یادداشت‌برداری در مافیا منتشر شده در 18 نوامبر 2018۲۳ دیدگاه

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

مهمترین و اصلی‌ترین عاملی که در بازی مافیا به شما کمک می‌کنه تا بتونید نقش خودتون رو به خوبی ایفا کنید، داشتن شناخت از بازیکن‌ها است. به خاطر همینه که خیلی از بازیکن‌ها ترجیح میدن توی جمع آشنا بازی کنن. یا به همین دلیله که خیلی از بازیکن‌های غریبه‌ی بازی زود کشته میشن، حالا چه شب چه روز.

اما در کنار داشتن شناخت نسبت به بازیکن‌ها، تکنیک‌ها و مهارت‌هایی هست که با تمرین کردن اون‌ها، میتونید توی بازی مافیا بهتر بازی کنید و نقش خودتون رو بهتر ایفا کنید. البته هیچوقت نمیتونید ادعا بکنید که راه حل صددرصدی برای شناخت مافیا پیدا کردید به جز اینکه با تقلب نقششون رو فهمیده باشید!

قبل از اینکه بخوام ادامه این موضوع رو بگم، چندتا مطلب رو معرفی می‌کنم که ممکنه دوست داشته باشید در موردش بدونید:

 

یادداشت‌برداری یا به خاطر سپردن روند بازی مافیا

مافیا با شروع بازی راهی نداره جز دروغ گفتن، ادعاهای الکی کردن و ساختن سناریوهای الکی. تک تک افراد مافیا از اول بازی میدونن که یارشون کیه و چه کسی شهرونده. برای همین هر چی که میگن چیزی جز یه جریان ساختگی نیست. البته نه به این معنی که هر چی گفته باشه، خلافش درست باشه. بعضی وقت‌ها برای جلب اعتماد و مخفی نگه‌داشتن خودش، ممکنه اطلاعات درستی هم به شهروندا بده. اما به هر حال کلیت روند بازی یک مافیا چیزی جز یه سناریوی ساختگی نیست.

دروغگو کم حافظه‌اس!

شاید کمتر افرادی وجود داشته باشن که بعد از تقسیم نقش و شناخت یارانشون، بتونن در مقام یک مافیا یه سناریوی بی‌نقص رو از صفر تا صد توی ذهنشون پرورش بدن و اون رو عملی کنن. اکثرا اینطوری بازی رو پیش میبرن که هر مرحله با توجه به شرایط بازی یه چیزی رو میکنن و یه نظری میدن. حالا اگه فرد بازیکن قوی‌ای باشه، میتونه تیکه تیکه یه سناریوی بی‌نقص بچینه و بیاد جلو. البته عملی شدن سناریوش هم قطعا با اتفاقای زیادی وابسته‌اس. اینکه دکتر چقدر با نجات‌های درستش بازی رو براشون سخت کنه، یا اینکه بعضی از یارهای خودش بنا به هر دلیلی روند بازی رو سخت کنن و با لو رفتن و کشته شدنشون، بازی رو به جاهای باریک بکشن. به طور کلی هر اتفاقی میتونه روی روند بازی مافیا و نقشه‌شون اثر بذاره. به خاطر همین اگر شما این توانایی رو داشته باشید که اتفاقای بازی رو، از اول تا لحظه‌ای که میخواید تصمیمی بگیرید، توی حافظه‌تون نگه دارید، این شانس رو دارید که حفره‌های سناریوی مافیا و تناقضات رفتاریشون رو تشخیص بدید.

امکان فراموشی زیاده!

توجه داشته باشید که مافیا هر چقدر هم توی حرفاش بتونه شما رو بپیچونه و سر کار بذاره، نهایتا توی رفتارش مجبوره کاری رو بکنه که به نفع خودش باشه و به بردنش کمک کنه. بنابراین رفتار افراد در حین بازی، مثل رای‌هایی که میده، نظراتی که در مورد افراد میده و همچنین اعمالی که تیم مافیا توی فاز شب انجام میده، علائم و نشانه‌های مفیدیه که میتونه به شما برای تصمیم‌گیری درست کمک کنه. اما چرا باید اون‌ها رو به خاطر سپرد و یا حتی یادداشت کرد؟ چون بیشتر بازی به حرف میگذره و کمتر کسی توی حرفاش علامت بارزی از مافیا بودن نشون میده. اتفاقای مهم بازی مثل رای دادن‌ها، دفاعیه‌ی مخالف و موافق، و اتفاقات شب، علیرغم اینکه سهم زمانی کمی از بازی داره، اما سرنخ‌های مهمی میتونه برای تصمیم‌گیری به شما بده. علی‌الخصوص رای‌گیری که توی شلوغی انجام میشه و خیلی مشخص نمیشه که کی به کی رای داد.

همه حرف خوب میزنن!

بعضی وقت‌ها مافیا حرفای خوبی در مورد یه بازیکن مافیای هم تیمیش میزنه و به خوبی اون رو مافیا اعلام میکنه، اما سر بزنگاه رای دادن که میشه، از شلوغی زمان رای‌گیری استفاده میکنه و به اون بازیکن رای نمیده. اینطوری اگر اون فرد رای نیاره، مثل این میمونه که حرفی در موردش نزده. اگه بعدا هم مشخص بشه مافیا بوده، اون بازیکن ادعا میکنه من بودم که کلی گفتم که فلانی مافیاس! به همین خاطر یادداشت برداری کردن (یا اگر حافظه‌ی خوبی دارید، به خاطر سپردن) اتفاقات این بازی، میتونه سرنخ‌های خوبی به شما برای شناخت مافیا بده. توجه داشته باشید که گفتیم به شما سرنخ میده. اینکه چطوری شما از این سرنخ‌ها استفاده می‌کنید و چطوری با تحلیل اون‌ها به نتیجه می‌رسید، بستگی به قدرت تحلیل و نتیجه‌گیری شما داره.

حداقل ده سال مافیا بازی کردن و ساعت‌ها فکر و حرص خوردن در مورد این که مافیا کیه، منو مجبور کرد که از خودم بپرسم اصن مافیا چیه؟! این که یه نفر مافیاباز حرفه‌ای باشه یعنی چی؟ چه چیزایی رو باید بلد بود تا بازی رو بهتر فهمید؟ همه سوال‌ها رو میخوام توی shabmishe.ir جواب بدم ;)

23 دیدگاه

 1. یادداشتی خواندنی بود. بازی پیچیده‌ایه و به تازگی با آن آشنا شدم. یادداشت‌هایی که در این بلاگ منتشر شده، جذابیت‌های پنهان بازی را برایم بیشتر روشن کرد. چه اسم خوبی برای بلاگ!

 2. یه سوال دارم اگه اسنایپرتو شب اشتباهی یه شهروندو بزنه علاوه بر خودش اون شهروندی هم که زده حذفه؟

  1. سلام.

   این وجود نداره. تیر اسنایپر به هر کسی شلیک بشه فقط اون فرد کشته میشه، حتی اگه شهروند باشه. به عبارت دیگه اسنایپر به خاطر تیر خودش در معرض خطر نیست

  2. البته سبکی هم از بازی مافیا هست که اگر اسنایپر مافیا بزنه، مافیا کشته میشه
   اگه اشتباهی شهروند رو بزنه فقط خود اسنایپر میره بیرون
   اگه رئیس مافیا رو بزنه کسی نمیره بیرون

  3. بله این رو توی چندتا کامنت دیگه با بعضی از دوستان مطرح کردیم. اما خیلی مکانیسم منطقی‌ای نیست و بهتره از این روش استفاده نشه

 3. سلام من مبین هستم ۱۳ سالمه بازی مافیا رو 2 ساله که بلدم ولی هیچکس نبود بام یازی کنه من اهل بروجردم ما در زنگ ورزش و زنگ تفریح با دوستان بازی می کنم خوشحالم که همه گیر شده

  1. سلام.

   بله من هم خیلی خوشحالم که این بازی رایج شده. دوست داشتم وقتی که همسن شما بودم من هم بازی رو شروع می‌کردم. امیدوارم بازی‌های استدلال اجتماعی دیگه هم فراگیر بشه

  2. درون بازی مافیا و تمام بازی های مافیا گرفته از برنامه شبکه سلامت و بازی انلاین دهات و اکثر بازی های دورهمی مافیا به اسنایپر این حق رو میدن که هر وقت خواست تیر هاش رو مصرف کنه.چرا؟به دو دلیل:
   1)اینکه اگه اسنایپر مطمعن نیست کسی که شهرونده رو نزنه که هم به مافیا کمک نکنه هم خودش نمیره چونکه در قانون بازی مافیا اسنایپر به دلیل تیر خودش در خطر میتونه باشه معذرت میخوام ولی درستش اینه
   2)هم اینکه در خیلی از بازی ها تعداد تیر اسنایپر محدوده و تیر هاش رو هدر نده
   نمیدونم چرا شما همچین حرفی رو زدید شاید یه اشتباه بوده باشه ولی همه جای دنیا اسنایپر میتونه به خاطر تیر خودش در معرض خطر باشه.

  3. برای مورد اول دلیلی نیاوردید. فقط معذرت خواستید و گفتید که درستش اینه. نمیدونم دلیلی که برای حرفتون دارید چیه؟ اما دلیل خودم رو توضیح میدم.
   تیر اسنایپر به هر کسی بخوره اون فرد میمیره. چه مافیا باشه چه نباشه. بعضیا به غلط قواعدی مثل «به سنگ خوردن تیر» و «بازتاب تیر به سمت اسنایپر» رو استفاده میکنن. در صورتی که این قواعد اشتباهه. یکی از قواعد اصلی بازی مافیا، جفت بودن نقش‌ها و قدرت‌هاست (اینجا بیشتر در موردش توضیح دادم). چون اسنایپر نقش مقابلی نداره، پس باید یه چیزی باشه که قدرتش رو بالانس کنه. قدرت اسنایپر رو ناآگاهی شهروندانه‌اش متعادل میکنه. یعنی درسته که ممکنه مافیا با تیر اسنایپر بمیره، اما همین تیر در اثر اشتباه اسنایپر و ناآگاهیش ممکنه شهروند بکشه و اینطوری مافیا از این قضیه نفع ببره. پس کشته شدن شهروندا با تیر اسنایپر باید وجود داشته باشه. در ضمن اگه خود اسنایپر در اثر شلیک اشتباه بمیره، ریسک کار رو برای اسنایپر خیلی زیاد میکنه. اینطوری اون اصلا ترجیح میده از تیرش استفاده نکنه.
   در ضمن هیچ مرجع رسمی‌ای برای بازی مافیا وجود نداره که بخوایم بگیم همه جای دنیا اینطور یا همه جای دنیا اونطور! جالبه بدونید در مورد نقش اسنایپر اپیک میگه که با مافیاست! یعنی حتی هیچ تفاهم مشخصی در مورد جهت‌گیری نقشش نیست، چه برسه به قوانینش. برای همین ما توی سایت شب میشه سعی می‌کنیم که هر چیزی رو با دلیل بررسی کنیم و سعی کنیم به جواب خوبی برسیم. چیزی رو چشم بسته و بنا به عرف قبول نمی‌کنیم.

  1. سلام.

   بازجو یک بار در طول کل بازی اجازه داره بازجویی کنه. وقتی گاد بازجو رو بیدار میکنه، بازجو یک نفر رو به گاد نشون میده و گاد هم شخصیت اون بازیکن رو بهش میگه. میدونیم که بازجو یکی از اعضای تیم مافیاست. پس جوابی که گاد بهش میده قطعا این نیست که فلانی یه شهرونده! بلکه بهش میگه دقیقا چه نقشی داره ( مثلا دکتر، اسنایپر، فرشته، …) و بهش میگه که در طول 24 ساعت گذشته چه کاری (با توجه به نقشش) کرده. مثلا میگه دکتره و امشب فلانی رو هیل داده. یا مثلا اسنایپره و به فلانی شلیک کرده. چندتا نکته هست اینجا:

   * چون گاد باید به بازجو علاوه بر نقش فرد بازجویی شده، کاری که توی 24 ساعت گذشته انجام داده رو بگه، پس بدیهیه که بازجو باید یکی از آخرین شخصیتایی باشه که توی فاز شب بیدار میشه. چون در غیر این صورت ممکنه کسی رو بازجویی کنه که هنوز کارش رو انجام نداده. اونوقت اینطوری بازجویی نصفه کاره میمونه!

   * گاد باید وقتی بازجویی انجام میشه، خیلی ساکت و بدون اینکه چیزی از بازی لو بره به بازجو حالی کنه که شخصیت مورد بازجویی چه نقشی داره و چی کار کرده. پس گاد باید پانتومیمش هم خوب باشه!/

   * بازجو با اینکه یکی از اعضای تیم مافیاست، توی تایم خودش برای بازجویی، تنهایی بیدار میشه. منظورم اینه که رییس مافیا یا هر مافیای دیگه‌ای حق نداره توی تایم بازجویی همراه بازجو بیدار بشه. بازجو میتونه بعد از بازجویی در اولین فرصتی که با تیمش بیدار شد، بهشون حالی کنه که کی رو بازجویی کرده و نتایجش رو بگه. اینکه میگیم بازجو برای بازجویی تنهایی بیدار میشه ربطی به تایم بیدار شدن تیم مافیا نداره. بازجو توی اون تایم همراه تیمش به عنوان یک مافیا بیدار میشه. اما بازجویی باید به تنهایی انجام بشه.

 4. سلام
  یادم رفت بپرسم به نظر شما ما که 10 ،11 نفره بازی می کنیم از شخصیت های ساده استفاده کنیم ؟مثلا 1 دکتر 1 کاراگاه 2مافیا 1گادفادر 5 شهروند
  نظر شما چیه ؟

  1. سلام.

   برای ده نفر سه مافیا یه مقدار زیاده. میتونید دو مافیا بذارید اما یه سری قدرت‌ها بهشون بدید. البته این که میگم سه نفر مافیا برای ده نفر زیاده، صرفا سلیقه‌ی منه. چون بازی کوتاه میشه. اگه دو نفر باشن بهتر میشه بازی و صحبت‌ها و استدلال‌ها بیشتر میشه. همینطور نقش کارآگاه هم برای جمع ده نفره یکم بازی رو ساده میکنه. بهتره به جاش از خبرنگار یا هکر استفاده کنید. هکر رو توی سایت توضیح دادم. خبرنگار یک یا دو بار در طول کل بازی میتونه در فاز شب دو نفر (که خودش نمیتونه جز اون‌ها باشه) رو به گاد اعلام میکنه. فرداش گاد به صورت عمومی اعلام میکنه اون دو نفر در یک تیم هستن یا نه. گادفادر در هم در استعلام خبرنگار شهروند تلقی میشه.

 5. سلام ممنون برای برنامه خوبتون بازی مافیا بازی زندگیه ازوقتی که مافیا یاد گرفتم زندگیم عوض شده ببخشید مسابقات شهروند مافیا از شبکه سلامت بازی درست و صحیحی است یا نه و نقش مذاکره کننده خبرنگار نقش جالب و خوبی نیست نظر شما را میخاستم

  1. سلام، وقتتون بخیر

   مسابقه مافیای شبکه سلامت به عنوان اولین حرکتی که صداوسیما به صورت رسمی برای این بازی انجام داده خوبه. اما خب جا داشت که بهتر باشه. نقص اصلیش مجریه که دخالت زیادی توی بازی داره و اصطلاحا فَکت به بازی میده. خود نقش کارآگاه هم که به نظر من نقش مشکل داری هست و بهتر بود استفاده نشه. اما اینم باید در نظر گرفت که به عنوان شروع اونم توی صداوسیما! خوب بوده. مجری فصل دوم هم که عوض شده بهتر شده.

   نقش‌مذاکره کننده برای وقتاییه که تعداد مافیا به لحاظ عددی کمه و میخوان سناریو رو طوری بچینن که بازی بالانس بشه و مافیا با تعداد کمتر از معمول، یکم قدرت پیدا کنه. به خاطر همین مافیای مذاکره کننده رو میذارن که بتونه یاراش رو خودش انتخاب کنه.

   در مورد خبرنگار هم باید بگم خیلی موافق حرف شما نیستم و خبرنگار (و هکر) رو نقش جایگزین خوبی برای کاراگاه میدونم.

 6. سلام
  شما در توضيحاتتون براي اقاي محسن در مورد اسنایپر، فرمودین که تیر اسنایپر ب هر کسی بخوره اون از بازی خارج می شه و اسنایپر بخاطر تیر خودش در معرض خطر نیست اما در مسابقه ی مافیای شبکه سلامت اسنایپر ک فقط یک بار حق شلیک داره اگر ب مافیا بزنه ک مافیا از بازی خارج می شه اما اگر ب شهروند شلیک کنه اون شهروند از بازی خارج نمی شه و خود اسنایپر حذف می شه اگر هم به رئیس مافیا شلیک کنه هیچکسی از بازی حذف نمی شه.
  نظرتون راجع ب این نحوه بازی چیه؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   قبل از اینکه نظرم رو در مورد این قانون سناریوی شبکه سلامت بگم، میخوام در مورد تفاوت سناریوها صحبت کنم. الان که من دارم این پیام رو برای شما می‌نویسم، شاید ده‌ها سناریوی مختلف بین گروه‌های مختلف در حال اجرا شدن باشه. سناریوی خود شب میشه، سناریوی پکیج شب مافیای آقای جواهری، سناریوهای مخصوص هر کافه و چندین سناریوی دیگه که همشون اسم مافیا رو با خودشون دارن. هیچ سناریویی غلط یا درست نیست. مثل تفاوت سیب و گلابی میمونه واقعا! همه‌ی این‌ها مافیا هستن، اما خب سناریوهاشون متفاوته.

   تنها کاری که در مقابل هر سناریو میشه انجام داد، نقد و بررسی اون سناریوه. یعنی میشه بررسی کرد که آیا این سناریو بالانس هست یا نیست، یا اینکه آیا این سناریو باگ داره یا نداره. البته این رو هم باید بگم که بعضی از سناریوها مشکلاتی دارن که خب با اصل بازی مافیا در تضاد هستن. گرچه کسی نمیتونه بگه اگه از این سناریو استفاده بشه کسی لذت نمیبره، اما نظر شخصی من اینه افرادی که به نوعی میتونن سهمی توی توسعه‌ی مافیا داشته باشن، باید این مسائل رو مد نظرشون قرار بدن تا این بازی روز به روز پیشرفت کنه.

   مقدمه‌ی حرفام طولانی شد! به نظر من بنا به اصل متقابل بودن قدرت‎ها در بازی مافیا، در مقابل اسنایپر باید قدرت مقابلی وجود داشته باشه. قبلا این موضوع رو به یکی دیگه از کاربرا گفتم که همیشه متقابل بودن قدرت‌ها با یه نقش و کاراکتر جبران نمیشه. بلکه میشه قدرت یه گروه رو با ناآگاهی مخلوط کرد تا خود به خود بالانس بشه. یعنی چی این حرفم؟
   توی سناریویی که توی سایت شب میشه معرفی شده، اسنایپر در یه بازی بیست نفره میتونه دو بار شلیک کنه. به هر کسی شلیک کنه اون فرد از بازی حذف میشه. چون و چرا هم نداره. چه مافیا باشه چه شهروند، شخص تیر خورده از بازی حذف میشه. ما توی سناریوی شب میشه شخصیتی در مقابل اسنایپر نداریم، اما عوضش کشندگی تیرش رو محدود به گروه یا تیم خاصی نکردیم تا قدرتش بالانس بشه. اگه قرار باشه با تیر اسنایپر فقط مافیا امکان حذف داشته باشن که این یه قدرت زیاده. یا اگه در صورت اشتباه خود اسنایپر هم از بازی حذف بشه، یه جور قمار میشه. چه دلیلی داره اسنایپر دست به همچین قماری بزنه.

   به علاوه اینکه توی سناریوی شبکه سلامت رییس مافیا هم حذف نمیشه. اینطوری تیر اسنایپر تبدیل میشه به یه ابزار استعلامی! یعنی اگه تیرش رو به کسی زد که نه خودش حذف شد نه اون شخص، عملا تونسته استعلام رییس مافیا رو بگیره. این دیگه یه جورایی شیر تو شیر میشه. میدونم شاید برای بعضیا جذاب باشه این روند، اما قاطی کردن چندتا نقش با یه اسم، دلیل نیاوردن اصولی و سناریویی برای عدم حذف رییس مافیا با تیر اسنایپر، توسعه دادن بازی مافیا در جهت بد محسوب میشه.

   اما همونطور که اول حرفام گفتم، این به معنای این نیست که سناریوی بازی مافیای شبکه‌ی سلامت بده. اتفاقا به عنوان اولین بار صداوسیما یه سرگرمی رایج بین جوونا رو قبول کرد که این خودش خیلی خوبه. اما بهتر بود که بازی رو کمی اصولی‌تر پیش میبردن.

  1. سلام، وقتتون بخیر

   خبرنگار اسم دو نفر رو به گاد میده. اگر اون دو بازیکن، هر دو در یه تیم باشن، فردا گاد اعلام میکنه که: « خبرنگار به این نتیجه رسیده که فلانی و فلانی در یک تیم هستن» اما اگه در دو تیم متفاوت باشن (یکی شهروند و دیگری مافیا) میگه: « خبرنگار متوجه شده فلانی و فلانی در یک تیم نیستن».

   نکته: خبرنگار اجازه نداره خودش رو به عنوان یکی از اون دو نفر به گاد اعلام کنه.
   نکته: وقتی خبرنگار، رییس مافیا و یه شهروند رو انتخاب کنه، گاد اعلام میکنه اون‌ها در یک تیم هستن. چون هویت جعلی رییس مافیا، یه شهرونده.
   نکته: وقتی خبرنگار، رییس مافیا و یکی دیگه از افراد مافیا رو به گاد اعلام کنه، گاد باید اعلام بکنه اون دو در یک تیم هستن. چون اینجا رییس مافیا نیازی نداره از هویت جعلیش استفاده کنه.
   نکته: خبرنگار نمیتونه یه نفر رو دو بار به گاد اعلام کنه. منظورم در دو شب جداگونه‌اس.
   نکته: باید تعداد استعلام خبرنگار رو محدود بذارید. چون اگه هر شب بتونه این کارو بکنه، عملا بازی در میاد.

 7. سلام من ۱۳ سالمه و حدودا بیشتر از ۶ ماهه که بازی مافیا را یاد گرفتم و در جمع خانواده بازی می کنیم ولی عموما وقتی مافیا می شم با اینکه شهروند گول می خورن و دارم بازی رو می برم یک دفعه شک ها رو من میاد و بدون هیچ استدلالی من بیرون می رم به نظر شما در این مواقع باید چی کار کنم ؟

  1. سلام، وقتتون بخیر

   هیچ نکته‌ای نیست که بهتون بگم که صددرصد جواب بده. شما فقط باید انقدری تمرین کنید و بازی کنید، تا بتونید به خوبی بقیه رو متقاعد کنید. اول از همه خودتون رو به عنوان یه شهروند باور کنید. در کنار اینکه نقشه ای برای برد می کشید، اینو در نظر داشته باشید که باید مثل یه شهروند اون نقشه رو اجرا کنید. طبعا یه جاهایی باید آماده‌ی حمله باشید. از قبل به این فکر کنید که در ازای هر حرف یا رفتاری میخواید چی جواب بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *