیتش رو ببینه. بنابراین شلیک تیر اجباریه و حتما باید یک نفر توسط اون تیر کشته بشه. (منظور از هوایی زدن تیر این هست که کسی رو با تیرش نکشه)

 5. اولویت وجود نقش ها چطور باشه بهتره؟ مثلا ۱-دکتر ۲-کارآگاه … و نقش های مکمل رو بگین لطفا
  مرجع همگانی برای مافیا وجود داره؟ جایی که وقتی بین حضار در مورد قوانین اختلاف نظر وجود داشت بهش مراجعه کنن و نظر اون حجت باشه؟
  لطفا وقتی جواب دادید از طریق ایمیل بهم بگید که چک کنم جوابو

  1. سلام. وقتتون بخیر

   ترتیب بیدار شدن همه نقش‌ها (به جز کارآگاه که توی بازی نمیذاریم به دلایلی) و اکشن‌های خاص به این صورت هست:

   ۱٫ قاضی
   ۲٫ شهردار
   ۳٫ «فرصت شانس آخر»
   ۴٫ تیم مافیا
   ۵٫ ناتاشا
   ۶٫ سم‌ساز
   ۷٫ دکتر
   ۸٫ اسنایپر
   ۹٫ تفنگ‌دار
   ۱۰٫ دندان‌پزشک
   ۱۱٫ کشیش
   ۱۲٫ دادستان
   ۱۳٫ هکر
   ۱۴٫ محافظ
   ۱۵٫ جادوگر
   ۱۶٫ بازجو
   ۱۷٫ تروریست
   ۱۸٫ فدایی
   ۱۹٫ «اعلام صبح و کشته‌های شبانه‌روز گذشته»
   ۲۰٫ «اعلام خاموشی موقت برای فرشته»
   ۲۱٫ «بیدار شدن فرشته»
   ۲۲٫ «اعلام صبح، نتیجه‌ تصمیم فرشته»
   ۲۳٫ «هفت ثانیه فرصت برای فدایی»
   ۲۴٫ «اعلام کشته‌های نهایی و ادامه‌ی اتفاقات شبانه‌روز گذشته»
   ۲۵٫ «شروع روز جدید»

   اگر سوالی در مورد هر یک از قسمت‌ها دارید بفرمایید که جواب بدم

  2. نقش دکتر در هر بازی اجباریه، چون قدرت مقابل مافیا در ترورهای شب محسوب میشه. میشه گفت باقی نقش‌ها اختیاریه و به انتخاب خودتون بستگی داره. اما این رو هم باید توجه داشته باشید که اگر نقشی میذارید (مثل ناتاشا در گروه مافیا) باید نقش مقابلش (یعنی کشیش) رو هم در بازی داشته باشید.

   متاسفانه مرجع رسمی فارسی یا حتی بین‌المللی وجود نداره، اما یه سری چیزا بدیهیات بازی محسوب میشه ( نسبت بازیکن‌ها، الزام وجود دکتر، رای‌گیری و … ) که باید رعایت بشه، باقی موارد بر اساس توافقه (اگر چه خیلی سبک‌های بازی هست که علیرغم توافق همه، غلط محسوب میشه!)

 6. توجه کنید که انفجار لیست به صبح نمیرسه و فورا منفجر میشه. به همین خاطر اگر دون به همراه دو مافیای دیگه درون لیست باشه، لیست منفجر میشه. چون دیگه اینجا بحث استعلام نیست که نقش دون مخفی بشه. ماهیت مافیایی دون فقط برای استعلام مخفی میشه. برای همین قرار گرفتن دون در کنار دو مافیای دیگه، مانع از انفجار اون لیست نمیشه.
  الان ینی اگ هکر اسم اون سه تا مافیا رو بهم بده .. من بازی رو باس تموم کنم ؟؟ چجوریه بعد اینکه اسم هر 3 تا مافیا رو بده

  1. سلام.

   بله. وقتی که توی لیست هکر سه مافیا (حتی دون) باشه، لیست منفجر میشه و هر سه مافیا از بازی خارج میشن. بهتره که برای بازی‌ای که کلا سه تا مافیا داره هکر نذارید. چون در این حالت انفجار لیست یعنی اتمام بازی. وقتی که لیست منفجر میشه سه تا مافیا در یک لحظه از بازی خارج میشن و بقیه‌ی مافیاها زنده میمونن. باید بگم که انفجار لیست حالت نادریه و تا به امروز که من دارم بازی می‌کنم تنها سه بار شاهد این ماجرا بودم.

 7. واقعا عالی بود دمت گرم بیستی

  یه سوال چطوری میتونم بازیکن حرفه ای باشم تو این بازی؟

  1. سلام.

   لطف دارید. بهترین جوابی که میتونم بدم اینه که تا میتونید بازی کنید. واقعا تمرین بیشترین سهم رو توی حرفه‌ای شدن داره. اگه بارها توی موقعیت‌های مختلف قرار بگیرید، ذهنتون تحلیل‌گر بهتری میشه. به صورت جانبی میتونید در مورد زبان بدن هم مطالعه داشته باشید. اما در نظر داشته باشید که زبان بدن اونقدرا هم به کارگیریش آسون نیست.

 8. شخصیت های جدید بازی $مافیا$
  اسکورت ردگیر فضول غیبگو بادیگارد گرگینه* آرسونیست مفتش بازپرس پاکساز آشپزو…

 9. سلام . ممنون بابت وب سایت عالی تون
  آیا مافیا یا دکتر (هر نقش دیگه) می تونن شخصی که توی روز تو رای گیری حذف شده و هنوز معلوم نیست که شهردار وتو میکنه یا نه رو مورد هدف قرار بدن ؟
  آیا باید گاد توی شب اعلام کنه که شهردار رای رو وتو کرده؟
  خیلی ممنون

  1. سلام. لطف دارید.

   وتوی شهردار (همینطور کار قاضی) باید اعلام عمومی بشه. گاد بازی اعلام میکنه که شهردار وتو کرد یا نه. وقتی شهردار کسی رو وتو کنه، مافیا اجازه نداره اون رو توی شب بزنه. دلیلش فلسفه‌ی کار شهرداره. شهردار این حق رو داره که نظر شهر (که شامل همه‌ی شهروندها و مافیاها میشه) رو ملغی کنه. ملغی کردن نظر شهر یعنی اهالی شهر اجازه ندارن اون بازیکن رو از بازی حذف کنن. اگه قرار باشه شهردار از حذف اون بازیکن جلوگیری کنه، پس باید اون بازیکن روز بعد رو ببینه. به همین خاطر مافیاها حق ندارن اون رو حذف کنن. اسنایپر هم اجازه نداره اون شب به فرد وتو شده شلیک کنه.
   (اینطوری در نظر بگیرید که شهردار میگه دست نگه دارید و اون آدمی که رفته پای‌دار رو میکشه پایین و با خودش میبرتش توی ساختمون شهرداری. اینطوری هیچکس اون شب نمیتونه حذفش کنه)

   دوست دارم نظر خودتون رو هم بدونم

 10. سپاس.
  به نظرم حرف شما بسیار منطقی هست
  یه سوال دیگه داشتم. توی جمع دوستان ۸ نفری مافیا بازی می کنیم( بعلاوه راوی)
  ببینید ترکیب نقش ها ایرادی داره یا ضعفی داره؟
  ۲ مافیا
  ۳ شهروند
  دکتر
  فراماسون
  شهردار
  به جای کارآگاه فراماسون آوردیم .چون که اکثرا کارآگاه ایفای نقش میکنه ( و فراماسون هم جذاب تره)
  خوشحال میشم نظرتون رو بدونم

  1. سلام مجدد.

   این که دو تا مافیا برای جمع 8 نفره در نظر می‌گیرید خیلی خوبه. دکتر هم که وجودش الزامیه. اما فراماسون رو به صورت کلی دوست ندارم. بازی مافیا نبرد اقلیت آگاه با اکثریت ناآگاه هست. اقلیت آگاه که مافیا هستن و اکثریت ناآگاه هم شهروندا. دلیل ناآگاه بودن شهروندها این هست که در اکثریت هستن. اگه قراره طبق تعریف بازی مافیا جلو بریم، آگاهی دادن زیادی به تیم شهروندها، ماهیت بازی رو زیر سوال میبره. یعنی دقیقا همین‌کاری که فراماسون میکنه. فراماسون در صورت موفق بودن، هر شب یه گروه از شهروندهای آگاه رو به هم معرفی میکنه. که این خوب نیست، بالاخص در بازی 8 نفره.

   از بین رفتن تیم ماسون هم اتفاق پر هیجان و بدیه برای بازی. چرا میگم اتفاق پرهیجان بده؟ چون بازی مافیا بازی استدلال، منطق و دروغه که راه ابراز اون‌ها هم صحبت کردنه. اتفاقات پرهیجان سهم حرف زدن رو کم میکنه و بازی با هیجان و اتفاقات غیره پیش میره. برای همین کلا نقش فراماسون رو نمی‌پسندم و گروه ماسون رو ضد ناآگاهی شهروندا میدونم. البته باید این رو بگم که این صرفا نظر منه، میتونه غلط باشه.

   پیشنهادم این هست که از هکر استفاده کنید. اینجا توضیح دادم هکر رو. خوبی هکر این هست که همچنان برای پیدا کردن مافیا بین لیست هکر، باید صحبت کرد، دفاع‌ها و نظرات رو شنید و استدلال کرد. به واضحی و سادگی کارآگاه و شناخت صددرصدی ماسون‌ها نیست. برای همین همچنان نیاز به استدلال داره با این که سر نخ خوبی محسوب میشه. البته در این صورت نیازه که بین دو مافیا یکی رو رییس مافیا بنویسید.

   شهردار هم بودنش بد نیست. ولی یکم با این ترکیب توازن بازی به سمت شهرونداس. البته از طرفی نمی‌تونید تعداد مافیا رو هم سه نفر بکنید. پس برای اینکه یکم توازن برقرار بشه، میتونید یکی از مافیاها رو رییس مافیا و اون یکی رو ناتاشای تیم مافیا بکنید. ناتاشا علاوه بر اینکه میتونه هر شب یک نفر رو سایلنت کنه، یه قابلیت دیگه داره که بهش میگیم معشوقه. ناتاشا معشوقه‌ی رییس مافیاست. وقتی رییس مافیا زنده باشه و کشته شدن ناتاشا رو ببینه، خشمگین میشه و یک شب (اولین شبی که فرصت پیدا کنه) دو نفر رو به جای یک نفر میکشه. (در این صورت اون شب به دکتر باید بگید که دو نفر رو سیو کنه) اینجوری بازی موازنه میشه.

   دقت کنید چون ناتاشا توی بازی میذارید، باید کشیش هم بذارید. برای دو نقش باقیمونده هم میتونید دندان‌پزشک و جادوگر بذارید. البته باید به جفتشون این اختیار رو بدید که هر شبی نخواستن، از قابلیتشون استفاده نکنن.

   پس در نهایت پیشنهاد من این ها میشه:

   شهردار
   رییس مافیا
   ناتاشا
   دکتر
   کشیش
   هکر
   دندان‌پزشک
   جادوگر

   ترتیب بیدار کردن هم همینطوری باشه.

  1. سلام، لطف دارید. اما هیچی جای بازی کردن رو نمیگیره، باید خیلی بازی کنم تا بتونم این ادعا رو بکنم

 11. سلام
  ممنون از سایت خیلی خوبی که دارین
  من فقط یک سوال داشتم
  نقش هکر در بازی این است که وقتی شب میشه یک لیست سه نفره بده دست گاد و وقتی روز شد گاد این جملات رو بگه
  لیست خطرناک است
  لیست خطرناک نیست
  وقتی میگه لیست خطرناک است یعنی یک نفر مافیا از سه نفر توشون هست
  اما وقتی میگه خطرناک نیسته ،هیچی مافیا ندارد و یا دو تا مافیا دارد
  می خواستم بگم برای چی در لیست دوم وقتی دو تا مافیا دارد میشه لیست خطرناک نیست
  ولی در لیست اول یک مافبا دارد میگه خطرناک
  م

  1. سلام. ممنون از لطفی که دارید.

   دلیلش این هست که وقتی اکثریت با مافیا باشه‌ توی لیست، خطری تهدیدشون نمیکنه. وقتی میگن «خطرناک نیست»، هم ممکنه خطاب به تیم مافیا باشه هم ممکنه خطاب به شهروندا. اما مشخص نیست وقتی میگن «خطرناک نیست» خطاب به کیه. ولی وقتی میگن «خطرناک است»، خطاب به همه‌اس

  2. آها الان فهمیدم چی شد ممنون از اینکه جواب دادین و از این سایت خوبتون به نظر من هکر یکی از بهترین نقش های مافیا هستش

  1. سلام. وقتتون بخیر

   ترتیب بیدار شدن همه نقش‌ها (به جز کارآگاه که توی بازی نمیذاریم به دلایلی) و اکشن‌های خاص به این صورت هست:

   ۱٫ قاضی
   ۲٫ شهردار
   ۳٫ «فرصت شانس آخر»
   ۴٫ تیم مافیا
   ۵٫ ناتاشا
   ۶٫ سم‌ساز
   ۷٫ دکتر
   ۸٫ اسنایپر
   ۹٫ تفنگ‌دار
   ۱۰٫ دندان‌پزشک
   ۱۱٫ کشیش
   ۱۲٫ دادستان
   ۱۳٫ هکر
   ۱۴٫ محافظ
   ۱۵٫ جادوگر
   ۱۶٫ بازجو
   ۱۷٫ تروریست
   ۱۸٫ فدایی
   ۱۹٫ «اعلام صبح و کشته‌های شبانه‌روز گذشته»
   ۲۰٫ «اعلام خاموشی موقت برای فرشته»
   ۲۱٫ «بیدار شدن فرشته»
   ۲۲٫ «اعلام صبح، نتیجه‌ تصمیم فرشته»
   ۲۳٫ «هفت ثانیه فرصت برای فدایی»
   ۲۴٫ «اعلام کشته‌های نهایی و ادامه‌ی اتفاقات شبانه‌روز گذشته»
   ۲۵٫ «شروع روز جدید»

   اگر سوالی در مورد هر یک از قسمت‌ها دارید بفرمایید که جواب بدم

 12. یک سوال دیگه
  وقتی مثلا اگه من مافیا باشم می تونم شب بخواطر اینکه شک از روی یار هام برداشته بشه خودکشی کنم
  یا اگه اسنایپر باشم خودکشی کنم یا هر چیزه دیگه؟؟؟؟

  1. در مورد خودزنی باید بگم مافیا حق خودزنی داره، اما شهروند نه. چرا؟

   تیری که مافیا برای ترور شلیک میکنه، متعلق به تیم خودشه و باید برای پیش برد استراتژی تیمش ازش استفاده کنه. معمول و متداول این هست که باهاش شهروند میکشن. اما خب شاید یه جایی استراتژیشون حکم کنه که خودی ترور کنن. این مجازه، چون کل تیم این تصمیم رو میگیره (حتی اگه خود رییس مافیا این تصمیم رو بگیره و فقط خودش موافق باشه، اما در این صورت هم تیم باید به نظر رییسشون احترام بذاره)
   اما قضیه برای شهروندا فرق داره. شهروندا اگرچه نمیشه اون‌ها رو تیم خطاب کرد (ویژگی اصلی یک تیم شناخت همدیگه‌اس، ولی شهروندا ناآگاهن و شناختی از هم ندارن) اما به عنوان یک گروه هم، هر یک از اعضای گروه باید در راستای هدف گروه کار کنن. وقتی اسنایپر تیرش رو روی خودش خالی کنه، هم یکی از اعضای گروه رو کشته، هم یکی از قابلیت‌های گروه رو از بین برده. به نوعی میشه گفت تیر اسنایپر اگه صلاحیت شلیکش با اسنایپره، اما متعلق به گروه شهرونده. به همین خاطر خودکشی با تیر اسنایپر (و همینطور تیر تفنگدار) برای شهروندا ممنوعه.

 13. باسلام
  من خیلی وقته مافیا بازی می کنم
  به نظرم یه چیزی کع خیلی مهمه اینه که بتونی برای مافیا به اصطلاح تله بزاری و چیزی بگی که مافیا رو مجبور به واکنش کنه
  مثلا یکی از روش هام اینه :
  اونی که لباش خشک شده مافیاست
  بعد هر کسی لباش رو خیس کرد یعنی ترسیده لو بره
  خخخخخ

  1. سلام. وقتتون بخیر

   بله از این شیوه زیاد استفاده میشه. البته بستگی به سطح بازیکن‌ها هم داره. چون بعضی مافیاها هستن که نم پس نمیدن به هیچ وجه. و بعضی شهروندها هستن که الکی استرس میگیرن. در کل باید اینو بدونید که هیچ شیوه‌ای صد در صدی نیست و همیشه باید جایی رو برای عدم قطعیت بذارید.

  1. سلام. خیلی خیلی عذر میخوام که دیر جواب میدم.

   اگه قبل از هر گونه علت مرگی (تیر، ترور، اعدام یا … ) جادوگر شخص جان‌سخت رو جادو کرده باشه (و جادوش هنوز باطل نشده باشه)، جان‌سخت ویژگیش رو عملا از دست داده و در دم میمیره.
   اما اگه بعد از هر شیوه‌ی مرگی، جادوگر جادوش بکنه، تاثیری روی جان‌دادنِ فرد جان‌سخت نداره. چون اون فرد داره با به مرور میمیره و دیگه قابلیت جان‌سختیش از بدنش در رفته، پس دیگه چیزی نداره که جادوی جادوگر روش تاثیر بذاره

 14. سلام
  شب تروریست همراه با گروه مافیا بیدار میشه و تصمیم گیری می کنه؟؟؟
  و می تونه خودش شب یک نفرو ترور کنه؟؟؟ ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام.

   تروریست کارش رو در روز انجام میده. شب‌ها هم به عنوان یکی از اعضای تیم مافیا همراه بقیه‌ی مافیاها بیدار میشه. اگه قرار باشه تروریست شب ترور کنه که میشه همون ترور مافیا که هر شب انجام میده. و باید شرایط کار تروریست طوری باشه که فدایی بتونه در مقابلش وایسه

  1. سلام.

   این یه قاعده‌ی نانوشته‌اس. الزامی به رعایتش ندارید. میتونید برای حساب کردن تعداد مافیا عوامل زیر رو در نظر بگیرید.

   چقدر میخواید بازی طول بکشه؟
   مافیای بیشتر یعنی بازی سریع‌تر تموم میشه

   بازیکن‌ها چقدر قوی‌ان؟
   اگه بازیکن‌ها متبحر باشن، میتونید با تعداد مافیای کمتری از عرف بازی بکنید.

   چه نقش‌های دیگه‌ای توی بازی هست؟
   اگه کارآگاه دارید پس یعنی کار مافیا سخته. پس بهتره به مافیا کمک کنید و تیمش رو به هر نحوی یکم قوی کنید.

 15. سلام یه سوال دارم
  من در بازی 14نفری خودمون به اسنایپر 2تیر میدهم برای شلیک و بعد از شلیک تیر اسنایپر در شب اگر مافیا مورد هدف بوده مافیا را کشته اعلام میکنم ولی اگر هدف شهروند بوده تیر اسنایپر رو به سنگ خورده اعلام میکنم
  حالا سوالم اینجاست
  با به سنگ خوردن تیر به اسنایپر یه شهروند معرفی میکنم و اینجور با دو تیر ک طبق شکش میزنه یا دو مافیا بیرون میکنه یا دوتا شهروند پیدا میکنه
  به نظر خودم غلته این روند و
  میخوام بدونم آیا اگر اسنایپر شهروند و هدف بزنه در تیر اول شهروند کشته میشه یا نه همین طور تیر دوم آیا در صورت اشتباه خودش کشته میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام.

   با شما موافقم. این کاری که انجام میشه خلاف نقش اسنایپر و بازی مافیاست. هسته‌های اصلی بازی مافیا، «نبرد اقلیت آگاه با اکثریت ناآگاه» و «زوج بودن قابلیت‌ها» هستن. هر نقشی که اضافه میشه یا هر روندی که به بازی اضافه میشه نباید ماهیت بازی رو زیر سوال ببره. وقتی یه نقشی مثل اسنایپر توی بازی داریم، طبعا باید توی تیم مافیا نقش مقابلش رو هم داشته باشیم. حالا مقابل اسنایپر میتونه یه نقش باشه (مثلا یکی از اعضای مافیا بتونه هر شب روی یکی از شهروندا انتخاب کنه که اگه اسنایپر بود، تفنگش دستکاری بشه و تیرش به خطا بره! البته این نقش وجود نداره همینطوری گفتم!) یا یه حالتی باشه که خود به خود آنتی عملکرد اسنایپر هم به بازی اضافه بشه.

   حالا شاید بگید اینطوری که من میگم پس نقش اسنایپر باگ داره، چون نقش مقابلی براش توی بازی نداریم! اما داریم!

   آنتی و قدرت مقابل اسنایپر همین ناآگاهی شهروندیشه. یعنی ممکنه با تیر اسنایپر به جای مافیا شهروند کشته بشه. به همین خاطر هم هست که تیم مافیا نباید به نقش اسنایپر اعتراضی داشته باشن. اما با روند «تیر به سنگ خوردن» شما این قدرت مقابله رو از تیم مافیا میگیرید. نه تنها این قدرت رو میگیرید، بلکه بهش آگاهی هم میدید. یعنی اگه نمرد پس شهرونده! یعنی یه جورایی نقش کارآگاه رو هم داره.

   اسنایپر تیرش رو به هر کسی بزنه کشته میشه. حتی دکتر هم نمیتونه برای کسی که با تیر اسنایپر کشته شده کاری بکنه (اگه دوست داشتید دلیل این رو هم بدونید پیام بدید براتون توضیح میدم حتما)

   و ضمنا ببخشید که پیامتون رو دیر جواب میدم

  2. من دیدم شما یه جا گفتید که کاراگاه خوب نیست و هکر بهتره چونکه استعلام کاراگاه خیلی مشخصه.حالا من سول داشتم که ببخشید شهروندان در بازی مافیا بیش از حد نااگاه هستند و کاراگاه یکم بهشون کمک میکنه بعد هم اینکه کاراگاه کارش خیلی سخته چون هرچقدر هم استعلامش مشخص باشه این مطلب رو باید در نظر بگیریم که کاراگاه بودن خودش رو باید ثابت کنه.به همین دلایل به نظر من کاراگاه خیلی خیلی بهتر از هکر هست.البته هکر هم نقش جالب و مفرحیه ولی خوب به درد تعداد پلیر های بالا میخوره که این روز ها بزرگترین مشکل همه ی مافیا باز ها همین هست

  3. سلام، وقتتون بخیر

   نمیشه گفت شهروندا بیش از حد ناآگاه هستن. مگه حد ناآگاهی شهروندا باید چقدر باشه که بشه گفت شهروندا «بیش از حد» ناآگاه هستن؟ شهروندا در قبال ناآگاهیشون، صاحب اکثریت در ترکیب بازی هستن. تعریف اصلی بازی مافیا هم همینه: جدال اقلیت آگاه با اکثریت ناآگاه.
   این که میگید کارآگاه بودن خودش رو اثبات کنه هم نشون از این داره که شما با اعلام نقش مشکلی ندارید. اعلام نقش عملا بازی رو زیر سوال میبره. چون مافیا یه بازی «هویت مخفیه».
   توی سناریوهای جدید که پر از نقش هستن و هر نقشی یه قدرتی داره، ادعای نقش کردن عملا بی فایده اس. چون اونی که دروغ میگه که نمیتونه واقعا از قدرت نقش دروغینش استفاده کنه. فرض کنید دو نفر ادعا میکنن که من تفنگ‌دار این بازی هستم. یکی برگرده بهشون بگه اگه فلانی تو تفنگ‌دار بازی هستی به شخص ایکس تیر بده، اگه بهمانی (اون یکی فرد مدعی) تو تفنگ‌دار بازی هستی، به شخص ایگرگ تیر بده. اینطوری فردا معلوم میشه که کی دروغ گفته.
   خیلیا در مقابل این حرف من میگن که خب کی میدونه اون اعلام نقش راسته؟ شاید داره بلوف میزنه؟ اما شما این رو تصور کنید که طرف بلوف نمیزنه. وقتی میگه من دکترم و واقعا باشه، اگه یه نفر دیگه هم ادعا بکنه اون شخص دکتره، یه گره به وجود میاد. هم برای خودشون هم برای بقیه. گره‌ای که اصلا به ذات بازی ربطی نداره. قرار بود با این بازی با استدلال پیش بره نه به اعلام نقش. اگه اینطوری باشه همه‌ی شهروندا بگم ما چی هستیم، چند نفر هستن که یا نقش تکراری اعلام میکنن، یا به استرس میافتن. اینجوری تقریبا مشخص میشه کیا مافیا هستن. اما قرار نیست بازی مافیا اینطوری باشه.
   از طرفی چرا نقش‌های استعلامی توی بازی وجود دارن؟ نقش‌های استعلامی مثل کارآگاه، خبرنگار، هکر و … قراره که به پیشبرد بازی کمک کنن. توی بازی‌هایی که تعداد بالاست (میدونید که هر چی تعداد شهروندا بالاتر میره، احتمال اتحادشون میاد پایین‌تر) وجود یه نقش استعلامی میتونه از به هم ریختن شهروندا و هزارپارچه شدن بازیکنا جلوگیری کنه. اینطوری بازیکنا میتونن حول یه گزاره (که نتیجه‌ی استعلام نقش استعلامیه) بحث کنن و بازی متمرکزتر پیش بره. این فلسفه‌ی وجود نقش‌های استعلامی شهروندی در بازی مافیاست.
   اما کمک این نقش‌ها نباید جوری باشه که اصل بازی زیر سوال بره. برای همین بین همه‌ی نقش‌های استعلامی، پیشنهاد ما هکره. میتونید اینجا کلیک کنید و در مورد نقش هکر بیشتر بدونید. ولی چرا کارآگاه نه؟
   جوابی که کارآگاه میگیره از استعلامش، زیادی خالصه! یعنی با احتمال خیلی خوبی، جوابش درسته که فلانی مافیا هست یا نه. این یه ذره امکان خطا هم به خاطر نقش رییس مافیاست که استعلامش شهروند از آب در میاد. این خالص و دقیق بودن استعلام کارآگاه، جا برای فکر و استدلال و دروغ نمیذاره. اینجا اونجاییه که میگیم نباید وجود یه نقش به کلیت بازی صدمه بزنه. حالا بعضیا میان یه سری نقش‌ها هم اضافه میکنن که درصد صحت استعلام کارآگاه رو بیارن پایین. مثلا یکی از مافیاها که بتونه نقش یه نفر رو در برابر استعلام کارآگاه سیاه کنه. اینطوری خب کارآگاه به شک میافته که نکنه با اینکه نقشش سیاه بوده ولی واقعیت چیزی دیگه‌ای باشه! باز اضافه کردن این نقشا در کنار کارآگاه خوبه، اما بازم حرف من اینه که خب چه کاریه وقتی میشه همه‌ی این نقشا رو توی یه نقشی مثل هکر جمع کرد؟
   یه مشکل دیگه هم که ممکنه پیش بیاد بحث ادعا و اعلام نقشه. وقتی کارآگاه توی بازی باشه، کلی ادعا و بلوف نقش پیش میاد که بازی رو به یه سمت دیگه میکشه. (کلا به نظر من بهترین حالت هر بازی اینه که هرگونه اعلام نقشی برابر باشه با حذف از بازی! در مورد اینم بعدا توضیح میدم حتما)
   از طرفی تعداد استعلام‌های کارآگاه هم زیاده. حتی دیدم که توی بیشتر بازیا هر شب کارآگاه میتونه استعلام کنه! ولی هکر یه بار دست به هک میزنه و تا آخر بازی در موردش میشه بحث کرد.
   ولی یه نقشی مثل هکر، گزاره‌ی خالص به بازی نمیده. این خیلی خوبه که روی گزاره‌ای که هکر به دست میاره همه بتونن حرف بزنن. حتی مافیا هم بتونه (در صورتی که لیست خطرناک باشه) با دروغ خودش رو از معرکه نجات بده. این نقش بر خلاف کارآگاه، علاوه بر اینکه به بازی محور صحبت میده، کلی جای بحث و استدلال و دروغ داره. این چیزیه که به نظر من میشه بهش گفت بازی مافیای خوب. یعنی بازی بدون هیجان اضافی و پر از بحث.

 16. سلام . یه سوال داشتم. هر وقت با رفیقام بازی میکنیم یه بحثی میکنیم که هیچ جا جوابشو ندیدم گفتم بپرسم.اگه مثلا دون بلند شه تو شب و مثلا اسنایپر رو بزنه بعد دکتر پاشه نتونه هیلش کنه بعد اسنایپر بلند شه تیر بزنه چون اسنایپر رو قبلا دون زده باز تیرش حساب میشه یا نه؟

  1. سلام.

   مافیا هر شب دست به ترور میزنه. بلافاصله بعد از تیم مافیا باید دکتر بیدار بشه و اگه درست انتخاب بکنه که چه کسی رو ترور کردن، میتونه نجاتش بده. پس اگه دکتر اسنایپرِ ترور شده رو هیل نده، اسنایپر عملا مرده و دیگه نباید تیرش تاثیر داشته باشه.

   در بازی‌هایی که نقش فرشته یا فدایی در بازی هست، چون ممکنه یکی از این دو نفر صبح روز بعد اسنایپر مرده رو نجات بدن تکلیف چیه؟

   برای رفع این ابهام باید اینطوری در نظر بگیرید که هر کسی که به هر نحوی (ترور، تیر در روز، رای‌گیری و اعدام، … ) میمیره، وارد یه عالم بینابینی میشه. کسی که وارد این عالم میشه نه زنده‌اس و نه مرده، بلکه غیرفعال میشه. وقتی کسی غیرفعال شد، توی تایم نقشش گاد باید بهش بگه که فعلا نمیتونی کاری بکنی. مثلا اسنایپری که همون شب توسط مافیا ترور شده، غیر فعال میشه و وقتی گاد بیدارش میکنه، باید آروم بهش حالی کنه امشب نمیتونی کاری کنی.

   چرا باید اینکارو بکنیم؟ بیاید فرض کنیم این کار رو نکنیم. اونوقت اسنایپر (که باید مرده تلقی بشه) بیدار میشه و یه تیر میزنه. ولی طبیعتا گاد فردا کسی که با تیر اسنایپر حذف شده رو مرده اعلام نمیکنه. بعد گاد میگه یه لحظه بخوابید ببینیم فرشته از بین مرده‌ها کسی رو به بازی برمیگردونه یا نه. حالا فرض کنید فرشته اسنایپر رو به بازی برمیگردونه و دوباره همه بیدار میشن. گاد اعلام میکنه فرشته فلانی (که اسنایپر باشه) رو به بازی برگردوند. حالا تکلیف تیری که اسنایپر شب گذشته زده چی میشه؟! اگه تیر به حرکتش ادامه بده حالا باید گاد اعلام بکنه پس فلانی کشته شد. اینطوری بازی اسپویل میشه. چون همه میفهمن که اون فردی که فرشته به بازی برگردوند، اسنایپر بازیه. به همین خاطر ما این فاز بینابینی زنده و مرده رو در نظر میگیریم که این مشکلات رو حل کنه.

   چی شد که به فکر این فاز بینابینی افتادیم!؟ یه شب اسنایپر بازی که توسط مافیا ترور شده بود، تیرش رو به فرشته‌ی بازی زد! وقتی فرشته اون رو به بازی برگردوند، تیر اسنایپر به حرکتش ادامه داد و صاف خورد توی پیشونی فرشته :))) این مردن دراماتیک باعث شد یکم بیشتر به این موضوع فکر بکنیم و بفهمیم کاری که قبلا میکردیم اشتباه بوده.

 17. سلام ممنون از سایت خوبتون
  اگه مافیا خودکشی کنه دکتر می تونه نجاتش بده؟؟؟؟؟؟
  و سوال بعدی کار شهروند خاص چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  و کار مافیای خاص چیه؟
  من تو یکی از بازی های مافیا شهروند و مافیای خاص داشتند. ممنون خدافظ

  1. سلام. ممنون که انقدر لطف دارید.

   بله مافیا میتونه از اعضای خودش رو هم ترور بکنه و اصطلاحا خودزنی کنه. طبعا اگه دکتر (به اشتباه) اون فرد رو نجات بده، زنده میمونه.

   اسم مافیای خاص و شهروند خاص رو نشنیدم تا حالا. از خیلی از دوستان هم پرسیدم اون‌ها اطلاعی نداشتن. از اونجایی که بازی مافیا جا برای خلاقیت داره احتمال میدم ابداعی همون گروهی بوده که بازیشون رو دیدید. در هر صورت ممنون میشم اگه اطلاعی در مورد این نقش‌ها پیدا کردید به من هم بگید.

 18. سلام دوباره
  در بازی 14نفره ما طبق توضیحاتی که از شخصیت های بازی دادین و معرفی کردین نتیجه گرفتم که اینگونه شهر رو برای بازی مافیا به عنوان گاد بچینم
  1:دان
  2:ناتاشا (که البته من چند جا خوندم ک ناتاشا به تیم مافیا معرفی نمیشه و یه شهر وند سیاه هست ) البته اینجا معرفی میکنیم و معشوقه دان حساب میشه
  3:تروریست
  4: بازجو
  تیم شهروند
  1:دکتر
  2:کارگاه
  3:رویین تن
  4:اسناپر
  5:هکر (لطفا بگید در این تعداد هکر چند شب میتونه لیست ارایه بده و اگر فقط یه لیست هست اون توی چه شبی در چه تعداد از نفرات باید لیست اعلام کنه)
  6:کشیش (در صورتی ک کشیش اسم فردی رو به غیر از اون کسی ک ناتاشا انتخاب میکنه به گاد بده اون فرد دارای 2رای در آرا روز میشه یا نه)
  7:شهروند ساده
  8:شهرونده ساده
  9:شهرونده ساده
  10:شهروند ساده
  آیا هستی اصلی بازی مافیا (اقلیت آگاه به اکثریت نا آگاه ) در این چیدمان رعایت شده
  و سوال آخرم اینه که ترتیب بیدار کردن افراد در فاز شب بازی را هم بگین ممنون که باز هم پاسخ گو هستین

  1. سلام. وقتتون بخیر

   برای 14 نفر هم میتونید 3 مافیا بذارید هم 4 تا. بهتره 4 باشه البته ولی اگه دلتون میخواد بازی سنگین‌تری بشه میتونید با سه مافیا ترکیب رو بچینید.

   پیشنهاد من برای 14 نفر اینطوریه:

   مافیا (4 نفر) شامل:
   [رییس مافیا]
   [ناتاشا]
   [تروریست]
   [بازجو]

   شهروند (10 نفر) شامل:

   [دکتر]
   [کشیش]
   [فدایی]
   [فرشته]
   [قاضی]
   [شهردار]
   [هکر]
   [جان‌سخت]
   [اسنایپر] یا [تفنگ‌دار]
   [جادوگر]

   توضیح همه‌ی نقش‌ها رو توی همین پست دادم. اما چندتا نکته:

   * همونطور که گفتید ناتاشا معشوقه‌ی رییس مافیاست. اگر ناتاشا به هر طریقی بمیره و رییس مافیا زنده باشه، در اولین شبی که فرصت داشته باشه دو نفر رو ترور میکنه. اون شب گاد به دکتر با اشاره دست حالی میکنه که دو نفر رو هیل بده.

   * نقش کارآگاه رو سعی کنید توی بازی نذارید. به جاش از هکر استفاده کنید. هکر یک بار در طول کل بازی و الزاما شب دوم (شب اولی که مافیا همدیگه رو میشناسن نه شب بعدیش) باید کارش رو بکنه. نتیجه‌ای که هکر به بازی میده، باعث میشه بازی خیلی جذاب‌تر بشه و بازیکنا شروع کنن به تحلیل. اما نقش کارآگاه خیلی ساده و رو هست.

   * در صورتی که کشیش برای کسی که سایلنت نشده دعا کنه، اون فرد نطق اضافه میگیره. یعنی اگه بازیتون نوبتی هست و هر کسی زمانی محدودی داره، اون فرد میتونه دو برابر صحبت کنه. اون کسی که میتونه رای یه شهروند رو دو برابر کنه (که باید رای یکی رو بسوزونه و بده به یکی دیگه) اسمش [شهروند دو رای] هست. استفاده از این شخصیت توی بازی یکم بازی رو برای گاد سخت میکنه. چون تسلط خاصی میخواد بدون اینکه بازیکنا بفهمن کی رای‌اش سوخته و کی رای‌اش دو تاس، رای‌ها رو بشمره.

   * وقتی میتونید از شخصیت‌های دیگه استفاده کنید، شهروند ساده توی بازی نذارید. وقتی شخصیت‌های جذابی توی بازی باشه و در کنارش شهروند ساده هم باشه، اونایی که شهروند ساده میشن یه بی میلی خاصی به بازی دارن که یه جورایی نقششون لو میره.

   * اگه تفنگ‌دار یا اسنایپر میخواید توی بازی بذارید، فقط یکیشون باشه. توی این تعداد هر دو نقش رو استفاده نکنید. چون مافیا خیلی ضعیف میشه.

   و اما ترتیب بیدار شدن:

   1. قاضی
   2. شهردار
   3. تمامی افراد تیم مافیا
   4. تیم مافیا بیدار اما نوبت کار ناتاشا
   5. دکتر
   6. اسنایپر یا تفنگ‌دار
   7. کشیش
   8. هکر
   9. جادوگر
   10. فدایی (اگر جادو شده باشه گاد باید با اشاره بهش این رو بگه، دلیلش رو اگه خواستید بپرسید ازم)
   11. تروریست (اگر جادو شده باشه گاد باید با اشاره بهش این رو بگه)
   12. بازجو (یکی دو شب بعد از بازجویی هم الکی بیدارش کنید)
   بعد روز میشه، کشته‌های روز و شب گذشته اعلام میشن. قبل از اینکه برآیند نقش‌هاشون رو بگید باید دوباره سریع همه بخوابن. بعدش فرشته رو بیدار کنید.
   13. فرشته
   بعدش دوباره روز میشه، اسامی کشته‌ها (به جز کسی که فرشته زنده‌اش کرد) اعلام میشه و 7 ثانیه فرصت به فدایی داده میشه که تصمیم بگیره به جای کسی میخواد فدا بشه یا نه. چه فدایی بلند شد و چه نشد، بعد از 7 ثانیه کشته‌ها و برآیند نقششون رو بگید. بعدش اطلاعات شب گذشته (کی سایلنته، هکر چی کار کرد و اینا) رو بگید. و بعد شروع روز جدید.

   باز اگه سوالی بود من در خدمتتون هستم.

 19. سلام توی یکی از نظرا گفتین مرجع بین‌المللی برای مافیا وجود نداره من یه سایت پیدا کردم توش همه چیزو توضیح داده و میشه گفت بین‌المللی هست
  Wiki.mafiascum.net

  1. سلام.

   سایت mafiascum هم نمیتونه یه مرجع رسمی دونست. چون اونا هم مثل ما یه سایت دارن و چیزایی که به نظرشون میرسه خوبه رو توی سایت قرار میدن. منظور من از مرجع رسمی جایی که مورد توافق همه باشه یا از طرف سازنده‌ی بازی باشه. مرجعی که بشه مرجعیتش رو مورد توافق همه دونست.

 20. سلام
  میتونین ترتیب بیدار شدن تو شب رو با همین نقشایی که گذاشتین بگین
  خیلی نیاز دارم و همیشه مشکل دارم

  1. سلام. وقتتون بخیر

   ترتیب بیدار شدن همه نقش‌ها (به جز کارآگاه که توی بازی نمیذاریم به دلایلی) و اکشن‌های خاص به این صورت هست:

   1. قاضی
   2. شهردار
   3. «فرصت شانس آخر»
   4. تیم مافیا
   5. ناتاشا
   6. سم‌ساز
   7. دکتر
   8. اسنایپر
   9. تفنگ‌دار
   10. دندان‌پزشک
   11. کشیش
   12. دادستان
   13. هکر
   14. محافظ
   15. جادوگر
   16. بازجو
   17. تروریست
   18. فدایی
   19. «اعلام صبح و کشته‌های شبانه‌روز گذشته»
   20. «اعلام خاموشی موقت برای فرشته»
   21. «بیدار شدن فرشته»
   22. «اعلام صبح، نتیجه‌ تصمیم فرشته»
   23. «هفت ثانیه فرصت برای فدایی»
   24. «اعلام کشته‌های نهایی و ادامه‌ی اتفاقات شبانه‌روز گذشته»
   25. «شروع روز جدید»

   اگر سوالی در مورد هر یک از قسمت‌ها دارید بفرمایید که جواب بدم

 21. سلام یه سوال داشتم
  مافیا میتونه توی شب خودشو ترور کنه؟ یا به اصطلاح خودکشی کنه؟

  1. سلام. وقتتون بخیر

   بله میتونه. در صورتی که توی گروه مافیا رییس مافیا باشه، دستورش رو رییس مافیا باید بده

 22. سلام
  یه سوال چرا نقش کاراگاه و تو بازی نمیذارید دلیلش چیه میشه بفرمایید چون کارگاه پایه ثابت بازی ما هست

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بازی مافیا بازی استدلال و دروغه. اکثریت ناآگاه که شهروندا باشن، باید سعی کنن با استدلال کردن مافیا رو پیدا کنن. اون اقلیت آگاه هم که مافیاها باشن، باید با دروغ مسیر استدلال‌های شهروندا رو منحرف کنن. این هسته‌ی اصلی بازی مافیاست. اگه بازی مافیا به سمتی بره که از این هسته دور بشه، یعنی داره از اصلش دور میشه.

   از طرفی چرا نقش‌های استعلامی توی بازی وجود دارن؟ نقش‌های استعلامی مثل کارآگاه، خبرنگار، هکر و … قراره که به پیشبرد بازی کمک کنن. توی بازی‌هایی که تعداد بالاست (میدونید که هر چی تعداد شهروندا بالاتر میره، احتمال اتحادشون میاد پایین‌تر) وجود یه نقش استعلامی میتونه از به هم ریختن شهروندا و هزارپارچه شدن بازیکنا جلوگیری کنه. اینطوری بازیکنا میتونن حول یه گزاره (که نتیجه‌ی استعلام نقش استعلامیه) بحث کنن و بازی متمرکزتر پیش بره. این فلسفه‌ی وجود نقش‌های استعلامی شهروندی در بازی مافیاست.

   اما کمک این نقش‌ها نباید جوری باشه که اصل بازی زیر سوال بره. برای همین بین همه‌ی نقش‌های استعلامی، پیشنهاد ما هکره. میتونید اینجا کلیک کنید و در مورد نقش هکر بیشتر بدونید. ولی چرا کارآگاه نه؟

   جوابی که کارآگاه میگیره از استعلامش، زیادی خالصه! یعنی با احتمال خیلی خوبی، جوابش درسته که فلانی مافیا هست یا نه. این یه ذره امکان خطا هم به خاطر نقش رییس مافیاست که استعلامش شهروند از آب در میاد. این خالص و دقیق بودن استعلام کارآگاه، جا برای فکر و استدلال و دروغ نمیذاره. اینجا اونجاییه که میگیم نباید وجود یه نقش به کلیت بازی صدمه بزنه. حالا بعضیا میان یه سری نقش‌ها هم اضافه میکنن که درصد صحت استعلام کارآگاه رو بیارن پایین. مثلا یکی از مافیاها که بتونه نقش یه نفر رو در برابر استعلام کارآگاه سیاه کنه. اینطوری خب کارآگاه به شک میافته که نکنه با اینکه نقشش سیاه بوده ولی واقعیت چیزی دیگه‌ای باشه! باز اضافه کردن این نقشا در کنار کارآگاه خوبه، اما بازم حرف من اینه که خب چه کاریه وقتی میشه همه‌ی این نقشا رو توی یه نقشی مثل هکر جمع کرد؟

   یه مشکل دیگه هم که ممکنه پیش بیاد بحث ادعا و اعلام نقشه. وقتی کارآگاه توی بازی باشه، کلی ادعا و بلوف نقش پیش میاد که بازی رو به یه سمت دیگه میکشه. (کلا به نظر من بهترین حالت هر بازی اینه که هرگونه اعلام نقشی برابر باشه با حذف از بازی! در مورد اینم بعدا توضیح میدم حتما)

   از طرفی تعداد استعلام‌های کارآگاه هم زیاده. حتی دیدم که توی بیشتر بازیا هر شب کارآگاه میتونه استعلام کنه! ولی هکر یه بار دست به هک میزنه و تا آخر بازی در موردش میشه بحث کرد.

   ولی یه نقشی مثل هکر، گزاره‌ی خالص به بازی نمیده. این خیلی خوبه که روی گزاره‌ای که هکر به دست میاره همه بتونن حرف بزنن. حتی مافیا هم بتونه (در صورتی که لیست خطرناک باشه) با دروغ خودش رو از معرکه نجات بده. این نقش بر خلاف کارآگاه، علاوه بر اینکه به بازی محور صحبت میده، کلی جای بحث و استدلال و دروغ داره. این چیزیه که به نظر من میشه بهش گفت بازی مافیای خوب. یعنی بازی بدون هیجان اضافی و پر از بحث.

   همه‌ی این‌ها نظر منه و بدیهیه که الزامی برای درست بودنش وجود نداره. خوشحال میشم نظر شما رو در مورد حرفایی که زدم بدونم

 23. ببخشید ما توی مدرسه فقط یک ربع وقت بازی داریم به غیر از شخصیت های اصلی کدوم اشخاص رو برای بازی ما پیشنهاد می کنید ؟
  یه سوال دیگه : اگه هکر برگه رو به گاد بده همه می فهمن که اون هکر هست و در روز هم مافیا قاضی و شهردار و فدایی رو شناسایی می کنن پس در نتیجه اونا رو شب مورد هدف قرار می دن !

  1. سلام. وقتتون بخیر

   برای وقت کم بهترین نوع از بازی مافیا، مافیای ژوری یا هیئت منصفه‌ای هست. توی مطلب انواع بازی مافیا در موردش نوشتم. بخونید بعدش هر سوالی در مورد نحوه‌ی اتمام بازی و امتیازدهی داشتید بهتون میگم.

 24. سلام
  ممنون از توضیحات تا حدودی موافقم ولی بنظر من کارگاه تنها ابزار موثر شهرونداست که میتونه به آنها کمک کنه چون مافیا جز آگاهان بازی هستند ولی در شهروندان آگاهی وجود ندارد که اینجا کارگاه میتونه کمک خوبی به این قضیه کنه و اونجا همر دون یا گاد فادر هست با توجه به اینکه استعلامش همیشه شهرونده بتونه کارگاه وشناسایی کنه و ترورش کنه چون این قضیه یه هیجان خاصی به بازی میده یه آگاه بازی که مستقیم به مافیا حملهذمیکنه بر اساس استعلام شبش یدفعه با حذفش معادلات بهم میخوره که شاید اون خودش مافیا بوده و اونی که بهش ظن زده شهرونده و این یعنی یه چالش خوب در بازی و افزایش دقت و گیج شدن شهروندان
  نظر منه براساس تجربه های بازیم
  بازم سپاس

  1. سلام. وقتتون بخیر

   به نظرم نقش هکر در عین اینکه اساس بازی رو به هم نمیریزه، به گروه شهروندا خوراک برای استدلال و آگاهی میده. این طوری نه به ماهیت بازی لطمه میخوره و نه شهروندا دست بسته میمونن

  2. ما هم توی مدرسه توی یک ربع بازی مافیا رو با شخصیت های خیلی پیچیده انجام میدیم مثل:
   جراح-قاتل سریالی-ساقی-معشوقه-جاسوس و… که هیچ مشکلی برامون به وجود نیومده
   در ضمن من یه سوال داشتم شما چرا شخصیت جراح رو رسمی اعلام نکردید؟به نظر بنده این خیلی شخصیت خوبیه و وجودش در بازی مافیا پیشرفته یا سناریو شهر مشکوک لازمه
   چون نقش مافیا با وجود پلیر های خبره بعد 2الی3روز شناسایی میشه و اونجاست که نقش های تهاجمی شهر{مثل اسنایپر-تفنگ دار و کسی که فشنگ داره و حتی مستقل ها مثل ساقی و قاتل سریالی}شروع به قتل عام مافیا میکنند و برای جلوگیری از زود تمام شدن بازی نقش جراح یک نقش اجباریه.چرا شما رسمی نمیدونید؟جوابم رو بدید ممنون میشم.

  3. چیزی تحت عنوان نقش رسمی برای بازی مافیا وجود نداره. تنها نقش الزامی بازی دکتر در گروه شهرونده، که بتونه قضیه‌ی «مزدوج بودن قدرت» رو برآورده کنه.
   طبق قضیه‌ی «مزدوج بودن قدرت» برای هر قدرتی در یک گروه، باید قدرت مقابلی در گروه دیگه باشه. شهروندا بیشترن و مافیاها کمتر، پس شهروندا نباید همدیگرو بشناسن ولی مافیاها همدیگرو میشناسن. شهر (که اکثریتش دست گروه شهرونده) هر روز با رای یکی رو اعدام می‌کنه، مافیا در مقابل هر شب با کشتن یه نفر انتقام میگیره. شهر ممکنه با رای‌گیری یه شهروند رو از بازی بیرون کنه، در مقابل (با استفاده از نقش دکتر) این شانس رو بهش میدیم که در مقابل کشتار شبانه مافیا از خودش دفاع کنه. پس الزام وجود دکتر هم از این جهت وارد بازی شده.
   مافیایی که شناسایی میشه خبره نیست. اصل بازی مافیا اینه که مافیاها با دروغ بتونن مقابل استدلال شهروندا وایسن و برنده بشن. وقتی شناسایی بشن خب باید از بازی برن بیرون. آوانس دادن به هر تیم یا گروهی در بازی مافیا، بازی رو بچه‌گونه میکنه.
   به اسنایپر در مقابل ناآگاهی شهروندی‌ای که داره تفنگ داده شده که اگه تشخیص داد که کی مافیاست، اونو بزنه. از طرفی اگه تشخیصش درست نباشه هم شهروند میکشه. اگه مافیا بتونه با جراح از خودش محافظت کنه، اسنایپر بیشتر به ضد شهروندا میشه تا به نفعشون.
   برای وارد کردن نقش مستقل به هر سناریوی باید قضیه‌ی «مزدوج بودن قدرت» رو در نظر گرفت. اما جراح راه حلش نیست.

 25. سلام خدمت شما دوست عزیز و ممنونم از این سایت خوبتون که تمامی مطالب رو در اختیار ما گذاشتین
  می خواستم بگم که هکر چند شب می تونه لیست بده دست گاد؟
  و سوال دوم اینکه دون همون رئیس مافیا هسته یا بالاتر از رئیس مافیا هسته؟
  ممنون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   هکر تنها یک شب و اون هم اجبارا شب دوم بازی باید کارش رو انجام بده. چرا اینطوری باید باشه؟

   چون اگه بیشتر از یه بار اجازه داشته باشه این کارو بکنه، تقریبا کل بازی دستش میاد و همه میفهمن که کی مافیاس کی نیست. از طرفی باید حتما شب دوم از تک قابلیتش استفاده کنه. چون اگه توی شب‌های جلوتر این کار رو انجام بده، تعداد بازیکن‌ها کم شده و بازم بازی لو میره. در حقیقت نقش هکر رو برای این به بازی آوردیم که اوایل بازی که کسی حرفی برای زدن نداره، خوراکی باشه برای استدلال.

   در مورد سوال دومتون هم باید بگم دون همون رئیس مافیاست. فرقی با هم ندارن

 26. سلام وعرض ادب.خسته نباشید. ببخشید میخواستم درباره انواع بازی مافیا بدونم.یعنی بجز مافیای عادی وهیئت منصفه ای نوعه دیگه ای هم هست؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام، وقتتون بخیر

   مافیاهای دیگه‌ای هم هستن که خب زیاد رواج ندارن

   مافیای دو (یا چند) هسته‌ای: دو (یا چند) گروه جدا از هم شروع به بازی مافیا میکنن وقتی که هر کدوم به تعداد مشخصی رسیدن با هم ادغام میشن.
   مافیای مترو: اول یه ایستگاه چند نفر سوار مترو میشن. در فاصله‌ی هر ایستگاه تا ایستگاه بعدی فرصت دارن تصیمیم بگیرن و به یه نفر رای بدن. وقتی رای بدن اون فرد باید از قطار پیاده بشه.
   مافیای کوانتومی: اول بازی هیچ کس نقش نداره و با گذشت زمان نقش هر کسی مشخص میشه و بازی جریان پیدا میکنه.

 27. . ببخشید میخواستم درباره انواع بازی مافیا بدونم.یعنی بجز مافیای عادی وهیئت منصفه ای نوعه دیگه ای هم هست؟ممنون میشم پاسخ بدید

 28. سلام وقتتون بخیر
  ممنون از مطلب خوبتون. چند تا نقش دیگه رو میگم که واقعا به هیجان و جذابیت بازی خیلی بیشتر میکنه و ممنون میشم تو ویرایشای بعدی چندتاشونو اضافه کنید
  نقش های شهروند:
  ۱_ رویین تن: شخصیه که با هیچ تیری کشته نمیشه و در شب در امانه، اما با سم کشته میشه! پس تا وقتی که سم ساز تو بازی باشه رویین تن جرأت افشای نقش و لیدری شهروندارو نخواهد داشت.
  ۲_ پارانوئید: یک بیمار روانی، که هرشبی که بیدار باشه هر کسی که نزدیکش بشه میکشه! چه مافیا باشه چه اسنایپر
  و بستگی به تعداد شب هایی که گاد تعین میکنه میتونه بیدار باشه
  ۳_ساقی: هر شب بعد از پدر خوانده بیدار میشه و یه نفرو مست میکنه، اگه پدرخوانده رو مست کنه کسی کشته نمیشه و اگه ناتاشا رو مست کنه اثر سکوتش به خودش میخوره و درصورت مست کردن کارگاه، استعلامش معکوس میشه، اسنایپر تیرش رو به خودش میزنه و عملکرد تروریست، سم ساز، دکتر و بقیه ی نقش دار های بعد از خودش رو خنثی میکنه!
  ۴_ باکره: در صورتی که توی روز کشته بشه، شب بعد هیچ کسی کشته نمیشه
  ۵_ سامورایی: کسی که بخواهد او را تبدیل کنه میکشد!
  تا زمانی که آهنگر براش شمشیر درست کنه!
  ۶_ آهنگر: زره و شمشیر میسازه! هر شب یک زره میسازه و به یه نفر میده که اونو در برابر تیر حفظ میکنه تعداد زره یا جلیقه میتونه محدود باشه
  ۷_ فراماسون: هر شب یک نفر دیگه رو عضو فراماسونا میکنه، اگه ماسون اصلی کشته بشه یا اشباها مافیا رو بخواد لینک کنه همه ی ماسونا میمرند.
  نقش های مستقل:
  ۱_ جوکر: جوکر عاشق مردن توی روزه و سعی میکنه که با رای گیری حذف بشه چون به تنهایی برنده ی بازی میشه!ولی تو شب اگه کشته بشه از بازی کنار میره
  (بسته به شروط گاد جوکر میتونه با مردنش فقط از اونایی که بهش رای دادن انتقام بگیره)
  ۲_ قاتل سریالی: به هیچ کس رحم نخواهد کرد! در صورتی که تا آخر بازی زنده بمونه برده ی بازی میشه
  نقش های مافیایی
  ۱_ یاکوزا: وقتی که یاکوزا احتمال مرگش رو زیاد میدونه روحش رو وارد بدن یه نفر دیگه میکنه و اونو به مافیا تبدیل میکنه و خودش میمیره!
  ۲_فاحشه: هر شب میتونه یکی از شهروندا رو جذب خودش کنه و عملکردش رو خنثی کنه
  ۳_شارلاتان: میشه همون دکتر تیم مافیا! به تعداد محدود هر شب میتونه یکی از مافیا هارو نجات بده. شارلاتان برای بازی های بالای ۲۰ نفر که تعداد شهروند های تیر به دست زیاده کاربرد داره.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله این‌ها هم نقش‌های جالبی هستن. توی سایت شب میشه قصد داریم بازی مافیا رو با سناریو معرفی کنیم. یعنی هر بار یه سناریو رو با نقش‌های مربوطش معرفی کنیم و در مورد قوانینش بگیم. به زودی سناریو و پلن های جدیدی برای بازی مافیا معرفی میکنیم.

 29. با عرض سلام ووقت بخیر
  یه سوال داشتم از خدمتتون!
  اونجایی که فرمودید:”ترتیب بیدار شدن همه نقش‌ها (به جز کارآگاه که توی بازی نمیذاریم به دلایلی) و اکشن‌های خاص به این صورت هست:

  ۱٫ قاضی
  ۲٫ شهردار
  ۳٫ «فرصت شانس آخر»
  ۴٫ تیم مافیا
  ….

  قاضی و شهردار برایه چی وقت شب میشه باید بیدار شن!؟
  مگه قاضی و شهردار وظایفشون بعد از رای گیری نیست!؟
  به نظرم اینجوری میاد که اگه دادستان اعلام جرم کنه تو شب، اونوقت قاضی و شهردار باید بیدار شن و اعلام جرم رو تایید کنن، اونم بعد از دادستان! چرا تویه شب اولین نفرات قاضی و شهردار هستن!!؟

  یه سوال دیگه و اونم اینکه ” ۳٫ «فرصت شانس آخر» ” منظورتون چیه!؟

  1. سلام. وقتتون بخیر

   نقش قاضی و شهردار تنها وابسته به نفش دادستان نیست. خودشون هم به تنهایی قابلیت‌هایی در بازی دارن. قابلیت قاضی تغییر جای فرد اعدامی به اون فرد دیگه‌ای هست که رای آورده. قابلیت شهردار هم ملغی کردن رای‌گیریه. کسی نباید بدونه شهردار و قاضی بازی کی هستن. مثل همه‌ی نقشای دیگه. برای همین قابلیتشون رو در شب انجام میدن که لو نرن. به این صورت که بعد از اتمام رای‌گیری، دستور شب اعلام میشه. اولین کسی که بیدار میشه قاضیه. بعدش هم شهردار.

   اون وظایفشون که مربوط به فرآیند دادستانیه که جدای از این هست و بعد از اعلام جرم توسط دادستان انجام میشه.

   برای فرصت شانس آخر هم اینجا کلیک کنید و نقش فرشته رو بخونید.

 30. سلام وقت بخیر.
  برای بازی کردن افراد بین 7 الی 14 نفر چه چینش هایی پیشنهاد میکنید؟

  1. سلام. وقتتون بخیر

   برای 7 نفر بهتره که کلاسیک بازی کنید. چون توی تعداد پایین، قابلیت نقش‌ها تاثیری زیادی توی روند بازی میذاره. پس پیشنهاد من برای بازی هفت نفره، دو مافیا+پنج شهرونده (شامل یک دکتر)

   برای بازی 14 نفره هم دو تا پیشنهاد دارم، یکی برای بازی با زمان کوتاه‌تر، یکی هم برای بازی مفصل‌تر با زمان بیشتر:

   بازی کوتاه:
   * رییس مافیا
   * ناتاشا
   * بازجو
   * تروریست
   * دکتر
   * کشیش
   * تفنگدار (با دو تیر)
   * اسنایپر (با یک تیر)
   * فدایی
   * دندان‌پزشک
   * قاضی
   * شهردار
   * فرشته
   * جادوگر

   اگه خواستید تعداد رو هم کم کنید به این ترتیب میتونید حذف کنید:

   1. تروریست
   2. فدایی
   3. جادوگر
   4. اسنایپر
   5. بازجو

 31. صبح که میشه، گاد اعلام میکنه هکر موفق شد یک لیست انفجاری بنویسه و هر سه نفر مافیا بودن…
  و در ادامه گفتین ک لیست انفجار درجا عمل میکنه و به صبح نمیرسه اگ میشه توضیح بدین
  ی سوال دیگ اون هم اینکه قابلیت هکر هم یکبار مصرفه؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اگه لیستی که هکر میبنده، هر سه مافیا باشن، فردا صبح اصطلاحا لیست منفجر میشه و هر سه نفر میمیرن. منظورم از به صبح رسیدن این بود که مثلا اگه یکی از اون سه مافیای حذف شده، «بازجو» باشه، چون بعد از هکر بیدار میشه، دیگه نمیتونه بازجویی کنه. چون همون موقع که لیست بسته شد، اون سه نفر مرده تلقی میشن. یا مثلا اگه یکیشون «تروریست» باشه، اون لحظه که گاد داره اسم افراد لیست هکر رو میخونه، مثلا زرنگی کنه و بگه من تروریستم و فلانی رو با خودم میبرم بیرون! چون قبلش مرده.

   در مورد سوال دومتون هم بله، هکر یک بار فقط میتونه لیست ببنده و حتما باید شب دوم بازی باشه. نمیتونه نگهداره برای بعد.

 32. سلام لطفا نقش ساقی رو کامل توضیح بدین(مثلا اکتش روی رویین تن)
  ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   فعلا فقط یه سناریو توی سایت معرفی کردیم. توی سناریوهای بعدی نقش‌های جدید (مثل ساقی و نقشای دیگه) رو هم معرفی می‌کنیم.

 33. باسلام – ممنون از توضیحاتی که میدید و زحمتی که میکشید.

  یک سوال:
  چرا پزشک نمیتونه تیر اسنایپر رو درمان کنه؟

  1. سلام. وقتتون بخیر

   اسنایپر بازی یکی از شهرونداس. طبق قوانین بازی هم بهش یه قدرتی داده شده که باید بتونه ازش استفاده کنه. یه شهروند دیگه، که عملا تراز بالاتری نسبت به خودش نداره، چرا باید بتونه روی قدرت اون تاثیر بذاره. کما اینکه نقش دکتر اصلا به غلط جا افتاده. باید توجه داشته باشید که نقش دکتر فقط برای مقابله با ترور مافیاست. نه اینکه چون اسمش دکتره، هر کسی رو میتونه نجات بده از مرگ. به همین خاطر، اسنایپر باید بعد از دکتر، و دکتر باید بلافاصله بعد از تصمیمات تیم مافیا بیدار بشه. اینطور تداخل بین دکتر و اسنایپر هم پیش نمیاد

 34. سلام
  ببخشید توضیح ندادید که چی میشه که اعلام نقش باید مساوی باشه باحذف شخصیت.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بازی مافیا یه بازی هویت مخفیه. قراره که شهروندا با استدلال، بین هویتای مخفی و از خلال ناآگاهی‌ای که دارن، مافیاها رو پیدا کنن. و مافیا هم باید با دروغ و آگاهی و قدرتی که دارن، خودشون رو شهروند جا بزنن و شهروندا رو بکشن. این هویت و ذات بازی مافیاست. این وسط اگه اعلام نقش انجام بشه که خب مافیا عملا بازنده میشه. شاید بگید خب بلوف میزنه. اما باز هم مافیا دستش بسته‌اس. هر شهروند هم میتونه بلوف بزنه هم میتونه راستشو بگه. اما مافیا هر نقشی رو بلوف بزنه یکی توی جمع هست که میدونه بلوف میزنه. راست هم که نمیتونه بگه. پس دستش بسته‌اس.

   ضمنا کاری که غلطه و با ذات بازی در تضاده چرا باید حتی به صورت بلوف انجام بشه. بازی‌ای که توش اعلام نقش (چه واقعی چه بلوف) وجود داشته باشه بازیه ضعیفی میشه، چون فرصت استدلال از بین میره و هر کسی سعی داره فقط نقشش رو اثبات کنه

 35. سلام و سپاس بابت توضیحات خوبتون، لطفا بازم مطالب جدید بذارید.
  ما حدود ۶ ماهه تو دانشگاه مافیا بازی میکنیم و حسابی معتادش شدیم…

  ■ با توضیحات و بحث هایی که انجام شد منم به این نتیجه رسیدم “هکر” نسبت به “کارآگاه” خیلی کاربردی تر و جذابتره…
  باگ های کارآگاه:
  ۱. مافیا میتونن نقش دزدی کنن و خودشون رو کارآگاه جلوه بدن
  ۲. کارآگاه به طرز لوس و بی مزه ای میگه: فلانی با رای گیری میره بیرون اگه مافیا نبود روز بعد من میرم بیرون!
  ۳. بعضیا که کارآگاه میشن هنگامی که اسنایپر برای شلیک بیدار میشه، تو خواب یکیو با دست نشون میدن و میگن بزنش…

  ■ من بیشتر بازی ها GOD میشم و بازی از این منظر برام جذابتر میشه، چه دروغ‌ها، تهمت‌ها و فرافکنی هایی رو میبینم و لذت میبرم 🙂
  لطفا درباره گاد و وظایفش هم بیشتر بگید. در چه مواردی باید اخطار داد و سپس بازیکن رو KICK کرد؟ انواع موارد نقش دزدی رو توضیح بدید.

  ■ تو مطلبتون نقش های شهروندی زیادی رو شرح دادید که به نظرم یه سریاش مثل قاضی و دادستان و نانوا و فرشته زیاد جالب نیستن و بازی رو شلوغ و گنگ میکنن فقط
  – درباره “زره‌پوش یا رویین تن” چیزی نگفتید و فکر کنم با جان سخت فرق داشته باشه…
  – در طرف مقابل زیاد به مافیا نپرداختید، لطفا نقش های جالب مافیا رو هم معرفی کنید.
  – به نظرم “تروریست و فدایی” زیاد جالب نیستن، مثلا رو یکی ظن داریم طرف فدایی در میاد یا برعکس.
  – جادوگر جزو شهرونداس؟ وقتی دکتر یا اسنایپر رو جادو کنه که واسه مافیا بازی کرده… اگه مافیا رو هم جادو کنه بقیشون تیر دارن و شات شب رو میزنن، به نظرم جادوگر تو تیم مافیا باید یاشه نه شهروند

  ببخشید طولانی شد شما هم اگه مقدوره مثل من پاراگراف پاراگراف بنویسید.
  با تشکر

  1. سلام مجدد، وقتتون بخیر

   بله با دلایلتون موافقم. توی یه مطلب جداگونه (لینک مطلب) بیشتر توضیح دادم.

   به زودی سناریوهای جدیدی به سایت اضافه میکنیم که نقش‌های جدیدی هم داره. جادوگر هم جز شهرونداس. قبلا گفتیم که هر نقشی باید یه قدرت مقابل داشته باشه. قدرت مقابل برای بعضی از نقش‌ها، «امکان تاثیر مخرب» هست. مثلا اسنایپر قدرت مقابلی به صورت نقش مجزا توی بازی نداره. عوضش چون شهرونده و ناآگاهه، ممکنه تیرش رو اشتباه شلیک کنه و «امکان تاثیر مخرب» داره. جادوگر هم اگه نخوایم براش نقش مقابل بذاریم، باید «امکان تاثیر مخرب» داشته باشه.

   یه مطلب هم به زودی میذارم که در مورد گاد باشه

  1. سلام، وقتتون بخیر

   توی پلن‌های مافیا قصد دارم پلن‌هایی که نقش مستقل دارن هم معرفی کنم. حتما حتما حتما اضافه میشه

 36. ممنون از جواب اون سوال فقط دو سوال دیگه(شاید هم بیشتر شد!)
  1-لینک مافیای هیئت منصفه که نوشتید 2-نحوه امتیاز دهی تون تو بازیای شب میشه رو بنویسید.
  ممنون

  1. توی این مطلب (لینک مطلب) مافیای هیئت منصفه‌ای رو توضیح دادم.
   نحوه امتیازدهی این سناریو و برگه‌های مدیریت بازی برای این سناریو رو هم به زودی اضافه میکنم به سایت

  1. سلام، وقتتون بخیر

   توی بعضی بازیای مافیا، تعداد مافیا رو n+1 میذارن. مثلا میگن تعداد مافیا 3+1 نفر باشه. سه کارت مافیا توی بازی میذارن که یکیشون مافیای مذاکره‌کننده اس. اولین شبی که اون سه نفر مافیا بیدار میشن که همدیگرو بشناسن، مافیای مذاکره‌کننده یک نفر رو از بین شهروندا انتخاب میکنه که به تیمشون اضافه بشه. این همون +1 نفری هست که اول بازی توافق شده. اینطوری مافیا این شانس رو داره که یکی از اعضای تیمش رو خودش انتخاب کنه.
   معمولا این کار رو وقتی انجام میدن که بخوان به تیم مافیا یکم قدرت بدن. مثلا توی یه بازی پیش میاد که 5 تا مافیا زیاده و 4 تا هم کم. اینجور وقتا توافق میکنن که 3+1 مافیا داشته باشن.
   این که یه شهروند قبول کنه به تیم مافیا ملحق بشه یا نشه هم قواعد خاص خودش رو داره

 37. سلام دوست عزیز وقت بخیر .. چرا راجع به زره پوش یا رویین تن هیچ حرفی نزدید ؟ این نقشم جزو نقش های پیشرفته هستش ولی چیزی ازش نگفتید ؟ لطفا لطفا یه بار به طول کلی و جامع ترتیب بیدار شدن نقش ها رو بگید(با کارآگاه و زره پوش و ..)

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله این نقش‌ها هم توی بازی مافیا هستن. خیلی نقش‌های دیگه هم داریم توی بازی مافیا. اما تا اینجا فقط یک سناریو رو توضیح دادیم. هر سناریو نقش‌های مربوط به خودش رو داره. به زودی سناریوهای بعدی و نقش‌های مرتبط با اون سناریو رو هم توضیح میدیم.

   به زودی یه مطلب توی سایت میذارم که به صورت مفصل، ترتیب بیدار شدن نقش‌های سناریو رو توضیح میده

 38. سلام ممنون از سایت و مطالب خوبی که قرار دادید . یک سئوال : نقش هایی مثل زندانبان ، قهرمان، گورکن ، دست کج ، شارلاتان ، ستار و … برای بازی شب مافیا هستند یا نه ؟ میشه بگید کدومشون .
  سئوال دوم : امکان داره از این شخصیت ها در بازی مافیا استفاده کرد ؟
  ممنون . اگر اطلاعاتی درباره ی این نقش ها داشتید در سایت خوبتون بذارید لطفا .

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله این نقش‌ها هم توی بازی مافیا هستن. خیلی نقش‌های دیگه هم داریم توی بازی مافیا. اما تا اینجا فقط یک سناریو رو توضیح دادیم. هر سناریو نقش‌های مربوط به خودش رو داره. به زودی سناریوهای بعدی و نقش‌های مرتبط با اون سناریو رو هم توضیح میدیم.

 39. سلام دوباره . ما با دوستان ۸ الی ۱۰ نفره بازی میکنیم . میشه بگید که چه نقش هایی بازی رو جذاب تر میکنه و چه شخصیت هایی برای این تعداد مناسب تر هستند ؟
  لطفا ترتیب بیدار شدن در شب ، متناسب با این شخصیت ها رو بگذارید . خیلی خیلی ممنون .

  1. بهتره که دو یا سه مافیا توی ترکیبتون داشته باشید، شامل رییس مافیا، ناتاشا و بازجو

   توی شهروندا هم اینارو میتونید استفاده کنید:
   دکتر، کشیش، قاضی، شهردار، تفنگ‌دار، جان‌سخت، محافظ

   ترتیب بیدار شدن هم به این صورته:
   قاضی، شهردار، تیم مافیا، ناتاشا، دکتر، کشیش، تفنگدار، محافظ، بازجو

 40. سلام . با تشکر از شما و سایت خوبتون . اگه امکان داره لطف کنید بگید که کارها و ویژگی های کدام یک از نقش های بازی بهم شبیه هستند . در ضمن تمامی نقش هایی که با استفاده از اونها حتما باید نقش مقابلشون رو استفاده کنیم نام ببرید لطفا .

  1. سلام، وقتتون بخیر

   توی پلنی که سایت شب میشه به شما معرفی میکنه، نقش مشابه توی بازی نیاوردیم. در مورد نقش‌ها و قدرت‌های مقابل هم به این ترتیبه:

   * چون مافیا شب‌ها ترور میکنه، پس دکتر باید باشه
   * اگه ناتاشا توی بازی هست باید کشیش هم باشه
   * اگه تروریست توی بازی هست باید فدایی هم باشه
   * اگه اسنایپر توی بازی هست، تیرش هم روی شهروند باید اثر کنه هم مافیا (دکتر هم نباید بتونه روی کشتن اسنایپر تاثیر بذاره)
   * اگه هکر توی بازی هست، حتما باید بین مافیا رییس مافیا هم باشه
   * اگه جادوگر توی بازی هست، باید روی همه تاثیر بذاره (یعنی نباید شهروندا از جادوی جادوگر در امان باشن)
   * اگه قاضی هست، شهردار هم باید باشه.
   * اگه شانس آخر به بازی اضافه می‌کنید، بهتره که بازجو هم توی تیم مافیا باشه (اجباری نیست این مورد، با تجربه‌ای که از این نقش‌ها دارم میگم بهتره باشه)
   * اگه محافظ توی بازی میذارید باید قدرتش محدود باشه (نهایتا دو بار)
   * اگه بازیتون قاضی و شهردار نداره، دادستان هم توی بازی جایی نداره

 41. سلام . ببخشید که زیاد سوال میکنم . میشه در رابطه با نقش های فرماندار ، باکره، فراماسون ، کلانتر ، افسونگر فاحشه ، مرد قوی ، تهمت زن توضیح بدید . البته اگر در این رابطه اطلاعی دارید .

  1. سلام، وقتتون بخیر

   توی این پلن بازی مافیا که معرفی کردیم، این نقش‌ها رو نداریم. بیشتر این نقش‌ها مربوط به بازی شب مافیا هستن.

 42. آقا سلام. مخلصیم. دمت گرم. حرکت جالبی زدی و معلومه کارت درسته. یه چند تا سوال دارم که می خوام ازت بپرسم.

  ۱. اول از همه به من لطف کن بگو برای ۱۲ نفر این لیست اوکیه:

  قاضی
  شهردار
  رییس مافیا
  سم ساز
  دکتر
  اسنایپر
  دندانپزشک
  دادستان
  هکر
  بازجو
  نانوا
  شهروند ساده

  به ازای هر مافیا ۳ شهروند
  ۳ مافیا و ۹ شهروند

  ۲. وقتی دادستان علیه کسی اعلام جرم می کنه، بعدش شهردار و بعدش قاضی بیدار می شن برای امضای پرونده و بقیه ماجرا. تا اینجا درست. اما از اون جایی که بعد از دادستان، هکر باید چشماش رو باز کنه، پس نتیجه می گیریم این ترتیب فقط موقعی هستش که دادستان نخواد اعلام جرم کنه؛ درسته؟ و بدین ترتیب روال باید بشه این احتمالا:
  اعلام جرم توسط دادستان/نظر شهردار/نظر قاضی/لیست هیئت منصفه دادستان/لیست هیئت منصفه شهردار/لیست هیئت منصفه مافیا / بیدار شدن هکر و ارائه لیست. درسته یا من اشتباه فهمیدم؟

  ۳. نقش بازجو رو خیلی سخت متوجه شدم. ممنون میشم توضیح کامل تری بدی. با ذکر یک مثال ترجیحا لطفا ؛)

  ۴. بعد از رای گیری، دو نفری که بیشترین رای رو آوردند تکلیفشون چی میشه؟ مگه نباید دفاعیه کنند و بعدش بریم شب و نظر قاضی رو بشنویم و بعدش نظر شهردار که آیا میخواد وتو کنه یا نه؟

  ۵. وقتی بعد از شهردار، مافیا بیدار می شن آیا نقش دوم خودشون رو هم به هم میگن یا مخفی می مونه؟ مثلا بازجو میگه به مافیا که من بازجو هستم.

  ۶. وقتی قراره بازجو چشماش رو باز کنه آیا بقیه مافیاها هم چشماشونو باز میکنن؟ در رابطه با سم ساز چطور؟

  ممنونم از وقتی که گذاشتید.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   ممنون از لطفی که به بنده دارید.

   1. نسبت 3 به 9 خیلی خوبه برای 12 نفر. اما به نظرم سه تا نقش رو بهتره حذف کنید. دادستان، نانوا و شهروند ساده. دادستان برای اعلام جرم یه هیئت منصفه شش نفره میخواد که توی ترکیب 12 نفره زیاد جالب نمیشه. نانوا هم توی تعداد کم احتمال حذفش میره بالا. برای همین ممکنه بازی زیادی کوتاه بشه. شهروند ساده هم (با این که خودم خیلی بهش علاقه دارم) اما خیلیا خوششون نمیاد و بی‌حوصلگیشون روی بازی تاثیر میذاره. به جای این سه نقش پیشنهادم اضافه کردن تفنگ‌دار، محافظ و جادوگره

   2. بله وقتی دادستان اعلام جرم کنه، مراحل مربوط به اعلام جرم هم اون وسط اضافه میشه. بعد که تموم شد، ادامه روال شب

   3. بازجو یکی از افراد مافیاست. یک بار در طول کل بازی، میتونه از نقش یک نفر از شهروندا مطلع بشه. اینطوری وقتی نوبتش شد، گاد ازش میپرسه کی رو میخوای بازجویی کنی؟ بازجو فرد مورد نظرش رو به گاد نشون میده، گاد هم (با ایما و اشاره و لب زدن) بهش میگه که نقش اون شخص چیه. علاوه بر نقشش این رو هم میگه که چیکار کرده در 24 ساعت گذشته. مثلا میگه دکتره و امشب فلانی رو سیو کرده

   4. دو تا رای گیری داریم توی روز. رای شک و رای قتل. اول بین همه رای گیری میشه که مشخص بشه به کیا شک بیشتری هست. این مرحله همه به همه میتونن رای بدن. بعد که رای شک تموم شد، دو نفری که بیشترین رای شک رو بیارن، میرن برای اعدام. قبلش هر کدومشون دفاع میکن، تارگت و کاور برگزار میشه و بعد رای قتل میگیرن. این مرحله همه باید رای بدن و تنها به یکی از دو نفری که شک بهشون هست میتونن رای بدن. خود اون دو نفر هم نیازی نیست رای بدن. شخصی که بیشترین رای قتل رو بیاره، میره برای اعدام. بعدش شب میشه و قاضی و شهردار و …

   5 و 6. بله مافیا همدیگرو کامل میشناسن. شب اولی که بیدار میشن (شب معارفه) گاد موظفه که به همدیگه معرفیشون کنه. اما به جز ترور شب که یه کار تیمیه، بقیه کارها باید شخصا انجام بشه و مافیا حق ندارن توی کار هم دخالت کنن. توی مرحله بازجو هم باید به تنهایی بیدار بشه. اما شب بعدی میتونه به تیمش بگه که از کی بازجویی کرده و نتیجه‌اش چی بوده.

   یه پست میذارم به زودی که همه‌ی این موارد رو کامل توضیح داده

 43. سلام لطفا بقیه نقش هارم بگید
  بعد ابنکه نقش گرگینه و جوکر و قاتل و.. ک مستقل هستن توضیح دهید
  بعد ی سوال من ک گاد میشم با دوستام بازی میکنیم ۱۴ نفر هستیم همه بازیکنها هم قدر هستن حدود۴سال ما بازی میکنیم و اینکه
  من بین نقش ها اینجوری پخش میکنم خواستم نظرتونو بدونم
  ۱_پدرخوانده
  ۲_مافیا
  ۳_ ناتاشا
  ۴_کاراگاه
  ۵_دکتر
  ۶_تک تیر انداز
  ۷_تفنگدار
  ۸_کابوی
  ۹_کشیش
  ۱۰_جوکر یا کیلر
  ۱۱_ رویین تن
  ۱۲_شهروند
  ۱۳_شهروند
  ۱۴_شهروند
  خواستم ببینم میتونم ب جای سه تا شهروند از فدایی یا هکر یا فرشته استفاده کنم نظر شما چیه؟
  باتشکر

  1. سلام، وقتتون بخیر

   فعلا تا اینجا فرصت کردیم فقط یه سناریو برای بازی مافیا معرفی کنیم. توی این سناریو هم فقط نقش‌هایی که معرفی کردیم رو داریم. تا چند وقت دیگه سناریوهای بعدی هم معرفی میکنیم که نقش مستقل هم توش داشته باشه.

   پیشنهادم اینه که برای هر سناریویی از نقش‌های مربوط به همون سناریو استفاده کنید. توی این سناریو میتونید از هکر استفاده کنید اما باید به جاش کارآگاه رو حذف کنید. اینجا کلیک کنید و توضیحاتش رو بخونید.

   فرشته هم میتونید به بازی اضافه کنید، به شرطی که قابلیت شانس آخر هم به بازی اضافه کنید. اینطوری میتونید اون مافیای ساده‌ای هم که گذاشتید رو به جاش بازجو بذارید.

 44. سلا ممنون از شما ما در یک جمع شش تانه نفره مافیا بازی میکنیم میشه نقش هایی بهمون معرفی کنید که خیلی بازی لذت بخش بشه و ترتیب بیدار شدن هم بگید بدون وجود شهروند ساده از شش نقش تا ده تا نقش به ترتیب بهم معرفی کنید با ترتیب بیدارشدن و کارایی های اون نقش

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بهتره که دو یا سه مافیا توی ترکیبتون داشته باشید، شامل رییس مافیا، ناتاشا و بازجو

   توی شهروندا هم اینارو میتونید استفاده کنید:
   دکتر، کشیش، قاضی، شهردار، تفنگ‌دار، محافظ

   ترتیب بیدار شدن هم به این صورته:
   قاضی، شهردار، تیم مافیا، ناتاشا، دکتر، کشیش، تفنگدار، محافظ، بازجو

 45. سلام ببخشید در بازی های 15 دقیقه ای
  بهتره اسمایپر چندتا تیر داشته باشه.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   راستش اگه نظر منو بخواید اصلا توی بازی 15 دقیقه‌ای نباید اسنایپر بذارید. فقط کلاسیک بازی کنید. حتی بهتره مافیای هیئت منصفه‌ای بازی کنید.

 46. آقا سلام مجدد. ممنون بابت توضیحات شفاف و کاملتون.
  من یه چند تا سوال دیگه هم داشتم که ممنون میشم جواب بدید.

  من طبق پیشنهاد شما و از اونجایی که دوست دارم نقش دادستان رو، تعداد رو بردم رو ۱۶ نفر و چیدمان رو عوض کردم:

  قاضی
  شهردار
  رییس مافیا
  سم ساز
  دکتر
  اسنایپر
  دادستان
  هکر
  بازجو
  محافظ
  تفنگدار
  جادوگر
  ناتاشا
  کشیش
  شهروند خاص

  ۱. نظرتون درباره لیست بالا: (شهروند ساده رو به شهروند خاص ارتقا دادم تا یه انگیزه ای داده باشم به بازیکن این نقش)

  ۲. اگر در شب، دادستان علیه بازجو اعلام جرم کرده باشه، آیا موقعی که نوبت بازجو میشه، اگر بازجو استعلام دادستان رو بگیره، آیا گاد علاوه بر اینکه نقش دادستان رو به بازجو میگه، اینم میگه که دادستان بر علیه تو اعلام جرم کرده؟

  ۳. اگر سم ساز کسی رو مسموم کنه و بعدش اسنایپر به سم ساز شلیک کنه، آیا سمی که سم ساز تزریق کرده بود به فلان کس، همچنان تاثیر گذار خواهد بود یا نه؟ و اینکه گاد چجوری این اتفاق رو اعلام می کنه؟ چون احتمالا فقط می تونه بگه اسنایپر تیرش به هدف خورد و اشاره ای به حرکت سم ساز نکنه. درسته؟

  ۴. این امکان وجود داره که قاضی، شهردار یا دادستان توسط همدیگه یا توسط مافیا به عنوان اعضای هیئت منصفه انتخاب بشن؟ چون این حالت قطعا هیجان بازی رو دو چندان خواهد کرد به نظرم

  ۵. آیا حتما باید دو نفر در رای گیری نهایی انتخاب شده و برای اعدام، تصمیم گیری براشون اتخاذ بشه؟ مثلا نمیشه اگر ۴ تا مضنون داریم، سه تاشون نفری یک رای بیارند ولی یکیشون مثلا ۶ رای بیاره. خب اونوقت قطعا نفر چهارم باید مستقیم اعدام بشه. آیا در این حالت دیگه نیازی به بیدار کردن قاضی هست؟ (چون رقیبی برای اعدام وجود نداره) شهردار چطور؟ نیازه که بیدار بشه و شاهد وتو دادن یا ندادنش باشیم؟

  ۶. اگر در شب دوم، همزمان هم دادستان اعلام جرم کنه و هم هکر لیست خودش رو ارائه بده، صبح که بشه گاد اول کدوم اتفاق رو اعلام میکنه؟ و بعدش چی میشه؟ صحبت میره پیرامون بحث درباره لیست هکر یا می ریم که صحبت های هیئت منصفه رو راجع به نفری که اعلام جرم علیه ش شده رو بشنویم؟

  ۷. بعد از وتو دادن یا ندادن شهردار، آیا گاد اعلام روز میکنه تا تکلیف اعدامی مشخص بشه یا به محض بسته شدن چشمهای شهردار، از مافیا می خواد که چشماشونو باز کنن؟؟

  ۸. اگر دندانپزشک بازی، در یکی از شب ها دادستان، شهردار یا قاضی رو سایلنت کنه، و همون شب دادستان بخواد اعلام جرم کنه، آیا میتونه؟

  ۹. چه قانونی میشه به این سناریو اضافه کرد که ابتدا هکر لیستش رو بده، بعد درباره لیست بحث بشه و رای گیری بشه (جواب رای گیری مهم نیست!). بعدش هم بازی بره شب و حالا دادستان اعلام جرم کنه.

  ممنونم بخاطر تایمی که برای پاسخ به سوالات من میذارید.

  1. من از شما ممنونم که به من لطف دارید. خیلی هم خوشحالم که از این سناریو خوشتون اومده. به زودی برگه‌های آماده‌ی چاپ این سناریو هم روی سایت میذارم. شامل کارت نقش ها، برگه های مربوط به گاد و همینطور نحوه‌ی امتیازدهی این بازی

   1. سوال اولم اینه که شهروند خاص چیکار میکنه؟ پیشنهادم اینه از نقش فرشته استفاده کنید به جاش. بقیه‌ی ترکیبی که چیدید خیلی عالیه

   2. بله. اگه این حالت پیش بیاد، گاد به بازجو میگه که فرد مورد نظرش دادستانه و علیه خودت اعلام جرم کرده. اگرچه احتمال وقوع این حالت کمه (چون معمولا بازجو شب دوم بازجویی میکنه اما دادستان به این زودی از قابلیتش استفاده نمیکنه) اما در صورت وقوع هم مشکلی پیش نمیاره واسش. چون نوبت بازجو برای بازجویی بعد از دادستانه و نوبت دادستان برای اعلام جرم هم بعد از نوبت ترور مافیاست. پس توی همون شب مافیا نمیتونن کاری به کار دادستان داشته باشن و بلایی سرش بیارن.

   ۳. وقتی سم به کسی تزریق بشه، اون فرد کم کم (طی سه روز) میمیره. چون سم بهش تزریق شده و دیگه کار از کار گذشته، حتی اگه بلافاصله سم ساز هم بمیره باز اون فرد در اثر سم میمیره. ضمنا به هیچ وجه در مورد شلیک تیر اسنایپر نباید صحبت کرد. یعنی کسی متوجه نمیشه که دیشب اسنایپر کی رو زده و موفق بوده یا نه. گاد بازی باید بعد از هر شب، باید بگه کیا کشته شدن. نباید بگه کی به چه طریقی کشته شده. به زودی یه مطلب مفصل توی سایت میذارم در این مورد. اگه دوست داشتید در موردش بپرسید براتون توضیح میدم.

   ۴. بله این اتفاق ممکنه و مجازه. با شما موافقم، خیلی جذابه. موردهای عجیبی هم توی این ماجرا دیدم خودم. مثلا یه بار قاضی اتفاقی جز هیئت منصفه شد، رای هیئت منصفه سه به سه شد. یکی از اون سه نفری که به فرد مجرم رای بی گناهی داده بود، خود قاضی بود. اما وقتی اعلام شب کردم تا قاضی در مورد موندن یا رفتن فرد مجرم تصمیم بگیره، قاضی با اینکه خودش رای به بی گناهی داده بود، تصمیم گرفت فرد مجرم از بازی حذف بشه! خیلی عجیب بود 🙂 یا یه بار دیگه دادستان به اشتباه میخواست علیه خود شهردار اعلام جرم کنه، شهردار موافقت نکرد طبیعتا، اما قاضی با دادستان موافق بود و امضا کرد براش! البته شهردار شانس آورد و موند توی بازی 🙂

   ۵. توی این سناریو (و بهتره که توی همه‌ی سناریوهای بازی مافیا) همیشه بعد از رای شک، فقط دو نفر رو ببرید به مرحله‌ی رای قتل. برای مثال اگه یک نفر بالاترین رای رو داشت، مثلا 12 و سه نفر دیگه بعد از اون با 8 رای بالا بودن، اونی که 12 رای داره رو بفرستید برای اعدام، و بین اون سه نفری که 8 رای دارن انقد رای بگیرید تا یکیشون بالاتر از بقیه بشه و اون هم بره برای اعدام. اینطری میشن دو نفر و مشکل قاضی پیش نمیاد. توی واقعیت هم بعیده که یه شهر ده دوازده نفره بین چند نفر به یه اندازه شک داشته باشه. پس اونی که شک بیشتری بهش هست رو انتخاب کنن.

   ۶. بالاتر گفتم که اگرچه کمتر پیش میاد این حالت (چون هکر باید شب دوم لیستش رو بده اما دادستان کمتر پیش میاد که با دیدن یه روز از بازی، انقدی مطمئن شده باشه که علیه یه نفر اعلام جرم کنه) اما اگه همچین حالتی پیش بیاد، اول باید تکلیف اعلام جرم مشخص بشه و فرآیند دادستانی انجام بشه. بعدش میریم سراغ بقیه اتفاقات بازی، مثل لیست هکر و بقیه چیزا.
   البته یه نکته داره: اگه هکر موفق شده باشه لیست رو منفجر کنه، اولین چیزی که مطرح میشه اسم اون سه مافیای بیچاره‌اس! اینم باید بگم که اگه هکر موفق شد یه لیست انفجاری بچینه، گاد باید در نظر داشته باشه که اون سه مافیای نگون بخت عملا از بازی حذف شدن. پس اگه احیانا دادستان بخواد علیه یکی از اونا اعلام جرم کنه،گاد باید به دادستان حالی کنه که این کار امکان پذیر نیست. همینطور وقتی دادستان، شهردار یا مافیا بخوان از اون سه مافیا کسی رو توی هیئت منصفه بذارن.

   ۷. اگه شهردار رای گیری روز رو وتو کنه، دیگه وتو شده. نیازی به کاری نیست. میریم سراغ ادامه‌ی کارای شب. مثل این میمونه که کسی توی روز از بازی حذف نشده باشه.

   ۸. اگه کسی وارد ترکیب هیئت منصفه بشه، حتی اگه سایلنت هم باشه، میتونه صحبت کنه. اما بعد از تموم شدن دادستانی نمیتونه. اعلام این موضوع که کیا سایلنت هستن هم بعد از اتمام جلسه دادستانی انجام میشه. به طور کلی، جلسه دادستانی باید بلافاصله بعد از بیداری و قبل از اینکه سر نخ جدیدی به بازی اضافه بشه باید انجام بشه. خود سایلنت شدن هم مانع استفاده بازیکنا از قابلیتشون نمیشه.

   ۹. لیست هکر یه سرنخه. نباید شهر رو وادار به استفاده ازش کرد. چه بسا اصلا لیست هکر «خطرناک نیست!» از آب در بیاد. اون وقت دیگه اصلا رای گیری خاصی نمیشه در موردش انجام داد. اگه سرنخ خاصی از لیست هکر در بیاد، خود بازیکنایی که قوی باشن، پی اون رو میگیرن و وارد بازیش میکنن به نظرم

 47. با سلام. وقتتون بخیر.اول از همه میخواستم بدونم تو دفاعیه باید چجوری صحبت کنیم تا توی بازی بمونیم؟درضمن باید بگم میشه یکم مفصل تر و بهتر مافیای سوئیسی رو توضیح بدید؟یعنی چی که همه چی سریعتر میشه؟رای گری ها؟حرف زدن؟چی؟ممنون.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   سوال اولتون واقعا سوال سختیه. چون هیچ جواب مشخصی براش وجود نداره. در حقیقت میشه گفت جوابش وابسته‌اس به اینکه شما چه شخصیتی دارید و بقیه‌ی بازیکنا چه دید و شخصیتی دارن.

   مافیای سوییسی رو نمیشه نوع متفاوتی از بازی مافیا دونست. وقتی یه سری از مرحله‌های بازی مافیای معمولی رو حذف یا سریع کنید، میشه مافیای سوییسی. وقتی که دبیرستانی بودم، چون توی مدرسه تایم کمی داشتیم مجبور بودیم اینطوری بازی کنیم. یکم که گذشت دیدیم این سبک از بازی جذابیتای خودش رو داره. برای همین تصمیم گرفتم معرفیش کنم. تایمی که هر کسی برای دفاع از خودش یا حمله به دیگری داره کوتاه تره، رای گیری سریع انجام میشه. کمترین نقش ممکن توی بازی وجود داره (ترجیحا کلاسیک بازی بشه که خیلی بهتره)

 48. سلام ممنون از مطالب خوب سایتتون . من بالاتر از شما سئوال کردم که چه نقش هایی برای بازی ۱۰ نفره مناسب است ؟ و شما هم این نقش ها رو پیشنهاد دادید .
  ۱. شهردار ۲. قاضی ۳. تیم مافیا ۴. ناتاشا ۵. دکتر ۶. کشیش ۷. تفنگ دار ۸. محافظ ۹ . بازجو .
  می خواستم بدونم که اگه بخوام شخصیت جادوگر و یا سم ساز رو وارد بازی کنم ، جایگزین کدوم نقش ها بکنم بهتره ؟ چون اگه همینطوری انجام بدم ممکنه قدرت تیم ها نابرابر بشه .

  1. سلام، وقتتون بخیر

   وقتی تیم مافیا فقط رییس مافیا، ناتاشا و بازجو باشن، وارد کردن جادوگر به ترکیب خیلی خوب نیست. چون بیشتر به ضرر شهرونده و تقریبا اثری روی تیم مافیا نداره. بنابراین پیشنهاد میکنم جادوگر رو وارد نکنید. اما اگه میخواید سم ساز رو وارد ترکیب کنید، فرشته رو هم بهتره به ترکیب شهروندا اضافه کنید. سم ساز رو به جای بازجو میتونید اضافه کنید. توی ترکیب ده نفره بیشتر از سه مافیا نذارید.

   برای ترتیب بیدار شدن نقش‌ها هم اینجا کلیک کنید و در موردش بخونید.

 49. با تشکر از مطالبتون.میشه دفترچه گرداننده و همچنین کارت ها رو توی سایتتون قرار بدید تا بتونیم دانلود کنیم و برا خودمون چاپش کنیم؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله حتما. فکر میکنم تا هفته‌ی دیگه آماده باشه. روی سایت میذارم برای دانلود و چاپ

 50. سلام وقتتون بخیر . من بالا دیدم که شما درباره دکتر که نجات دهنده بازی است و عضو گروه شهروندان می باشد توضیح دادید . می خواستم بدونم نقشی مثل دکتر در تیم مافیا وجود داره که مختص اعضای مافیا باشه و اون ها رو از تیر اسنایپر و … نجات بده ؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   توی این سناریو ما چنین نقشی نداریم. اما بعضی از سناریوها نقش‌های این مدلی دارن. مثل جراح. لازمه‌ی استفاده از چنین نقشایی، زیر حمله بودن مداوم تیم مافیاست. وگرنه همون اَتَک گَه گُدار اسنایپر رو اگه بشه خنثی هم کرد که خیلی بالانس بازی بهم میخوره. اما در کل نقش‌های تدافعی تیم مافیا هم نقش‌های جالبی هستن. سعی می‌کنیم توی سناریوهای بعدی مافیا ازشون استفاده کنیم.

 51. یه سئوال دیگه . اگه شهردار توی بازی نگذاریم ، چرا گذاشتن قاضی و دادستان در بازی بی معنی میشه ؟
  یعنی دیگه هیچ کارایی ندارن ؟ ممنون

  1. شهردار و قاضی با اینکه توی یه گروه هستن، اما یه جورایی پشت دست همدیگه هم میان. توی این سناریو قاضی زودتر از شهردار بیدار میشه و این امکان رو داره که جای اعدامی رو با نفر بعدی عوض کنه. این فقط تغییر دادن نفراته. ممکنه شهر تحت فشار روانی مافیا دستی دستی باعث شده که دو تا شهروند برای رای گیری بیاد بالا. شهردار این قدرت رو میده که کشتار غلط روز متوقف بشه. شاید قاضی هم متوجه این موضوع شده باشه، اما این امکان رو نداره که شهر رو نجات بده. پس قدرتی که بتونه یه تنه تصمیم شهر رو تغییر بده در کنار قاضی خوبه. از طرفی دادستانی هم یه فرآیند نیمه‌گروهی محسوب میشه که هم برای اعلام جرم و هم برای تشکیل هیئت منصفه، نیاز به شهردار داره. پس نبودن شهردار مانع از وجود نقش دادستان میشه.

 52. من توی چند مطالبی که خوندم با نقش دزد آشنا شدم . میشه بگید که قابلیت و ویژگی اون چیه و آیا عضو گروه مستقلی است یا نه ؟ یا چطوری پیروز بازی میشه ( در چه شرایطی ) و یارهاش کیا هستن ؟

  1. بله نقش دزد توی بعضی از سناریوها وجود داره. بستگی به تعریف مشخص خود سناریو داره اما قابلیت اصلی دزد، دزدیدن قابلیت دیگرانه. حالا یه سریا این امکان رو به دزد میدن که وقتی قابلیتی رو دزدید بتونه ازش استفاده کنه. بعضی‌ها هم محدودش میکنن به قابلیتایی که وابسته به آبجکته. یعنی مثلا اسنایپر و تفنگ‌دار، نه کشیش و دکتر. یا سم‌ساز توی مافیا که به وسیله‎ی یه آبجکت این کار رو انجام میدن. دزد توی اکثر سناریوها مافیاست و من کمتر دیدم که مستقل باشه

 53. سلام ، من تا اونجایی که شنیدم رئیس مافیا در اصل جز بازی کلاسیک هست و می تونیم از اون در بازی پیشرفته هم استفاده کنیم ولی شما گفتید که در بازی پیشرفته کاربرد داره و جز مافیای کلاسیک نیست ، داستان چیه ؟
  یعنی در این صورت نقش های ساقی و فدائی و ناتاشا هم جز بازی پیشرفته هستند ؟ پس چه شخصیت هایی در بازی فانتزی ایفای نقش می کنند ؟

  1. من تعریفی از بازی مافیای فانتزی نشنیدم. مافیا رو به دو نوع کلاسیک و غیرکلاسیک (یا همون توسعه‌یافته) میشناسم. مافیای کلاسیک هم همونطور که از نقشش مشخصه، هیچ توسعه‌ای نداشته و با همون هسته‌ی اولیه بازی مافیا تشکیل میشه. بنابراین رییس مافیا هم طبعا توش نقشی نداره. البته رییس به معنای کسی که تصمیم نهایی رو میگیره، میتونه با توافق توی بازی باشه، اما اون رییسی که در مقابل بعضی از نقش‌ها واکنش‌های متفاوتی داره،

   ساقی و فدایی و ناتاشا و کلا هر نقشی به جز شهروند، مافیا و دکتر جز مافیای کلاسیک نیستن.

 54. سلام از برنامه خوبتون برای مافیایی قیر کلاسیک چه کار کنیم تا راوی گیچ نشه ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام، وقتتون بخیر

   یه برگه‌ی دوتایی برای مدیریت روز و شب برای گاد دارم آماده میکنم که به زودی (حداکثر تا هفته‌ی آینده) توی سایت میذارم برای دانلود. میتونید چاپ کنید و ازش استفاده کنید. علاوه بر این باید راوی یا گاد بازی خودش به نقش‌ها و فرآیندها کاملا مسلط باشه. به جز این تسلط باید سعی کنه که با پیش‌بینی کردن همه‌ی حالتا، قانون رو فصل‌الخطاب بازی قرار بده تا مشکلی پیش نیاد. در مورد کارهایی که گاد باید بکنه حتما سعی میکنم بیشتر بنویسم و توضیح بدم

 55. سلام. ممنون از اطلاعاتتون. آیا دان با تیر اسنایپر میمیره؟ آیا پس ازاینکه اسنایپر تیرشو به شهروند زد هر دو از بازی بیرون میرن؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله رییس مافیا (دون) هم با تیر اسنایپر میمیره. اگه اسنایپر تیرش رو به یه شهروند بزنه، فقط اون شهروند میمیره و خود اسنایپر مشکلی براش پیش نمیاد.

 56. بنظر من نقش خبرنگار و مذاکره کننده برای مافیا مناسب نیست کلن نقش های که نقش رو دررو دارن مناسب نیستن مثل کشیش و ناتاشا

  1. سلام، وقتتون بخیر

   جفت بودن قدرت‌ها یکی از ویژگی‌های اصلی بازی مافیاست که باعث میشه قدرت هر دو گروه برابر بشه و بازی بالانس بشه. یکی از راه‌های برابر کردن قدرت‌ها هم همین نقش‌های رو در رو هست

 57. سلام

  مطالب عالی بود مرسی ی سوال کجا میتونم مافیا بازی کنم منظورم جایی که این بازی زیاد انجام بشه تا بتونم سریع تر حرفه ای بشم؟؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اگه تهران هستید که خیلی کافه‌ها هستن. توی شهرستانا هم اخیرا گروه‌هایی دارن فعالیت میکنن. به خصوص همدان و شیراز. به کانال شب میشه سر بزنید، هر وقت گروهی رو توی هر شهری پیدا کنیم اونجا معرفی می‌کنیم.

 58. سلام خسته نباشید از ینکه گفتید هکر 3 نفر مافیا رو درست انتخاب کنه 3 نفر از بازی میرن بیرون اگه 3 تا مافیا داشته باشم به راحتی شهروند برنده میشه به نظرم یکم غیر منطقیه بهد تروریست کی کجا چه طوری چگونه یکی رو ترور میکنه میدونم وقتی دو نفر بیشترین رای رو میارن میان برای رای نهایی اگه تروریست بین اونها باشه یکی رو ترور میکنه اما چطوری ایا نقشش لو میره چجور ترور میکنههه!!!!!!!!!!!!!!!

  1. سلام، وقتتون بخیر

   نقش هکر رو ما برای سناریوی 20 نفره‌ای که معرفی کردیم، ساختیم. بنابراین برای بازی‌ای که سه تا مافیا داره مناسب نیست. البته حالت انفجار لیست هم کلا حالت خیلی بعیدیه و تا امروز که من دارم این حرف رو میزنم، سه بار بیشتر این اتفاق نیافتاده.

   تروریست یکی از اعضای مافیاست. تروریست این قابلیت رو داره که با اعلام کلمه‌ی «تروریست» یکی از افراد حاضر در بازی رو همراه خودش از بازی خارج کنه. در مقابل تروریست در گروه شهروند، شخصیت فدایی وجود داره که بالاتر در نقش‌های شهروند توضیح داده شد.

   نکته: تروریست مادامی که زنده‌اس باید از قابلیتش استفاده کنه. یعنی اینکه اگه توی مرحله‌ی رای شک رای بالایی بیاره و بعدش بره توی مرحله‌ی رای قتل و مشخص بشه که قراره اعدام بشه، دیگه نمیتونه بلند بشه و کسی رو با خودش از بازی بیرون ببره. دلیلش هم خیلی مشخصه، چون مشخص نیست که خودش زنده میمونه یا نه!

   بنابراین میتونیم به عنوان یه قانون، اینطوری بگیم: در صورتی که تروریست وارد مرحله‌ی رای قتل بشه (یعنی یکی از دو نفری باشه که بالاترین رای شک رو داشته) تا قبل از انجام رای‌گیری میتونه اقدام به عملیات انتحاری بکنه.

   برای این که حرف و حدیثی پیش نیاد، این رو هم اضافه کنم! اگر تروریست وارد مرحله‌ی رای قتل بشه، اما رای‌گیری انجام بشه و طرف مقابلش رای قتل بیاره، باز هم میتونه اقدام به عملیات انتحاری بکنه! چون از مرحله‌ی رای قتل جون سالم به در برده و زنده‌اس! پس میتونه کارش رو انجام بده!

 59. نظرتون راجع به مسابقه مافیا که هر شب از شبکه سلامت پخش میشه چیه؟ احیانا شما خودتون تابحال تو این مسابقه شرکت کردین؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   قبل از اینکه نظرم رو در مورد این قانون سناریوی شبکه سلامت بگم، میخوام در مورد تفاوت سناریوها صحبت کنم. الان که من دارم این پیام رو برای شما می‌نویسم، شاید ده‌ها سناریوی مختلف بین گروه‌های مختلف در حال اجرا شدن باشه. سناریوی خود شب میشه، سناریوی پکیج شب مافیای آقای جواهری، سناریوهای مخصوص هر کافه و چندین سناریوی دیگه که همشون اسم مافیا رو با خودشون دارن. هیچ سناریویی غلط یا درست نیست. مثل تفاوت سیب و گلابی میمونه واقعا! همه‌ی این‌ها مافیا هستن، اما خب سناریوهاشون متفاوته.

   تنها کاری که در مقابل هر سناریو میشه انجام داد، نقد و بررسی اون سناریوه. یعنی میشه بررسی کرد که آیا این سناریو بالانس هست یا نیست، یا اینکه آیا این سناریو باگ داره یا نداره. البته این رو هم باید بگم که بعضی از سناریوها مشکلاتی دارن که خب با اصل بازی مافیا در تضاد هستن. گرچه کسی نمیتونه بگه اگه از این سناریو استفاده بشه کسی لذت نمیبره، اما نظر شخصی من اینه افرادی که به نوعی میتونن سهمی توی توسعه‌ی مافیا داشته باشن، باید این مسائل رو مد نظرشون قرار بدن تا این بازی روز به روز پیشرفت کنه.

   مقدمه‌ی حرفام طولانی شد! به نظر من بنا به اصل متقابل بودن قدرت‎ها در بازی مافیا، در مقابل اسنایپر باید قدرت مقابلی وجود داشته باشه. قبلا این موضوع رو به یکی دیگه از کاربرا گفتم که همیشه متقابل بودن قدرت‌ها با یه نقش و کاراکتر جبران نمیشه. بلکه میشه قدرت یه گروه رو با ناآگاهی مخلوط کرد تا خود به خود بالانس بشه. یعنی چی این حرفم؟
   توی سناریویی که توی سایت شب میشه معرفی شده، اسنایپر در یه بازی بیست نفره میتونه دو بار شلیک کنه. به هر کسی شلیک کنه اون فرد از بازی حذف میشه. چون و چرا هم نداره. چه مافیا باشه چه شهروند، شخص تیر خورده از بازی حذف میشه. ما توی سناریوی شب میشه شخصیتی در مقابل اسنایپر نداریم، اما عوضش کشندگی تیرش رو محدود به گروه یا تیم خاصی نکردیم تا قدرتش بالانس بشه. اگه قرار باشه با تیر اسنایپر فقط مافیا امکان حذف داشته باشن که این یه قدرت زیاده. یا اگه در صورت اشتباه خود اسنایپر هم از بازی حذف بشه، یه جور قمار میشه. چه دلیلی داره اسنایپر دست به همچین قماری بزنه.

   به علاوه اینکه توی سناریوی شبکه سلامت رییس مافیا هم حذف نمیشه. اینطوری تیر اسنایپر تبدیل میشه به یه ابزار استعلامی! یعنی اگه تیرش رو به کسی زد که نه خودش حذف شد نه اون شخص، عملا تونسته استعلام رییس مافیا رو بگیره. این دیگه یه جورایی شیر تو شیر میشه. میدونم شاید برای بعضیا جذاب باشه این روند، اما قاطی کردن چندتا نقش با یه اسم، دلیل نیاوردن اصولی و سناریویی برای عدم حذف رییس مافیا با تیر اسنایپر، توسعه دادن بازی مافیا در جهت بد محسوب میشه.

   از بنده هم دعوت شد برای حضور در این بازی، اما به چند دلیل قبول نکردم. مهمترینش این بود که اون موقع هیچ خانمی رو به بازی دعوت نکرده بودن. من به شخصه حاضر نبودم همچین تبعیضی رو قبول کنم و جایی برم که همسرم نمیتونه حضور داشته باشه. به علاوه اینکه به کیفیت بازی هم شک داشتم که باز در فصل دوم بهتر شد. اما همیشه و همه جا گفتم که به عنوان اولین بار صداوسیما یه سرگرمی رایج بین جوونا رو قبول کرد که این خودش خیلی خوبه. اما بهتر بود که بازی رو کمی اصولی‌تر پیش میبردن.

 60. نظرتون برای این لیست 10 نفره چیه دکتر1تک تیرانداز 2 فراماسون3کاراگاه4زره پوش 5 2 تا شهروند گادفادر مافیا خفتگیر

  1. سلام، وقتتون بخیر

   با نقش کارآگاه خیلی موافق نیستم. مخصوصا توی بازی 10 نفره. دلایلش رو هم توی این مطلب (لینک مطلب) توضیح دادم. پیشنهادم استفاده از خبرنگار به جای کارآگاهه.
   در مورد فراماسون هم همینطور. فک میکنم یه بازی 10 نفره احتیاجی به فراماسون نداشته باشه. کما اینکه کلا نقش فراماسون در بازی مافیا یکم جای بحث داره.
   برای اسنایپر هم فقط یک تیر باید بذارید. بیشتر باشه عملا بازی طولی نمیکشه و شهروند خیلی قدرتمند میشه. توی این ترکیب قوی به نفع شهروند هم وجود زره پوش کار رو برای مافیا خیلی سخت تر میکنه. اگه بازی غیر کلاسیک دوست دارید ترجیحا شهروند ساده توی ترکیب نذارید. با نقش خفت‌گیر هم آشنا نیستم. اگه همون دزده که وجودش خوبه توی بازی. پیشنهاد من برای ده نفر این نقش‌هاس:

   قاضی، شهردار، دکتر، کشیش، تفنگ‌دار، خبرنگار، جادوگر – رییس مافیا، ناتاشا و بازجو

   برای آشنایی با این نقش‌ها اینجا کلیک کنید.

 61. ، ببخشید با سلام 3سوال داشتم. اول اگر تک تیرانداز اشتباهی شهروندان را بزند خود تک تیرانداز بیرون می رود یا آن شهروندی که به که به او تیراندازی شده بیرون می رود2، هکر باید در بازی چند نفره حضور داشته باشد3 چرا وقتی فراماسون ها اشتباهی مافیا انتخاب می کنند کشته میشوند

  1. سلام، وقتتون بخیر

   پاسخ سوال اول) تیر اسنایپر به هر کسی بخوره اون فرد میمیره. چه مافیا باشه چه نباشه. بعضیا به غلط قواعدی مثل «به سنگ خوردن تیر» و «بازتاب تیر به سمت اسنایپر» رو استفاده میکنن. در صورتی که این قواعد اشتباهه. یکی از قواعد اصلی بازی مافیا، جفت بودن نقش‌ها و قدرت‌هاست (اینجا بیشتر در موردش توضیح دادم). چون اسنایپر نقش مقابلی نداره، پس باید یه چیزی باشه که قدرتش رو بالانس کنه. قدرت اسنایپر رو ناآگاهی شهروندانه‌اش متعادل میکنه. یعنی درسته که ممکنه مافیا با تیر اسنایپر بمیره، اما همین تیر در اثر اشتباه اسنایپر و ناآگاهیش ممکنه شهروند بکشه و اینطوری مافیا از این قضیه نفع ببره. پس کشته شدن شهروندا با تیر اسنایپر باید وجود داشته باشه. در ضمن اگه خود اسنایپر در اثر شلیک اشتباه بمیره، ریسک کار رو برای اسنایپر خیلی زیاد میکنه. اینطوری اون اصلا ترجیح میده از تیرش استفاده نکنه.

   پاسخ سوال دوم) بهتره هکر برای بازی 16 نفره استفاده بشه. در صورتی که تعداد بازیکن‌ها کمتر از 16 نفر باشه، پیشنهاد میکنم از نقش خبرنگار استفاده کنید.

   پاسخ سوال سوم) فراماسون نقش زیاد درستی نیست. یه جورایی میشه گفت فقط به درد بازی‌های پرجمعیت (بالای 30 نفر) میخوره. فراماسون با ناآگاهی شهروند که یکی از اصول بازیه در تضاده. دلیل کشته شدن فراماسون با بیدار کردن مافیا اینه که گروهشون توسط مافیا لو میره. اگه چیزی جلودار فراماسون نباشه که همینطوری پیش میره و همه رو بیدار میکنه و بازی لو میره و تموم میشه. در واقع فراماسون‌ها، عده‌ای از شهروندا هستن که یه گروه مخفی تشکیل میدن و کم کم با هم متحد میشن. اگه مافیایی اونا رو بشناسه، گروهشون از هم میپاشه و عملا مرده محسوب میشن. این قاعده رو برای این اضافه کردن که فراماسون فکر کنه و یکمی ریسک جلو پاش بذارن.

 62. سلام بله من هم با این حرف موافقم . نظر تون نسبت به کاراکتر مذاکره کننده چیه ؟ به نظر من یه جورایی بازی رو در مواقع حساس به نفع مافیا تموم میکنه و بالانس بازی رو بهم میزنه ، نمیدونم ! … مثلا در مواقعی که تعداد شهروندها کم میشه می تونه یک دفعه بازی رو از این رو به اون رو کنه . خوب این ظلم در حق شهروند نیست ؟
  اگه میشه در رابطه با این نقش و سوالم توضیح بدهید . ممنون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   چیزی که از حرف شما برداشت می‌کنم اینه که تعریف من و شما از نقش مذاکره کننده با هم فرق داره. چون مذاکره کننده ای که من میشناسم همون اول بازی روندش طی میشه ( و عملا کسی نقش مذاکره کننده رو نداره و این یه امتیازیه که به تیم مافیا میدن). اما نقشی که ما میگید ظاهرا وقت دیگه‌ای میتونه اعمال قدرت کنه. توی این مطلب (لینک مطلب) در مورد مذاکره مافیا و دلیلش توضیحاتی دادم که اگه دوست داشتید میتونید بخونید.

   ممنون میشم اگه توضیح نقش مذاکره کننده ای که منظورتون هست رو به من بگید.

 63. سلام،ممنون بابت توضیحاتتون میخواستم ببینم پیشنهادتون برای ۶نفر چه نقش هایی است؟(البته یک نفر که باید گاد باشه).برای۹نفر چی؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   برای بازی 6 نفره بهتره از گاد/پلیر استفاده کنید که تعدادتون کم نشه و همه‌ی 6 نفر بتونن بازی کنن. گاد پلیر اینطوریه که شب اول (شب معارفه‌ی مافیا) یکی از بازیکنا دستورات بازی رو صادر میکنه و خودش هم اجرا میکنه. مثلا اگه خودش توی گروه شهروند باشه، میگه «همه چشمارو ببیندید (شب میشه)، مافیاها بیدار بشن.» بعد ده پونزده ثانیه میشمره و بعدش میگه مافیا چشمشون رو ببندن و در نهایت میگه همه بیدار بشن. اگه خودش مافیا باشه هم همینکارا رو انجام میده، با این تفاوت که خودش هم چشمشو باز میکنه. اما خب کسی از این موضوع با خبر نمیشه. کسی که گاد پلیر میشه باید حواسش باشه که طوری در طول شب حرف نزنه که بقیه متوجه بشن خودش یکی از مافیاهاست.
   در طول روز در کنار اینکه خودش بازی میکنه، رای گیری و مدیریت بازی رو هم بر عهده داره. برای شب‌های بعدی اولین کسی که توی رای‌گیری روز از بازی حذف میشه وظیفه‌ی گاد رو برعهده میگیره و دیگه نیاز نیست اون گاد پلیر اول بازی، گاد ادامه‌ی بازی هم باشه.
   باگ این قضیه اینه که اگه از گاد/پلیر استفاده کنید، نمیتونید نقش شهردار رو توی بازی داشته باشید. چون کسی که روز اول از بازی حذف میشه، شب دوم که خودش باید وظیفه‌ی گاد بودن رو بر عهده بگیره. بنابراین نمیتونه بگه شهردار بیدار بشه و در مورد وتو کردن خودش! نظرش رو بپرسه!
   البته این باگ خاصی محسوب نمیشه. چون معمولا وقتی از گاد/پلیر استفاده می‌کنیم که تعداد بازیکن‌ها کم باشه. و اینطور وقتا از نقش شهردار استفاده نمیکنن.

   ترکیب پیشنهادی بنده برای بازی 6 نفره:
   دو مافیا (رییس مافیا و ناتاشا)
   دکتر، کشیش، جادوگر و جان‌سخت

   البته برای بازی 6 نفره پیشنهاد اصلی من سناریوی کلاسیک بازی مافیاست. توی این مطلب (لینک مطلب) در مورد ترتیب بیدار شدن نقش‌ها در بازی کلاسیک میتونید بخونید.

   ترکیب پیشنهادی برای بازی 9 نفره:

   سه مافیا (رییس مافیا، ناتاشا، تروریست)
   دکتر، کشیش، فدایی، تفنگ‌دار، جان سخت، جادوگر

 64. با سلام نقشی را درست کردم به نام طرفدار او در شب باید آن کسی که فکر می کند شهروند است را انتخاب کند نکته= طرفدار اگر از مافیا طرفداری کند به ضرر شهروند بوده .. و نشان راوی دهد او در رای گیر هیچ رای نمی‌گیرید اگر کسی که از او طرفداری می‌کرد بمیرد طرفدار عصبانی شده وحالا کسی که بنظرش مافیاست را در شب انتخاب کند در رای گیر 2 رای به غیر از رای‌دهنده گان دریافت می کند مثلا اگر 2 نفر به او رای دادن در شمارش 4 رای می شود

  1. نقش جالبی به نظر میاد، اما حقیقتش خیلی متوجه نقشش نشدم. اگه لطف کنید بیشتر و با مثال توضیح بدید ممنون میشم.

 65. سلام ببخشید. 2تاسوال داشتم 1-این لیست 10 نفره برای بازی مافیا خوبه 1-گروه مافیا(خفتگیر. پدرخوانده. مافیا) 2-گروه شهروند(تفنگدار. دکتر اسنایپ هکر رویین تن. فراموسن دندان پزشک) ببخشیدخاستم بدونم از کی مطالب می گزارید مچکر میشم

  1. سلام، وقتتون بخیر

   با نقش کارآگاه خیلی موافق نیستم. مخصوصا توی بازی ۱۰ نفره. دلایلش رو هم توی این مطلب (لینک مطلب) توضیح دادم. پیشنهادم استفاده از خبرنگار به جای کارآگاهه.
   در مورد فراماسون هم همینطور. فک میکنم یه بازی ۱۰ نفره احتیاجی به فراماسون نداشته باشه. کما اینکه کلا نقش فراماسون در بازی مافیا یکم جای بحث داره.
   برای اسنایپر هم فقط یک تیر باید بذارید. بیشتر باشه عملا بازی طولی نمیکشه و شهروند خیلی قدرتمند میشه. توی این ترکیب قوی به نفع شهروند هم وجود زره پوش کار رو برای مافیا خیلی سخت تر میکنه. اگه بازی غیر کلاسیک دوست دارید ترجیحا شهروند ساده توی ترکیب نذارید. با نقش خفت‌گیر هم آشنا نیستم. اگه همون دزده که وجودش خوبه توی بازی. پیشنهاد من برای ده نفر این نقش‌هاس:

   قاضی، شهردار، دکتر، کشیش، تفنگ‌دار، خبرنگار، جادوگر – رییس مافیا، ناتاشا و بازجو

 66. سلام ببخشید یه سوال داشتم میخواستم بدونم کار آشپز و فارمر و جنب و شب خسب و جنب و مجهول و عماد چیه؟
  و یه سوال دیگه اگه اسنایپر به شهروند تیر بزنه و دکتر اسنایپر و سیو کنه اسنایپر از جریان بازی حذف میشه ؟؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   این شخصیتایی که گفتید مربوط به سناریوی پکیج شب مافیاس. شب مافیای مجموعه‌ی دورهمی آقای جواهری. به زودی یه مطلب در مورد این پکیج روی سایت میذارم و همه رو معرفی می‌کنم.

   اما در مورد سوال دومتون:
   تیر اسنایپر به هر کسی بخوره اون فرد میمیره. چه مافیا باشه چه نباشه. بعضیا به غلط قواعدی مثل «به سنگ خوردن تیر» و «بازتاب تیر به سمت اسنایپر» رو استفاده میکنن. در صورتی که این قواعد اشتباهه. یکی از قواعد اصلی بازی مافیا، جفت بودن نقش‌ها و قدرت‌هاست (اینجا بیشتر در موردش توضیح دادم). چون اسنایپر نقش مقابلی نداره، پس باید یه چیزی باشه که قدرتش رو بالانس کنه. قدرت اسنایپر رو ناآگاهی شهروندانه‌اش متعادل میکنه. یعنی درسته که ممکنه مافیا با تیر اسنایپر بمیره، اما همین تیر در اثر اشتباه اسنایپر و ناآگاهیش ممکنه شهروند بکشه و اینطوری مافیا از این قضیه نفع ببره. پس کشته شدن شهروندا با تیر اسنایپر باید وجود داشته باشه. در ضمن اگه خود اسنایپر در اثر شلیک اشتباه بمیره، ریسک کار رو برای اسنایپر خیلی زیاد میکنه. اینطوری اون اصلا ترجیح میده از تیرش استفاده نکنه.
   پس پیشفرض سوالتون از بین میره. در ضمن دکتر قبل از اسنایپر بیدار میشه. چون وظیفه‌ی دکتر، سیو کردن بازیکنیه که توسط مافیا ترور شده. دکتر و اسنایپر هر دو شهروندن، برای همین نباید یکیشون بتونه قدرت اون یکی رو خنثی کنه. برای اینکه این تداخلا پیش نیاد، دکتر باید قبل از اسنایپر بیدار بشه. توی سناریوی شهر مشکوک هم به همین ترتیبه.

 67. سلام
  اگه امکان داره برای جمع 8 نفر تا 10 نفر چه نقش هایی رو پیشنهاد میدین؟
  مرسی از مطالب خوبتون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   من دو تا ترکیب رو براتون می‌نویسم، شما میتونید با توجه به تعداد دقیقتون بینشون انتخاب کنید.

   پیشنهاد من برای ۱۲ نفر این ترکیبه:
   مافیا: رییس مافیا، ناتاشا، سم‌ساز
   شهروند: دکتر، کشیش، شهردار، قاضی، اسنایپر، تفنگ‌دار، جادوگر، دندان‌پزشک، جان سخت

   ترکیب پیشنهادی برای بازی ۹ نفره:

   سه مافیا (رییس مافیا، ناتاشا، تروریست)
   دکتر، کشیش، فدایی، تفنگ‌دار، جان سخت، جادوگر

  1. سلام، وقتتون بخیر

   کارآگاه هم جز نقش‌های مافیاست، اما نمیشه گفت جز واجباته. نقش‌های استعلامی برای بازی مافیا میتونن مفید باشن، اما همیشه نباید ازشون استفاده کرد. (مثلا توی بازی‌ای که تعداد افراد کمه بهتره از نقش‌های استعلامی استفاده نشه) توی سناریوی شهر مشکوک به جای کارآگاه از هکر استفاده کردیم. اینجا (لینک مطلب) توضیح دادم در مورد اینکه چرا به جای کارآگاه از هکر استفاده می‌کنیم.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   کاری که توی سایت شب میشه انجام میدیدم، فقط معرفی نقش‌ها نیست. ما کل یه سناریو رو معرفی می‌کنیم. برای هر سناریو کل نقش‌هاش رو میچینیم و معرفی میکنیم. ترتیب بیدار شدن و اتفاقات شب روز رو طراحی می‌کنیم. دفترچه دستیار گاد و کارت‌های نقش رو طراحی می‌کنیم. نحوه‌ی امتیازدهی سناریو هم طراحی می‌کنیم. اگه فقط بخوایم بگیم فلان نقش چیه که راحته. موافق این کار هم نیستیم. کلا توی سایت شب میشه دنبال اصولی کردن بازی مافیا هستیم. نمیخوایم همینجوری کلی نقش رو معرفی کنیم و بازی مافیا رو بی قاعده تر کنیم. اصل کاری که میخوایم بکنیم، جا انداختن سناریوها و عادت دادن بازیکنا به بازی سناریویی به جای بازی‌های بی اصوله

 68. سلام. خیلی ممنون از توضیحاتتون. ی سوال داشتم ایاد گاد فادر میتونه استعلام بگیره ؟ و میتونی به گاد اشاره کنه شب بشه و گاد دستور بده شب میشه ؟ و اینکه اگه استعلامش درست از آب در اومد اون بازی کن حذف میشه ولی اگه استعلامش اشتباهی از اب در اومد باید گاد فادر حذف بشه ؟ ممنون میشم یکم توضیح بدین در این مورد.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   گادفادر یکی از اعضای تیم مافیاس. میدونه که کی مافیاس و کی شهرونده. چرا باید استعلام بگیره؟ یعنی چیو استعلام بگیره؟

 69. سلام شخصیتی بنام پارانوید برای شهروندان و ارسونیست برای مستقل کشف کردم پارانوید یک کسی است که دو بار از توانایش میتونه استفاده کنه توانایش چیه ؟ اگر شب پارانوید هوشیار (توانیش رو استفا دنه) بمونه هرکسی که سمتش بیاید میکشد حتی شهروندان مثل دکتر و کشیش ولی کاراگاه رو نمیتونه بکشد
  ارسونیست کیه ؟ ارسونیست یک نقش مستقاه که همه رو اتیش میزند !!! چیجوری در شب یک نفر رو نفتی میکند ولی خودش هم نفتی میشود ! اگر یک شب کسی رو نفتی نکنه نفتارو از روش پاک میکنه و اگر کسی رو که نفتی کرده رو صبح اعدام کنند اون شب کسی رو نمیتونه نفتی کنه و شب اگر دلش خواست فندک بزنه و اون کسایی که نفتی کرده رو بسوزونه اگر وقتی که فندک زد خود نیز نفتی باشد شب بعد میمیرد مثل جان سخت

  1. سلام، وقتتون بخیر

   نقش‌های جالبی هستن. البته همیشه من نظرم این بوده که یه نقش رو بدون تعریف کل سناریوی بازی نمیشه دید. باید پکیج کلی سناریو مشخص باشه. شبیه این نقش‌ها رو بچه‌های اپلیکیشن دِهات هم دارن

 70. سلام
  ببخشید حس میکنم بعضی از نقش هارو توضیح ندادین
  مثلا خبرنگار مذاکره کننده پارانوید حتی کاراگاه اسکورت و فکر کنم بازم هست ممنون میشم بزارین

  1. سلام، وقتتون بخیر

   بله خیلی نقش‌ها هستن که ما هنوز در موردشون صحبت نکردیم. اما ما اینجا نقش‌ها رو جدا جدا توضیح نمیدیم. بله سعی میکنیم تمام یک سناریو بگیم. شامل نقش‌هاش، ترتیب بیدار شدن و اعمال شب و روز، برگه‌های گاد و همه‌ی چیزایی که برای اجرای اون سناریو لازمه. امیدوارم به زودی بتونم سناریوهای جدید سایت رو بنویسم و نقش‌هاش رو معرفی کنم.

 71. سلام دوباره
  من تموم گوگل رو گشتم و راستش سایت کامل تر و واضح تری پیدا نکردم
  ممنون میشم تموم نقش هارو بارگذاری کنید
  هر ۵٢تا رو

  1. سلام، وقتتون بخیر

   نمیدونم 52 تا نقش رو بر چه اساسی میگید. تعداد نقش‌ها خیلی بیشتر از این تعداده. اما خب همشون رو نمیشه توی هر سناریویی استفاده کرد. ما اینجا نقش‌ها رو جدا جدا توضیح نمیدیم. بله سعی میکنیم تمام یک سناریو بگیم. شامل نقش‌هاش، ترتیب بیدار شدن و اعمال شب و روز، برگه‌های گاد و همه‌ی چیزایی که برای اجرای اون سناریو لازمه

 72. سلام بر شما
  اگر تروریست موقع خروج در رای گیری ، رویین تن رو برای ترور انتخاب کنه، آیا رویین تن از بازی خارج میشه یا اینکه قدرت رویین تنی نجاتش میده؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   ما توی سایت شب میشه یه سناریو داریم که شهر مشکوک هست. توی این سناریو هم نقش رویین‌تن رو نداریم. فک می‌کنم رویین‌تنی که شما ازش صحبت می‌کنید همون جان‌سخت این سناریو باشه. برای همین من با این فرض سوالتون رو جواب میدم.

   توی سناریوی شهر مشکوک نقشی رو داریم به اسم «محافظ». اگر محافظ از کسی محافظت بکنه، اون شخص تا بیست و چهار ساعت به هیچ عنوان از بازی خارج نمیشه، مگر با رای‌گیری. البته شرطی هم داره که اون زنده بودن خود محافظ در زمان سوقصد هست. فرض کنید تروریست دست به ترور کسی بزنه که شب گذشته توسط محافظ، محافظت شده باشه. خود محافظ هم در بازی حضور داره. پس در این صورت ترور ناموفقه. به همین خاطر به محض اینکه تروریست اعلام کرد که «من تروریستم و فلانی رو با خودم می‌برم بیرون» گرداننده باید اعلام کنه که «ترورت ناموفق بود».
   حالا این رو برای چی توضیح دادم؟ یکی از دلایلی که این نقش در بازی هست (به جز ماهیت حفاظتی خود نقش) کمک به لو نرفتن بعضی قضایا هست. یکیش همین موردی که شما بهش اشاره کردید.
   وقتی تروریست بخواد جان‌سخت رو ترور بکنه، گرداننده بازی باید همون لحظه اعلام کنه ترور ناموفق بود. در صورتی که می‌دونیم ترور موفق بوده و واقعیت اینه که هیچ حفاظتی از جان‌سخت نشده.

   اما چرا باید گرداننده این کار رو بکنه؟ چون اگه بگه فلانی همراه با تروریست از بازی خارج میشه و فردا بگه فلانی در بازی هست، همه میفهمن که جان‌سخت بوده! اگه همون لحظه بگه فلانی جان‌سخت بازیه و الان از بازی خارج نمیشه هم نقشش رو لو داده. برای همین از پوشش محافظ استفاده می‌کنیم که چیزی لو نره.

   اما یه نکته وجود داره. اگه محافظ در بازی باشه، میفهمه که فلانی جان‌سخت بازیه. وگرنه من که میدونم خودم ازش محافظت نکردم. اما این موضوع ایراد چندانی به بازی وارد نمیکنه، چون تنها یک نفره که همچین اطلاعاتی رو به دست میاره (اونم در صورتی که تا اون لحظه از بازی خارج نشده باشه)

   نکته نهایی رو بگم و حرفم رو تموم کنم. چه بلایی سر جان‌سخت ترور شده میاد؟
   ویژگی جان‌سخت اینه که هر زمان به هر طریقی کشته بشه، بیست و چهار ساعت دوام میاره و بعدش میمیره. حالا فرض کنید تروریست قبل از اینکه رای قتل گرفته بشه، دست به ترور جان‌سخت بزنه. اینجا جان‌سخت طبق قضیه‌ای که بالا توضیح دادم از بازی خارج نمیشه. اما روز بعد قبل از شروع مرحله رای قتل، گرداننده باید اعلام کنه که فلانی کشته شد! یهو وسط روز جان‌سخت میافته میمیره! چون طبق قانون نقشش تنها بیست و چهار ساعت دوام میاره. شاید بگید که خب چه کاریه؟! بذاریم جز کشته‌های فرداش اعلامش کنیم. اما در این صورت گروه شهروند یه رای بیشتر میتونه بده در مرحله رای قتل (که درست نیست)

 73. سلام به شما.من اگر تعریف از خود نباشه حدود 4یا5سال مافیا بازی کردم{در عرصه های مختلف مثل بازی انلاین-بازی گروهی-مافیای سه نفره-شب مافیا و…}و در این بازی تجربه دارم.وقتی کسی میخواد با نقش های حرفه ای مافیا رو بازی کنه از هرجا دوسه تا نقش پیچیده جمع اوری میکنه و اونها رو استفاده میکنه که طبیعتا من هم این کار رو کردم.از مافیای 7نفره بدون دکتر یا هرچیزی و فقط با شهروند و مافیای ساده شروع کردم و الان دارم مافیا با انواع نقش های جوکر-پارانوید-تیزبین-ردگیر-ناقل-قاتل-اسنایپر-معشوقه و…تعداد انبوهی نقش بازی میکنم و تجربه ام بهم میگه که در این نوع بازی مافیا نقش جراح خیلی اجباریه.خوب بالاخره دست شهروندان با تعداد نقش های بالاشون باز میشه و راحت تر مافیا رو میکشن.اگه جراح نباشه بازی بیشتر از دوحالت نداره.1)اینکه شهر میبره 2)اینکه نقش مستقل میبره
  در کل مافیا ها در دوروز اول کشته میشن.پس نقش جراح بسیار حیاتیه. من میخواستم نظر شما رو هم بدونم.

  1. باید دوباره در جواب بگم طبق قضیه‌ی «مزدوج بودن قدرت» برای هر قدرتی در یک گروه، باید قدرت مقابلی در گروه دیگه باشه. شهروندا بیشترن و مافیاها کمتر، پس شهروندا نباید همدیگرو بشناسن ولی مافیاها همدیگرو میشناسن. شهر (که اکثریتش دست گروه شهرونده) هر روز با رای یکی رو اعدام می‌کنه، مافیا در مقابل هر شب با کشتن یه نفر انتقام میگیره. شهر ممکنه با رای‌گیری یه شهروند رو از بازی بیرون کنه، در مقابل (با استفاده از نقش دکتر) این شانس رو بهش میدیم که در مقابل کشتار شبانه مافیا از خودش دفاع کنه. پس الزام وجود دکتر هم از این جهت وارد بازی شده. پس مافیای بدون دکتر امکان‌پذیر نیست. مگه اینکه فکری برای اعدام روزانه داشته باشید تا احتمال حذف شدن شهروند رو پایین بیاره.
   استفاده از نقش‌های سناریوهای مختلف، بدون در نظر گرفتن تعادل بازی اشتباهه. فکر می‌کنم برای همینم هست که جراح رو حیاتی میدونید. هر سناریوی درست از بازی مافیا، این شانس رو به تمام گروه‌ها و تیم‌های بازی میده که بتونن برنده بشن. باید این شانس برابر باشه و هیچ گروه یا تیمی از قبل محکوم به شکست نباشه. برای مقابله با همه‌ی قدرت‌های مقابل تیم مافیا که نمیشه از جراح استفاده کرد. پیشنهاد می‌کنم مطلب «پلن و سناریوهای بازی مافیا» (لینک مطلب) رو بخونید تا بتونید سناریوی بالانس برای بازی مافیا طراحی کنید.

 74. سلام.مرسی از سایت خوبتون
  میخواستم بدونم چه تعداد رای تو روز باعث خروج بازیکن از بازی بشه بهتره؟ چون اگه بیش از نصف باشه تو بازیای کمتر از 10 نفر کار برای شهروندا تو روزای سوم و چهارم سخت میشه(وقتی دوتا مافیا هنوز زندن)
  اگه قرار شد تعداد رای خروج بیشترین تعداد رای باشه،ایا استفاده از لفظ “سابقه دار ” کار درستیه؟نحوه اجراش چجوریه؟
  بعد تو مافیایی که شبکه سلامت برگزار کرده،گاهی بازیکنای توی دفاعیه حق رای به هم ندارن و گاهی دارن که من اینو جای دیگه ندیده بودم
  ممنون میشم راجع به اینم توضیح بدین

  1. سلام، وقتتون بخیر

   عذر میخوام که دیر پاسخ میدم.

   دو نفری که بیشترین تعداد رای شک رو بگیرن، میان بالا برای دفاع. بیشتر از نصف رای آوردن قاعده‌ی درستی نیست. یه باگش همون چیزی هست که خودتون فرمودید.
   بعضی سناریوها هستن که از سابقه‌دار، اتهام و این جور مکانیسما استفاده میکنن. نمیشه گفت خوبه یا بده. معمولا به این ترتیبه که افرادی که بیان توی مرحله دفاع، کارت اتهام میگیرن. بسته به تعداد کارت اتهامی که میگیرن، یه سری حقوق رو از دست میدن. مثلا کسی که سه تا اتهام بگیره یا سابقه‌دار درجه سه بشه، دیگه توی مرحله دفاع حق صحبت نداره. اگه به خوبی طراحی بشه و با سناریو هم‌خوانی داشته باشه، میتونه به جذابیت بازی اضافه کنه.

   دو نفری که میان بالا رای‎شون مشخصه. هر کسی میخواد به دیگری رای بده. اگه حد نصاب حذف بیشترین آرای کسب شده باشه، رای دادن اون دو نفر به همدیگه تاثیری نداره. برای همین نیازی به رای دادن ندارن. باز اگه فک میکنید سوالاتون رو درست متوجه نشدم و سوالی داشتید، پیام بدید در خدمتتون هستم

 75. سلام خسته نباشید. سوالی که دارم اینه که اگه دون با تصمیم خودش یه مافیا رو کشت، صبح گاد این واقعه رو چطور اعلام میکنه؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   تغییری توی روند بازی ایجاد نمیشه. باز هم گاد اعلام میکنه در شبانه روز گذشته، فلانی و فلانی با نقش‌های فلان و بهمان از بازی خارج شدن. اتفاق نادری هم نیست. بعضی وقتا رییس مافیا تصیمیم میگیره توی شبی که قبلش یه شهروند اعدام شده باشه، یکی از افراد گروهش رو فدا کنه که همه فک کنن اون شهروند اعدامی مافیا بوده. چون بعید میدونن که ماقیا از یاراش کشته باشه.

 76. سلام طاعاتتون قبول. یک سوال داشتم. اگر در شب مافیا زره پوش را بزند و دکتر هم زره پوش را نجات دهد، آیا زره اثر خود را از دست می دهد ؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   اگه دکتر بتونه خودش رو برسونه بالای سر کسی که مافیا ترورش کرده، کل قضیه ترور کنسل میشه و انگار نه انگار که به اون فرد سو قصدی شده. پس در این حالت زره پوش انگار که هیچ اتفاقی براش نیافتاده.

 77. سلام، خیلی ممنون از توضیحاتی که در سایتتون گذاشتید.
  چند تا سوال برای من پیش اومده

  1)هکر قراره شب دوم لیست بده ولی اگه جادوگر هکر رو جادو کنه قراره چطوری لیست بده؟ چون دیگه تواناییشو 24 ساعت از دست میده

  2)چه تعداد رای شک کافیه که دو نفر بیان دفاع مثلا 1 رای یا دو رای هم کافیه؟ یا باید حتما نصف به بالا باشه؟

  3)حتما هر شب باید قاضی و شهردار بیدار شن؟ حتی اگه رای ها به حد نصاب نرسید؟

  4)کسی که جادو شده میتونه تیری که از تفنگدار دریافت کرده رو به کسی که میخواد بزنه؟

  5)وقتی جان سخت قراره اعدام شه راوی اعلام میکنه جان سخت بازیه؟ و اگه تفنگدار با تیرش جان سخت رو زد و بعد روز بعدی قبل رای گیری مرد که باز معلوم میشه جان سخت بوده

  6)گفتید که نانوا شب اول به هیچ وجه نمیمیره
  خب اگه مافیا خواست همون شب اول دست به ترورش بزنه چه اتفاقی میوفته

  7)من فرصت شانس آخر رو نفهمیدم وقتی که یک نفر فرشته رو درست تشخیص بده و به بازی برگرده خب معلومه که دیگه فرصت شانس آخر رفته چطوری ممکنه که بقیه فکر کنن نانوا بوده یا جان سخت؟

  8)دندان پزشک مثل ناتاشا نمیتونه یک نفر رو دوبار سایلنت کنه؟

  9)محافظ وقتی که از یک نفر محافظت کرد بار دیگه فقط میتونه از همون کسی که قبلا محافظت کرده محافظت کنه؟

  10)فدایی فقط میتونه از قابلیتش در برابر تروریست استفاده کنه؟ و اگه قراره برای اونی که اعدام شه اعلام نقش کنه بازم باید 7 ثانیه رو برای فدایی شمرد؟

  11)بازجو فقط میتونه از یک نفر بازجویی کنه؟ یعنی دیگه نمیتونه کسی دیگه رو بازجویی کنه؟

  12) سم ساز وقتی به جان سخت بازی سم تزریق میکنه مثل بقیه بعد 3 روز میمیره؟

  ببخشید که سوالاتم زیاد شد واقعا نتونستم جوابی براشون پیدا کنم.

  1. سلام، روزتون بخیر.
   سوال‌هایی که پرسیدید رو به همون ترتیبی که خودتون وارد کردید جواب دادم و فرضم بر این بوده که شما هم منظورتون سناریوی «شهر مشکوک» بوده. چون ممکنه همین نقش‌ها در سایر سناریوها، قابلیت‌ها و قانون‌های دیگه‌ای داشته باشن.

   1) نوبت بیدار شدن جادوگر بعد از هکره. چون شب اول شب معارفه محسوب میشه و فقط مافیاها بیدار میشن، جادوگر در شب اول بیدار نشده که جادو کنه. پس در شب دوم که هکر برای ارائه لیست بیدار میشه، از گزند جادو در امانه.

   ۲) هر دو نفری که بیشترین رای شک بهشون داده شده باشه، میان بالا. حالا میخواد بیشترین رای دو رای باشه یا نصف بازیکنا باشه یا حداکثر آرا. بنابراین ملاک بیشترین رای شکه و لزومی به بیشتر از نصف بودن آرا وجود نداره.

   ۳) همونطور که توی جواب سوال دومتون عرض کردم، حد نصابی برای بالا اومدن افراد وجود نداره. بنابراین مادامی که دو نفر بیان بالا برای رای قتل، پس فرآیند شهردار و قاضی هم اجرا میشه. تنها در موارد زیر هست که نیازی به بیدار شدن شهردار یا قاضی نیست:
   * تموم شدن تعداد قابلیت‌های شهردار یا قاضی
   * نبودن فرد جایگزین برای اعمال نظر قاضی. مثلا وقتی که دو نفر با بیشترین رای میان بالا برای رای قتل. یکیشون رای بیشتری برای اعدام به دست میاره. دیگری با تیر یا توسط تروریست کشته بشه. اینجا نیازی به بیدار شدن قاضی نیست. چون قاضی میخواد به جای اعدامی کی رو بفرسته پای چوبه‌ی دار؟

   ۴) بله، جادو شدن قابلیت شخصی فرد رو غیرفعال میکنه. همونطور که فرد جادو شده در صبح میتونه رای بده و صحبت کنه، در صورتی که تیر بگیره هم میتونه تیرش رو شلیک کنه.

   ۵) وقتی که جان سخت میره پای چوبه‌ی دار، نیازی نیست که راوی چیزی بگه. جان سخت رای میاره، فرض کنید قاضی و شهردار هم کاری براش نمیکنن. نوبت جان سخت میشه که برای «شانس آخر» بیدار بشه. جان سخت حدسش رو در مورد فرشته‌ی بازی به راوی نشون میده. اگه حدسش درست باشه که مرگش منتفی میشه و نه تنها روز بعد، بلکه تا اتفاق دیگه‌ای براش نیافته، توی بازی میمونه. توی پرانتز باید بگم که در این صورت هنوز قابلیت جان سختیش برجاست. چون شانس آخر مانع مرگش شد و ثانیه شمار مرگش به حرکت نیافتاده. اما در حالتی که حدسش در مورد فرشته درست نباشه، به خاطر قابلیت جان سختیش، روز بعد رو در بازی میمونه. اینجا بازیکنا از زنده موندنش ممکنه برداشت کنن که جان سخته، یا اینکه «شانس آخر» نجاتش داده و حدسش در مورد فرشته درست بوده. بنابراین بازی اسپویل نمیشه. به همین خاطر نیازی نیست که راوی چیزی در این مورد به شهر اعلام کنه.

   اما در مورد حالتی که جان سخت با تیر بمیره. کسی که با در روز با تیر بمیره، اجازه استفاده از شانس آخر رو نداره. چون شانس آخر فقط برای افرادیه که با رای‌گیری در روز میمیرن. تیر به جان سخت شلیک میشه. روز بعد همه انتظار دارن که اسم اون شخص توی لیست کشته شده‌ها اعلام بشه. اما نمیشه! اینجا هم بازیکنا دو تا حدس میتونن داشته باشن. یکی اینکه خب جان سخته و داره جونای آخرشو میده! و یکی اینکه شب قبل از گلوله خوردنش، توسط محافظ محافظت شده. بنابراین اینجا هم بازی اسپویل نمیشه. تنها محافظه که میدونه محافظتی از اون شخص نکرده و حتما جان سخت بازیه. بنابراین اینجا هم نیازی نیست که راوی در مورد جان سخت بودن اون شخص چیزی اعلام کنه.

   ۶) مافیا مانعی برای ترور نانوا در شب اول نداره. فرض بکنید مافیا در اولین ترورش، نانوا رو ترور بکنه. به خاطر قانون عدم حذف نانوا در شب اول، فردا نانوا در لیست کشته‌ها اعلام نمیشه. اینجا مافیا سه حالت رو متصور میشه. یک اینکه دکتر اون شخص رو نجات داده، دو اینکه اون شخص جان سخت بوده باشه و سه اینکه خب نانواس و به خاطر قانون عدم حذف نانوا در شب اول، از بازی خارج نشده. در این حالت باید دکتر، فرشته و فدایی مراقب باشن. چون ممکنه دوباره شب بعدی مافیا سعی بکنه اون شخص رو به زعم نانوا بودن ترور بکنه.

   ۷) در فرصت شانس آخر، چیزی علنی نمیشه. وقتی کسی با رای‌گیری از بازی حذف میشه، اولین شخصی که بیدار میشه قاضی بازیه. چه قاضی جای اعدامی رو با مظنون دوم عوض کنه چه نکنه، بعدش شهردار بیدار میشه و در مورد فرد اعدامی (که در صورت تغییر رای توسط قاضی، مظنون دوم اعدامی محسوب میشه) اعمال نظر میکنه. میتونه وتو بکنه یا نکنه. اگر وتو بکنه که خب اون شخص از اعدام خلاص میشه و نیازی به مرحله شانس آخر نداره. اما اگه شهردار کاری برای اعدامی نکنه، راوی از فرد اعدامی میخواد که بیدار بشه، و «با اشاره دست» حدسش رو در مورد فرشته بهش نشون بده. اینجا فقط راوی میبینه که حدس اعدامی در مورد فرشته کیه و دیگران مطلع نمیشن که کی رو نشون داده. اصلا به همین خاطر هست که میگیم «با اشاره دست» این کار رو انجام بده. چه حدس اون فرد درست باشه چه غلط، راوی چیزی نمیگه. بنابراین خود اعدامی هم هنوز نمیدونه که حدسش درست بوده یا نه. فرداش که اسم اعدامی در لیست کشته‌ها نیست، اعدامی میفهمه که خب حدسش درست بوده. اما بقیه بازیکنا حدس میزنن که یا جان سخت بوده، یا شانس آخر نجاتش داده، یا اگه روز اول بازی این اتفاق بیافته ممکنه فکر کنن که نانوا بوده.
   این نکته رو هم اضافه کنم که در هر صورت، تا اتمام بازی، راوی باید مرحله شانس آخر رو اجرا کنه. حتی اگه شانس آخر توسط یکی از بازیکنا استفاده شده باشه. به همین خاطر کسی مطلع نمیشه که شانس آخر استفاده شده یا نه.

   ۸) بله دندان‌پزشک هم در صورتی که گزینه‌ی دیگه‌ای برای سایلنت کردن نداشته باشه، نمیتونه یک نفر رو دو بار سایلنت کنه. اما اگه همه یک بار سایلنت شده باشن، میتونه دوباره از بین افراد انتخاب کنه. یه تفاوتی که دندان‌پزشک با ناتاشا داره، اختیاری بودن قابلیتش هست. یعنی اجباری برای سایلنت کردن افراد نداره. اما ناتاشا حتما باید هر شب یک نفر رو سایلنت کنه.

   ۹) محافظ از هر کسی که بخواد میتونه محافظت کنه. حتی اگه قبلا یک بار ازش محافظت کرده باشه.

   10) فدایی میتونه به جای هر کسی که داره از بازی خارج میشه، فدا بشه. چه فرد ترور شده توسط تروریست باشه، چه فرد اعدامی، چه کسی که تیر خورده و حتی کشته‌ی شب. اما نکته‌اش اینه که این کار رو باید حتما قبل از مشخص شدن نقش کشته‌ها بکنه. راوی باید همیشه قبل از مشخص شدن نقش افراد، شمارش هفت ثانیه‌ای رو به صورت عمومی و خطاب به شهر انجام بده تا حرف و حدیثی برای این کار باقی نمونه.

   ۱۱) بله. بازجو فقط یک بار حق بازجویی داره.

   ۱۲) ویژگی جان سخت این هست که اگر به هر طریقی بمیره، یک روز بعد از مرگش دوام میاره و بعدش میمیره. بنابراین وقتی بعد از سه شبانه روز، سم داخل خونش باعث مرگش بشه، باز یک روز دوام میاره و بعدش میمیره. بنابراین میشه اینطوری گفت که اگه سم به جان سخت تزریق بشه، بعد از چهار روز میمیره.

   خیلی خوشحالم که از این سناریو خوشتون اومده. اگه هر سوال دیگه‌ای داشتید در خدمتتون هستم.

 78. سلام خسته نباشید ممنونم که سوالاتم رو جواب دادید
  چند تا سوال دیگه داشتم ببخشید چون من چند ماهه با مافیا آشنا شدم برای همین آشنایی ای با این نقشا ندارم
  برای همین سوالاتم زیاد شده.

  1) اگه جان سخت رو شب مافیا ترورش کرد و وقتی روز شد با رای گیری خواستن خارجش کنن از بازی خارج میشه؟

  2) اگه فرشته و نانوا تو بازی حضور نداشتن و شهروند جان سخت رو با رای گیری انداختن بیرون راهی هست که بازی اسپویل نشه ؟ چون غیر از جان سخت که با رای گیری خارج نمیشه نقشی وجود نداره که همه فکر کنن شخص اعدام شده شانس آخر رو استفاده کرده یا نانوا بوده که حذف نشده همه میدونن که تنها نقشی که نمیتونه از بازی خارج بشه جان سخته چون فرشته و نانوا تو بازی حضور ندارن.

  3) در توضیحاتتون گفتید که اگر دندان پزشک همه رو انتخاب کرده باشه میتونه دوباره فرد تکراری رو انتخاب کنه
  برای ناتاشا که اگه همه رو سکوت کرده باشه مثل دندان پزشک میتونه تکراری سکوت کنه ؟ یا دیگه نمیتونه از قابلیتش استفاده کنه

  4)تروریست گفتید که اگر بیاد تو رای گیری نمیتونه کسی رو ترور کنه
  خب کسی که بهش شک ندارن چه لزومی داره بیاد اعلام نقش کنه و یکی رو با خودش خارج کنه خب وقتی کار از کار گذشته و خواستن اعدامش کنن میاد یکی رو با خودش ترور کنه که یاراش سود ببرن وقتی هیچ ظنی روش نیست و هیچ رای نمیاره چه لزومی داره یکی رو با خودش ترور کنه

  5)درباره ی اون سوال که کسی که تیر از تفنگدار دریافت کرده و به تیرشو به جان سخت زده شما گفتید که فکر میکنن یا جان سخت بوده و داره جونای اخرشو سپری میکنه و یا محافظ بوده ازش محافظت کرده

  خب بازم یک سوال پیش میاد کسی که محافظ ازش محافظت کرده تو روز که قبل رای گیری نمیاد همینطوری بمیره چون گفتید جان سخت فقط 24 ساعت دووم میاره

  یعنی اگه تیر بخوره تا روز بعد زنده میمونه و قبل رای گیری میوفته میمیره
  اگه میشه دوباره این قسمت رو توضیح بدید.

  6) اگه ناتاشا کسی رو تونست سایلنت کنه(کشیش نتونه درست فرد سایلنت شده رو انتخاب کنه) فردی که سایلنت شده حق رای دادن داره؟ چون رای دادن با بالا بردن دسته نه حرف زدن.

  بازم ببخشید که سوالاتم زیاد شد

  1. سلام، روزتون بخیر.

   از اینکه بتونم کمکی بکنم خوشحال میشم. بنابراین اگه هر سوالی بپرسید، بنده رو خوشحال می‌کنید.

   1) بله خارج میشه. اگه بهش رای نمیدادن هم علی‌الاصول فرداش میرفت بیرون. اما خب اینطوری زودتر رفته بیرون. ولی باید یادتون باشه دلیل مرگش رای‌گیری و اعدام نیست. بلکه ترور شده. چرا این مهمه؟
   اگه قاضی جای اون رو با مظنون دوم عوض کنه، باز هم جان سخت میمیره. چون در حقیقت قاضی فقط از رفتن متهم به پای چوبه‌دار جلوگیری کرده. ولی خب جان‌سخت داره جون آخرشو میده و میمیره بازم. یا حتی اگه شهردار وتوش کنه هم همینطوره، چون شهردار مانع از اجرای حکم اعدام میشه، ولی خب جان‌سخت داره میمیره همینطوری. به جان‌سخت فرصت شانس آخر رو میدیم، اما یادمون باشه که الکیه. چون همونطور که گفتم، دلیل مرگ جان سخت اتفاق شب گذشته بوده نه رای‌گیری. بنابراین حتی اگه درست هم تشخیص بده، میمیره. فرصت شانس آخر هم برای بقیه از بین نمیره.

   2) سناریوی شهر مشکوک برای تعداد افراد بین 16 تا 24 نفر طراحی شده. توی این مطلب (لینک مطلب) توضیح دادم که برای هر تعدادی باید چه نقش‌هایی رو حذف یا اضافه کرد. توی هیچ حالتی نیست فرشته توی بازی وجود نداشته باشه. بنابراین از لحاظ ترکیب‌بندی این امکان وجود نداره. اما اگه منظورتون این هست که فرشته و نانوا از بازی خارج شده باشن، باید اینو تاکید کنم که توی این سناریو به هیچ وجه اشاره نمی‌کنیم که چه نقشی از بازی خارج شده. فقط میگیم چه تعداد شهروند و چه تعداد مافیا از بازی خارج شدن. حتی نمیگیم از بین اینایی که بیرون رفتن کدوم شهروند بوده کدوم مافیا. بنابراین باز هم امکان نداره کسی بدونه که فرشته داخل بازی هست یا نه. راوی هم باید تا آخر بازی، مرحله‌ی شانس آخر و فرشته رو اجرا کنه. حتی اگه توی بازی نباشه.

   ۳) بله برای ناتاشا هم به همین منواله

   ۴) نه اینطوری نیست. تروریست اگه بیاد توی رای‌گیری مانعی برای عملیات انتحاری نداره. مانع اینجاست که تروریست «رای قتل» بیشتر رو بیاره و بره برای اعدام، حالا بخواد دست به ترور بزنه. اینجاس که میگیم نمیتونه ترور کنه. بنابراین اگه تروریست بیاد توی مرحله شک، باز هم میتونه ترور کنه. اما اگه برسیم به مرحله‌ی رای قتل، و مشخص بشه که رای تروریست بیشتر بوده، اونوقت دیگه نمیتونه ترور کنه. اصطلاحا میگیم تروریست نمیتونه طمع کنه و وایسه ببینه میمیره یا نه، بعدش اگه رای‌اش بیشتر بود حالا ترور کنه. چون وقتی رای قتل بیشتر رو به تروریست بدن، عملا دیگه زنده نیست که بخواد ترور کنه. خلاصه‌اش میشه اینکه: تروریست (در صورتی که جز مظنونین باشه) تا قبل از رای‌گیری قتل میتونه دست به ترور بزنه. مگر اینکه رای‌گیری قتل انجام بشه و مشخص بشه که رای اون کمتر از مظنون دیگه بوده.

   5) وقتی تیر به جان سخت شلیک بشه، فردا علیرغم انتظار همه جان سخت توی بازی هست. چون خب جان سخته! اینجا دو حالت پیش میاد. یک اینکه خب جان سخته که هنوز توی بازی مونده. دو اینکه محافظ بازی، شب قبل از اصابت تیر ازش محافظ کرده، پس تیر مشکلی براش به وجود نیاورده و زنده مونده. پس اینجا اسپویلی به وجود نمیاد (مگر برای خود محافظ که میدونه از اون شخص محافظت نکرده). حالا زمان میگذره و جان سخت 24 ساعتش سپری میشه و میمیره. اینجا شما میگید که خب اسپویل شده. بله حق با شماست، همه میفهمن که بین دو حالت حفاظت و جان‌سخت بودن، دلیل نمردنش با تیر، جان سخت بودنش بوده. اما خب مرد و تموم شد دیگه! اسپویلی نیست. چون مرد! تا وقتی یه نفر توی بازی هست میخوایم چیزی مشخص نشه، وقتی بمیره که دیگه مهم نیست.

   ۶) بله، ناتاشا فقط باعث ساکت شدن افراد میشه و مانعی برای رای دادن افراد نمیشه.

   خواهش میکنم، امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم. باز هم اگه سوالی باشه من در خدمتتون هستم.

 79. سلام
  خیلی ممنونم از این که وقت گذاشتید و به سوالاتم جواب دادید
  من بخاطر این سوالاتم زیاد شد که ابهاماتم درباره ی این سناریو رفع بشه
  برای همین من میام تو این سایت و نظرات رو میخونم تا اون نقشی که متوجه اون نشدم رو تو سناریوی شهر مشکوک رو کامل یاد بگیرم
  برای همین چند تا سوال دیگه هم دارم
  میخوام بپرسم که این ابهاماتم رفع بشه و دیگه مشکلی نداشته باشم و خوب این سناریو رو یاد بگیرم

  1)جادوگر اگه مافیا ساده رو به جای رئیس مافیا جادو کنه تیرشون تاثیر داره ؟ یعنی باید حتما برای این که قابلیت تیر زدن مافیا از بین بره باید حتما رئیس مافیا جادو شه؟

  2)یک سوال دیگه که درباره ی جادوگر دارم اینه که چرا فقط باید به فدایی و تروریست وقتی جادو شدن اطلاع برسه و اصلا چطوری باید به گوششون برسه چطوری راوی باید بیاد تو اون شب فدایی و تروریست رو بیدار کنه که بقیه متوجه نشن که تروریست یا فدایی جادو شدن
  اگه هم که راوی اعلام کنه خب جادوگر میفهمه که تروریست یا فدایی رو جادو کرده

  و یه چیز دیگه چرا فقط باید به فدایی و تروریست این اطلاع برسه ؟مثلا فرض رو بر این بگیریم که بازجو شب قبلی جادو شده خب 24 ساعت تواناییش از بین رفته پس وقتی شب بعد بخواد بازجویی کنه خب راوی نباید جوابشو بده اگه به جواب ندادن باشه باید به بازیکن های نقش دار اطلاع داده بشه که امشب نمیتونن کاری کنن.

  فقط منظورم بازجو نیست مثلا قاضی بلند شه بخواد نتیجه رای گیری رو برعکس کنه ولی راوی به همه اعلام کنه که قاضی رای ها رو برعکس نکرد
  و حتی برای شهردار که بخواد وتو کنه ولی راوی اعلام کنه که شهردار وتو نکرد

  3)برای قاضی و شهردار چند تا سوال برای من پیش اومده

  مثلا دو نفر رای میارن
  یکی 3 رای یکی دیگه 7 رای هر دو میان دفاع میکنن از خودشون

  ولی برای رای قتل هر دو چهار رای میارن خب رای ها مساویه چطوری باید شهردار و قاضی بلند شن و از قابلیتشون استفاده کنن؟ و این که شما گفتید دو نفر که بیشترین رای قتل رو میارن میان دفاع مثلا اگه یه نفر یک رای بیاره بقیه هیچ رای نیارن اون وقت باید چیکار کرد؟
  برای رای قتل هم اگه یه نفر یک رای بیاره و اون یه نفری که اومده دفاع یک رای هم نیاره بازم اونی که رای آورده اعدام میشه؟
  یا مثلا هیچ کسی رای اول رو نده اون وقت باید برای بیدار کردن قاضی و شهردار چیکار کرد؟

  4)سم ساز فقط یک بار سم تزریق میکنه و هر موقع از شب که بخواد میتونه سم تزریق کنه یا باید اجباری همون شب اول سم تزریق کنه؟

  5)دو نفر رای بیشتر اوردن اومدن دفاع و معلوم شد چه کسی قراره از بازی حذف شه و وصیتشو میگه بعد که شب میشه قاضی بیدار میشه نتیجه رای ها رو عوض میکنه و به همه اعلام میشه
  شهردار هم اون فردی که قاضی رایشو بر عکس کرده وتو نمیکنه در نتیجه اون کسی که رایش کمتر بود باید اعدام بشه

  خب سوال پیش میاد وقتی که با رای گیری بوده اون فردی که بخاطر قاضی حذف شده میتونه وصیت کنه؟
  چون که مافیا که ترورش نکرده
  بخاطر قاضی حذف شده به اون فرد حذف شده باید فرصت داد که وصیت کنه؟

  6)برای اون سوال که گفتید این سناریو برای تعداد 16 تا 24 نفر طراحی شده و تو هیچ حالتی هم ممکن نیست فرشته باشه
  یه سوال پیش میاد
  شما یه ترکیب ده نفره پیشنهاد دادید که شامل:

  1.رئیس مافیا 2.ناتاشا 3.بازجو 4.دکتر 5.کشیش 6.قاضی 7.شهردار 8.تفنگدار 9.جان سخت 10.محافظ

  در این ترکیب ده نفره فرشته وجود نداره پس وقتی که جان سخت اعدام شه و زنده بمونه متوجه میشن که جان سخت بوده من برای همین این سوال رو پرسیدم.

  7)تفنگدار تیرشو به یک نفر بده اون فرد باید در همون موقع اعلام کنه که کیو میزنه؟ یا صبر کنه نوبتش بشه؟

  8)و سوال آخرم اینه که در یکی از جواب هایی که دادید گفتید که اگه دو نفر بیان بالا یکی رای بیشتر اورد و دیگری توسط تیر یا تروریست کشته میشه و دیگر نیازی به بیدار کردن قاضی نیست
  اگه میشه دوباره این قسمت رو توضیح بدید که چگونه ممکنه بیشترین رای شک رو بیاره ولی توسط تروریست یا تیر کشته بشه

  بازم عذرخواهی میکنم که این قدر سوالات من زیاد شد و شما وقت میزارید به این‌ سوالات جواب میدید ممنونم از زحماتی که میزارید برای جواب دادن به سوالات .

  1. سلام، وقتتون بخیر

   خوشحال میشم که بتونم سوالاتتون رو جواب بدم. هر زمان هر سوالی که داشتید در خدمتتون هستم.

   ۱) ترور شب، حق کل تیم مافیاست، نه یه مافیای خاص، مثلا رییس مافیا. بنابراین جادو اصلا روی ترور شب تاثیری نداره. به خاطر جادو شدن یکی از اعضای مافیا (حتی اگه رییس مافیا باشه) این حق رو از کل تیم نمیگیریم.

   ۲) اینکه تروریست و فدایی رو از جادو شدن یا نشدن مطلع می‌کنیم، دلیلش جلوگیری از اسپویل شدن بازیه. فرض کنید که تروریست شب گذشته جادو شده باشه. امروز یهو تصمیم میگیره که یک نفر رو ترور کنه. بلند میشه و میگه «من تروریست بازیم، فلانی رو با خودم از بازی میبرم بیرون!» در همین حین یهو فدایی هم بلند میشه و میگه «من فدایی بازیم، فلانی تو بمون توی بازی من به جات میرم!» تروریست و فدایی که مشخص شدن، اون فلانی که هدف تروریست بود هم با احتمال زیاد شهروند بوده که میخواستن ترورش کنن. در صورتی که اصلا ترور تروریست موفقیت آمیز نبوده. حالا فقط تروریست باید بره بیرون، و اون دو نفر دیگه زنده هستن. اما نقشاشون لو رفته و بازی اسپویل شده.
   همین حالت برای فدایی هم هست. فرض کنید فدایی شب قبل جادو شده باشه، فردا یه نفرو میخوان با تیر بزنن، فدایی بلند میشه و میگه من به جاش میرم بیرون! بازم اینطوری اسپویل شد.
   به همین خاطره که به طور استثنا، فدایی و تروریست رو از جادو شدن، یا نشدنشون مطلع می‌کنیم. حالا راوی یا گاد چطوری باید اینکارو بکنه؟
   توی مطلب ترتیب بیدار شدن نقش‌های سناریوی شهر مشکوک این موضوع رو توضیح دادم (کلیک کنید) اما اگه بخوام به طور خلاصه بگم:
   گاد هر شب توی نوبت تروریست و فدایی، دستور بیدار شدنشون رو میده. اینطوری که میگه «تروریست بیدار بشه که بهش بگم جادو شده یا نشده» اگه جادو شده باشه که با علامت لایک بهش میگه امشب جادو شدی. اگه نشده باشه هم با دیس‌لایک. همین کار رو برای فدایی هم میکنه. اینطوریه که فقط خود تروریست و فدایی از این موضوع مطلع میشن. توجه داشته باشید که گاد تا آخر بازی این کار رو انجام میده، چه هدف جادوی جادوگر، تروریست یا فدایی باشن چه نباشن. چه جادوگر زنده باشه چه نباشه. چه تروریست و فدایی زنده باشن چه نباشن.
   اما چرا به بقیه اینو نمیگیم؟ چون برای بقیه اسپویل به وجود نمیاد. اگه بازجو جادو شده باشه، وقتی نقش یه بازیکن رو از گاد بخواد، گاد میگه امشب چیزی بهت نمیگم! (طبیعتا با ایما و اشاره و بدون اینکه کسی چیزی بفهمه) اینجا چیزی اسپویل نمیشه. یا قاضی میاد که نتیجه رو عوض کنه، گاد به صورت عمومی اعلام میکنه آیا قاضی میخواد نتیجه رو برعکس کنه؟ قاضی با سر تکون دادن میگه آره. ولی گاد تو چشماش نگاه میکنه و به صورت عمومی اعلام میکنه قاضی این تصمیم رو نگرفت! اینجا قاضی میفهمه که جادو شده بوده.
   یه سری نقش‌های دیگه هم هستن که جادوی جادوگر باید اتفاقا گیجشون کنه. چرا؟
   نقش جادوگر توی سناریوی شهر مشکوک، هیچ نقش مقابلی توی تیم مافیا نداره. دلیلش چیه؟ طبیعتا یادمون نرفته. به جای نقش مقابل، ناآگاهی رو قاطی سناریو و نقشاش کردیم. جادوگر همونطور که ممکنه بازجو یا ناتاشا یا تروریست رو جادو کنه و مفید واقع بشه، ممکنه دکتر یا اسنایپر یا یکی دیگه از شهروندا رو جادو کنه. بنابراین ناآگاهی و حالات مضری که ممکنه در اثر استفاده اشتباه از قابلیت این نقش به وجود بیاد، میشه قدرت مقابل خودش توی بازی. دلیل اینکه قابلیت جادوگر اختیاری هست هم همینه. جادوگر اگه بخواد میتونه جادو بکنه یا نکنه.
   توضیحاتم طولانی شد، اما فلسفه نقش جادوگر توی این سناریو یکم پیچیده و به نظر خودم جالبه. برای همین نیاز بود که توضیح بیشتری بدم.

   ۳) رای‌گیری توی سناریوی شهر مشکوک (مثل خیلی دیگه از سناریوهای بازی مافیا) دو مرحله‌اس. رای شک و رای قتل. رای شک برای تمام بازیکنا گرفته میشه. هر کسی مختاره به هر کسی که شک داره رای بده. بعد از برگزاری رای شک، چند حالت پیش میاد.
   الف) یا دو نفر هستن که از بقیه رای بیشتری دارن (مثلا یکی هشت رای یکی هم هفت رای، بقیه کمتر از هفت رای)
   ب) یا بیش از دو نفر هستن که از بقیه رای بیشتری دارن. (مثلا یکی هشت رای، دو یا چند نفر هم هفت رای، بقیه هم زیر هفت رای)
   توی حالت الف که مشکلی نیست. اون دو تا میرن برای دفاع و بعدش رای قتل. اما توی حالت ب باید چیکار کنیم؟
   در حالت ب، اونی که هشت رای آورده که میره برای رای قتل و یکی از مظنونین به حساب میاد. بعدش بین اون دو یا چند نفری که هفت رای دارن، دوباره رای شک گرفته میشه. دوباره همه‌ی بازیکنا مختارن که به هر کدوم از اون افراد رای بدن یا ندن. اگه در رای شک مجدد اون دو یا چند نفر، یکیشون رای بیشتری آورد، اون فرد هم میره برای رای قتل و میشه مظنون دوم. اگه باز حالت ب وجود اومد، انقد این مرحله تکرار میشه تا مظنون دوم هم مشخص بشه. یه ذره مثالم رو بازتر کنم. فرض کنید بین اون چند نفری که هفت رای آورده بودن و براشون رای شک مجدد برگزار شد، دو تاشون دوباره هفت رای بیارن و اون یکی شش رای. حالا اون بازیکنی که شش رای داره از گردونه رای شک مجدد خارج میشه و دوباره برای دو نفر باقیمونده رای شک میگیریم. اینطوری در نهایت به دو نفر مظنون می‌رسیم که میرن برای رای قتل.

   مرحله رای قتل به چه صورته؟
   رای قتل به خلاف رای شک، اجباریه. همه بازیکنا باید به یکی (و فقط یکی) از دو مظنون رای قتل بدن. وقتی شما در مرحله رای قتل به مظنون اول رای نمیدی، عملا یعنی به مظنون دوم رای میدی. چون اجبارا باید به یکی از دو نفر (و فقط یکی از دو نفر) رای قتل بدی. اگه رای یکی از مظنونا بیشتر از اون یکی مظنون بود که میره برای اعدام. اما اگه مساوی بشه دوباره رای قتل گرفته میشه. اینجا راوی یا گاد میتونه به فراخور موقعیت و میزان حساسیت مرحله، به خود مظنونا یا دو تا از بازیکنای دیگه وقت بده که توضیحات بیشتری به بازی اضافه کنن که گره باز بشه و یکی از مظنونا بره برای اعدام.
   بنابراین با این روند رای‌گیری، مشکلی برای فرآیند شهردار و قاضی پیش نمیاد.

   ۴) هیچ اجباری برای سم ساز وجود نداره. حتی میتونه استفاده نکنه! ولی معمولا اینطوری که در اولین فرصت سم رو تزریق میکنه، چون سه شبانه روز طول میکشه تا سم اثر کنه. سم ساز یک آمپول بیشتر نداره.

   ۵) هیچ وقت بلافاصله بعد از رای گیری کسی وصیت نمیکنه. یکی از دلایلش همین موضوعی که شما بهش اشاره کردید. چون ممکنه قاضی نتیجه رو تغییر بده، ممکنه شهردار عوض کنه، ممکنه فردا فدایی به جاش بره بیرون یا فرشته اونو به بازی برگردونه. یا اصلا ممکنه جان سخت باشه. وصیت همیشه صبح فردا و بعد از انجام مرحله فرشته و اتمام فرصت هفت ثانیه‌ای فدایی برای نجات انجام میشه.

   ۶) در حقیقت من این سناریو رو برای زیر 16 نفر پیشنهاد نکردم. خیلیا پیام میدن که برای 10 نفر 9 نفر 11 نفر چی پیشنهاد میدید، منم یه ترکیبی که باگ کمتری داشته باشه (قاعدتا بدون باگ نبودن) رو میچینم و میگم. اما خب فرمایش شما درسته، این باگ ها توش هست. برای همین قصد داریم در اولین فرصت برای تعداد کمتر و بیشتر از سناریوی شهر مشکوک هم سناریوهایی طراحی کنیم.

   ۷) وقتی تفنگ‌دار به کسی تیر بده، گاد ابتدای روز این موضوع رو به صورت عمومی به صاحب تیر و تمامی بازیکنا اعلام میکنه. صاحب تیر هر زمان که بخواد میتونه تیرش رو شلیک کنه. برای شلیک تیر هم صاحب تیر مختاره که مستقیم شلیک کنه، یا به دو نفر به انتخاب خودش فرصت بده که صبحت کنن و بعد تیرش رو بزنه. بعد از صحبتای اون دو نفر، صاحب تیر مجبور نیست که حتما تیرش رو به یکی از اون دو نفر بزنه. میتونه به یکی دیگه بزنه!
   وقتی صاحب تیر در هر جایی از روز اعلام بکنه که میخواد تیرش رو شلیک کنه، گاد باید روند معمول رو متوقف کنه و به دو نفری که صاحب تیر مشخص میکنه فرصت حرف زدن و دفاع بده. بعد از شلیک تیر، گاد روند معمول بازی رو ادامه میده. در صورتی که صاحب تیر بعد از تموم شدن تمام فرآیند‌های روز، هنوز شلیک نکرده باشه، گاد ازش میخواد که کارش رو تموم کنه تا روز تموم بشه و برن برای مراحل شب.

   ۸) قابلیت قاضی اینه که جای مظنون اعدامی رو با مظنون تبرئه شده عوض کنه. فرض کنید که مظنون اعدامی مشخص شده و همون لحظه تروریست، مظنون تبرئه شده رو ترور میکنه (یا صاحب تیر اون رو میکشه). در این صورت مظنون تبرئه شده دیگه زنده نیست که قاضی بخواد جاش رو با مظنون اعدامی عوض کنه. پس قاضی رو بیدار نمیکنیم.

   باز هم اگه سوالی بود من در خدمتتون هستم

 80. سلام ، شبتون بخیر
  یه سوال داشتم؟
  اگر دان و مافیا ساده هر دو از بازی حذف شده باشن شخصیت های دیگه ک هر کدوم نقشی دارن حق تیر زدن در فاز شب رو دارند

  1. سلام، وقتتون بخیر

   ترور شب حق تیم مافیاست و مختص به فرد خاصی از تیم نیست. اینکه رییس مافیا مشخص میکنه که کی توی شب ترور بشه در اصل برای مدیریت بهتر بازیه. وگرنه که درستش اینه که مشورت بشه و بعد رییس مافیا تصمیم نهایی رو بگیره. توی هر سناریویی یه سلسله مراتب قدرت توی تیم مافیا هست که مختص به همون سناریه. مثلا توی سناریوی شهر مشکوک بازی مافیا، سلسله مراتب قدرت تیم مافیا به این صورته:

   رییس مافیا
   ناتاشا
   سم ساز
   بازجو
   تروریست

   یعنی در صورت نبود رییس مافیا، این ناتاشاست که تصمیم نهایی رو در مورد ترور شب میگیره

 81. سلام خواستم بدونم فدایی میتونه قبل از اینکه تروریست یکی رو از بازی بیرون ببره پاشه یکی رو با گفتن کلمه فدایی بکشه بیرون.؟و اگر اون شخص نقشدار باشه تو بازی ولی مافیا نباشه چه حکمی داره ؟؟

  1. سلام، روزتون بخیر

   فدایی فقط میتونه فدا بشه، نمیتونه به کسی حمله کنه. یعنی قابلیتش تدافعیه نه تهاجمی. بنابراین نمیتونه کسی رو بکشه

 82. سلام روزتون بخیر
  ببخشید چند تا سوال داشتم

  1. درباره ی اعلام نقش و نقش دزدی، اعلام نقش که اخراج داره ولی برای نقش دزدی چطور؟ مثلا مافیا غیر مستقیم طوری حرف بزنه که بقیه فکر کنن هکره یا دکتره
  اونایی که نقش دزدی میکنن باید اخراج شن؟
  و این که اگه یک شهر مهم بازی مثل دکتر بگه من شهر مفیدم یا بگه اگه من رو بندازید بیرون به ضرر شهر میشه
  اعلام نقش محسوب میشن؟

  2.درباره خبرنگار یه سوال داشتم

  وقتی که استعلام رئیس مافیا و شهروند رو بگیره راوی میگه در یک تیم هستن ولی چرا وقتی استعلام رئیس مافیا و یک مافیای دیگه رو بگیره بازم در یک تیم محسوب میشن؟ مگه رئیس مافیا اینجا شهروند محسوب نمیشه؟

  3.وقتی هکر اتفاقی در روز اول با رای گیری خارج شه روز بعد هیچ لیستی نیاد همه دیگه متوجه میشن خود هکر در بازی وجود نداره؟

  4.تروریست وقتی بخواد یکی رو ترور کنه اول باید اسم فرد ترور شده رو بگه بعد هفت ثانیه برای فدایی شمرده بشه؟ یا این که اول هفت ثانیه برای فدایی بعد اگه فدایی کاری نکرد تروریست بیاد ترور کنه؟

  5.نقش محافظ محدوده؟ خوب متوجهش نشدم
  یعنی هر شب میتونه از هر کی بخواد محافظت میکنه؟ اگه میشه توضیحش بدید

  6.وقتی از گروه مافیا فقط رئیس مافیا باقی بمونه جادوی جادوگر بر اون مافیا تاثیر میزاره؟

  7.وقتی تفنگدار به کسی تیر بده همون موقع هم مافیا اون فردی که قراره تیر بگیره رو بکشه تیر تفنگدار از بین میره؟

  8. فرشته وقتی از بازی با رای گیری داره خارج میشه میتونه از شانس آخر برای خودش استفاده کنه؟

  9. شهردار و قاضی میتونن از دو بار قابلیتی که دارن فقط برای خودشون استفاده کنن یا از دو بار قابلیتشون برای یک نفر دیگه استفاده کنن
  شهردار مثلا دو بار خودش رو وتو کنه(چون گفتید بخاطر این که شهردار فقط برای خودش از این قابلیت استفاده نکنه بهش دو بار قابلیت وتو کردن داده بشه)

  10. برای ترکیب 10 نفره که سه مافیا داره رئیس مافیا بازجو ناتاشا

  ناتاشا یکم تیم رو قوی نمیکنه؟ چون ناتاشا اگه بمیره مافیا دو نفر رو میکشه ممکنه حتی دیگه دکتر هم اون موقع تو بازی نباشه

  این قابلیتش که بعد مرگ،مافیا دو نفر رو میکشه باید حتما باشه؟ چون در توضیحات گفتید که بعضی از بازی ها ناتاشا معشوقه دون هست

  مرسی از زمانی که برای پاسخ به سوالات میزارید.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   1) اگه مافیا طوری بلوف بزنه که همه بفهمن هکر یا دکتره و گاد اخراجش نکنه، خب بقیه واضح میفهمن که داره بلوف میزنه. کلا هر کسی نقش دزدی کنه و جوری به نقشش اشاره کنه که بقیه متوجه بشن، چون گاد اخراجش نمیکنه یعنی داره بلوف میزنه. در مورد اینکه «من مفیدم» یا «من رو بندازید بیرون به ضرر شهر میشه»، سوال اینجاس که کی مفید نیست؟ چرا یه بازیکن به جای دفاع قوی و استدلال، دست به دامن کارتش بشه و انقد بازیش ضعیف باشه که فقط با اعلام نقش توی بازی خودش رو نگه داره؟ از طرفی با این جور هینت دادنا، خودش رو برای مافیا تبدیل به طعمه میکنه. بازیکن قوی هیچوقت اینکارو نمیکنه.
   در کل اگه هینت دادن بازیکن به طوری باشه که نقشش رو مشخص کنه، و بلوف نباشه، بهتره که گاد حذفش کنه. اینطوری بازیکنا مجبورن درست دفاع بکنن و استدلال بیارن که در نهایت باعث قوی شدن بازیکنا میشه.

   2) قابلیت رییس مافیا اینه که خبرنگار نمیتونه مچش رو بگیره. خبرنگار اگه بتونه استعلام «در یک تیم نیستند» بگیره، میتونه مچ یه نفرو بگیره. برای همین همیشه نتیجه استعلام رییس مافیا با یکی دیگه، میشه «در یک تیم نیستند». اینطوری خبرنگار نمیتونه مچ رییس مافیا رو بگیره.

   3) بله در این صورت همه متوجه میشن شهروندی که از دست دادن هکر بود. همینطورم وقتی ناتاشا حذف بشه و کسی سایلنت نشه، میفهمن ناتاشا بوده.

   4) تروریست میگه «من تروریستم، فلانی رو با خودم میبرم بیرون». بعد هفت ثانیه فرصت به فدایی داده میشه که اگه میخواد جای بازیکن فدا شده بره بیرون.

   5) محافظ در کل بازی تنها دو بار میتونه از کسی محافظت کنه. وقتی از کسی محافظت بشه، اون فرد از لحظه محافظت تا بیست و چهار ساعت بعد، به هیچ طریقی (مگر با رای‌گیری) از بازی بیرون نمیره. البته یه شرط هم داره. اون هم اینکه خود محافظ در زمان سوقصد به فرد محافظت شده، زنده باشه.

   6) بله دقیقا.

   7) خیر، تیر تفنگدار برمیگرده بهش و سهمیه‌اش از بین نمیره.

   8) فرشته از شانس آخر نمیتونه استفاده کنه. به جاش زمانی که نوبت بیدار کردن فرشته میشه که اگه خواست از بین کشته‌های روز و شب یکی رو به بازی برگردونه، به صورت اجباری خودش انتخاب میشه و به بازی برمیگرده. اما اگه فرشته از این قابلیتش استفاده کرده باشه، میمیره.

   9) شهردار و قاضی میتونن هر دو بار قابلیتشون رو برای خودشون استفاده کنن. دلیل اینکه به جای یه بار، دوبار قابلیت میدیم به شهردار و قاضی، اینه که اگه یه بار باشه، احتمال اینکه اون یه بار رو نگه میداره برای خودش میره بالا. اما اگه دوبار باشه، اگه یه جا فک بکنه یه نفر شهرونده و بی‌گناه رفته پای‌دار، از قابلیتش برای اون استفاده میکنه. اینکه دو بار حق وتو و قضاوت بدیم به شهردار و قاضی، اگرچه تضمینی برای جلوگیری از خودخواهی اون‌ها نمیشه، اما تا حد زیادی بهتر میکنه نتیجه رو. البته یادمون باشه که داریم در مورد گزاره‌های کلی حرف میزنیم. چون ممکنه یه بازیکن شهردار یا قاضی بشه و تمام قابلیتش رو برای بقیه استفاده کنه. یا برعکس یه بازیکن تمام قابلیتش رو (حتی اگه ده بارم اجازه داشته باشه!) برای خودش نگه داره.

   10) ترکیب ده نفره مربوط به سناریوی شهر مشکوک نیست. چون سناریوی شهر مشکوک برای 16 تا 24 نفر طراحی شده. اگه ترکیبی پیشنهاد کردم توی کامنتا به کسی، صرفا یه پیشنهاد دم دستی بوده. کار درست اینه که یه سناریوی جدید برای این تعداد تعریف بشه.
   قضیه‌ی عاشق و معشوقی ناتاشا و رییس مافیا اجباری نیست. میشه برای تعداد کمتر ملغی کرد. اما اگه به فرض برای همین ترکیب ده نفره هم این رو داشته باشیم، بهتر از ترویست یا سم سازه. چون احتمال اینکه این دو نفر باعث مرگ یه شهروند بشن، خیلی بیشتره تا عاشقی ناتاشا و رییس مافیا. در نهایت با حرفتون موافقم که توی ترکیب ده نفره خود سه مافیا زیاده، چه برسه به اینکه قدرت جانبی هم داشته باشن.

   باز اگه سوالی داشتید من در خدمتتون هستم.

  1. سلام، روزتون بخیر

   بله میتونه. دکتر خنثی‌کننده‌ی ترور شبانه‌ی مافیاست. همونطور که مافیا میتونه برای ترور کردن یه شهروند دوبار تلاش کنه (یعنی مثلا یه شب ترور کنه اما دکتر نجاتش بده و دوباره شب بعدی بخواد همون بازیکن رو حذف کنه) پس دکتر هم باید این اجازه رو داشته باشه. این قانون ذات درستی داره، اما بعضی بازیکنای نابلد و ضعیف که دکتر میشن، ازش به عنوان سپر برای خودشون استفاده میکنن و هر شب خودشون رو سیو میکنن. این بده اما نمیتونیم با محدود کردن حلش کنیم

 83. سلام میشه لطف کنید بگید که جوابی که گاد به هکر میده فقط برای هکر گفته میشه یا نه و اینکه مگه مافیا همدیگر رو نمی شناسن پس چرا بازجو با دان بیدار نمیشه و لطف کنید قوانین اصلی رای گیری بدید و اینکه وقتی گان به یک نفر تیر میده چجوری شلیک میکنه یعنی همه میبینند و ایا دکتر میتونه مافیا رو نجات بده چون من جاهای دیگه خونده بودم دکتر وظیفه نجات شهروند هارو داره و نمیتونه مافیا رو نجات بده و اینکه ناتاشا نقش سیاه مگه نیست و محافظ چند تا محافظت دارد

  1. سلام، روزتون بخیر

   ۱٫ نتیجه استعلام هکر به صورت عمومی به همه اعلام میشه
   ۲٫ بازجو یکی از اعضای تیم مافیاست که توی تایم ترور شب همراه تیمش بیدار میشه. اما برای استفاده از قدرت خودش که بازجویی باشه، توی یه نوبت جدا به تنهایی بیدار میشه و کارش رو میکنه.
   ۳٫ وقتی تفنگ‌دار به کسی تیر بده، فرداش گاد اعلام میکنه که چه کسی صاحب تیر شده. فرد صاحب تیر هم در طول اون روز، هر زمان که بخواد تیرش رو شلیک میکنه.
   ۴٫ قبلش باید این رو بگم که دکتر فقط میتونه روی ترور مافیا تاثیر بذاره و کسی که توسط مافیا ترور شده رو نجات بده. یعنی چی؟ یعنی اگه مثلا یه نفر رو اسنایپر بزنه، دکتر نمیتونه اون رو خوب کنه. اما اگه تیم مافیا تصمیم به خودزنی بکنن و یکی از خودشون رو در شب ترور کنن، در صورتی که دکتر هم تصمیم به نجات اون شخص بگیره، اون فرد نمیمیره. نباید بگیم دکتر فقط وظیفه نجات شهروندا رو داره. دکتر وظیفه نجات کسی رو داره که توی شب ترور میشه. حالا ممکنه مافیا تصمیم بگیره و یکی از خودشون رو ترور کنه.
   ۵٫ بله ناتاشا یکی از اعضای تیم مافیاست.
   ۶٫ در سناریوی شهر مشکوک، محافظ دو بار حق محافظت داره

 84. سلام میشه بگید چرا بازجو با مافیا بیدار نمیشه مگه مافیا همدیگر نمی شناسند و اینکه محافظ چند تا محافظت داره و ایا کسی که تیر از گان دریافت کرده در فاز روز جوری که همه بفهمند تیرش رو میزنه یا نه و اینکه جواب استعلام هکر برای همه گفته میشه یا فقط برای هکر وناتاشا مگه نقش سیاه نیست و اینکه نمیدونم معشوقه دان ناتاشا هست چون نقش معشوقه به صورت جدا هست واگر دان بمیره معشوقه به جای ان تصمیم میگیرد و اینکه نقش های کلاسیک یعنی اولین مافیا خلق شده رو بگین چون یک جا نوشته بود دکتر کارآگاه شهروند مافیا دان تروریست اسنایپر هستند ممنون از شما.

  1. توی یه کامنت دیگه‌ی شما بعضی از سوالات رو جواب دادم.

   در مورد عاشق و معشوقی ناتاشا و رییس مافیا:
   بله در سناریوهای دیگه نقشی به اسم معشوقه هم داریم که ربطی به این چیزی که ما گفتیم نداره. توی سناریوی شهر مشکوک بازی مافیا، ناتاشا و رییس مافیا عاشق همدیگه‌ان. اگر زمانی که رییس مافیا زنده‌اس، ناتاشا به هر طریقی بمیره، رییس مافیا در اولین فرصت، به جای یک ترور در شب، دو نفر رو ترور میکنه.

   بازی مافیا در ابتدا به صورت ساده ترین شکل ممکنش شروع شد. یعنی مافیا، دکتر و شهروند. هیچ کدوم از این نقشای دیگه وجود نداشت و در روند توسعه بازی به مرور اضافه شد.

  1. دو مرحله رای گیری داریم. رای شک و رای قتل

   بعد از تموم شدن صحبت های روز، برای تک تک بازیکنا رای شک میگیریم. رای شک آزاده و هر کسی میتونه به هر کسی که شک داره رای بده. بعد از رای شک، دو نفری که بیشترین رای رو داشته باشن میرن برای دفاع. اگه افرادی که بیشترین رای شک رو دارن، بیشتر از دو نفر باشن، دوباره برای اون ها رای شک مجدد میگیریم، تا بالاخره دوتاشون رایشون بیشتر از بقیه باشه.

   دو نفری که به عنوان مظنون با رای شک بیشتر انتخاب شدن، از خودشون دفاع میکنن و بعدش مرحله رای قتل انجام میشه. در مرحله رای قتل همه بازیکنا باید رای بدن و تنها به یکی از اون دو نفر میتونن رای بدن. بعد از رای قتل، فردی که رای بیشتری رو آورده باشه میره برای اعدام. اگه آرا مساوی هم بشه، دوباره رای میگیرم تا یکی بیشتر از اون یکی بشه

 85. زمانی که یک نفر توی رای گیری امده باشه بعد قاضی چجوری میخواد جای بازیکن مرده و زنده رو عوض کنه وقتی یک نفر بیاد تو رای گیری واگر کسی نیاد چی لطفا سوال های قبلیم رو زود ترجواب بدید ممنون از سایت خوبتون

  1. این امکان وجود نداره که یک نفر توی رای گیری بیاد. همیشه دو مظنون داریم. دو نفری که بیشترین رای شک رو بیارن، به عنوان مظنون میرن برای دفاع.

 86. سلام‌
  اگه شب تک تیر انداز رئیس مافیا رو بزنه مافیا هم یه شهروند دیگه رو لیدر در روز چه چیزی اعلام میکنه

  1. سلام، وقتتون بخیر

   میگه یه شهروند و یه مافیا کشته شدن. شاید من متوجه سوالتون نشدم، اما باگی توی این موضوع نمیبینم

 87. سلام خدمت شما دوست عزیز ممنون از همه مطالب خوبتون. من در بازی مافیا با اعلام نقش مخالفم چون بازی رو لوس میکنه جذابیت بازی به اینه که ندونی نقش بغل دستی ات یا هرکس دیگه ای چیه. من راستش بازی مافیا از شبکه سلامت یاد گرفتم و به این بازی علاقه پیدا کردم. اینکه گفتم اعلام نقش رو دوست ندارم فکر میکردم فقط خودم اینطوریم اما من از هر کی پرسیدم با من هم نظر بوده. اگه میشه نظرتون رو راجب اعلام نقش و هدف اشتباه تک تیر انداز که خودش از بازی خارج بشه و نظرتون راجب مافیای شبکه سلامت ساعت ۷ شب ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام، روزتون بخیر

   بله من هم با شما موافقم. بازی مافیا اصولا یه بازی نقش مخفیه. اگه به هر طریقی نقش یه بازیکن لو بره (یا خودش سعی کنه نقشش رو لو بده!) بازی خراب میشه. برای همین خیلی باید سفت و سخت با این مسئله برخورد کرد.

   در مورد قضیه‌ی اسنایپر:
   به نظر من غلطه. قبلا هم دوستانی در مورد این قضیه سوال پرسیده بودن و توضیح داده بودم. اما شاید پیدا کردنش سخت باشه، همین جا دوباره توضیح میدم.
   یکی از مهم ترین اصول بازی مافیا (و اصولا هر بازی گروهی/تیمی) برابر بودن قدرت و شانس برد طرفین بازیه. مثلا وقتی میگیم شهروندا تعدادشون بیشتر از مافیاها باشه، عوضش به مافیاها قدرت شناختن همدیگرو میدیم. وقتی به شهروندا اسنایپر میدیم، باید مقابل این قدرت هم چیزی باشه. مقابلش چیه حالا؟ ناآگاهی شهروندانه‌اش! یعنی چی؟ یعنی چون اسنایپر یه شهرونده و نمیدونه کی مافیاس کی شهروند، پس وقتی تیرش رو شلیک میکنه، ممکنه مافیا بکشه ممکنه شهروند بکشه. اینجوری قدرتش بالانس میشه. حالا اگه اسنایپر با تیر اشتباهش، خودش بره بیرون، حالتایی که با دو تا تیر اسنایپر پیش میاد ایناس:
   یک) یا دو تا مافیا میره بیرون
   دو) یا یه مافیا و یه شهروند (اسنایپر)
   سه) یا فقط یه شهروند (خود اسنایپر)

   با این قانون که خطای اسنایپر منجر به مرگش میشه، یه حالت حذف میشه. حالتی که با دو تا تیر اسنایپر دو تا شهروند بره بیرون. اینطوری بالانس قدرت اسنایپر بهم میریزه و شرایط به نفع شهروند میشه. علاوه بر این اسنایپر هم یکم ترسو میشه و دلیلی برای استفاده از تیرش نمیبینه. چون جون خودش در خطره با این قانون. پس بهتره که اینکارو نکنیم.

 88. سلام،وقتتون بخیر
  ببخشید چند تا سوال برای من پیش اومده

  ۱) وقتی ناتاشا بمیره مافیا دو حق ترور داره میخواستم بدونم اون لحظه حتما باید رییس مافیا زنده باشه برای ترور دو نفر؟ مثلا اون موقع که ناتاشا مرد بازجو یا سم ساز زنده باشن بازم دو حق ترور دارن یا چون رئیس مافیا نیست یک حق؟

  ۲) فرشته میتونه کسی که در شب دوم سوم مرده رو شب ششم هفتم به بازی برگردونه؟

  ۳) طبق بیدار شدن همه ی بازیکن ها گروه مافیا زود تر بیدار میشن(بعد شهردار و قاضی ) که تیر بزنن

  گفتید اگه مافیا اسنایپر رو بزنه اسنایپر هم مافیا رو تیر مافیا فقط در نظر گرفته میشه و اسنایپر میمیره

  برای بقیه نقش دار ها چطور؟
  مثلا همون موقعی که هکر لیست بده بعد مافیا ترورش کنه خب راوی بازم باید لیست هکر رو اعلام کنه؟

  یا دادستان همون موقعی که میخواد اعلام جرم کنه مافیا ترورش کنه
  بازم راوی اعلام میکنه که دادستان میخواد اعلام جرم کنه ؟

  ۴)کسی که بخاطر مسمومیت سه روز بعد میمیره باید اون فرد با کشته های شب اعلام شه ؟ یا قبل رای گیری مثل جان سخت بیوفته بمیره؟(در صورتی که تفنگدار جان سخت رو زده باشه)

  ۵) چرا جادوگر وقتی کسی رو جادو میکنه همون موقع اون فرد تواناییشو از دست نمیده؟ چرا فردا قابلیتشو از دست میده؟

  ۶)جان سخت وقتی در رای گیری اعدام میشه چه موقع باید راوی اون رو کشته اعلام کنه؟ قبل رای گیری فردا یا بعد رای گیری بگه فلانی کشته شد
  یا با کشته های شب باید اعلام شه که فلانی مرده؟

  ۷)برای اعلام وضعیت هر روز راوی باید اسم کسایی که اعدام شدن رو بگه و بگه چه تعداد شهروند و چه تعداد مافیا خارج شدن؟ مثلا نمیشه این کار رو محدود کنیم؟ مثلا راوی دوبار وضعیت شهر رو اعلام کنه(درصورتی که خود شهروند ها و مافیا ها از راوی درخواست اعلام وضعیت بگیرند)

  ۸)وقتی بازجو میخواد بازجویی کنه و محافظ هم از فردی که قراره بازجویی بشه محافظت کنه قابلیت بازجو دیگه از بین میره؟ میتونه دوباره بازجویی کنه از یک نفر دیگه؟

  ۹)همون شبی که محافظ از کسی میخواد محافظت کنه و مافیا اون شخص رو ترور کنه میمیره ؟ یا چون ازش محافظت شده زنده میمونه؟

  ممنون از زمانی که برای پاسخ به سوالات میزارید.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   ۱) ناتاشا معشوقه‌ی رییس مافیاست، اگه رییس مافیا زنده باشه و شاهد کشته شدن معشوقه‌اش (که همون ناتاشاس) باشه، عصبانی میشه و در اولین شب بعد از کشته شدن ناتاشا، به جای یک نفر، دو نفر رو ترور میکنه. بنابراین شرط ترور دو نفر، کشته شدن ناتاشا و زنده بودن خود رییس مافیا برای گرفتن انتقامه.

   ۲) خیر. هر شبانه روزی که تموم میشه، اگه فرشته از قابلیتش استفاده نکرده باشه، گاد یا راوی بازی اسامی کسانی که در اون شبانه روز کشته شدن رو بدون اشاره به شهروند یا مافیا بودنشون میگه، به همه دستور خوابیدن (بستن چشم‌ها) رو میده و از فرشته میخواد که بیدار بشه. اگه فرشته کسی رو به بازی برگردونه که برمیگرده. اگه برنگردونه که دیگه برای همیشه مرده و دیگه نمیشه کاری براش کرد.

   ۳) اگه هر نقشی، قبل از اینکه بیدار بشه بمیره (توسط مافیا یا اسنایپر) دیگه نمیتونه از قابلیتش استفاده کنه. اما این قضیه اعلام عمومی نمیشه. مثلا فرض کنید که مافیا شب اسنایپر رو زده باشه. وقتی گاد اسنایپر رو بیدار میکنه، ازش میخواد که اگه میخواد به کسی شلیک کنه. اما خود گاد اینو میدونه که اسنایپر در حقیقت مرده و تیرش اثری نداره. بنابراین بهش با اشاره میفهمونه که امشب نمیتونی کاری کنی. چون شخصیت جادوگر هم توی بازی داریم، اسنایپر نمیتونه بفهمه که مرده یا جادو شده که گاد میگه امشب اجازه نداری. همینطور واسه دادستان یا هکر هم به همین رواله. اما هکر یه نکته داره. چون هکر شب دوم بازی باید لیستش رو مشخص کنه و جادوگر بعد از هکر برای اولین بار بیدار میشه، بنابراین این احتمال وجود نداره که هکر جادو شده باشه. به همین خاطر اگه ترور مافیا، هکر بوده باشه، باز هم گاد به روال عادی ازش لیست میگیره. اما فردا اول باید مشخص بشه که فرشته یا فدایی میخوان برای مرده‌ها (که هکر هم توشون هست) کاری بکنن یا نه. اگه هکر به هر روشی زنده موند که خب همه چی به روال عادیش انجام میشه. اما اگه هکر مرد، گاد اعلام میکنه که لیستی از هکر نداریم.

   ۴) وقتی سم ساز به کسی سم تزریق کنه، سه شبانه روز بعد، فرد مسموم میمیره. در نظر داشته باشید که سم ساز در شب سم رو تزریق میکنه. بنابراین سه شبانه روز بعد هم میشه شب. باید به این نکته توجه کنید وقتی که سه شبانه روز از نوبت سم ساز بگذره (و دوباره نوبت سم ساز برسه) اون شخص میمیره. بنابراین اگه فرد مسموم، قاضی یا شهردار باشه (که قبل از سم ساز بیدار میشه) اون شب آخر هم زنده اس و تصمیمش اثر داره. بعد از اون شب هست که میمیره.

   ۵) درسته، وقتی جادوگر کسی رو جادو کنه، فرد جادو شده از همون لحظه‌ی جادو تا بیست و چهار ساعت آینده جادو شده محسوب میشه.

   ۶) باید به این موضوع توجه داشته باشید که در حقیقت کی جان سخت مرده محسوب میشه. وقتی کسی با رای گیری اعدام میشه، در حقیقت هنوز نمرده. چرا؟ چون اول باید مشخص بشه که قاضی و شهردار واسش کاری میکنن یا نه. اگه کاری بکنن که خب نمرده. بنابراین، لحظه مرگ جان سخت، بعد از نوبت شهردار و قاضی میشه. بیست و چهار ساعت بعد از اون لحظه، جان سخت میمیره. حالا در اون بیست و چهار ساعت آخر، ممکنه فک کنن چون جان سخته توی بازیه، یا چون تونسته از شانس آخر استفاده کنه به بازی برگشته. اما اگه قاضی و شهردار از فرصتشون استفاده کرده باشن، لحظه مرگ جان سخت، همون موقع اس که توی رای قتل مشخص میشه که رای بیشتری نسبت به اون یکی مظنون داشته. بنابراین در این شرایط، بیست و چهار ساعت بعد، و قبل از رای قتل میمیره.

   ۷) بعضی از سناریوها این قانون رو دارن، اما واسه سناریوی شهر مشکوک این کار رو نکردیم. چون پیچیدگی تصنعی برای بازی رو خیلی نمی‌پسندم. بهتره که پیچیدگی از مهارت بازیکنا حاصل بشه، نه از کم کردن داده و رمزآلود کردن بازی

   ۸) ماهیت کار بازجو، استعلامه. بنابراین این که شخصی محافظت شده باشه، روی کار بازجو اثری نمیذاره. بازجوی تیم مافیا، این قدرت رو داره که یک بار در طول بازی، نقش و فعالیت یک نفر در شبانه روز گذشته رو از طریق گاد مطلع بشه. یکم اسم شخصیت شاید گیج کننده اس، که چون بازجوه، میره بالای سر خود اون شخص و ازش بازجویی میکنه. ولی در حقیقت اینطوری نیست.

   ۹) نوبت محافظ، بعد از نوبت بیدار شدن تیم مافیا برای تروره. اگه بخواد همچین اتفاقی بیافته، باید شب قبلش از اون شخص محافظت کرده باشه. اگه محافظ شخص مرده رو برای محافظت انتخاب بکنه، نوبتش نمیسوزه. اما اگه اون شخص توسط فرشته یا فدایی به بازی برگرده، محافظت محافظ روش اعمال میشه. قبلش اعمال نشد، چون وقتی محافظ تصمیم به محافظت از اون شخص گرفت، قبلش یه تیر خورده بود. اما اگه از شر اون تیر (به کمک فرشته یا فدایی) نجات پیدا کنه، حالا محافظ هم میتونه مثل یه آدم زنده ازش محافظت کنه.

   خواهش میکنم. عذر میخوام که دیر جواب میدم. متاسفانه خیلی سرم شلوغه و دیر به دیر وقت میکنم بیام کامنتا رو جواب بدم.

 89. سلام…ما معمولا ۱۰ تا ۱۴ نفره مافیا بازی میکنیم و نقشا هم به این صورت هست:
  ۱: رییس مافیا
  ۲:مافیای مذاکره کننده (در صورتی که چهار مافیا داشته باشیم اگه دو تاشون خارج شده باشن یا اگه سه تا مافیا داشته باشیم و یکیشون خارج شده باشه گروه مافیا امکان این رو داره که با یه شهروند مذاکره کنه، مذاکره هم فقط با زره پوش اگه زرهش مشخص نشده باشه یا شهروند ساده انجام میشه)
  ۳:مافیای ساده
  ۴:مافیای ساده (اگه ۱۴ نفر یا بیشتر باشیم یه مافیای ساده دیگه اضافه میکنیم)
  ۵:کاراگاه
  ۶:پزشک (پزشک تو دو شب اول دو حق سیو داره)
  ۷:تک تیرانداز (با سه مافیا یک حق تیر…با چهار مافیا دو حق تیر…اگه مافیا رو بزنه که مافیا خارج میشه…اگه رییسو بزنه هیچکدومشون از بازی خارج نمیشن و اگه به اشتباه شهروند رو بزنه خود تک تیرانداز از بازی خارج میشه)
  ۸:زره پوش (با تیر مافیا تو شب نمیمیره و یه بار با رای گیری در روز هم اعدام نمیشه بلکه بعد از حداکثر آرا اعلام میشه که زره پوش بوده و در بازی باقی میمونه…از اون به بعد زرهش از بین میره و با تیر شب کشته میشه و همچنین امکان مذاکره باهاش برای تیم مافیا وجود نداره)
  ۹:خبرنگار (تا شب مذاکره بیدار نمیشه…از شبی که اعلام شد قراره مذاکره صورت بگیره خبرنگار بیدار میشه و استعلام میگیره و اگه مذاکره نتیجه داده باشه و خبرنگار استعلام مذاکره شونده رو گرفته باشه مثبت اعلام میشه)
  ۱۰:شهروند ساده
  ۱۱:شهروند ساده
  ۱۲:شهروند ساده

  به نظرتون این سبک بازی چه خوبی ها و چه بدی هایی داره و اینکه اگه قرار باشه تمام نقش هایی که گفتم تو بازی باشن برای شهروندهای ساده چه جایگزین هایی میشه در نظر گرفت؟؟

 90. سلام
  اگه فردی که بر علیه‌ش اعلام جرم شده باشه، جان سخت باشه چی؟ رای خروج بیاره چی میشه؟ یا فردی که ازش محافظت شده؟
  اگه یکی از این دو حالت رخ داد و فرد قرار شد بعد دادگاهش تو بازی بمونه عملا شهروند بودنشون ثابت میشه

  1. سلام، وقتتون بخیر

   وقتی علیه کسی اعلام جرم میشه و هیئت منصفه رای به بیرون رفتن اون شخص میده، نتیجه‌ی کار هیئت منصفه همون موقع اعلام نمیشه. کار هیئت منصفه تموم میشه و نقش اون شخص فردا مشخص میشه. بنابراین همون لحظه نتیجه‌ی کار هیئت منصفه مشخص نمیشه. اگه اون شخص ازش محافظت شده باشه، فردا جز کشته ها اعلام نمیشه و دوباره برمیگرده به جریان بازی. اما به این نکته توجه داشته باشید که اگه از فردی محافظت شده باشه، معنیش این نیست که اون شخص حتما شهرونده. ممکنه محافظ اشتباهی از یه مافیا محافظت کرده باشه.
   حالا اگه اون فرد جان سخت باشه، که اون هم توی بازی میمونه. بقیه ممکنه فک کنن که اون یا جان سخته یا ازش محافظت شده. پس بازم مشخص نمیشه که دقیقا شهرونده یا مافیاس. بنابراین بازی اسپویل نشده

 91. سلام خیلی ممنون بابت توضیحاتتون ی سوال الان اگه ما تو بازی ی نقش مستقل هم داشته باشیم و هکر اسم اونو تو لیستش بگه ما باید اون نقش مستقلو ب عنوان ی فرد سیاه در نظر بگیریم یا سفید؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   یکی از دلایلی که توی سایت شب میشه روی سناریوهای بازی مافیا تاکید داریم مشکلات و مسائلی از همین نوعه که شما بهش اشاره کردید. وقتی یک نقش رو از یک سناریو بگیریم و وارد یک سناریوی دیگه بکنیم، همچین مشکلاتی پیش میاد. نقش هکر هم برای سناریوی شهر مشکوک ساخته شده و توی سناریوی شهر مشکوک نقش مستقل وجود نداره. بنابراین بهتره اگه میخوایم مافیا بازی کنیم، با سناریوهای تعریف شده این کار رو بکنیم. اما اگه میخواید هکر رو وارد یه سناریوی دیگه بکنید، پیشنهادم اینه بنا به سناریو، قابلیت و تعریف نقش هکر رو هم تغییر بدید. حتی میتونید یه اسم دیگه روش بذارید که به حال و هوای سناریوتون هم بیاد.

 92. سلام .خیلی ممنونم از سایت خوب و کاربردیتون. با وجود کارت های مافیا شهروند ساده اسنایبر دکتر کاراگاه معشوقه ناتاشاو کشیش و رییس مافیا شمابرای بازی شش نفره هفت نفره و هشت نفره چه نقش هایی پیشنهاد میکنید اگر ممکنه زود بهم جواببدین خیلی ممنونم از سایت عالیتون

  1. سلام، وقتتون بخیر

   ممنون از لطفی که به شب میشه دارید.

   پیشنهاد من برای بازی ۶ تا ۸ نفره این ترکیبه:

   ۶ نفره: یک مافیا (ناتاشا) و پنج شهروند (دکتر، کشیش و سه شهروند ساده)
   ۷ نفره: دو مافیا (رییس مافیا و ناتاشا) و پنج شهروند (دکتر، کشیش، خبرنگار و دو شهروند ساده)
   ۸ نفره: دو مافیا (رییس مافیا و ناتاشا) و شش شهروند (دکتر، کشیش، اسنایپر، خبرنگار و دو شهروند ساده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *